Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Koktajl położnej
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Koktajl położnej: po jakim czasie działa i czy jest bezpieczny?

Podobno koktajl położnej polecany jest przez lekarzy i położne, by przyspieszyć poród. Po przepis na przygotowanie napoju sięga coraz więcej ciężarnych, które zastanawiają się, kiedy należy go wypić i po jakim czasie działa. My jednak przestrzegamy: koktajl położnych zawiera składniki, których przyszłe mamy absolutnie nie mogą spożywać.

Gdy zbliża się czas rozwiązania lub termin porodu już minął, ciężarnej jest coraz trudniej. Jako normę uznaje się poród do 2 tygodni po terminie – dopiero po tym czasie kobieta może zostać przyjęta do szpitala na wywołanie akcji. Bardzo często zdarza się, że przyszła mama chce przyspieszyć akcję porodową, korzystając z domowych sposobów – jednym z nich jest napój o nazwie koktajl położnej. Jednak czy to bezpieczny sposób na wywołanie porodu?

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Przepis na koktajl położnej: co to jest?

Istnieje co najmniej kilka wersji koktajlu położnej, które mogą nieznacznie różnić się składem. Z założenia jednak koktajlem położnych nazywa się napój powstały z naturalnych środków przeczyszczających połączonych z sokiem owocowym i alkoholem (którego ciężarne nie mogą pod żadnym pozorem spożywać!).

Głównym składnikiem koktajlu położnej jest olej rycynowy. Mogą się w nim pojawić również olejek z werbeny, olejek migdałowy czy inne olejki eteryczne mające pobudzić czynności skurczowe macicy. Sok morelowy ma zapobiec utracie wapnia, a alkohol ma stłumić smak oleju rycynowego. W niektórych przepisach alkohol zastąpiony jest masłem orzechowym.

Koktajl położnej: działanie

Koktajl położnych ma szybko wywołać skurcze porodowe, a tym samym przyspieszyć poród. Warto jednak przyjrzeć się szczególnie dwóm składnikom:

  • Olejek rycynowy jest silnie przeczyszczający i choć po uprzedniej konsultacji z lekarzem może pomóc przy silnych zaparciach, to w przypadku ciężarnych jest on niewskazany. Choć skurcze mogą rzeczywiście przyspieszyć poród, to rozwolnienie, wymioty czy silny ból brzucha z pewnością nie pomogą przyszłej mamie w akcji porodowej. Trzeba także pamiętać o tym, że silna biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu, a także mogą mieć niekorzystny wpływ na płód. Nie wolno zapominać o tym, że skurcze najprawdopodobniej wywołają niepotrzebny stres u dziecka, a tym samym mogą doprowadzić do jego niedotlenienia. 
  • Alkohol jest bezwzględnie zakazany w ciąży. Pamiętaj, każda ilość alkoholu, niezależnie od dawki, jest groźna dla dziecka!
Głównym działaniem koktajlu położnych ma być przyspieszenie porodu, jednak z uwagi na zawartość tych dwóch składników – oleju rycynowego i alkoholu – ciężarne nie powinny go pić.

Koktajl położnej: po jakim czasie działa?

Podobno efekty można poczuć już po kilku godzinach od wypicia koktajlu położnych. Kobiety, które zachwalają jego działanie, zapewniają, że to świetny sposób na poród w... 24 godziny. Choć w sieci można znaleźć pozytywne komentarze dotyczące działania koktajlu, my odradzamy korzystanie z tej metody.

Po pierwsze, nie można mieć pewności czy osoba, która o nim pisze, rzeczywiście go spożyła i czy to on pomógł przy wywołaniu porodu (może to zbieg okoliczności?). Po drugie, również nie możesz być pewna, jak zadziała na ciebie, gdy go wypijesz. Należy pamiętać, że choć minął termin porodu, nie oznacza to, że dziecko jest gotowe na przyjście na świat, a konsekwencje wypicia takiej mieszanki mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka.

Czy koktajl położnej jest bezpieczny?

Wśród bezpiecznych i naturalnych metod na przyspieszenie porodu nie ma koktajlu położnych. Lekarze i położne wymieniają za to: współżycie, stymulację brodawek sutkowych, spacer, ćwiczenia miednicy, ciepłą kąpiel czy wypicie herbaty z liści malin.

Koktajl położnych nie jest bezpiecznym sposobem na wywołanie akcji porodowej, dlatego pod żadnym pozorem nie powinnaś go pić. Spożywanie mikstury przygotowanej na podstawie oryginalnego przepisu jest bardzo ryzykowne!

Zobacz także:

zaparcia w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Zaparcia w ciąży: przyczyny, objawy, jak sobie radzić
Zaparcia w ciąży pojawiają się bardzo często. Ich główną przyczyną jest wyższy poziom progesteronu. Są uciążliwe i budzą wiele wątpliwości: czy przy problemach z wypróżnianiem można przeć, czy zaparcia w ciąży mogą wywołać poród? Wyjaśniamy i uspokajamy – zatwardzenie w ciąży można zwalczyć domowymi i bezpiecznymi sposobami.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333; min-height: 17.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 18.0px Arial; color: #323333} span.s1 {font: 14.0px Helvetica; color: #323333} span.s2 {font: 14.0px Helvetica} Zaparcia w ciąży to często spotykana dolegliwość. Przyczynia się do nich wyższy poziom ciążowych hormonów, ale również złe nawyki. Problemy z wypróżnianiem powodują duży dyskomfort, a czasami nawet ból. Nie można ich bagatelizować, bo przedłużające się zaparcia mogą przyczynić się do powstania hemoroidów. Na zatwardzenie w ciąży najlepiej pomogą domowe sposoby, które usprawnią funkcjonowanie jelit i nie zaburzą naturalnego rytmu ich pracy. Spis treści:  Zaparcia w ciąży – czym są Zaparcia w ciąży – objawy Czy zaparcia w ciąży są niebezpieczne Zaparcia w ciąży – przyczyny Co jeść na zaparcia w ciąży Ćwiczenia na zaparcia w ciąży Co na zaparcia w ciąży – preparaty z apteki Zaparcia – co to? Zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, to przedłużone zaleganie treści pokarmowej w okolicy przewodu pokarmowego, zazwyczaj w jelicie grubym. Zaparcia mogą też polegać na problemach z wydaleniem stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego (odbytnicy). Jeżeli treść jelitowa znajduje się w jelicie grubym przez dłuższy czas – stolec staje się twardszy i bardziej zbity, co jeszcze bardziej utrudnia problemy z wypróżnieniem. Prawidłowo powinno się oddawać jeden stolec dziennie, minimum trzy razy w tygodniu.  Zaparcia w ciąży – objawy Jak rozpoznać problemy z...

stres przed porodem
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Stres przed porodem: czy nerwy mogą wywołać poród? [WYJAŚNIA PSYCHOLOG]
Stres przed porodem nie tylko źle wpływa na rozwój dziecka, ale też na przebieg samego porodu. Może go przyspieszyć, a intensywny stres w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może doprowadzić nawet do poronienia.

Stres przed porodem pojawia się u wielu kobiet w ciąży, ale często za przyczynę lęków oraz wysokiego poziomu niepokoju uważa się po prostu fakt bycia w ciąży. Tymczasem ciąża jest z wielu powodów czasem stresującym, a badania naukowe pokazały, że nerwy w ciąży wpływają na rozwój mózgu dziecka! Rzadziej jednak mówi się o tym, że stres przed porodem przekłada się bezpośrednio na sam poród . Stres przed porodem: jak emocje wpływają na poród? Stres przed porodem może w znacznym stopniu zaburzyć przebieg porodu. Hormonalny mechanizm porodu jest skomplikowanym procesem. Najważniejsze są w nim jednak dwie substancje: oksytocyna i adrenalina. W dużym uproszczeniu chodzi o to, aby podczas porodu w ciele kobiety było jak najwięcej naturalnej oksytocyny , a jak najmniej adrenaliny. Stres przed porodem może zmienić właściwe proporcje tych hormonów. Za co odpowiadają hormony, na które bezpośredni wpływ ma stres przed porodem? Oksytocyna , zwana hormonem miłości , wydzielana jest przez matkę po to, aby poród mógł postępować. Warunki idealne dla wytwarzania tego hormonu to spokój, relaks, poczucie bezpieczeństwa, intymność, bliskość (również fizyczna) z partnerem. Adrenalina i kortyzol to z kolei hormony stresu . Pojawiają się w ciele, gdy odbierasz daną sytuację jako zagrażającą, gdy czujesz niepokój, lęk, stres. Ciało się wtedy napina, uwaga koncentruje, przygotowujesz się do odparcia ataku. Zastanów się teraz: czy kiedy czułaś ogromny niepokój, byłaś w stanie skoncentrować się na czymś takim jak miłość bądź inne pozytywne emocje? Poczucie miłości, bliskości, bezpieczeństwa sprawia, że oksytocyna zalewa organizm, jednak z drugiej strony lęk, niepokój, stres, obawa przed oceną sprawiają, że zamiast oksytocyny w ciele pojawia się adrenalina i kortyzol, które znoszą działanie hormonu miłości. Z czysto...

skurcze porodowe
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Skurcze porodowe: jak je rozpoznać? Kiedy jechać do szpitala, gdy czujesz skurcze przed porodem?
Skurcze porodowe oznaczają rozpoczęcie akcji porodowej. Na początku przypominają skurcze przepowiadające, ale szybko zaczynają się od nich różnić. Wraz z postępem porodu pojawiają się coraz częściej i są coraz dłuższe. Podpowiadamy, jak odróżnić skurcze przedporodowe od porodowych, w jaki sposób je liczyć i kiedy jechać do szpitala.

Skurcze porodowe są regularne, często bolesne i powodują skracanie się i rozwieranie szyjki macicy aż do średnicy ok. 10 cm. Raczej trudno pomylić je ze skurczami przepowiadającymi, choć na początku mogą być do nich podobne. Pierwsze skurcze porodowe występują co ok. 15-20 minut i trwają ok. 15-40 sekund każdy. Gdy staną się częstsze, trzeba jechać do szpitala. Spis treści: Co to są skurcze porodowe Jak rozpoznać skurcze porodowe Skurcze porodowe a przepowiadające Skurcze przed porodem – kiedy jechać do szpitala Jak liczyć skurcze porodowe Co to są skurcze porodowe? Skurcze porodowe to skurcze macicy, którym początkowo towarzyszą zmiany w wyglądzie szyjki macicy – ulega ona skróceniu i rozwarciu, otwierając przed dzieckiem drogę na świat. Gdy rozwarcie osiągnie maksimum, rozpoczynają się skurcze porodowe parte, czyli takie, których celem jest wypchnięcie dziecka z wnętrza macicy. Skurczom porodowym, które wpływają na szyjkę macicy, towarzyszą objawy, które kobiety opisują jako nasilone dolegliwości podobne do objawów towarzyszących menstruacji: są to bóle podbrzusza i rozległe bóle krzyża. Skurcze przedporodowe zaczynają się na szczycie macicy (dno macicy) i rozprzestrzeniają się w kierunku jej dolnych części. Po skurczu mięśnie ulegają częściowej relaksacji, ale po każdym skurczu stają się nieco krótsze, co skutkuje tzw. zgładzeniem szyjki macicy i jej rozwarciem. Skurcze porodowe nie zanikają i nie ustępują aż do zakończenia porodu. To odróżnia je od skurczów przepowiadających. Jeśli skurcze porodowe się rozpoczną, nasilają się, stają coraz częstsze, a w końcu przechodzą w skurcze parte. Podczas samego porodu mogą na chwilę ustać, wydaje się, że zanikają lub całkowicie ustąpiły. Zwykle to tylko jednak przerwa na odpoczynek, którego potrzebuje mięsień...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz