Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Pomidory, plantacja pomidorów, pomidor
fot. Fotolia

Pomidor

Silne objawy alergii po zjedzeniu pomidora nie zdarzają się często. Jeśli się pojawią, mogą mieć postać zmian na skórze przypominających drobne krostki lub bąble albo opuchlizny w jamie ustnej. Osoby, które mają częsty kontakt z pomidorami, np. sprzedawcy warzyw czy pracownicy restauracji mogą cierpieć na  wywołane przez pomidory białkowe zapalenie skóry. Uczulenie na pomidora może pojawiać się u osób z alergią na pyłki brzozy, bylicy, traw i zbóż (patrz: Kalendarz pylenia roślin) oraz orzeszki ziemne. Innymi alergenami krzyżowymi są niektóre owoce i warzywa (sprawdź: tabela niżej) oraz lateks.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.