Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Cholesterol u dziecka – jak bardzo jest groźny? [WIDEO]

Podwyższony poziom cholesterolu u dziecka to bardzo ważny sygnał, którego nie należy lekceważyć. Sprawdź, co mówi o całej waszej rodzinie i w jaki sposób się z nim uporać.

Podwyższonego cholesterolu u dziecka nie można zlekceważyć, bo skutki takiego postępowania  zrujnują zdrowie dziecka już przed 40. rokiem jego życia, wyjaśnia prof. dr hab. Marek Naruszewicz, który jest honorowym przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz ekspertem ogólnopolskiego programu walki z cholesterolem – Proaktywnie dla serca.

Czy cholesterol należy badać każdemu dziecku bez wyjątku?

Jeżeli któreś z rodziców ma chorobę układu krążenia, albo ujawniła się ona u mamy podczas ciąży, to dziecku koniecznie należy zbadać poziom cholesterolu. Podobnie należy postąpić, jeśli dziecko pochodzi z rodziny, w której wystąpił przedwczesny zawał serca – przed 55. rokiem życia. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że na tak wczesnym etapie życie możemy jeszcze bez leków, wyłącznie dietą zatrzymać proces prowadzący do intensywnej miażdżycy, która może ujawnić się nawet przed 40. rokiem życia. 

Co robić jeśli okaże się, że dziecko ma podwyższony poziom cholesterolu?

Przede wszystkim należy skonsultować z pediatrą. Podwyższony poziom cholesterolu u dziecka może być również wtórnym efektem jakiegoś schorzenia, które należy wykluczyć. Jeżeli okaże się, że jest związany wyłącznie ze złą dietą, to potrzebne będzie unormowanie żywienia. Należy:

  • Jeść 5 razy dziennie
  • Jeść dużo warzyw i owoców,
  • Zmniejszyć spożycie tłuszczów nasyconych, tłuszczów tzw. trans, które są np. w słodkim pieczywie i wpływają na poziom cholesterolu. 

Dzieci z podwyższonym cholesterolem powinny również mieć odpowiedni wysiłek fizyczny, czyli dużo ruszać się i ćwiczyć.


Jak często trzeba badać dziecku cholesterol?

Należy dbać o to cały czas. Jeżeli u dziecka się stwierdzi się podwyższony poziom cholesterolu, to następne badanie nie może odbyć się za 3 czy za 5 lat, ale za rok. Ze względu na groźne skutki, do których prowadzi kłopoty z cholesterolem, dziecko powinno pozostawać pod stałą kontrolą lekarską.

Sprawdź też:

jajka, jajko, jaja, jajo
Fotolia
Mama
Czy jajka podnoszą poziom cholesterolu?
Jajka słyną ze swoich wartości odżywczych, ale czasem można usłyszeć, że nie należy ich jeść zbyt często. Pytamy eksperta, czy rzeczywiście jajka mają wpływ na poziom cholesterolu w organizmie.

Nie jedz jajek , bo będziesz mieć wysoki cholesterol. Zjadaj dwa, a najlepiej tylko jedno tygodniowo, bo inaczej będziesz mieć kłopoty ze zdrowiem. Jeszcze niedawno takie opinie były na porządku dziennym. Powszechnie uważano, że jaja jako produkty, które zawierają cholesterol, przyczyniają się do wysokiego poziomu tej substancji w organizmie. A podwyższony poziom cholesterolu to – jak wiadomo – prosta droga do chorób serca oraz udaru. Ostatnio jednak podejście do jedzenia jaj się zmieniło. Czy jedzenie jajek wpływa na poziom cholesterolu? Badania wykazały, że to nie cholesterol pochodzący z żywności jest odpowiedzialny za wzrost stężenia cholesterolu we krwi, ale tłuszcze, które popularnie nazwane są tłuszczami nasyconymi . W największej ilości występują one w produktach takich jak smalec, słonina, boczek – wyjaśnia dr hab. Małgorzata Drywień z Katedry Żywienia Człowieka na SGGW. To bardzo dobra informacja, bo jajka poza cholesterolem, o którym jest tak głośno, są również źródłem wielu cennych substancji odżywczych. Czy ktoś powinien unikać jedzenia jajek? Jedynym przeciwwskazaniem do jedzenia produktów, które zawierają duże ilości cholesterolu, jest jednoczesne występowanie dwóch chorób – cukrzycy i miażdżycy. Osoby, których ten problem dotyczy, powinny zdecydowanie ograniczyć jedzenie jajek . Całkowicie powinny one zniknąć z jadłospisu osób uczulonych na białko jaja kurzego. Zobacz też: Na twardo, na miękko – jakie jajko dla kobiety w ciąży? Cholesterol u dziecka – czy to groźne? Preparaty i leki na cholesterol i prawidłowe krążenie Tabela produktów dla osób o podwyższonym cholesterolu

czy dobrze karmisz dziecko
Adobe Stock
Psychotesty i quizy
Czy dobrze karmisz swoje dziecko? – obowiązkowy quiz dla rodziców

Wiedza o tym, jak karmić niemowlę jest absolutnie niezbędna. Od tego zależy zdrowie twojego dziecka teraz i w przyszłości. Dlatego namawiamy Cię do odpowiedzi na poniższe pytania. Jeśli oblejesz test, koniecznie zapoznaj się z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi rozszerzania diety niemowląt i małych dzieci. 

Wiedza o tym, jak karmić niemowlę jest absolutnie niezbędna. Od tego zależy zdrowie twojego dziecka teraz i w przyszłości. Dlatego namawiamy Cię do odpowiedzi na poniższe pytania. Jeśli oblejesz test, koniecznie zapoznaj się z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi rozszerzania diety  niemowląt i małych dzieci. 

Zdrowie
Badania dziecka w pierwszych latach życia
Nawet zdrowe dziecko musi co jakiś czas pokazywać się u pediatry – sprawdź kiedy? Czasem konieczne będą dodatkowe badania, poczynając do badania moczu i krwi, przez USG, aż po tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.

Badania noworodka Już w pierwszej dobie dziecko zostanie gruntownie przebadane: pierwszym, ważnym badaniem jest ocena stanu zdrowia noworodka wg skali Apgar . Lekarz oceni pracę serca dziecka, kolor skóry, napięcie mięśni, reakcję na bodźce i oddech. W każdej z tych pięciu kategorii neonatolog może przyznać od 0 do 2 punktów – suma 8-10 punktów oznacza, że dziecko przyszło na świat w dobrym stanie. Badanie przeprowadza się w pierwszej, trzeciej oraz ewentualnie piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. W pierwszych dobach zostaną też przeprowadzone przesiewowe badania słuchu i pod kątem chorób metabolicznych (czytaj więcej o badaniach przesiewowych noworodka ). Badanie USG u dziecka Każde dziecko w 6-8. tygodniu życia powinno przejść badanie USG stawów biodrowych – tylko poprzez to badanie może wiarygodnie stwierdzić, czy dziecko ma dysplazję stawów biodrowych. Badanie USG będzie wskazane też w innych przypadkach. U dzieci można wykonać USG przezciemiączkowe (aby sprawdzić stan mózgu), USG jamy brzusznej (np. w przypadku nasilonych objawów kolki). Badania USG są bezpieczne dla dziecka i stosunkowo łatwe do przeprowadzenia. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego nie wymagają uśpienia dziecka, poza tym można je wykonywać częściej niż zdjęcia rentgenowskie ( Przeczytaj, jak przebiega rezonans, tomografia albo rentgen ). Ważna profilaktyka: bilanse zdrowia i szczepienia Nawet zdrowe dziecko powinno regularnie pojawiać się u pediatry: w pierwszych dwóch latach na wizytach szczepiennych, potem od drugich urodzin co dwa lata na bilans zdrowia – czyli całościowy „przegląd” organizmu dziecka. Uwaga! Terminów bilansów, tak samo jak terminów szczepień, trzeba pilnować samemu – przychodnia nie prześle zawiadomienia ani przypomnienia. Sprawdź: kalendarz szczepień dziecka 0-18 lat. Badania...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj