szczepienia
Fotolia
Zdrowie

Nieszczepione dzieci nie będą wpuszczane do szkół?

W USA zaczyna się batalia przeciw ruchom antyszczepionkowym. Rodzic dziecka, które nie może być szczepione przeciw odrze z powodu białaczki, wystąpił o zakaz wpuszczania do szkół niezaszczepionych dzieci. Czy w Polsce można nie szczepić dzieci?

15 lat temu USA zostały ogłoszone krajem wolnym od odry. Wzrastająca popularność ruchów antyszczepionkowych spowodowała, że coraz więcej rodziców przestało szczepić dzieci. Tym właśnie tłumaczą specjaliści fakt, że wirus odry znów się pojawił. W Kalifornii w grudniu 2014 roku wybuchła epidemia odry: odnotowano ponad 100 przypadków zachorowania – w większości były to dzieci wcześniej niezaszczepione. Ten fakt wywołał burzliwą dyskusję na temat ruchów antyszczepionkowych. Coraz częściej są one nazywane ruchami proepidemicznymi.
Czytaj też: Ważna ankieta przed szczepionką na odrę

Ojciec 6-latka walczy o niewpuszczanie nieszczepionych dzieci do szkoły

6-letni Rhett od 4 lat choruje na białaczkę. Choroba obecnie jest w stadium remisji, chłopiec jest w domu, może chodzić do szkoły. Ze względu na osłabienie organizmu po długotrwałej chemioterapii chłopiec nie może jednak być szczepiony niektórymi szczepionkami, a na niektóre jego układ odpornościowy nie reaguje w prawidłowy sposób.
Dla Rhetta ogromnym zagrożeniem jest choroba występująca u innego dziecka: chłopiec łatwo może się zarazić, a przebieg choroby może być u niego bardzo ciężki. Dlatego ojciec chłopca wystąpił do władz o zakaz wpuszczania do szkół nieszczepionych dzieci, które mogą być ogromnym zagrożeniem dla jego dziecka. W szkole, do której chodzi chłopiec, jest nieszczepionych ok. 7 proc. dzieci.
Sprawa chłopca wywołała ogromne dyskusje w USA na temat działalności ruchów antyszczepionkowych. Władze mają trudny orzech do zgryzienia: wolność niektórych rodziców – prawo do niezaszczepienia swojego dziecka – stanowi zagrożenie dla zdrowia innych dzieci i stoi w sprzeczności z ich prawem do ochrony zdrowia.
Ojciec 6-latka zapowiedział, że będzie walczył o niewpuszczanie do szkół dzieci, które nie zostały zaszczepione, mimo że z medycznego punktu widzenia mogą być to szczepione.

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

W Polsce ruchy antyszczepionkowe nie są tak silne, jak w Europie Zachodniej i USA. Zdecydowana większość rodziców decyduje się na zaszczepienie dziecka wszystkimi szczepionkami z obowiązkowego kalendarza szczepień. Coraz więcej rodziców wykłada też z własnej kieszeni pieniądze na nowoczesne preparaty oraz na szczepienia dzieci zalecane: przeciw pneumokokom, ospie wietrznej, rotawirusom, meningokokom.
W Polsce szczepionkami obowiązkowymi jest szczepionych 95-98 proc. dzieci. Coraz więcej rodziców odmawia jednak szczepienia dzieci z obawy przed niepożądanymi odczynami po szczepieniu. Eksperci boją się, że jeśli ta grupa rodziców jeszcze się powiększy, może to spowodować, że powrócą choroby, na które zachowania już dziś są już bardzo rzadkie, jak odra, błonica, polio. Mimo że szczepienia są obowiązkowe, w praktyce rzadko nakładane są kary na rodziców, którzy nie decydują się na szczepienie dziecka.
W tym roku dyskusja na temat szczepień w Polsce na pewno będzie ostra, zwłaszcza że pojawił się poselski projekt przeniesienia finansowania szczepień z Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu w mogłyby stać się bezpłatne (lub częściowo odpłatne) szczepionki, które od dawna są zalecane przez ekspertów: przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom.

Lekarze zbyt mało mówią na temat szczepień

W Polsce lekarze zbyt mało mówią rodzicom na temat szczepień, chociaż są do tego zobligowani: lekarz ma obowiązek poinformować rodzica o szczepieniach obowiązkowych, zalecanych, uprzedzić o możliwości wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego i poinformować, co rodzic w takiej sytuacji powinien zrobić. Lekarze zbyt rzadko informują też rodziców o tym, że kalendarz szczepień można modyfikować – w zależności od stanu zdrowia dziecka.
Jeśli rodzic ma wątpliwości co do szczepienia, najlepiej udać się do wojewódzkiej poradni konsultacyjnej ds. szczepień.
Czytaj też: Rewolucja w kalendarzu szczepień?

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Szczepionka 6w1
AdobeStock
Zdrowie
Wykształceni i bogaci częściej nie szczepią dzieci
Polacy, którzy nie szczepią dzieci, robią to z dwóch powodów: wierzą ruchom antyszczepionkowym albo w medycynę alternatywną- wynika z raportu Głównej Inspekcji Sanitarnej.

Oto główne wnioski z tego raportu do którego dotarło „Metro”. Tylko w zeszłym roku grupa rodziców, która nie szczepi dzieci pod wpływem argumentów ruchów antyszczepionkowych, urosła aż o 66 proc. czyli z ok. 2,7 tys. do 5,4 tys. osób na koniec 2014 r. Kolejną przyczyną unikania szczepień jest wiara w moc medycyny naturalnej - ta grupa w ciągu roku urosła o jedną trzecią. To trend, który przyszedł do nas z Zachodu. I to, a nie wystąpienie odczynów poszczepiennych, o których mówią ruchy antyszczepionkowe , sprawia, że nie szczepi się dzieci. W całym 2014 r. ten drugi powód uniemożliwił szczepienie zaledwie 400 dzieciom.   Coraz więcej zamożnych rodziców rezygnuje ze szczepień Z badań socjologa Uniwersytetu Warszawskiego dr. Tomasza Sobierajskiego wynika, że w naszym kraju najbardziej niechętni szczepieniom - przede wszystkim dodatkowym, czyli płatnym, są rodzice najlepiej sytuowani. Z danych GIS wynika, że najwięcej przeciwników szczepień żyje w zachodniej, z reguły bogatszej części Polski: na Śląsku, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Bardzo dyscyplinarnie szczepią za to swoje dzieci mieszkańcy Podkarpacia i Podlasia, gdzie wpływy ruchów antyszczepionkowych są bliskie zeru. Czytaj też: Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci   Trend nieszczepienia z roku na rok będzie coraz groźniejszy - Biorąc pod uwagę fakt, że rocznie rodzi się 350 tys. dzieci w Polsce to liczba 5 tys. nie przeraża i w kontekście tych statystyk  zjawisko odmowy szczepień nie stanowi problemu epidemiologicznego – mówi dr med. Paweł Grzesiowski, pediatra prowadzący m.in. punkt konsultacyjny szczepień w Centrum Medycznym „Żelazna” w Warszawie.  – Jednak jeśli na przestrzeni kilku ostatnich lat odnotowano taki wzrost, to za 5 lat będziemy mówić o liczbie 25 tys. nieszczepionych dzieci , co może już wywołać epidemię wyrównawczą -...

30 ty. dzieci w Polsce nie zaszczepionych
AdobeStock
Aktualności
10-krotnie wzrosła liczba nieszczepionych dzieci w Polsce
Ponad 30 tysięcy dzieci nie zostało zaszczepionych w 2017 roku w Polsce. Nie zgodzili się na to ich rodzice lub opiekunowie.

Statystyki pokazują, że z roku na rok rośnie liczba nieszczepionych dzieci. W 2017 roku było ich 30 tys. 89 osób – takie dane podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. 10-krotny wzrost w ciągu 7 lat W Polsce każdego roku obowiązkowe szczepienia otrzymuje kilka milionów dzieci. Odsetek zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na to. Z informacji Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 roku odnotowano 3 tys. 437 odmów, w 2011 roku – 4 tys. 89, w 2012 roku – 5 tys. 340, w 2013 roku – 7 tys. 248, w 2014 roku – 12 tys. 681, w 2015 roku – 16 tys. 689, w 2016 roku - 23 tys. 147, zaś w 2017 roku – 30 tys. 089 odmów. To oznacza, że w ciągu ostatnich lat blisko 10-krotnie wzrosła liczba nieszczepionych dzieci.   Masz pytania? Wątpliwości? Zadaj ekspertom pytanie na temat szczepień przeciw pneumokokom! Odczyny poszczepienne? 1 przypadek na 10 tys. szczepień Rodzice odmawiają szczepień m.in. w obawie przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP), czyli zaburzeniami stanu zdrowia, które występują w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Częstość występowania NOP zależy od rodzaju szczepionki. Przy szczepionkach stosowanych w Polsce jeden NOP występuje przeciętnie raz na 10 tys. szczepień. Specjaliści podkreślają, że ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne, wymagające hospitalizacji, występują nieporównanie rzadziej niż powikłania chorób, przed którymi chronią. Notuje się kilka, maksymalnie kilkanaście takich przypadków rocznie. Zgodnie z polskimi przepisami rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia. Jeśli nie reagują, można nałożyć na nich grzywnę w maksymalnej wysokości 10 tys. zł. Może ona być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma nie może przekroczyć 50...

Szczepienie przeciwko pneumokokom
Fotolia
Zdrowie
Szczepionki zalecane za darmo? Tak chce ministerstwo?
Ministerstwo Zdrowia chce, by szczepionki zalecane były refundowane, ale żeby nie były obowiązkowe. Czy to znaczy, że nie będzie trzeba płacić za szczepionki przeciw pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej? I że nie będzie obowiązku szczepień?

Szykuje się rewolucja w kalendarzu szczepień: za niektóre szczepionki zalecane, za które do tej pory rodzice płacili kilkaset złotych lub więcej, zapłacą znacznie mniej. Nie oznacza to jednak, że szczepionki staną się bezpłatne . Nie będzie to też dotyczyło wszystkich szczepień zalecanych . Obowiązkowe = bezpłatne, zalecane = płatne W polskim kalendarzu szczepień znajdują się szczepionki obowiązkowe (np. przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, odrze, śwince, różyczce), które dla rodziców są bezpłatne , oraz s zczepionki zalecane (np. przeciw pneumokokom, meningokokom , ospie wietrznej, rotawirusom), za które płacą rodzice. Jednak wiele spośród tzw. szczepionek zalecanych jest przez lekarzy tak samo zalecanych i ważnych jak szczepionki obowiązkowe: jedyna różnica polega na tym, za tzw. szczepionki obowiązkowe płaci państwo, a za tzw. zalecane – rodzice. To właśnie ma się zmienić. Czytaj też: Wahasz się, czy szczepić? Po tej rozmowie nie będziesz mieć wątpliwości! Refundowane, ale czy bezpłatne? Ministerstwo chce, by szczepionki zalecane były traktowane jak leki: to znaczy, by można je było kupić za odpłatnością - podobnie jak leki. W przypadku leków jest to dla pacjenta odpłatność w wysokości: 50 proc., 30 proc., 15 proc. albo na ryczałt (3,20 zł). O wysokości odpłatności za szczepionki decydowałby Minister Zdrowia. Jednak gdyby zmiany weszły w życie, rodzice mogliby zamiast 1000 zł za cykl szczepień zapłacić tylko kilka złotych! Czy wszystkie szczepionki zalecane byłyby refundowane? Na pewno nie wszystkie szczepionki, które w tej chwili są zalecane, byłyby refundowane. Procedura ma wyglądać podobnie jak w przypadku leków: producent szczepionki musiałby wystąpić do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) z wnioskiem o refundację. Agencja wydaje swoją opinię, a ostateczną decyzję podejmuje minister...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz