
Zastanawiasz się czy dieta kobiety powinna różnić się od diety mężczyzny? Zobacz i wysłuchaj prof. Iwony Wawer, która odpowie na to pytanie.
Witamina M to jedna z najmniej popularnych nazw kwasu foliowego, który jest również znany jako folacyna (od łac. folium – liść) lub witamina B9 (bo kwas foliowy należy do witamin z grupy B). Zazwyczaj kojarzymy ją z okresem ciąży, zapominając, że jest potrzebna na każdym etapie życia człowieka, niezależnie od jego płci. Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że wiele osób – i kobiet, i mężczyzn cierpi na niedobór kwasu foliowego. Panie wiedzą, że muszą go suplementować. A panowie? Raczej nie. I trzeba to zmienić.
Specjalistka w zakresie żywienia, dr inż. Katarzyna Okręglicka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczy, że mężczyźni powinni zatroszczyć się o odpowiedni poziom kwasu foliowego, ponieważ wpływa on na stabilność naszego DNA, które przekazujemy dziecku. – W czasie, gdy staramy się o potomstwo i powinniśmy zadbać o to, aby dziecko otrzymało od taty DNA najlepszej jakości. Kwas foliowy jest witaminą, która odgrywa rolę w zaprogramowaniu zdrowia naszego potomstwa na kolejne etapy życia – i w okresie, kiedy będzie jeszcze w brzuchu mamy, czyli w życiu płodowym, oraz później po jego narodzinach – dodaje ekspertka.
Zobacz: Jak kwas foliowy wpływa na płodność?
Folacynę można pozyskać z diety i warto to robić. Ponieważ nasz organizm nie jest w stanie magazynować kwasu foliowego, dlatego produkty, które go zawierają, trzeba jeść codziennie i w dużych ilościach. Z tego względu czasem konieczne jest przyjmowanie suplementu zawierającego te składnik. Ale nawet łykając tabletki, przyszły tata nie powinien czuć się zwolniony ze zdrowej diety, obfitującej w dobre źródła witaminy M, czyli:
Zobacz też:
Zastanawiasz się czy dieta kobiety powinna różnić się od diety mężczyzny? Zobacz i wysłuchaj prof. Iwony Wawer, która odpowie na to pytanie.
Przyszły tata może mieć także wahania nastroju, a nawet ... przybrać na wadze i mieć wzdęty brzuch. Wygląda wtedy jakby sam był w ciąży! - Gdy Olę bolał kręgosłup, cierpiałem i ja. Gdy puchły jej stopy, puchły i moje. Zachcianki w ciąży ? Niby nie miałem, ale gdy żona zapragnęła pierogów ze Środy Śląskiej, pognałem po nie na sygnale, a potem zjadłem je razem z nią. No i cóż: tyłem. Miałem świetne wytłumaczenie: byłem w ciąży! - śmieje się Robert, tato Majki i Borysa. Skąd to wszystko? - Chyba z powodu empatii - mówi Robert. - Dla mnie słowa w rodzaju „rodzimy razem” czy „rodzi się we dwójkę” nie są bzdurą. Bardzo przeżywałem obie ciąże żony i od samego początku zaangażowałem się w opiekę nad dziećmi. Robert nie jest jedyny. Ciążowe dolegliwości, zachcianki itd, przydarzają się wielu przyszłym ojcom. Naukowcy nazywają to zespołem lub sydromem couvade (od francuskiego couver - wysiadywać, dojrzewać w ukryciu). Nazwę zapożyczono od antropologów, którzy tym mianem określają obrzędy odprawiane od pradawnych czasów przez ojców różnych kultur, polegające m.in. na odgrywaniu bólów porodowych. Jest mnóstwo teorii wyjaśniających zespół couvade. Jedna z nich zakłada, że w ten sposób ojcowie solidaryzują się z rodzącą matką i nawiązują więź ze swoim maluszkiem. Czy w takim razie brak ciążowych objawów u mężczyzny świadczy o tym, że nie dość głęboko przeżywa swoje ojcostwo? Absolutnie nie. Każdy przyszły tata jest inny i każdy przeżywa ciążę partnerki po swojemu.
Co daje kwas foliowy przyszłemu tacie? Niedobór kwasu foliowego ( witaminy B9) w organizmie ojca ma tak samo negatywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka, jak niedobory tego składnika u matki.Położnicy i ginekolodzy wskazują na bardzo ścisły związek niedoboru folianów z ryzykiem występowania ciężkich wad wrodzonych u noworodków, mowa tu o wadach cewy nerwowej. Z racji tego, że te wady powstają w bardzo wczesnym okresie organogenezy, czyli wtedy, kiedy para często jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka, trzeba zlikwidować ten niedobór dużo wcześniej, zanim kobieta zajdzie w ciążę . Kwas foliowy odpowiedzialny jest za metylację DNA, która z kolei odpowiada za wiele procesów związanych z rozwojem organizmu, a zwłaszcza za wytworzenie i utrzymywanie odpowiedniej specyfikacji tkankowej. Nasienie mężczyzn z niedoborem kwasu foliowego jest więc gorsze genetycznie i może powodować zaburzenia rozwojowe u dziecka. Poza tym, niedobór witaminy B9 obniża męską płodność . Jaka dzienna dawka folianów jest potrzebna mężczyźnie starającemu się o dziecko Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi dzienne dawki folianów, czyli kwasu foliowego i jego pochodnych, zależą od wieku i płci, ale również wagi. U osób dorosłych zapotrzebowanie wynosi 400 mcg (czyli 0,4 mg) dlatego taką dawkę powinien przyjmować również mężczyzna starający się o dziecko. O ile lekarz nie zaleci inaczej. Czytaj też: Dieta bogata w kwas foliowy - zobacz gotowy jadłospis Jakie produkty spożywcze zawierają kwas foliowy? Najwięcej kwasu foliowego jest w roślinach strączkowych i zielonych roślinach liściastych. Dlatego źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim: szpinak, brokuły, sałata, szparagi, wątroba cielęca i wieprzowa, fasola, soja, soczewica, otręby pszenne oraz pomidory, cytrusy i awokado, natka pietruszki. Niewielka ilość folianów znajduje się...