Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia
Starania o dziecko

Kwas foliowy – jak wspomaga płodność mężczyzny starającego się o dziecko

Kwas foliowy ma ogromne znaczenie w diecie przyszłego taty. Zobacz, na co wpływają foliany, w jakich produktach spożywczych jest ich najwięcej i w jakich dawkach, powinni je spożywać mężczyźni planujący potomstwo.

Co daje kwas foliowy przyszłemu tacie?

Niedobór kwasu foliowego (witaminy B9) w organizmie ojca ma tak samo negatywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka, jak niedobory tego składnika u matki.Położnicy i ginekolodzy wskazują na bardzo ścisły związek niedoboru folianów z ryzykiem występowania ciężkich wad wrodzonych u noworodków, mowa tu o wadach cewy nerwowej.
Z racji tego, że te wady powstają w bardzo wczesnym okresie organogenezy, czyli wtedy, kiedy para często jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka, trzeba zlikwidować ten niedobór dużo wcześniej, zanim kobieta zajdzie w ciążę.
Kwas foliowy odpowiedzialny jest za metylację DNA, która z kolei odpowiada za wiele procesów związanych z rozwojem organizmu, a zwłaszcza za wytworzenie i utrzymywanie odpowiedniej specyfikacji tkankowej. Nasienie mężczyzn z niedoborem kwasu foliowego jest więc gorsze genetycznie i może powodować zaburzenia rozwojowe u dziecka. Poza tym, niedobór witaminy B9 obniża męską płodność.
 

Jaka dzienna dawka folianów jest potrzebna mężczyźnie starającemu się o dziecko

Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi dzienne dawki folianów, czyli kwasu foliowego i jego pochodnych, zależą od wieku i płci, ale również wagi. U osób dorosłych zapotrzebowanie wynosi 400 mcg (czyli 0,4 mg) dlatego taką dawkę powinien przyjmować również mężczyzna starający się o dziecko. O ile lekarz nie zaleci inaczej.

Czytaj też: Dieta bogata w kwas foliowy - zobacz gotowy jadłospis
 

Jakie produkty spożywcze zawierają kwas foliowy?

Najwięcej kwasu foliowego jest w roślinach strączkowych i zielonych roślinach liściastych. Dlatego źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim: szpinak, brokuły, sałata, szparagi, wątroba cielęca i wieprzowa, fasola, soja, soczewica, otręby pszenne oraz pomidory, cytrusy i awokado, natka pietruszki. Niewielka ilość folianów znajduje się też w pomarańczach, pełnoziarnistym pieczywie, otrębach, płatkach owsianych, pomidorach, mleku, jogurcie, serach, jajkach oraz tłustych rybach.

Polecamy: Czy wiesz jak dieta wpływa na płodność? - czytaj wywiad z ekspertem
 

Czy faceci, którzy planują potomstwo powinni suplementować kwas foliowy?

Zdaniem wielu lekarzy problem polega na tym, że absorpcja folianów ze źródeł pokarmowych jest bardzo ograniczona. Żeby zapewnić odpowiedni zapas folianów, trzeba by codziennie zjadać około 1 kg szpinaku. Co więcej, lekarze podkreślają, że nawet połowa osób ma upośledzone wchłanianie kwasu foliowego.
Stąd idea, żeby sięgać po preparaty tzw. aktywnych folianów, czyli tych, które wchłaniają się nawet w przypadku posiadania mutacji genetycznej odpowiedzialnej za gorsze przyswajanie kwasu foliowego. I takie produkty są już na rynku polskim, to jest L-metylofolian wapnia i od niedawna również najnowszej generacji aktywny folian, czyli actifolina.

Dania bogate w kwas foliowy:

zupa-krem z cukinii z królikiem
Fotolia


Przepis na zupę-krem z cukinii i królika - danie zawiera 330,7 µg folianów w porcji



sałatka z jarmużem, cukinią, kaszą i jajkiem
Fotolia


Przepis na sałatkę z jarmużem, cukinią, kaszą i jajkiem - danie zawiera 345,6 µg folianów w porcji



Więcej na temat:
Dlaczego mężczyźni powinni zażywać kwas foliowy?
Kwas foliowy wycofany z aptek - sprawdź który
6 faktów i mitów o kwasie foliowym
Kwas foliowy - nie można o nim zapomnieć

 


 

 

Chcesz być tatą? Zadbaj o witaminę M. Nie mamy na myśli nic frywolnego!

kobieta, mężczyzna, para
Starania o dziecko
Dlaczego mężczyźni powinni zażywać kwas foliowy?
O tym, że kobiety powinny zadbać o odpowiedni poziom kwasu foliowego już przed ciążą, wiadomo od dawna. Ostatnie badania pokazują, że odpowiedni poziom tej witaminy jest ważny również u przyszłych ojców.

Nie jest tajemnicą, że przygotowania do ciąży należy rozpocząć przed podjęciem starań o potomka. Nie tylko kobiety powinny o siebie zadbać, panowie również. Brytyjscy lekarze zalecają nawet przyszłym ojcom  przejście na dietę ciążową , tzn. nie tylko zrezygnowanie z używek, ale też włączenie do diety dużo warzyw i owoców i dbanie o odpowiedni poziom kwasu foliowego. Dlaczego kwas foliowy jest ważny? Kwas foliowy przed i w czasie ciąży jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju płodu. Jego odpowiedni poziom zapobiega wadom tzw. cewy nerwowej, z której powstaje układ nerwowy i kręgosłup. Według danych Instytutu Matki i Dziecka w Polsce co roku rodzi się około 2000 dzieci z wadami cewy nerwowej, których ryzyko można zminimalizować utrzymując prawidłowy poziom witaminy B9.   Dlaczego mężczyźni również powinni zażywać kwas foliowy? Doświadczenia na zwierzętach pokazują, że niedobór kwasu foliowego w organizmie ojca ma tak samo negatywne skutki na zdrowie i rozwój dziecka , jak niedobory tego składnika u matki. Kwas foliowy odpowiedzialny jest za metylację DNA, która jest odpowiedzialna za wiele procesów związanych z rozwojem organizmów, a zwłaszcza za wytworzenie i utrzymywanie odpowiedniej specyfikacji tkankowej. Nasienie mężczyzn z niedoborem kwasu foliowego jest więc gorsze genetycznie i może powodować zaburzenia rozwojowe u dziecka. Poza tym, niedobór witaminy B9 obniża męską płodność. Witaminy na płodność i w ciąży - sprawdź opinie Gdzie szukać kwasu foliowego? Witamina B9 naturalnie występuje w warzywach i owocach: brukselce, fasolce, marchewce, szparagach, sałacie, szpinaku. Warto też zjadać pomarańcze, banany i wątróbkę, tę ostatnią jednak w ograniczonych ilościach. Wiele produktów na rynku jest wzbogacana kwasem foliowym, zwróć więc większą uwagę na oznaczenia na opakowaniach podczas następnych...

Rośliny strączkowe, nasiona soi, fasoli, soczewicy
Fotolia
Dieta w ciąży
Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny dla kobiet w ciąży?
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie w zapobieganiu wrodzonych wad układu nerwowego. Zobacz, w jakich dawkach powinny go przyjmować kobiety w ciąży i w jakich produktach spożywczych jest go najwięcej.

Niestety kwas foliowy jest trudno przyswajalny i łatwo ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury (z pożywienia przyswajamy go w 50%). Dieta bogata w folacynę zwykle dostarcza około 0,15-0,25 mg tej witaminy, dlatego zwykle zaleca się kobietom w ciąży również suplementację tej witaminy. Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet w ciąży wynosi 0,4 mg. Zobacz także: Ciąża: dieta bogata w kwas foliowy – gotowy jadłospis! Kwas foliowy - jakie jest dzienne zapotrzebowanie? Odpowiedni poziom kwasu foliowego jest niezwykle istotny w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy zachodzi proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów dziecka. Przyjmuje się, że każda kobieta – co najmniej 6 tygodni przed planowaną ciążą i do końca drugiego trymestru ciąży – powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego . Kobiety otyłe (BMI ponad 30) powinny przyjmować większą dawkę uzgodnioną z lekarzem prowadzącym ciążę.  Kobiety, które urodziły dziecko z wadą układu nerwowego , przed kolejną ciążą powinny przyjmować kwas foliowy w dawce 4,0 mg dziennie (oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i jego nadmiar wydalany jest z moczem , dlatego też nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania go.  Kwas foliowy - jakie ma znaczenie dla kobiet w ciąży i dla ich dziecka? Kwas foliowy ( witamina B9 ), czyli folacyna, jest jedną najważniejszych witamin dla kobiet planujących potomstwo. Niezbędną dla prawidłowego rozwoju płodu. Kwas foliowy: reguluje rozwój komórek nerwowych w okresie płodowym (bierze ona udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych, wewnątrzkomórkowych substancji niezbędnych dla prawidłowego podziału komórek rosnącego płodu); zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i ryzyko małej masy urodzeniowej dziecka; zwiększa odporność , ponieważ bierze...

czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę
Adobe Stock
Starania o dziecko
Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę: ile go brać przed ciążą i po co?
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie nie tylko w ciąży, ale również podczas starań o dziecko, dlatego każda kobieta planująca ciążę powinna włączyć go do swojej diety. Kwas foliowy zawarty w pożywieniu wchłania się jednak gorzej niż suplementy. To, ile kwasu foliowego należy przyjmować, powinno skonsultować się z lekarzem.

Chcesz zajść w ciążę? Już teraz sięgnij po kwas foliowy (witaminę B9) i zażywaj go każdego dnia. Kwas foliowy pomaga zajść w ciążę i jest kluczowy dla rozwoju układu nerwowego płodu. Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę? Badania sugerują, że  zwiększona dawka kwasu foliowego skutecznie zwiększa szansę na zajście w ciążę .  Co ciekawe, przyjmowanie kwasu foliowego podczas planowania ciąży dotyczy... również mężczyzn. Suplementacja kwasu foliowego połączona z podjęciem aktywności fizycznej i rzuceniem nałogów poprawia jakość nasienia. Mężczyzna nie musi jednak łykać tabletek – wystarczy, aby zadbał, żeby jego dieta była bogata w zawierające go produkty. Po co brać kwas foliowy planując ciążę? Kwas foliowy to pierwszy i najważniejszy ze składników, które powinna suplementować kobieta starająca się o dziecko. Udowodniono, że kwas foliowy może zapobiegać rozwojowi wad układu nerwowego i wrodzonych wad cewy nerwowej płodu, a także wadom wrodzonym dziecka (serca, rozszczepowi wargi i podniebienia). Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą jest o tyle ważne, że wady te powstają w pierwszych tygodniach rozwoju płodu, kiedy wiele kobiet jeszcze nie wie, że zaszły w ciążę. To jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości kwasu foliowego. Witamina B9 wspomaga proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów, oraz zmniejsza ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Kwas foliowy odgrywa też ważną rolę w działaniu układu krwiotwórczego oraz ma korzystny wpływ na rozwój komórek organizmu. Niedobór kwasu foliowego u kobiety, która stara się o dziecko, może spowodować osłabienie komórek jajowych lub wstrzymanie owulacji. Kwas foliowy przed ciążą potrzebny jest więc po to, by płód rozwijał się prawidłowo. Kobiety, które zwiększają ilość spożywanego kwasu foliowego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz