Co piąte niemowlę ma objawy atopowego zapalenia skóry. Azs to choroba trudna w leczeniu, nieobliczalna: często wydaje się, że jest już wyleczona, tymczasem niespodziewanie powraca. Jej leczenie jest trudne, często trwa latami. Bywa konieczne stosowanie środków sterydowych, miejscowych leków przeciwzapalnych. Podstawą jednak w leczeniu jest właściwa pielęgnacja skóry dziecka.

Reklama

Jak pielęgnować skórę dziecka z azs

  • Dbaj, by skóra dziecka nie wysuszała się. Często ją nawilżaj i natłuszczaj, specjalnymi kosmetykami na azs
  • Myj dziecko w chłodnej wodzie: kąpiele nie powinny trwać długo, lepszy jest prysznic
  • Do mycia używaj środki, które nie tylko myją, ale też nawilżają i natłuszczają skórę, pozostawiając na niej naturalny film ochronny
Reklama

Nowe sposoby leczenia azs

Mimo właściwej pielęgnacji objawy azs często powracają. Przełomem w leczeniu może być zmiana podejścia do sposobu pielęgnacji dziecka z azs. Naukowcy pracujący w Laboratoriach La Roche Posay doszli do wniosku, że nie wystarczy dbać o barierę naskórkową, konieczne jest też przywrócenie prawidłowego mikrobiomu skóry.
- Nasze badania wykazały, że mikrobiom skóry, czyli żyjące na naszym ciele siedliska mikroorganizmów - jest współodpowiedzialny za atopię. Mikrobiom u dzieci z atopią różni się od mikrobiomu u zdrowych pacjentów: bakterie bytujące na skórze są mniej różnorodne. Większa różnorodność bakterii może chronić przed nasileniem się stanów zapalnych. Dlatego nie wystarczy przywrócić funkcję bariery skórnej, należy również przywrócić równowagę mikrobiomu - mówi dr Sophie Seite, międzynarodowy dyrektor naukowy La Roche Posay, wybitny biochemik i biolog molekularny.
Na filmie dr Sophie Seite opowiada o tym, jak pielęgnować dziecko z azs oraz o nowym produkcie, który może zrewolucjonizować leczenie azs.

Reklama
Reklama
Reklama