katar, czyszczenie noska
Materiały prasowe: Cleebo
Rozwój

Co czuje mały nosek?

Dziecko od razu po urodzeniu rozpoznaje swoją mamę po zapachu. Węch jest u maleństwa najlepiej działającym zmysłem.

Dziecko od razu po urodzeniu rozpoznaje swoją mamę po zapachu. Węch jest u maleństwa najlepiej działającym zmysłem, który gwałtownie rozwija się także w pierwszych tygodniach życia. Dzięki temu zmysłowi mały człowiek poznaje świat. Dowiedz się, co czuje mały nosek.
Naukowcy po przeprowadzeniu wielu badań dowiedli, że noworodki nie tylko potrafią rozpoznać zapach mleka mamy, ale również zapach jej ciała w odróżnieniu od zapachu ciała innych osób. Szukanie piersi mamy, tulenie się do jej ciała to efekt doskonale rozwiniętego u maleństwa zmysłu węchu.

W brzuchu mamy

Od chwili zapłodnienia węch jest najszybciej rozwijającym się zmysłem.
Wody płodowe zmieniają swój skład w zależności od tego, co zje mama – maleństwo potrafi to wyczuć.
Dziecko odbiera doznania smakowe angażując w nie także zmysł powonienia.
Odróżnia smak słodki od kwaśnego.

Pierwsze dwa tygodnie

Noworodek poznaje mamę po zapachu – kiedy czuje ją w pobliżu siebie, jest spokojny i bezpieczny. Dopiero później do poznawania nowego świata włączają się inne zmysły – wzrok i słuch.
Dziecko, jak twierdzą naukowcy, odróżnia także zapachy przyjemne od nieprzyjemnych. Przy nieprzyjemnym zapachu często mimiką twarzy daje do zrozumienia, że woń ta mu nie odpowiada. Niekiedy wyraża dezaprobatę sapaniem i prychaniem. Kiedy zapach jest przyjemny, buzia maleństwa staje się rozluźniona, oddech łagodny, a całe ciałko wyraża aprobatę.

W czwartym miesiącu

Malec używa już węchu zupełnie świadomie jako narzędzia w poznawaniu otaczającego go, zmieniającego się świata. Wącha wszystko, co tylko się da, jakby tworząc na własny użytek zapachowy przewodnik po otoczeniu. Biorąc do buzi zabawkę czy gryzaczek, prawdopodobnie także wącha dany przedmiot.

W szóstym miesiącu

System zmysłu węchu funkcjonuje wówczas jak u dorosłego człowieka. Sześciomiesięczne dziecko wyraża swoje upodobania zapachowe w sposób bardzo zdecydowany – może odmówić zjedzenia zupy o ostrym lub charakterystycznym zapachu, ale może także odmówić zjedzenia pokarmu, który nie pachnie zachęcająco. W tym czasie kształtują się gusty zapachowe i smakowe.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

mama, noworodek
Noworodek
Znamy ulubiony zapach noworodka
Jeden zapach cię drażni, a inny wprawia w dobry nastrój. Twoje dziecko też czuje podobnie. Co więcej – pewne wonie są dla niego równie ważne jak dla ciebie ulubione perfumy.

Czy wiesz, że z zamkniętymi oczami jesteś w stanie rozpoznać własne dziecko? Nie są ci do tego potrzebne nawet ręce – wystarczy tylko nos. Zmysł zapachu może pomóc każdej mamie, choć pewnie żadnej nie przyszłoby do głowy, by z takiej umiejętności korzystać. Jeśli po porodzie przynajmniej przez pół godziny trzymałaś maleństwo w ramionach, nie powinnaś już pomylić go z żadnym innym dzieckiem na świecie. Zadziwiające – prawda? Ale na tym nie koniec dziwów. Noworodek ma bardzo rozwinięty zmysł węchu Niemowlę, które przychodzi na świat, nie ma doskonałego wzroku , nie umie mówić i nie jest w stanie samo się o siebie zatroszczyć. Jest zdane na swoich bliskich, głównie mamę, która zwykle też je karmi. Aby lepiej radzić sobie na świecie, rodzi się z bardzo czułym węchem . To on pozwala zdobywać najważniejsze informacje: czy jestem bezpieczny i gdzie mogę coś zjeść. To wszystko koduje w sobie twój zapach. Bo to w twoich ramionach dziecko czuje się najbezpieczniej. Niemowlęta, którym lepiej uda się zapamiętać zapach mamy, rzadziej sprawiają trudności podczas karmienia piersią . Na początku noworodek uczy się zapachu mamy Aby dziecko mogło zapamiętać twój zapach, potrzebuje z nim kontaktu. Najlepiej od pierwszych chwil po porodzie. Pierwsze przytulenie zaraz po przyjściu na świat otwiera przed nim taką szansę. Niemowlę może nie tyle zobaczyć, jak wyglądasz, czy odczuć ciepło twego ciała, dotyk rąk, ale zyskuje okazję, by uczyć się twego zapachu. Potrzebuje zaledwie kilku dni, by w pełni mógł polegać na swoim węchu. Potwierdziły to badania przeprowadzone na uniwersytecie w Oksfordzie. Noworodkom , które wzięły w nich udział, kładziono po obu stronach główki dwa gaziki – jeden przesycony zapachem mleka mamy, a drugi pachnący pokarmem obcej kobiety. Gdy badano dzieci, które miały zaledwie sześć dni, aż 2/3 noworodków...

zapach dziecka, ewolucja
Fotolia
Noworodek
Stópki jak narkotyk, czyli ewolucja i zapach dziecka
Nie możesz się nawąchać stópek ani karku swojego niemowlęcia? Sama nie wiesz, co wolisz: czy to, jak bobas pachnie po kąpieli, czy jak po spaniu? Twój zachwyt nie jest wcale żadnym objawem pieluszkowego zapalenia mózgu. Tak działa ewolucja.

Ewolucja tak nas zaprogramowała, żebyśmy, już gdy tylko skończy się poród, zaczęły odczuwać miłość do dziecka. Dużą rolę w budowaniu więzi między matką a dzieckiem odgrywa zapach – zostało to udowodnione naukowo. Dwa lata temu w Dreźnie naukowcy z  (m.in. z Francji, Kanady i USA) przeprowadzili eksperyment na dwóch grupach złożonych z 15 kobiet. W jednej grupie znalazły się bezdzietne kobiety, w drugiej młode mamy. Uczestniczki eksperymentu nie miały trudnego zadania: polegało na wąchaniu wypreparowanego zapachu ubranek dwudniowych noworodków. Badacze, którzy poprzez rezonans magnetyczny obserwowali pracę mózgu kobiet, zauważyli, że u wszystkich uczestniczek (także u tych, które nie miały jeszcze dzieci) zapach dziecięcego ubranka uruchomił ośrodek nagrody w mózgu , czyli mówiąc po ludzku, zadziałał w taki sam sposób, jak na nałogowego palacza działa papieros, a na narkomana porcja narkotyku. Jedyną różnicą było to, że u kobiet, które niedawno urodziły, ośrodek nagrody został pobudzony dużo bardziej niż u tych, które nie miały dzieci. Zapach jak rozmowa Według naukowców, którzy przeprowadzili badanie, kontakt „węchowy”, jaki zachodzi między noworodkiem, a jego mamą, jest intensywniejszy niż ich wzajemny kontakt werbalny albo wzrokowy. Badacze proponują więc, aby zapach dziecka uznać za jeden z sygnałów, jaki ono wysyła do mamy, by przyciągnąć jej uwagę i wyzwolić w niej uczucia opiekuńcze. Polecamy: 10 mitów i prawd na temat niemowlęcia Jak pachnie mama? W drugą stronę też to działa. Już 6-dniowe (!) noworodki umieją bezbłędnie rozpoznać zapach swojej mamy. Podczas innego z zapachowych eksperymentów naukowcy kładli obok policzka noworodka stanik jego mamy, a z drugiej strony bieliznę obcej kobiety. Okazało się, że maluchy niemal zawsze obracały główkę w stronę ubrania mamy, czyli rozpoznawały ją...

kobieta z dzieckiem
Fotolia
Noworodek
To niezwykłe, jak noworodek umie rozpoznać swoją mamę!
Choć noworodek nie ma sokolego wzroku, dzięki niezwykle sprawnemu noskowi dokonale wie, kto się nim zajmuje. Sprawdź, jak wykorzystać tę wiedzę w początkach opieki nad dzieckiem.

Kilkudniowy noworodek może rozpoznać swoja mamę po zapachu. Zmysł powonienia rozwija się szybciej niż wzrok i jest u takiego maluszka doskonalszy niż się nam zdaje. Kiedy noworodek uczy się zapachu mamy? Dziecko rodzi się z bardzo czułym węchem, ale przez pierwsze dwa dni nie może jeszcze w pełni z niego korzystać. W tym czasie u większości noworodków w nosie zalega śluz. Gdy ta przeszkoda zostanie usunięta, zmysł węchu przystępuje do pracy. W rozpoznawaniu mamy pomagają doświadczenia zdobyte podczas życia płodowego, które dziecko pamięta p0 przyjściu na świat. To niesamowite, jak natura pomaga noworodkom oswoić zmianę związaną z opuszczeniem brzucha – ciało mamy pachnie tak samo jak płyn owodniowy, który otaczał dziecko przez 9 miesięcy przed narodzinami. Oba zapachy są niepowtarzalne. Skąd wiadomo, że dziecko poznaje mamę po zapachu? Badania, które przeprowadzono na uniwersytecie w Oxfordzie, potwierdziły, że noworodek rzeczywiście bardzo dobrze pamięta zapach mamy . Gdy po obu stronach główki badanych dzieci położono gaziki: jeden przesycony zapachem mleka mamy , a drugi pachnący pokarmem obcej kobiety, dwie trzecie sześciodniowych noworodków odwracało się we właściwą stronę! Wśród dzieci, które skończyły 8–10 dni, własną mamę rozpoznało aż trzy czwarte maluchów. Taka analiza zapachu wymaga pracy mózgu na wysokim poziomie. W ten sposób przypuszczenia, że noworodek przychodzi na świat z bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem powonienia, okazały się prawdziwe i dowiodły, że nos małego dziecka jest tak wrażliwy na zapachy jak nos dorosłego. Co pomaga dziecku zapamiętać, jak pachnie mamy? W zapamiętywaniu zapachu mamy główna rolę odgrywa bezpośredni kontakt dziecka z nią tuż po przyjściu na świat. Dlatego tak ważne jest, by pierwsze dwie godziny po narodzinach noworodek mógł spędzić na jej brzuchu . Gdy maluszek rodzi się,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj