Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Endometrioza a ciąża
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę

Endometrioza a ciąża – czy można zajść w ciążę przy endometriozie? Jak to zrobić?

Endometrioza często utrudnia kobietom zajście w ciążę. Kobiety, które cierpią na tę chorobę, zazwyczaj potrzebują więcej czasu i starań, ale wciąż mają szansę zostać mamami. Sprawdź, jak zajść w ciążę przy endometriozie i w jaki sposób choroba ta wpływa na przebieg ciąży.

Endometrioza to bolesna i bardzo dokuczliwa choroba, która komplikuje życie tysięcy kobiet. Choroba ta ma też spory wpływ na płodność. Odpowiadamy na pytanie, jakie masz szanse zajść w ciążę, mając endometriozę, a także czy endometrioza może być zagrożeniem dla rozwoju płodu i przebiegu ciąży.

Spis treści:

 1. Co to jest endometrioza?
 2. Objawy endometriozy
 3. Endometrioza – czy można zajść w ciążę?
 4. Dlaczego endometrioza utrudnia zajście w ciążę?
 5. Jak zajść w ciążę z endometriozą?
 6. Przebieg ciąży przy endometriozie: czy endometrioza zagraża ciąży?

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to schorzenie, które objawia się obecnością komórek endometrium (błony śluzowej wyściełającej jamę macicy) poza wnętrzem macicy. Zazwyczaj ogniska zapalne są rozmieszczone w okolicy organów rozrodczych, czasem jednak występują u pacjentek w sąsiadujących narządach (m.in. w pęcherzu moczowym, otrzewnej czy jelicie grubym). Największy ból sprawia pacjentkom tworzenie się zrostów na skutek stanu zapalnego towarzyszącego endometriozie oraz naciekaniu włókien nerwowych.

Endometrioza dotyka głównie kobiet między 25. a 30. rokiem życia, wpływając nie tylko na ich codzienne życie, ale również na płodność. Szacuje się, że z jej powodu cierpi ok. 10-15% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym.

Objawy endometriozy

Endometrioza to poważna choroba, której nie można bagatelizować – tym bardziej jeśli planuje się ciążę. Ważne więc, aby umieć rozpoznać jej objawy:

 • bolesne, obfite i (lub) nieregularne miesiączki,
 • ból brzucha w trakcie stosunków seksualnych,
 • ból krzyża, kości ogonowej, odbytu i miednicy,
 • krwawienia międzymiesiączkowe,
 • wzdęcia, biegunki, zaparcia,
 • problemy z zajściem w ciążę.


Endometrioza może być długo nierozpoznana, gdyż jej objawy są podobne do innych chorób. Często od wystąpienia pierwszych objawów do zdiagnozowania schorzenia mija kilka lat. Aby ostatecznie potwierdzić rozrost endometrium, przeprowadza się badanie USG, chociaż czasami konieczne jest także wykonanie laparoskopii diagnostycznej lub laparotomii (otwarcia powłok brzusznych).

Endometrioza – czy można zajść w ciążę?

Kobiety chorujące na endometriozę trudniej zachodzą w ciążę. Szacuje się, że aż 30 proc. pacjentek z tą chorobą ma problemy z poczęciem. Nie oznacza to jednak, że endometrioza całkowicie wyklucza zapłodnienie i donoszenie ciąży – wielu kobietom udaje się zajść w ciążę, która kończy się urodzeniem zdrowego dziecka.

Na leczenie bezpłodności wynikającej z rozrostu endometrium kluczowy wpływ ma określenie stopnia endometriozy. Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu (ASRM) wyróżnia cztery stopnie choroby.

Endometrioza 1 stopnia a ciąża

Drobne ogniska endometriozy znajdują się na macicy, jajnikach, jajowodach i otrzewnej. Czasem występują także drobne zrosty. Należy pamiętać, ze nawet niski stopień endometriozy (endometrioza 1 stopnia) może w znacznym stopniu utrudnić kobiecie naturalne zajście w ciążę. Wśród kobiet z 1 lub 2 stopniem endometriozy, odsetek ciąż poczętych naturalnie wynosi tylko 3,3% na cykl.

Endometrioza 2 stopnia a ciąża

W drugiej fazie pojawiają się już bardziej rozległe ogniska endometriozy. Mogą pojawić się torbiele endometrialne jajników (zwane inaczej czekoladowymi). Zmiany mogą pojawić się za macicą (w tzw. zagłębieniu odbytniczo-macicznym).

Endometrioza 3 stopnia a ciąża

Przy trzecim stopniu endometriozy występują rozległe zrosty. Choroba atakuje więzadło krzyżowo-maciczne. Na tym etapie poczęcie naturalne może być niezwykle trudne, dlatego też lekarze zalecają in vitro. Zabieg należy przeprowadzić jak najszybciej. To, czy kobieta zostanie mamą, zależy bowiem od jej wieku, a także od czasu trwania choroby.

Endometrioza 4 stopnia a ciąża

Obecność licznych zrostów sprawia, że dochodzi do reformacji okolicznych narządów (macicy,  wyrostku robaczkowym, pęcherzu moczowym, jelitach, pochwie czy szyjce macicy). Największe szanse na zajście w ciążę daje w tym wypadku zapłodnienie pozaustrojowe.

Dlaczego endometrioza utrudnia zajście w ciążę?

Endometrioza powoduje zamknięcie światła jajowodów, a co za tym idzie – zrosty jajowodów utrudniające przemieszczanie się komórki jajowej i zajście w ciążę. Nawet w łagodnym jej przebiegu zapłodnienie jest problemem. Prawdopodobnie dlatego, że endometrioza negatywnie wpływa na komórki jajowe i zmniejsza zdolność endometrium do implantacji zarodka. W przypadkach łagodnej i umiarkowanej postaci endometriozy (1 i 2 stopień choroby) po okresie „przymusowej antykoncepcji” stosuje się stymulację owulacji połączoną z inseminacją domaciczną.

W przypadkach ciężkiej endometriozy lub gdy kobieta skończyła 35 lat, stosuje się metodę zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Jeżeli i starania o dziecko nie przynoszą rezultatów, trzeba zgłosić się do lekarza na badania. Im wcześniej zostaną wykryte ewentualne problemy zdrowotne, tym szybciej specjalista będzie mógł wdrożyć leczenie.

Jak zajść w ciążę przy endometriozie?

Kobieta cierpiąca na endometriozę powinna udać się do kliniki leczenia niepłodności, gdzie zostanie przeprowadzona dokładna diagnostyka (badania będzie miała robiona nie tylko kobieta, ale również jej partner). To, jak będzie wyglądało leczenie, zależy od wyników badań. Lekarz może zalecić zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro) albo skorzystanie z banku nasienia czy też adopcję komórek jajowych (jeśli komórki rozrodcze okażą się złej jakości). Trzeba jednak pamiętać, że tego typu leczenie w naszym kraju jest płatne. 

W przypadku, gdy pacjentka ma szansę zajść w ciążę naturalnie, lekarz zaleca stosowanie leków (które mają złagodzić objawy choroby). Następnie podejmuje się stymulację jajeczkowania. 

Przy leczeniu endometriozy ważne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia. Pacjentka, która chce zajść w ciążę, powinna pamiętać o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Równie istotne jest unikanie stresu i rezygnacja z wszelkich używek.

Przebieg ciąży przy endometriozie: czy endometrioza zagraża ciąży?

Kobiety, którym udało się zajść w ciążę przy endometriozie (niezależnie, czy w sposób naturalny, czy za pomocą zapłodnienia in vitro) powinny na siebie szczególnie uważać – znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań. Donoszenie ciąży jest dla nich trudniejsze i bardziej ryzykowne.

Najczęstsze powikłania przy endometriozie to:

 • poronienie (40-procentowe ryzyko),
 • przedwczesne odklejenie się łożyska
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • poród przedwczesny,
 • urodzenie dziecka z niską wagą ciała.
To ważne, by przyszła mama pozostawała pod ścisłą opieką lekarza urodzenie dziecka z niską wagą ciała i systematycznie monitorowała przebieg ciąży. 

Jest też dobra wiadomość. Ciążą bardzo często zmniejsza objawy endometriozy, zwłaszcza pod koniec jej trwania. Wynika to głównie z wysokiego poziomu progesteronu w organizmie kobiety oraz zatrzymania menstruacyjnych krwawień.

Niektóre ciężarne odczuwają jednak nasilenie dolegliwości chorobowych w 1. trymestrze ciąży. Ma na to wpływ powiększanie się macicy powodujące naciąganie i rozrywanie zrostów oraz blizn ognisk endometrialnych, a także wysoki poziom estrogenów.

Endometrioza to choroba przewlekła, która nie znika wraz z zajściem w ciążę lub urodzeniem dziecka. Wiele kobiet doświadcza jej nawrotu w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Zobacz też:

Endometrioza, InviMed, niepłodność, film, video, objawy endometriozy
InviMed
Starania o dziecko
Endometrioza: przyczyny i objawy endometriozy – film
Endometrioza nie jest rzadka: szacuje się, że choruje na nią co 10 kobieta w wieku rozrodczym. Bywa, że choroba przebiega bezobjawowo. Konsekwencją mogą być problemy z zajściem w ciążę.

Endometrioza to choroba, która dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Może utrudniać zajście w ciążę. Jakie są przyczyny i objawy endometriozy ?  Czy może przebiegać bezobjawowo? Jak można ją zdiagnozować? Kto jest w grupie ryzyka pojawienia się endometriozy? Czy  endometrioza może powodować niepłodność ? Czy endometriozę można wyleczyć?  Kiedy konieczna jest operacja? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w filmie. Odpowiada na nie dr n. med. Patrycja Sodowska – specjalista ginekologa położnika z Kliniki InviMed w Katowicach. Zamieszczony film pochodzi z internetowego seminarium (webinarium) Kliniki InviMed. Polecamy także: Endometrioza może cię oszukać - ostrzega ginekolog

kobieta, ból brzucha
Fotolia
Starania o dziecko
Ból podbrzusza – czy to endometrioza?
Comiesięczny ból w podbrzuszu to norma, jednak gdy ból jest naprawdę silny, warto przyjrzeć się jego przyczynie. Być może to endometrioza. Co to jest, jakie badania trzeba zrobić, by potwierdzić to schorzenie – odpowiada dr Renata Jaczyńska z Instytutu Matki i Dziecka.

Od ponad roku cierpię na silne bóle w podbrzuszu w czasie każdej miesiączki. Lekarze podejrzewają endometriozę. Czy to coś poważnego? Basia z Warszawy Przyczyną powstawania endometriozy w miednicy mniejszej jest krew miesiączkowa, która z fragmentami błony śluzowej macicy przedostaje się jajowodami do jamy brzusznej. Błona śluzowa znajdująca się w obrębie jajników czy w otrzewnej podlega też cyklicznemu działaniu hormonów, co powoduje gromadzenie się wydzieliny miesiączkowej. Efekt? W miednicy mniejszej powstają zrosty i torbiele, które mogą być przyczyną silnego bólu. Endometrioza – przyczyny i rozpoznanie Endometrioza to jedna z przyczyn niepłodności, może doprowadzić do zniszczenia tkanki jajników, uszkodzenia jajowodów, co powoduje ich niedrożność. Gdy w trzeciej i czwartej dekadzie życia miesiączki stają się: bolesne obfite przedłużone, warto poddać się laparoskopii diagnostycznej, w czasie której pobiera się materiał do badania histopatologicznego – na tej podstawie można rozpoznać chorobę. Leczenie endometriozy Wybór metody leczenia endometriozy zależy od wieku pacjentki i chęci posiadania dziecka. Torbiele endometrialne – częsty „efekt” endometerozy – wymagają: leczenia chirurgicznego – w czasie operacji nawet kilkumilimetrowe ogniska endometriozy w miednicy mniejszej są widoczne: niektóre z nich usuwa się, a inne koaguluje (wypalanie za pomocą elektrody) leczenia farmakologicznego. ZOBACZ TEŻ: dlaczego boli mnie brzuch przed miesiączką?  

pozycja sprzyjająca zapłodnieniu, starania o dziecko, seks a ciąża, pozycje seksualne
Fotolia
Starania o dziecko
4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę
Jak się kochać, żeby szybciej zajść w ciążę? Postawcie na spontaniczny seks i pozycje, w których zapłodnienie jest prostsze.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj