Teraz już nie ma znaczenia, kto „przyniósł” wirusa do domu. Zresztą o tej porze roku o to najłatwiej. Wystarczy, że ktoś chory kichnął obok dziecka, dotknął zabawki malucha, która potem powędrowała do buzi. Zacznij szybko działać, aby banalna infekcja nie zmieniła się w coś poważniejszego. Oto plan działania.

Reklama

Katar

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz rozwoju dziecka Czytaj więcej

Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo wywołujący go wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach.

Sposoby jak leczyć katar

Zatkany nosek – kilka razy dziennie wkraplaj do każdej dziurki po dwie krople soli fizjologicznej. Potem usuń wydzielinę. Gdy nosek jest nadal zatkany, a dziecko nie umie jeszcze go wydmuchać użyj gruszki z szerokim końcem lub specjalnego aspiratora.
Silny katar – zastosuj krople, np. Nasivin Soft 0,01%, 1–2 krople do każdej dziurki (2–3 razy na dobę przez 2–3 dni, nie dłużej). Układaj dziecko do snu na boku lub podłóż pod materacyk od strony głowy książkę, aby głowa malucha była wyżej. Skórę pod noskiem smaruj maścią ochronną, np. Pantenolem, Linomagiem, wazeliną, maścią majerankową (nie nagietkową – to silny alergen). Podawaj dużo wody, niesłodzonych herbatek, a jeżeli karmisz piersią, jak najczęściej przystawiaj dziecko.

To ważne! Jeżeli katar zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka (powyżej 38°C), kaszel, podejrzenie bólu ucha, koniecznie zadzwoń do lekarza.

Polecamy: Katar u niemowlaka - rodzaje kataru

Zobacz także

Kaszel

Przeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.

Domowe sposoby na kaszel

Suchy kaszel – podawaj dziecku do picia wodę mineralną, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty. Jeśli masz inhalator (nebulizator), zrób dziecku inhalacje z soli fizjologicznej. Możesz, po konsultacji z pediatrą lub farmaceutą, podać ziołowy syrop łagodzący suchy kaszel.
Mokry kaszel – ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z tego, co w nich zalega. Jeżeli dziecko nie potrafi wydmuchać wydzieliny z nosa, to ją połyka. Może ją potem zwymiotować. Zachęcaj je, aby dużo piło – wtedy wydzielina będzie rzadsza i łatwiej ją odkrztusi. Nawilżaj drogi oddechowe inhalatorem (nebulizatorem). Oklepuj dziecku plecki kilka razy dziennie, aby ułatwić odkrztuszanie. Pod materacyk w łóżku podłóż książki (patrz: postępowanie w przypadku kataru). Za zgodą lekarza możesz podawać syropy rozrzedzające wydzielinę – ale nie dawaj sama żadnych leków.

To ważne! Jeżeli temperatura wzrasta, kaszel bardzo się nasila, staje się szczekający, towarzyszy mu duszność i świszczący oddech – szybko zadzwoń do lekarza.

Ból gardła

Przy zwykłym przeziębieniu drapie w gardle, piecze i boli na tyle mocno, że dziecko niechętnie połyka, skarży się na ból. Zajrzyj do gardła, aby sprawdzić, czy nie jest czerwone. Chwilę przytrzymaj język końcem łyżeczki lub palcem wskazującym. Z tą nieprzyjemną czynnością najlepiej oswajać zdrowego malca, więc rób to wcześniej, jeżeli możesz (będziesz też w stanie odróżnić kolor zdrowego i chorego gardła).

Jak leczyć ból gardła

Podawaj dużo picia: wodę, herbatkę z malinami, lekkie i niezbyt kwaśne kompoty. Rób inhalacje za pomocą nebulizatora – skutecznie nawilżą gardło i łagodzą ból.

To ważne! Gdyby u malucha pojawiła się wysoka gorączka (patrz niżej), dziecko zaczęło mieć kłopoty z przełykaniem, na migdałkach ma naloty lub gardło purpurowe, skontaktuj się z pediatrą.

Gorączka

Nie traktuj jej jak wroga. Jest naturalną reakcją obronną organizmu na pojawienie się bakterii i wirusów. Temperatura wyższa od normy nawet o dwa stopnie nie musi oznaczać ciężkiej choroby. Normalna ciepłota ciała dziecka waha się w ciągu doby od 36,3 do 37,2°C. Bądź jednak czujna – temperatura u malucha może wzrosnąć nagle nawet do 40°C. Gorączka czasem występuje przy drobnych infekcjach, a infekcja może też przebiegać bez niej. Infekcje bez gorączki miewają też maluchy z alergią.

W jaki sposób obniżyć gorączkę?

37,3–38°C = stan podgorączkowy. Nie wymaga wzywania lekarza ani od razu podawania leków przeciwgorączkowych. Traktuj dziecko tak, jakby miało lekką infekcję. Zadbaj, aby dużo piło (wodę, herbatki), odpoczywało i dłużej spało.
To ważne! Jeśli do czwartego dnia temperatura nie spadnie, skontaktuj się z pediatrą.
38,1–39°C = gorączka umiarkowana. Jeżeli nie występują inne objawy, np. ból gardła czy brzuszka, poczekaj z wizytą u pediatry nawet dwa, trzy dni. Pozwól wykluć się chorobie. Prawdopodobnie dziecko przez ten czas samo ją pokona. Podawaj mu dużo picia, bo teraz intensywnie się poci. Jest to wbrew pozorom dobry objaw, bo w ten sposób organizm się ochładza, ale istnieje niebezpieczeństwo odwodnienia. Chroń też malucha przed przegrzaniem – załóż mu cienką piżamkę, przykryj lekką kołdrą. Podaj dziecku paracetamol, np. Apap, Panadol w syropie lub Efferalgan, który jest w czopkach.

To ważne! Dziecko powinno dostawać lek co cztery godziny, aż temperatura się obniży.

Ponad 39,1°C = wysoka gorączka. Tak wysoka gorączka informuje, że infekcja rozwija się dość gwałtownie. Domowe sposoby mogą w tej sytuacji okazać się nieskuteczne. Szybko więc wezwij lekarza. Podaj dziecku lek przeciwgorączkowy. Jeżeli nie zadziała do przybycia pediatry, zastosuj ochładzające kompresy: zmoczone ręczniczki połóż na kilkanaście minut na czoło oraz brzuszek (można również na kark), omijaj jednak klatkę piersiową.

To ważne! Nigdy nie zanurzaj chorego malucha w zimnej wodzie. Kąpiel ochładzająca powinna mieć temperaturę o stopień niższą od jego ciepłoty ciała. Gdy bardzo się poci, wytrzyj go i przebierz w świeże ubranko.

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia IMiD w Warszawie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama