Kosi kosi łapci zabawa
Adobe Stock
Rozwój

Kosi, kosi łapci: tekst, piosenka, zabawa

„Kosi, kosi łapci” to jedna z najlepiej znanych zabaw dla niemowlaków. Można się tak bawić już z bardzo małymi dziećmi, nawet trzymiesięcznymi. Nie pamiętasz tekstu piosenki i zabawy? Nie szkodzi, pomagamy.

Zabawa „Kosi, kosi łapci” często używana jest przez rodziców jako odwracacz uwagi – gdy z jakiegoś powodu dziecko zaczyna marudzić lub płakać, zaśpiewanie tej piosenki świetnie zapobiega większej awanturze. Tekst piosenki ma mnóstwo wersji – bo ta rymowanka-zabawianka dla niemowląt ma najpewniej ludowy rodowód. Trudno więc o jeden ogólny tekst, chociaż niektóre jego elementy powtarzają się we wszyskich wersjach. Aby się bawić, wystarczy, że nauczysz się 2–3 zwrotek.

Kosi, kosi łapci – tekst piosenki

Tekst piosenki jest bardzo przyjemny dla ucha, a melodia rytmiczna. Są w nim spieszczenia, np. łapcie, i sporo miło brzmiących głosek. Powtórzone słowa „kosi, kosi” mają najpewniej pochodzenie gwarowe. „Słownik gwar małopolskich” zawiera „kosiać” w znaczeniu „klaskać” – wyjaśnia na stronie PWN prof. Kazimierz Sikora z Uniwersytetu Jagiellońskiego, co tłumaczy pierwsze słowa piosenki i sposób zabawy. Śpiewaj więc dziecku piosenkę w rytm muzyki i klaszcz razem z nim w dłonie.

Kosi, kosi łapci

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci.
Babcia da nam mączki,
Upieczemy pączki.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Babcia da nam mleczka,
Dziadek cukiereczka.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Babcia da nam kaszki,
A dziadzio okraszki.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Od babci do dziadka,
Dziadek da dwa jabłka.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Od babci do mamy,
Mama da śmietany.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Od babci do cioci,
Ciocia da łakoci.

Jak się bawić w „Kosi, kosi łapci”?

Zabawa polega na klaskaniu w rączki w rytm śpiewanej piosenki. Jeśli twoje dziecko jest jeszcze całkiem malutkie, np. ma dopiero trzy miesiące, usiądź obok niego i śpiewając piosenkę, stykaj jego stópki ze sobą, tak jakbyś nimi klaskała. Jeśli dziecko ma pół roku lub więcej, posadź je sobie na kolanach (najlepiej przodem do siebie, by widziało twoją twarz), chwyć jego rączki i śpiewając „Kosi, kosi, łapci”, klaszcz jego dłońmi w rytm piosenki.

Posłuchaj, jak brzmi melodia piosenki „Kosi, kosi łapci”:
 

Co daje taka zabawa?

Zabawa w „Kosi kosi łapci” służy rozwijaniu zdolności dziecka: pamięciowych, bo maluszek uczy się zapamiętywania prostych wierszyków, a także psychomotorycznych: dziecko uczy się klaskać. Uczenie się rymowanek wspomaga rozwój mowy malucha. Gdy w końcu udaje mu się samodzielnie klaskać rączkami w rytm piosenki, doskonali koordynację wzrokowo-ruchową. Ale to nie wszystko, bo zabawa ta świetnie wzmacnia więź między dzieckiem a dorosłym i pozwala cieszyć się z bycia razem. I jest wielką przyjemnością dla maluszka – po prostu.


Zobacz też:

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

Śpiewanie przyspiesza rozwój mowy
Fotolia
Rozwój
Prosty sposób, aby nauczyć dziecko mówić
Nie możesz się doczekać pierwszych słów dziecka, postaraj się z nim jak najczęściej rozmawiać, a kiedy skończą ci się tematy, możesz mu śpiewać.

Śpiew, wbrew pozorom, to nie jest tylko taka dziwna rozrywka, którą uskuteczniają w domowych pieleszach niespełnieni artyści. Śpiewanie umili zasypianie, z powodzeniem zastąpi bajkę na dobranoc , zajmie malucha, który nudzi się na długim spacerze. Ale na tym nie kończą się korzyści. Przypomnij sobie kilka piosenek. Jeśli nie przychodzi ci do głowy żaden utwór z dziecięcego repertuaru , możesz nucić nawet piosenkę z filmu „Czterej pancerni". Śpiewanie wpływa na rozwój mowy Dzieci, którym się dużo śpiewa, więcej gaworzą , łatwiej też przychodzi im nauka mówienia. Jak to możliwe? Śpiew spowalnia dźwięki mowy, sprawia, że samogłoski brzmią dłużej niż podczas mówienia. Gdy śpiewasz piosenkę, dziecko ma szansę dobrze się w nie wsłuchać. Jego układ nerwowy opracowuje usłyszane dźwięki dwa razy wolniej niż w przypadku dorosłych. Gdy śpiewasz „Wlazł kotek na płotek",  dziecko uczy się, jak brzmią samogłoski a, o, e. Przyjdzie czas, że zacznie je samo odtwarzać. Stąd już tylko krok do doskonałej wymowy. Poszerza słownictwo Piosenki poszerzają zasób słów . Zwykle pewnie rozmawiasz z dzieckiem o kaszce z malinami, przygodach świnki Peppy, dinozaurach, wyjściu na plac zabaw lub spacerek – to dobrze. Bo każda rozmowa to okazja, aby poznawało znaczenie nowych słów. Ale o drzemocie, co razem z senkiem chodzi koło płota maluch może dowiedzieć się właściwie tylko z piosenki, podobnie jest z popielnikiem, z którego iskiereczka mruga, doboszem zuchem, królewną z marcepana, itp. Dzięki piosenkom nawet całkiem małe dziecko ma szansę stać się bardzo elokwentne. Udoskonala umysł Melodia piosenek jest przetwarzana w prawej półkuli, a tekst w lewej (u osób praworęcznych). Słuchanie śpiewu, ale także i samo śpiewanie, wymaga współpracy obu półkul, więc stymuluje tworzenie się między nimi połączeń. Dzięki zaangażowaniu...

Wychowanie
Mały muzyk - 3 ważne pytania o muzykę
Muzyka jest bliska dziecku, bo zaspokaja jedną z jego podstawowych potrzeb – potrzebę radości.

Muzyka uwrażliwia, bywa lekarstwem na smutki, kształtuje i pogłębia życie uczuciowe. Daje dzieciom radość i spokój. 1. Kiedy dziecko powinno zetknąć się z muzyką? Im szybciej, tym lepiej!  Pierwsze spotkania z muzyką można zacząć w okresie niemowlęcym, a nawet ... jeszcze wcześniej. Dzieci, które miały okazję słuchać kojących dźwięków już w łonie mamy, lepiej śpią, szybciej się rozwijają, a nawet pamiętają muzykę, której słuchały przed narodzeniem. Przeczytaj także: W ciąży słuchaj muzyki Dla noworodka najlepszą muzyką jest głos  mamy, który dociera do niego wcześniej niż obraz jej twarzy. Sprawdź także: Kołysanki z płyty - galeria Gdy dziecko zaczyna chodzić i wymawia pierwsze słowa , następuje wielki przełom w jego „muzykalności”. Z upodobaniem zaczyna wydobywać dźwięki z różnych przedmiotów. To są jego pierwsze kontakty z „instrumentami”.  Polegają np. na uderzaniu łyżką w pokrywkę garnka, potrząsaniu  grzechotką czy  pudełkiem wypełnionym grochem, kamyczkami albo ryżem, nasłuchiwaniu, jak krople deszczu uderzają o szybę. Kilkunastomiesięczne dziecko  reaguje na muzykę spontanicznie. Zaczyna „śpiewać”, gdy tylko usłyszy organy w kościele, a jeśli jest szczególnie wrażliwe, pod wpływem przejmującej melodii potrafi nawet zapłakać. Maluchy inaczej zachowują się, gdy muzyka jest skoczna i wesoła, wyraźnie zadowolone śmieją się, klaszczą w rączki, tańczą, uruchamiając całe ciało. Początkowo są to spontaniczne, nieuświadomione reakcje, lecz w miarę obcowania z muzyką dzieci zaczynają mieć wyraźne upodobania. Dwulatek uśmiecha się, gdy słyszy swoją ulubioną piosenkę, zazwyczaj potrafi już odtwarzać ruchem nastrój, tempo, charakter muzyki i własne uczucia z nią związane. Potrafi także coś zaśpiewać. [CMS_PAGE_BREAK] 2. Czy...

Edipresse
Pielęgnacja
5 zabaw, które rozśmieszą niemowlaka. Niezawodne!
Nie masz pomysłu, w co bawić się z niemowlęciem? Te zabawy sprawdzają się zawsze i w każdych okolicznościach. Rozśmieszą, a przy tym wspomagają rozwój dziecka.

Nie masz już pomysłu na zabawę z niemowlęciem? Znudziły mu się wszystkie zabawki lub nie masz przy sobie żadnych zabawek? Te zabawy, znane od pokoleń, sprawdzają się w każdych okolicznościach. Warto o nich pamiętać szczególnie podczas wyjazdu z dzieckiem , gdy czekacie na wizytę u lekarza lub w innych nietypowych okolicznościach, gdy niemowlę trzeba szybko rozbawić.   Idzie rak, nieborak Idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie znak Mówiąc ten wierszyk, jednocześnie wędruj po ciele maluszka palcami. Na koniec bardzo delikatnie uszczyp jego skórę, głośno się przy tym śmiejąc. Co daje taka zabawa z niemowlęciem? Dziecko osłuchuje się z prostym, rymującym się tekstem. To też świetny sposób, jak rozwijać pamięć dziecka (można to robić w każdym wieku). Niemowlę szybko zaczyna się orientować, co nastąpi po słowie „znak”. Uaktywnia całe ciało (napina je w oczekiwaniu na znajomy finał, a potem – śmiejąc się – rozluźnia). Kosi, kosi łapci Kosi, kosi łapci , pojedziem do babci. Babcia da nam mleczka, a dziadek ciasteczka. Bierzesz rączki dziecka w swoje dłonie i łączysz je w rytmie śpiewanej piosenki, delikatnie klaszcząc. Co daje taka zabawa z niemowlęciem?  Dziecko uczy się też zapamiętywania prostych wierszyków, ćwiczy pamięć. Uczy się także mówić. Gdy dziecko samodzielnie zaczyna klaskać, doskonali koordynację wzrokowo-ruchową. Jedzie, jedzie pan Jedzie, jedzie pan, pan, na koniku sam, sam. Przez góry, przez góry, przez lasy, przez lasy, róóów! Posadź dziecko na kolanach przodem do siebie. Rytmicznie, ale bardzo lekko podrzucaj je na kolanach. Przy słowie „rów” lekko rozłączasz nogi, by dziecko mógo pomiędzy nie „wpaść” (oczywiście przez cały czas trzymasz niemowlę mocno pod paszkami). Co daje taka zabawa z niemowlęciem? Zabawy, podczas których niemowlę...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj