Reklama

Pierwsze skurcze przepowiadające, znane też jako skurcze Braxtona-Hicksa, to znak, że macica trenuje przed porodem. Pierwsze skurcze w ciąży mogą pojawić się już po 20. tygodniu i niekoniecznie są powodem do niepokoju.

Reklama

Spis treści:

Pierwsze skurcze w ciąży: kiedy się pojawiają?

Pierwsze skurcze w ciąży mogą pojawić się już ok. 20. tygodnia ciąży, a więc długo przed terminem porodu. Skurcze przepowiadające to wynik napinania się mięśnia macicy. Macica przy pomocy pierwszych skurczów Braxtona-Hicksa przygotowuje się do prawdziwych skurczów porodowych. Skurcze przepowiadające odczuwa się jako napinanie brzucha, czasem intensywne, przypominające ból miesiączkowy. Najczęściej jednak pierwsze skurcze w ciąży są bezbolesne i niezbyt silne. Skurcze przepowiadające nie oznaczają początku porodu.

Ile trwają pierwsze skurcze w ciąży?

Pierwsze skurcze najprawdopodobniej będą dość lekkie i krótkotrwałe: bardziej będą przypominać ból miesiączkowy niż bóle porodowe. Ale z czasem skurcze przepowiadające zaczną się wydłużać i przybierać na sile, by pod koniec ciąży, w 8.-9. miesiącu, trwać nawet po 1-2 minuty i występować co 20-30 minut.

Skurcze w pierwszym trymestrze ciąży

Delikatne skurcze w pierwszym trymestrze to całkiem naturalny objaw ciąży: lekkie napięcie w podbrzuszu oznacza, że macica powiększa się i rozciąga. Jeśli jednak na początku ciąży:

  • skurcze nasilają się
  • masz plamienie lub krwawienie z dróg rodnych

pilnie skontaktuj się z lekarzem, który wykluczy zagrożenie poronieniem lub przepisze ci odpowiednie leki na podtrzymanie ciąży.

Jak rozpoznać pierwsze skurcze przepowiadające?

Charakterystyczną cechą pierwszych ciążowych skurczów jest ich ustępowanie, np. pod wpływem ruchu czy zmiany pozycji. Jeśli skurcze są dokuczliwe i bolesne, wystarczy wstać, przejść się albo ułożyć ciało na drugim boku, by ból minął. Pierwsze skurcze przepowiadające nie sprawiają też tak dojmującego bólu jak skurcze porodowe: w czasie skurczu będziesz w stanie normalnie się poruszać i rozmawiać, choć czasem wyprostowanie ciała może być utrudnione, zwłaszcza w końcówce ciąży.

Pierwsze skurcze a poród

Pierwsze skurcze przepowiadające w drugim i trzecim trymestrze ciąży nie zwiastują rychłego porodu, a są jedynie treningiem dla macicy. O ile skurcze są delikatne, nie nasilają się i szybko ustępują, nie ma powodu, by podejrzewać zagrożenie porodem przedwczesnym. Dopiero regularne, coraz bardziej bolesne skurcze połączone z bólem krzyżowym oznaczają, że rozpoczęła się akcja porodowa. Naucz się, jak liczyć skurcze porodowe, i jeśli ich częstotliwość będzie się zwiększać, jak najprędzej jedź do szpitala.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama