Późne macierzyństwo
AdobeStock
Starania o dziecko

Późno zdecydowałaś się na dziecko? Będziesz miała łatwiej niż koleżanki

Badania wykazały, że macierzyństwo w dojrzałym wieku może mieć pozytywny wpływ na zachowanie dziecka.

Wiele par coraz później decyduje się na dziecko, ale jeśli należysz do tego grona, to w przyszłości możesz mieć dużo łatwiej niż twoje koleżanki. Okazuje się bowiem, że dzieci starszych rodziców sprawiają mniej problemów wychowawczych w wieku szkolnym niż dzieci młodszych rodziców.

Wcześniej czy później?

Specjaliści przestrzegają przed zwlekaniem z założeniem rodziny. Po 35 roku życia u pań spada płodność oraz zwiększa się ryzyko mutacji genetycznych (np. zespół Downa), ale chodzi nie tylko o wiek mamy. Badania wykazały, że dojrzały wiek ojca może skutkować wystąpieniem u dziecka zaburzeń neurologicznych i behawioralnych, ADHD, choroby afektywnej dwubiegunowej czy psychozy. Okazuje się jednak, że jeśli wykluczymy powyższe zagrożenia, to jest duża szansa, że twoje dziecko będzie znacznie grzeczniejsze niż jego rówieśnicy, którzy mają młodszych rodziców.

Naukowcy przeanalizowali cztery różne badania. Zebrane dane dotyczyły w sumie 32 892 holenderskich dzieci w wieku od 10 do 12 lat i okazało się, że starsi rodzice znacznie rzadziej doświadczali impulsywnych zachowań i agresji ze strony swoich dzieci. Zarówno opiekunowie, jak i nauczyciele rzadziej zgłaszali problemy z zachowaniem tych dzieci. Do tej pory badania wykazywały, że wiele zależy od statusu społeczno-ekonomicznego rodziców, jednak w tym przypadku nie miało to znaczenia. Bez względu na zarobki, czy pozycję zawodową, dzieci starszych rodziców sprawiały mniej kłopotów.

Mąrzejsi i bardziej świadomi

Zdaniem dr Wendy Walsh, specjalistki ds. relacji i autorki tej analizy, starsi rodzice są mądrzejsi życiowo i bardziej cierpliwi. Może się to jednak przełożyć nie tylko na podejście do wychowania, ale i na ocenę danej sytuacji. Wszystko dzięki większej samoświadomości w kwestii swoich mocnych i słabych stron. W praktyce oznacza to, że osoby starsze rzadziej niż ich młodsi koledzy wyrażają obawy dotyczące zachowania dzieci.

Bardziej wiarygodne byłoby opieranie się na obiektywnej ocenie np. nauczyciela co do zachowania dziecka i potrzebne są kolejne badania, jednak wniosków z tej analizy nie można odrzucić. Dr Nancy S. Molitor, asystentka kliniczna profesora psychiatrii i nauk behawioralnych na Northwestern University w Evanston, zaznacza, że nie wiemy, dlaczego pary biorące w udział w analizowanych badaniach tak późno zdecydowały się na dzieci. Czy ciąża ta była pierwszą, a może kolejną? To zdaniem ekspertki mogło mieć znaczenie w podejściu do wychowania. Ale dodaje także, że starsi rodzice szybciej przyznają, że coś może być nie tak i chętniej proszą o pomoc. Pozwala to m.in. na wczesną interwencję i uzyskanie pomocy w wyeliminowaniu zachowań, które mogą prowadzić do potencjalnych problemów u starszego dziecka.

A co wy sądzicie na ten temat? Piszcie w komentarzach!

Źródło: healthline.com

Zobacz także
późne ojcostwo nie jest obojętne dla zdrowia dziecka

Wiek ma znaczenie - późne ojcostwo negatywnie wpływa na zdrowie dziecka

62-latka została mamą Włochy

Późne macierzyństwo: spełnienie marzeń, czy egoizm?

kobieta, klepsydra, czas, macierzyństwo, późne rodzicielstwo, późna ciąża

Późne rodzicielstwo – moda czy konieczność?

Co to jest BirthStrike?

Nie chcą mieć więcej dzieci, bo uważają, że nasza planeta umiera

 

Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Wymaga odpowiedniego przygotowania i prowadzenia

dobrzy rodzice
fotolia.com
Wychowanie
Chcesz, żeby twoje dziecko odnosiło sukcesy? Posłuchaj naukowców
Nie ma jednej recepty na doskonałe wychowanie dziecka, ale są rodzice, którym się to dobrze udało. Co mają ze sobą wspólnego? M.in. wcześnie zaczęli uczyć dzieci matematyki i umiejętności społecznych, a mamy po porodzie wróciły do pracy. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić dla swojego dziecka.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 12.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Dobre wychowanie dziecka w dużej mierze zależy od zachowań i decyzji rodziców. To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale warto sobie powiedzieć wyraźnie: rodzice stają się dla swoich dzieci silnym wzorcem postępowania na całe życie. Mają oni znaczący wpływ na ich edukację, sposób odżywiania, rozwój inteligencji emocjonalnej , przyszłe relacje z innymi ludźmi oraz wiele, wiele innych rzeczy. W skrócie: życiowy sukces, mierzony niekoniecznie w setkach złotych, a bardziej życiowymi perspektywami i własnym samopoczuciem.   Nie ma żadnej cudownej recepty na wychowanie zrównoważonego, inteligentnego człowieka. Jest za to kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić, żeby się do tego przyczynić: Wyznaczenie dziecku obowiązków Teoretycznie wszyscy to wiemy, ale w praktyce wygląda to różnie. Wiele mam wciąż hołduje przekonaniu, że dziecko „jeszcze zdąży się w życiu napracować” i sprząta skarpety po swoim 8-latku. Błąd! Julie Lythcott-Haims z uniwersytetu Stanford przypomina „jeżeli dzieci nie zmywają, to znaczy, że ktoś inny musi pozmywać za nie. W ten sposób są zwolnione nie tylko z pracy, ale też z nauki, że pewna praca musi być wykonana i każdy powinien się jakoś dołożyć do wspólnego dobra”.  Lythcott-Haims podkreśla, że dzieci, które od małego mają swoje obowiązki domowe , później lepiej współpracują z innymi, są bardziej empatycznymi i samodzielnymi dorosłymi. Po prostu od dziecka są przyzwyczajeni do tego, na czym...

spanie z otwartą buzią nie jest zdrowe
Adobe Stock
Aktualności
Twój maluch śpi z otwartą buzią? Nie mamy dla ciebie dobrych informacji
Dziecko śpiące z otwartą buzią, może mieć poważne problemy zdrowotne.

Będąc rodzicami, zwłaszcza malutkich dzieci czasami wręcz obsesyjnie sprawdzamy, czy nasze dzieci oddychają podczas snu. Faktem, że maluch śpi z otwartą buzią, nie przejmujemy się za bardzo. A chyba powinniśmy. Zobacz czym to grozi! Deformacje żuchwy, wydłużenie twarzy, problemy z nauką Oczywiście każdy z nas czasem oddycha przez usta, np. gdy mamy katar . Ale w tej sytuacji chodzi o spanie dziecka z otwartą buzią przez dłuższy czas. Spanie z szeroko otwartymi ustami może być sygnałem, że dziecko cierpi na bezdech senny. Jest to stosunkowo powszechny stan, w którym ściany gardła odprężają się i zwężają podczas snu, zakłócając normalne oddychanie. Gdy usta są otwarte, język nie spoczywa w odpowiednim miejscu, co może powodować deformacje w jamie ustnej i żuchwie. Z czasem może to prowadzić do nieprawidłowego wzrostu i rozwoju twarzy . Długotrwałe oddychanie przez usta może spowodować:   wydłużenie twarzy, stłoczenie, ścieranie i zaciskanie zębów, próchnicę, choroby dziąseł, infekcje gardła. Spanie w ten sposób obniża także jakość snu, co przekłada się na:   wyhamowanie wzrostu i rozwoju dziecka, problemy behawioralne, kłopoty w szkole. Dziecko z ADHD? Zakłócony sen może prowadzić do problemów behawioralnych u dzieci i często jest mylony z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) , gdyż w obu przypadkach występują podobne objawy. Dziecko ma problemy z koncentracją uwagi, jest nadruchliwe i impulsywne.   Opublikowane w czasopiśmie "Pediatrics" w 2012 roku badania profesor medycyny rodzinnej i społecznej Karen Bonuck z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, pokazały jakie skutki niesie spanie z otwartymi ustami. Na podstawie analizy snu 11 tys. osób, profesor wykazała, że osoby chrapiące, oddychające przez usta lub z bezdechem sennym miały o...

Brak przytulania wpływa na geny niemowlaka
AdobeStock
Rozwój
Przytulaj niemowlę jak najczęściej! Brak czułości wywołuje zmiany w genach
Naukowcy nie mają wątpliwości, brak wystarczającej ilości dotyku powoduje nie tylko stres u maluszka, lecz także może znacząco wpływać na jego zdrowie.

Kiedy dziecko przychodzi na świat, niczego nie potrzebuje tak bardzo, jak właśnie czułej opieki i dotyku rodzica. Przytulanie daje noworodkowi poczucie bezpieczeństwa i pomaga przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Brak przytulania może powodować u malca zmiany w genach. To ważny wniosek, jaki wysnuli w tym zakresie naukowcy. Zmiany na poziomie molekularnym u nieprzytulanych dzieci W 2017 roku przeprowadzono badanie, na podstawie którego stwierdzono, że u niemowląt, które nie doświadczają zbyt częstego kontaktu fizycznego z opiekunem, zachodzą w mózgu zmiany na poziomie molekularnym, a dodatkowo takie dzieci są też bardziej zestresowane. Zmiany te wpływają z kolei na geny, modyfikując je. Jak wyglądało badanie? 94 rodziców noworodków, którzy brali udział w badaniu, mieli prowadzić przez pięć pierwszych tygodni życia dziecka dziennik. Mieli w nim zapisywać każde dotknięcie i przytulenie skierowane do maluszka. Oprócz tego zobowiązani byli też do rejestrowania trybu funkcjonowania niemowląt w takich obszarach jak spanie, płacz i wypróżnianie się. Po czterech i pół roku naukowcy od tych samych dzieci pobrali próbki DNA.  W wyniku ich analizy odkryli, że DNA często przytulanych dzieci i tych, którym opiekunowie rzadziej okazywali czułość, różniły się. Na tej podstawie zaczęli przypuszczać, że to właśnie brak czułości wpływał na zaistniałe różnice genetyczne.  Brak przytulania a proces starzenia się Naukowcy w trakcie badań odkryli również, że wiek epigenetyczny, czyli biologiczne starzenie się krwi i tkanek u dzieci mniej przytulanych był niższy niż ich wiek rzeczywisty. Michael Kobor, jeden z badaczy, powiedział: „Uważamy, że wolniejsze starzenie się epigenetyczne u dzieci może odzwierciedlać się również w rozwoju ogólnym”. To oznacza, że wpływ na opóźnienia w rozwoju u dzieci może...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj