ta dorotka ta malusia
Adobe Stock
Rozwój

Ta Dorotka, ta malusia – tekst kołysanki i chwyty gitarowe

Ta Dorotka, ta malusia to popularna i lubiana kołysanka, która pomoże ci w uśpieniu twojego malucha. Przedstawiamy cały tekst piosenki, a także chwyty, dzięki którym bardziej uzdolnieni rodzice będą mogli śpiewać kołysankę i akompaniować sobie na gitarze.
Dzieci uwielbiają zasypiać wtulone w rodzica, który nuci im kołysankę. Spokojna melodia, miarowy rytm pozwalają maluchowi szybciej wyciszyć się i przenieść do krainy snów.

Choć powstają coraz to nowe kołysanki, największą popularnością cieszą się te śpiewane jeszcze przez naszych dziadków i rodziców. Jedną z bardziej znanych kołysanek jest „Ta Dorotka, ta malusia”. Autorką słów jest Janina Porazińska.  

Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki? [WIDEO]

Ta Dorotka, ta malusia – tekst

Tekstu kołysanki możesz nauczyć się na pamięć lub skorzystać podczas usypiania dziecka z naszej ściągawki. Jeśli dziecko jest nieco starsze – możecie śpiewać razem. A może spróbujecie wspólnie nauczyć się też innych kołysanek dla dzieci?

Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia,
tańcowała dokolusia, dokolusia,
tańcowała ranną rosą, ranną rosą,
i tupała nóżką bosą, nóżką bosą.

Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia,
tańcowała dokolusia, dokolusia,
tańcowała i w południe, i w południe,
kiedy słonko grzało cudnie, grzało cudnie.

Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia,
tańcowała dokolusia, dokolusia,
tańcowała i z wieczora, i z wieczora,
gdy szło słonko do jeziora, do jeziora.

Teraz śpi już w kolebusi, w kolebusi,
na różowej, na podusi, na podusi.
Chodzi senek koło płotka, koło płotka:
Cicho, bo tam śpi Dorotka, śpi Dorotka...
Cicho, bo tam śpi Dorotka, śpi Dorotka...

Ta Dorotka, ta malusia: chwyty na gitarę

Jeżeli wasza rodzina jest uzdolniona muzycznie – z pewnością przydadzą się też akordy gitarowe .

Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia – G
Tańcowała dokolusia, dokolusia – G a
Tańcowała ranną rosą, ranną rosą – a G
I tupała nóżką bosą, nóżką bosą – D G


Zobacz także: 

mama dziecko sen
Fotolia
Aktualności
Spanie z dzieckiem dłużej niż 6 m-cy przyczyną problemów w rodzinie?
Wyniki badań są zaskakujące! Jeżeli śpisz z dzieckiem powyżej pół roku, twoja rodzina może źle funkcjonować!

Metody na usypianie dzieci są różne. W niektórych rodzinach maleństwa od chwili narodzin śpią w swoich łóżeczkach. W innych zdarza się, że na stałe zadomowiają się w małżeńskim łożu rodziców. O ile nikomu to nie przeszkadza, nie ma w tym problemu. Chyba, że najnowsze badania pokazują prawdę o tym, jak funkcjonuje rodzina, w której dziecko śpi z rodzicami dłużej niż pół roku.  W ramach badań przebadano 140 rodzin.  W ich domach zainstalowano 5 kamer. 1-obserwująca dziecko (bez głosu), oraz 4- pokazujące relacje między rodzicami (z głosem). Badano zachowanie dzieci w 1., 3., 6., 9. i 12. miesiącu życia.  Badane rodziny podzielono na 2 grupy. Rodziców, którzy postanowili po 6-miesiącach usypiać dzieci w ich własnych łóżeczkach, oraz tych, którzy nadal spali z maluchem w łóżku . Okazało się, że ci drudzy, zwlekający z decyzją o "rozstaniu", mieli zdecydowanie więcej problemów rodzinnych: - podejmowali mniej efektywnych decyzji odnośnie dziecka -poziom chaosu był wyższy, rodzice nie potrafili skupić się na dziecku - czuli się mniej odpowiedzialni za dziecko - ich komentarze wobec dzieci były bardziej wrogie - byli mniej czuli dla maluchów - matki częściej wykazywały objawy depresji -rodzice są podrażnieni, gdyż dziecko śpiące z nimi w łóżku znacznie częściej się budzi i powoduje, że rodzice także są niewyspani Badania, nie mają na celu obrażania kogokolwiek i wytykania palcem błędów wychowawczych . Każdy sam podejmuje decyzję odnośnie tego, jak długo będzie spać razem z dzieckiem. Informacje te mają jedynie za zadanie wskazać, jak ważne jest zachowanie proporcji i jak ważna jest uwaga dla partnera. Gdy dziecko spędza z nami cały dzień i zajmuje naszą uwagę także w nocy, musimy bardziej dbać o relacje z partnerem, gdyż może nastąpić zbyt duże oziębienie. Poczucie odepchnięcia, zajmowania 2....

Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku może być niebezpieczne
Fotolia
Aktualności
Spanie z dzieckiem w łóżku w niektórych miejscach na świecie jest… nielegalne!
Dla wielu rodziców spanie w łóżku z niemowlakiem jest formą bliskości i sposobem budowania więzi. Są jednak miejsca, w których wspólne spanie jest... nielegalne.

Rodzice, psychologowie i pediatrzy spierają się, czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest dla malucha bezpieczne. Są jednak miejsca, w których rodzice mogą ponieść konsekwencje swojego wyboru. Sama decyzja o spaniu z dzieckiem w jednym łóżku nie jest w żaden sposób regulowana przez prawo. Jeśli niemowlę umrze, śpiąc z rodzicami w łóżku, mogą oni zostać oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka, a nawet zabójstwo. Dla was również brzmi to tak przerażająco, jak dla nas? Zarzuty zamiast opieki psychologa? Przykładem tego typu postępowania jest historia 28-letniej Jessiki Harper z Pensylwanii w USA. W 2011 roku 2-miesięczny synek Jessiki udusił się, leżąc na kanapie. Według danych policji Jessiki nie było wtedy w pokoju. W lipcu tego roku kolejne (również 2-miesięczne) niemowlę udusiło się podczas snu, tym razem śpiąc z mamą w łóżku. Policja postawiła kobiecie zarzuty. W trakcie śledztwa funkcjonariusze dowiedzieli się, że po śmierci pierwszego dziecka, wielokrotnie informowano Jessikę o zagrożeniach wynikających ze wspólnego spania. Zaledwie kilka dni przed śmiercią drugiego chłopca Jessika konsultowała się z pediatrą. Podobne przypadki miały miejsce w kilku innych stanach – w Minnesocie, Georgii i Wisconsin.  Zobacz także: 10 sposobów, by zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej Historia Jessiki jest kontrowersyjna. Nie można zabronić spania z dzieckiem, jednak czy w tak skrajnych przypadkach karanie rodziców jest usprawiedliwione? Śmierć dziecka jest dla rodziców niewyobrażalnie bolesnym doświadczeniem, niezrozumiałym dla tych, których nie dotyczy. Być może matki, które w ten sposób straciły dzieci, powinny otrzymać fachową pomoc specjalistów zamiast zarzutów i kary pozbawienia wolności?  Czy dzielenie łóżka z niemowlakiem jest bezpieczne? Pozostawienie dziecka samego w łóżku czy na kanapie jest niebezpieczne, jednak...

pieski małe dwa tekst
Adobe Stock
Gry i zabawy
Pieski małe dwa – tekst piosenki, melodia i nuty
Pieski małe dwa – tekst tej piosenki zna wiele dzieci. A jeśli twoje dziecko jeszcze jej nie poznało, najwyższy czas nauczyć się słów i melodii. Sympatyczny utwór łatwo wpada w ucho i jest bardzo lubiany przez maluchy.

„Pieski małe dwa” – tekst tej piosenki dla dzieci napisał Tomasz Samborski. Melodia jest przypisywana twórcom ludowym. Piosenka dla dzieci „Pieski małe dwa” sprawdza się w każdej sytuacji – pasuje także jako kołysanka, ale wcale nie musi działać usypiająco.  Uwaga: powtarzające się w refrenie słowa si bon, wymawiamy si bą (z franc. tak dobrze). Piosenki dla dzieci: „Pieski małe dwa” – tekst Pieski małe dwa chciały przejść się chwilkę Nie wiedziały, że przeszły całą milkę I znalazły coś, taką dużą białą kość Si bon, si bon tralalalala Si bon, si bon tralalalala Si bon, si bon taką dużą białą kość Pieski małe dwa chciały przejść przez rzeczkę Nie wiedziały jak, znalazły deseczkę I choć była zła, przeszły po niej pieski dwa Si bon, si bon tralalalala Si bon, si bon tralalalala Si bon, si bon, przeszły po niej pieski dwa Pieski małe dwa poszły raz na łąkę Zobaczyły tam czerwoną biedronkę A biedronka ta mnóstwo czarnych kropek ma Si bon, si bon tralalalala Si bon, si bon tralalalala Si bon, si bon mnóstwo czarnych kropek ma Pieski małe dwa poszły więc do domu O przygodzie swej nie mówiąc nikomu Wlazły w budę swą, teraz sobie smacznie śpią Si bon, si bon tralalalala Si bon, si bon tralalalala Si bon, si bon teraz sobie smacznie śpią „Pieski małe dwa” – tekst do druku Kliknij w miniaturę obrazka z tekstem piosenki, żeby wydrukować go lub zapisać w telefonie w oryginalnym rozmiarze. Jeśli wydrukowany tekst piosenki zawiśnie np. na waszej lodówce, a dziecko będzie mogło śpiewać, mając go przed przed oczami, nauka z pewnością będzie łatwiejsza.  „Pieski małe dwa” – nuty Nuty gitarowe: Nuty na cymbałki lub flet: G G G G E        F E D E F F  Pieski małe dwa chciały...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz