Zaskakujące odgłosy wydawane przez niemowlęta
Odgłosy, jakie wydaje niemowlę, potrafią zaskoczyć. Niektóre (np. mlaskanie) są zupełnie niewinne, inne (np. szczekający kaszel) powinny postawić nas na równe nogi.
Niełatwo opisać dźwięki wydawane przez niemowlę. „Tak jakby rżenie”, „Coś, co brzmi jak stłumiony chichot”, „Takie khy, khy, khy”– czasem pediatra musi mocno się nagłowić, zanim odgadnie, jaki odgłos zaniepokoił rodziców. Nie można liczyć na to, że dziecko zaprezentuje go na zawołanie, lepiej także nie zdawać się na własne zdolności aktorskie. Co zatem robić? Najlepiej nagrać malucha na magnetofon albo dyktafon. Dla lekarza to ogromne ułatwienie.
Dziwne odgłosy niemowląt to m.in.:
- kwilenie, pomrukiwanie, chrząkanie
- mlaskanie
- sapanie
- chrypka
Kwilenie, pomrukiwanie, chrząkanie, parskanie
W pierwszych tygodniach życia maluszek ćwiczy swój aparat mowy, bawiąc się nim na różne sposoby. Może mruczeć jak kotek, kwilić jak ptak, chrząkać jak prosiaczek, parskać jak konik.
Odgłosy, które przy tym wydaje, fachowcy nazywają wczesnymi wokalizacjami. Malec po prostu uczy się mówić. Wkrótce usłyszysz pierwsze "aaaa", "eee" itd., a potem pierwsze sylaby, zbitki sylab itd.
Mlaskanie
Twoje dziecko ciamka, mlaszcze, cmoka nie tylko w czasie posiłków? Spokojnie, to normalne.
Odruch ssania jest u niemowląt bardzo silny. Może pojawić się nawet podczas snu. Prawdopodobnie maluszek wtedy śni o jedzeniu.
Sapanie
Może towarzyszyć katarowi. Niemowlę oddycha przez nos, bo inaczej nie mogłoby ssać.
Gdy jego nosek jest zatkany, musi przestawić się na oddychanie przez usta, a jeszcze nie do końca potrafi to robić. Stąd charakterystyczna "sapka".
Dbaj o to, by nos twojego malucha był zawsze drożny. Podczas kataru przepłukuj go sprayem z wodą morską albo kroplą soli fizologicznej i oczyszczaj przy pomocy gruszki.
Chrypka
Może świadczyć o infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale także o pleśniawkach.
Na ogół pleśniawki pojawiają się na języku i błonach śluzowych jamy ustnej, mogą jednak schodzić także do niższych dróg oddechowych.
Skontaktuj się z lekarzem, żeby zakażenie grzybicze nie objęło oskrzeli i płuc. Pamiętaj, że każda przedłużająca się chrypka powinna być skonsultowana przez laryngologa.
[CMS_PAGE_BREAK]
Wyraźnie słyszalny nieco chrapliwy albo wibrujący oddech
Może świadczyć o wiotkości krtani, zwłaszcza gdy odgłos zmienia się w zależności od pozycji dziecka.
Zdrowe niemowlę oddycha tak cicho, że niemal tego nie słychać. Przy wiotkości krtani dźwięk, jaki towarzyszy oddychaniu jest znacznie głośniejszy, a jego natężenie zmienia się w zależności od pozycji malucha. Najgłośniejszy jest wówczas, gdy dziecko leży na plecach, bo wtedy nagłośnia zasłania wejście do krtani. Gdy maluch leży na brzuchu prawie go nie słychać.
Nie martw się, to nic groźnego. Wiotkość krtani to po prostu jej niedojrzałość - tworzące krtań chrząstki w kształcie pierścieni nie są jeszcze dostatecznie uwapnione. Zanim dziecko skończy rok, wszystko powinno być w porządku.
Póki co kładź dziecko tak, żeby mu było łatwiej oddychać – np. na ułożonym nieco na ukos materacu.
UWAGA: Przy zapaleniu krtani odgłos jest podobny, ale nie zmienia się w zależności od pozycji. Na wszelki wypadek skonsultuj się z pediatrą, który rozwieje twoje wątpliwości.
Przyśpieszony oddech
Noworodek oddycha do 40 razy na minutę. Im starsze dziecko tym oddechy są wolniejsze (dorosły oddycha w tempie 12-16 oddechów na minutę). Szybszy oddech (50, 60 razy na minutę) może świadczyć np. o gorączce albo chorobie układu oddechowego albo układu krążenia.
Nagle pojawiający się świszczący oddech
Może świadczyć o zmianach alergicznych układu oddechowego. Dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza.
Przedłużony wdech lub wydech
Pierwszy może świadczyć o zapaleniu krtani albo obecności ciała obcego w drogach oddechowych, drugi o alergicznym zapaleniu oskrzeli. W obu przypadkach dziecko powinien obejrzeć lekarz.
[CMS_PAGE_BREAK]
Szczekający kaszel
Odróżnisz go od zwykłego kaszlu, bo brzmi wyjątkowo niepokojąco, jak z głębi studni. Towarzyszy mu duszność – dziekco ma kłopoty z zaczerpnięciem powietrza. Taki odgłos powinien natychmiast postawić cię na nogi. Może świadczyć o bardzo groźnym podgłośniowym zapaleniu krtani.
Charakterystyczne jest to, że na ogół dziecko kładzie się spać zdrowe jak rybka, a kaszel budzi je w środku nocy. Trzeba działać natychmiast, bo na skutek obrzęku krtani może dojść do jej zaciśnięcia.
Zapewnij dziecku dopływ świeżego powietrza, otwórz okno i natychmiast wezwij pogotowie. Uspokój dziecko, bo stres może nasilać niebezpieczne objawy.
Niemelodyjne gaworzenie
Wydaje ci się, że twoje dziecko gaworzy trochę inaczej niż inne maluchy? Dźwięk, jaki wydaje, jest jakby drewniany, na jednym tonie? Skontaktuj się z lekarzem, bo maluszek może mieć kłopoty ze słuchem.
Na pewno wszystko jest w porządku, ale lepiej to sprawdzić, ponieważ w przypadku niedosłuchu niemowlę powinno zacząć nosić aparat zanim skończy pół roku. Tylko wtedy jego mowa rozwinie się prawidłowo.
Krzyk
Krzyk krzykowi nierówny. Niemowlę płacze, gdy jest głodne, gdy jest mu za zimno, za ciepło, gdy ma mokro albo gdy po prostu się nudzi.
Czasem jednak krzyk świadczy o jakichś problemach.
Np. krzyk pojawiający się w czasie karmienia może świadczyć o zapaleniu ucha, a w czasie oddawania moczu - o stanie zapalnym układu moczowego.
Krzyk, a właściwie wrzask pojawiający się codziennie o tej samej porze może się wiązać z kolką.
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana mama wie, jak dbać o zdrowie dziecka - nawet w trudnych czasach!
Zobacz też: