Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Pomidory, plantacja pomidorów, pomidor
fot. Fotolia

Pomidor

Silne objawy alergii po zjedzeniu pomidora nie zdarzają się często. Jeśli się pojawią, mogą mieć postać zmian na skórze przypominających drobne krostki lub bąble albo opuchlizny w jamie ustnej. Osoby, które mają częsty kontakt z pomidorami, np. sprzedawcy warzyw czy pracownicy restauracji mogą cierpieć na  wywołane przez pomidory białkowe zapalenie skóry. Uczulenie na pomidora może pojawiać się u osób z alergią na pyłki brzozy, bylicy, traw i zbóż (patrz: Kalendarz pylenia roślin) oraz orzeszki ziemne. Innymi alergenami krzyżowymi są niektóre owoce i warzywa (sprawdź: tabela niżej) oraz lateks.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy