Reklama

Kupka u noworodka ulega szybkim zmianom. Pierwsza, którą robi dziecko po przyjściu na świat, jest lepka, gęsta, a w dodatku ciemnozielona. To smółka, która gromadziła się w jelitach dziecka mniej więcej od połowy ciąży. Składają się na nią połknięte wody, maź płodowa, złuszczone nabłonki i inne substancje (żółć). Powinna pojawić się w pieluszce w ciągu doby, najwyżej dwóch po narodzinach. Jeśli tak się nie dzieje, lekarz sprawdzi, co się za tym kryje.

Reklama

Spis treści:

Jak powinna wyglądać kupka noworodka

Pierwsza kupka noworodka czyli smółka, ma tak charakterystyczny widok, że trudno ją z czymś pomylić. Po smółce pojawiają się tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około 5-6 doby zawartość pieluszki powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę.

W kolejnych tygodniach życia może też pojawić się wypróżnienie innego koloru:

  • Bladożółta, jasnobrązowa czy szarozielonkawa kupa noworodka – „książkowe” złociście żółte kupy robią zwykle dzieci karmione piersią. Dzieci pijące mleko z butelki zapełniają pieluchy także innymi kolorami.
  • Zielona kupa noworodka za tę dziwaczną barwę może odpowiadać coś, co zjadłaś, a co nie posłużyło karmionemu twoim mlekiem dziecku. Zielona kupa niemowlaka może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia). Poobserwuj noworodka i przyjrzyj się uważniej swojej diecie. Jeśli wszystko wróci do normy, nie ma powodu do niepokoju.

Ile razy pojawia się kupka u noworodka?

Jak często noworodek robi kupę? W okresie noworodkowym kupka może pojawiać się zawsze po karmieniu, a więc nawet 8-12 razy w ciągu doby. Nie wszystkie noworodki wypróżniają się aż tak często, ale i tak mogą robić kupkę 5-6 razy dziennie.

I tak będzie aż do 6-7 tygodnia życia. Później częstość oddawania stolca spada, a kupka pojawia się w pieluszce 2-3 razy dziennie.

Kiedy mówimy o zaparciu u noworodka?

Dzieci karmione butelką powinny załatwiać się codziennie. Niektóre maluszki karmione piersią mogą jednak robić kupkę rzadziej. Jeśli dziecko dobrze się czuje i przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju. O zaparciu u noworodka można mówić dopiero wówczas, gdy podczas wypróżniania dziecko męczy się, pręży i płacze, a kał jest zbity i twardy.

Przy braku kupki u noworodka nigdy nie podawaj dziecku środków przeczyszczających na własną rękę ani nie wkładaj mu do odbytu termometru. Jeśli dziecko bardzo się męczy, jedź z nim do lekarza. W wyjątkowej sytuacji możesz mu wyjątkowo podać czopek glicerynowy. Biegunki i zaparcia mogą być objawem alergii pokarmowej.

Kupka u noworodka: kiedy powinna niepokoić

Czasami kolor kupki noworodka, a później niemowlęcia, może świadczyć o tym, że ze zdrowiem dziecka dzieje się coś nietypowego:

Biała lub niemal biała kupa noworodka

Brak zabarwienia może świadczyć o kłopotach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Dlatego koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Czarna lub ciemnozielona kupa noworodka

Za ciemne zabarwienie kupy noworodka mogą odpowiadać leki (przede wszystkim żelazo, którym leczy się anemię) lub krew. Jeżeli pierwsza możliwość nie wchodzi w grę, trzeba jak najszybciej pokazać dziecko lekarzowi. Obecność krwi w kupie noworodka to sygnał alarmujący, świadczy zawsze o poważnym schorzeniu, np. zapaleniu jelit, alergii pokarmowej (bywa często jej pierwszym objawem), wadach w budowie jelit, wrzodach żołądka itd.

W kupie noworodka widać krew

Krew nie zawsze zmienia kolor kupy na czarny albo ciemnozielony. Czasem widać ją gołym okiem – wygląda jak strzępki, kłaczki, nitki albo ciemne punkciki. Może pochodzić z pękniętego naczynka (jeśli dziecko ma zaparcia), ale może być także sygnałem poważniejszego problemu. Nie czekaj na rozwój wypadków i idź z dzieckiem do lekarza.

W kupie noworodka widać śluz

Śluz jest objawem stanu zapalnego. Często pojawia się przy biegunce. Jego niewielkie ilości mogą wystąpić także wówczas, gdy do diety starszego niemowlaka wprowadzamy nowe pokarmy. Jeśli jest to przejściowe, nie ma powodu do niepokoju, bywa to jednak również objawem alergii pokarmowej.

Błyszcząca kupka noworodka

Kupka, która jest błyszcząca i wygląda jakby była tłusta, to niepokojący objaw, który może świadczyć o kłopotach z trzustką. Koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Kupka o kwaśnym zapachu

Kupy dzieci karmionych piersią mają (zwłaszcza na początku) lekko kwaśny zapach, który zawdzięczają kwasowi mlekowemu wytwarzanemu przez mieszkające w jelitach bakterie. To normalne. Jeśli jednak kwaśna woń staje się zdecydowanie silniejsza, trzeba się wybrać z malcem do lekarza. Taki objaw może świadczyć o nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) albo innego dwucukru (np. sacharozy).

Biegunka u noworodka

Można o niej mówić, gdy w ciągu 12 godzin dziecko robi więcej niż trzy płynne kupy (lub jedną z krwią, ze śluzem czy ropą). Nie dotyczy to dzieci karmionych piersią. W ich wypadku czujność powinna wzbudzić zmiana konsystencji na bardziej wodnistą czy koloru na zielony.

Biegunki u małych dzieci nie wolno leczyć na własną rękę! Trzeba szybko działać, gdy do biegunki dołączają wymioty i/lub gorączka. Lekarz pewnie zaleci podawanie probiotyków i napojów uzupełniających elektrolity (np. kleik ORS 200, Gastrolit, Saltoral).

Niepokoi cię wygląd kupy, którą zrobiło twoje dziecko? Pokaż pediatrze brudną pieluszkę! Dobry lekarz nie tylko się nie obrazi, ale wręcz sam o nią poprosi.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama