
Druga ciąża? Wiele mam boi się podjąć decyzję o drugiej ciąży o wiele bardziej niż o urodzeniu pierwszego dziecka. Trudno zatem się dziwić, że i ty masz mieszane uczucia – bo chciałabyś i się boisz. To normalne. Bo decyzja o następnym dziecku nie zawsze jest łatwa.
Z jednej strony wspomnienia bólu porodowego (czy poród musi boleć?) oraz uroków niemowlęcej kolki (zdradzamy 9 sposobów na kolkę) i biegunki sprawiają, że na myśl o następnej ciąży cierpnie ci skóra. Do tego często dochodzą obawy o pracę i finanse rodziny.
Ale z drugiej – coraz częściej marzysz o ciepłym ciałku, które przytuli się wpatrzone w ciebie. Śnisz o maleństwie, które wniesie do waszego domu kolejną porcję miłości i szczęścia…
Przemyśl wszystkie za i przeciw drugą ciążą
Zanim zdecydujesz się na odstawienie antykoncepcji, przemyśl wszystkie za i przeciw:
• Nie staraj się o drugą ciążę tylko dlatego, że jesteś przekonana, iż twój starszak musi mieć rodzeństwo.
• Mimo uszu puszczaj namowy babci i cioci – przecież to ty i twój mąż jesteście odpowiedzialni za to, ile osób liczy wasza rodzina.
• Odłóż na jakiś czas decyzję o noworodku, jeśli czujesz, że w twoim małżeństwie nie wszystko jest tak jak kiedyś – kolejne dziecko to nie jest dobry sposób na uzdrawianie relacji między partnerami.
• Nie rezygnuj ze starań tylko ze strachu, że po urlopie macierzyńskim nie znajdziesz pracy. Dziś już coraz częściej pracodawcy wolą poczekać na powrót mamy z urlopu, niż zatrudniać kogoś niedoświadczonego
• Nie obawiaj się tego, że po porodzie zaniedbasz starsze dziecko. Dla niego rodzeństwo to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz mu dać.
• Nie myśl o nudnościach, senności, bólu podczas porodu i połogu. Choć aż za dobrze pamiętasz te „efekty uboczne”, na szczęście wiesz także, że one szybko się kończą.
Ciągle masz jeszcze wątpliwości, by zdecydować się na drugą ciążę? Może pomoże ci nasz test.
Odpowiedz szczerze na pytania i zaznacz A, B lub C. Dobrej zabawy!
Czy jesteś gotowa na drugie dziecko?

Zanim zaczniecie starać się o drugie dziecko, sprawdź, czy nie masz kłopotów ze zdrowiem. Dotyczy to także przyszłego taty! Naucz się również rozpoznawać moment owulacji i zacznij prowadzić higieniczny tryb życia. Zapytasz, po co? Bo to zwiększa szansę poczęcia i daje dziecku najlepszy start w życie. Minimalny czas, by twój organizm zdążył zgromadzić zapas potrzebnych maleństwu minerałów i witamin, to 3 miesiące. My proponujemy półroczny plan przygotowań do drugiej ciąży. Potem pozwól działać naturze. 6 miesięcy przed kolejną ciążą Jeśli nie byłaś zadowolona z opieki podczas pierwszej ciąży, poszukaj nowego lekarza. Stara dobra metoda na znalezienie sprawdzonego ginekologa to ankieta wśród koleżanek-mam. A poza tym w trakcie przygotowania do drugiej ciąży: • Zacznij dbać o formę. Ciąża to zwiększony wysiłek dla organizmu. A ponieważ obowiązuje cię sportowa zasada: im lepsza kondycja, tym łatwiej go znieść, zapisz się na aerobik, basen. Zrzucisz zbędne kilogramy, a w ciąży mniej będą ci dokuczać bóle pleców. • Popraw dietę. Czyli dbaj o to, by była urozmaicona i zawierała wszystkie witaminy. To najprzyjemniejszy element przygotowania do drugiej ciąży, bo możesz jeść wiele różnorodnych dań :-) • Zważ się. Musisz pilnować wagi, ale nim zaczniesz się odchudzać, porozmawiaj z lekarzem. Gwałtowny spadek wagi wywoła zaburzenia hormonalne prowadzące do zahamowania owulacji, a to wykluczy zajście w ciążę. Radykalna dieta oznacza dla organizmu stratę zapasów odżywczych, a przed ciążą nie jest to rozsądne. Otyłość z kolei to kłopoty z owulacją, a potem większe ryzyko powikłań ciążowych . Dowiedz się, jak nadwaga wpływa na płodność • Rzuć palenie. Większość dzieci, które urodziły się za wcześnie, i tych z niską wagą (to główna przyczyna chorób okresu noworodkowego i...

Do tego, by zostać mamą nie trzeba być osobą super wysportowaną. Wiele osób nigdy nie uprawiało sportu, a bez problemu zostali rodzicami. Jednak dla wielu, którym macierzyństwo nie przychodzi „od tak” aktywność fizyczna może naprawdę pomóc. Wiele badań potwierdza, że ruch nawet najmniejszy (spacer po galerii handlowej, kilka okrążeń na bieżni, czy przepłynięcie kilku długości basenu) może wspomóc poczęcie upragnionego maluszka . Bowiem ćwiczenia całego organizmu, utrzymane w umiarkowanym natężeniu (ok. 30 min. dziennie) dobrze wpływają na płodność i ogólny stan zdrowia. Odpowiednie ćwiczenia powodują wydzielanie tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin, znakomicie relaksując umysł i ciało a przez to podnosząc skuteczność starań o dziecko . Rozluźnienie jest bardzo ważne w okresie prekoncepcyjnym. Zobacz też: Jak pozbyć się stresu, który utrudnia zajście w ciążę Intensywne ćwiczenia nie sprzyjają poczęciu Ale uważaj, by nie przedobrzyć: zbyt intensywne ćwiczenie może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Częste, długotrwałe i wyczerpujące ćwiczenie może zakłócić delikatną równowagę hormonalną niezbędną do owulacji i poczęcia. Szczególnie, gdy w wyniku ćwiczeń stracisz za dużo tkanki tłuszczowej. Pewna jej ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Na pewno trudniej ci będzie zajść w ciążę , jeśli z powodu intensywnych treningów masz nieregularne miesiączki. U niektórych kobiet, nawet regularnie miesiączkujących, następuje tak duży spadek stężenia hormonów na skutek zbytniego przeforsowania się ćwiczeniami, że nie może dojść do zapłodnienia bądź zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki. Więc jeśli intensywnie trenujesz w okresie starań o zajście w ciążę zwolnij nieco tempo. Chociaż oczywiście należy pamiętać, że dla każdego intensywny...

Dzisiaj mamy ultrasonografię. Ale w czasach naszych prababć (a nawet babć i mam) jej nie znano. Wtedy doświadczone kobiety spoglądały na ciężarną i mówiły: Ty to urodzisz chłopca, bo masz mały, okrągły brzuch. I chociaż płci dziecka nie da się jednak odczytać z wyglądu brzucha, sporo można powiedzieć o tym, jaka jest jego właścicielka i jego mały mieszkaniec. Czy to co widać gołym okiem potwierdza badanie USG Wszystkie przyszłe mamy są obecnie poddawane badaniom USG , więc przyglądanie się brzuchowi przestało być tak istotne jak kiedyś. W dalszym ciągu jednak ginekolog podczas każdej wizyty, dotykając odpowiednio brzucha, określa wysokość macicy w stosunku do pępka (np. trzy palce nad pępkiem). Robi to, by skontrolować, czy wielkość ciąży odpowiada jej wiekowi. Dzięki takiemu badaniu potrafi ze sporą dokładnością określić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Te pomiary pozostają w ścisłym związku z rozmiarem brzucha (im macica wyżej, tym jest on okazalszy). O czym może świadczyć wielkość brzucha W pierwszych miesiącach ciąży go nie widać. Ktoś, kto nie wie, że oczekujesz dziecka, nie jest w stanie domyślić się, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Sytuacja zaczyna się zmieniać w drugim trymestrze . Brzuch powiększa się i zaokrągla. To wszystko dlatego, że macica rozciąga się, by twoje maleństwo mogło swobodnie rosnąć i się rozwijać. A jeżeli mimo upływu tygodni brzuch prawie w ogóle nie zmienia rozmiarów? Najczęściej nie ma się czym niepokoić. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na ciążowe zmiany. Może być tak, że twoje mięśnie są silne, mocno trzymają powiększającą się macicę, więc brzuch wydaje się mniejszy. Czasem natomiast powodem jest tusza przyszłej mamy: przy obfitych kształtach brzuch jest mniej widoczny. Dlatego liczy się przede wszystkim nie wielkość brzucha, lecz wysokość macicy w stosunku do pępka....