Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
6 objawów zespołu policystycznych jajników
AdobeStock
Starania o dziecko

6 najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników (PCOS) może być przeszkodą w zajściu w ciążę. Jak go rozpoznać? Zobacz, jakich objawów nie powinnaś lekceważyć.

Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie starasz się o dziecko, być może przyczyną tego jest zespół policystycznych jajników (w skrócie PCOS). Sprawdź, jakie są objawy tego zaburzenia - jeżeli zauważysz u siebie większość z nich, nie zwlekaj z pójściem do lekarza. Im szybciej zdiagnozujesz chorobę i zaczniesz ją leczyć, tym szybciej twój organizm zacznie pracować prawidłowo. Jak objawia się zespół policystycznych jajników? Przeczytaj!

Zespół policystycznych jajników to zaburzenie hormonalne

U zdrowych kobiet w jajnikach znajduje się cały arsenał komórek jajowych. Są ukryte w pęcherzykach Graafa, dojrzewając w nich. Gdy jajeczko jest gotowe do zapłodnienia, pęcherzyk pęka i uwalnia je, aby mogło powędrować jajowodem do macicy i tam poczekać na zapłodnienie przez plemnik.

Przy zespole policystycznych jajników nieprawidłowe działanie hormonów uniemożliwia dojrzewanie komórki jajowej i pęknięcie pęcherzyka. Nie dochodzi do owulacji. Jajeczko zostaje w nim uwięzione. W trakcie następnych cykli miesiączkowych kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Gromadzące się w jajniku niedojrzałe pęcherzyki tworzą liczne małe torbiele jajnika, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub zespół wielotorbielowatych jajników.

Oto 6 najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników:

Nieregularne miesiączki

Zaburzenia lub brak okresu przynajmniej w 6 cyklach menstruacyjnych w ciągu roku, to najbardziej oczywisty sygnał, że powinnaś zbadać się w kierunku PCOS. Brak miesięcznego krwawienia to efekt zakłócania lub wręcz zatrzymania owulacji. Bez niej nie dojdzie do zapłodnienia. W takiej sytuacji starania o dziecko mogą być bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Ból w okolicach miednicy

Jest to ból, który pojawia się bez szczególnej przyczyny. Prawdopodobnie wiąże się z powiększeniem jajników.  Może mu towarzyszyć także ból pleców w ich dolnym odcinku.

Długi i uciążliwy PMS

Jedne kobiety mają wyraźnie odczuwalny zespół napięcia przedmiesiączkowego, inne nie. Do jego objawów należą m.in.:

  • bóle pleców w odcinku krzyżowym;
  • wzdęcia;
  • huśtawki nastroju.


Jeżeli cierpisz na szczególnie dokuczliwy i przedłużający się PMS, być może jego przyczyną jest właśnie zespół policystycznych jajników.

Zmiany w wyglądzie kobiety

Są one spowodowane działaniem męskich hormonów. W ich wyniku możesz cierpieć na:

  • nadmierne tycie w okolicach talii;
  • hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego (na brodzie, klatce piersiowej i nogach);
  • trądzik;
  • przetłuszczanie się skóry;
  • łysienie typu męskiego ("zakola").

Torbiele na jajnikach

Podczas badania USG może się okazać, że jajniki są policystyczne, czyli że znajdują się na nich pęcherzyki, przypominające mini-torbiele. Przy PCOS jest ich przynajmniej 12 na każdym jajniku (w typowym PCOS występuje po 25-30 pęcherzyków w każdym jajniku). Mogą być różnej wielkości, od 2 do 9 mm.

Zaburzenia metaboliczne

Problemy te mogą objawiać się na kilka sposobów. Najczęściej są niewidoczne gołym okiem i żeby je zdiagnozować, należy wykonać specjalne badania :

  • sprawdzić ciśnienie;
  • poziom cukru we krwi.


Na PCOS wskazuje nadciśnienie oraz insulinoodporność. O tym, że cierpisz na zaburzenia metabolicznych może także świadczyć otyłość.

Zobacz też: Czy zajdziesz w ciążę, jeżeli masz zespół policystycznych jajników?

Nie wszystkie z wyżej przedstawionych objawów PSOC muszą koniecznie wskazywać na zespół policystycznych jajników. Aby u kobiety stwierdzić to zaburzenie muszą być spełnione dwa z trzech kryteriów diagnostycznych (tzw. kryteria rotterdamskie):

  • obraz USG jajników jest charakterystyczny dla wielotorbielowatości jajników;
  • jeden z objawów klinicznych - brak miesiączki, otyłość brzuszna, trądzik lub męskie owłosienie;
  • objawy nadmiaru hormonów męskich - podwyższony poziom androgenów: testosteronu i androstendionu.

 

 

Zobacz także
chlamydia a problem z zajściem w ciąże

Dlaczego mając problem z zajściem w ciążę należy zrobić badanie na chlamydię?

Jak pozbyć się stresu, który utrudnia zajście w ciążę

para nowina ciąża

Ile czasu potrzeba, by zajść w ciążę - czy da się to wyliczyć?

Czy prawidłowo się odżywiasz starając się zajść w ciążę? - test

Co jeść przy PCOS starając się o dziecko - porady dietetyka (film)

Kobieta i mężczyzna
Fotolia
Starania o dziecko
Starania o drugie dziecko
Staracie się o drugie dziecko od pół roku i nic? To zdarza się nawet co piątej parze, choć kłopotów z zajściem w drugą ciążę nie bierze pod uwagę prawie nikt. Jeżeli raz się udało, to wydaje się, że nie powinno być powodów do niepokoju. A jednak...

Kiedy zacząć się martwić? Jeśli przez rok regularnego współżycia, bez żadnych metod antykoncepcji, nie dojdzie do zapłodnienia, można mówić o prawdopodobieństwie niepłodności. Jeśli już raz byłaś w ciąży, to tzw. niepłodność wtórna. Wtedy najlepiej, byś razem z partnerem zgłosiła się do lekarza. Być może przyczyną niepłodności jest choroba, którą można wyleczyć, albo przejściowe zaburzenie pracy organizmu. Czytaj też: Co to jest coaching płodności? Jakie znaczenie ma wiek? Spore. Już po 30. roku życia płodność u kobiet zaczyna spadać. U 40-latki jest o niemal 50 proc. niższa niż u kobiety 20-letniej. Optymalny wiek na poczęcie dziecka to 20–34 lata. Wtedy cykl owulacyjny jest niezakłócony. To ważne, bo kobiecy układ rozrodczy to skomplikowany mechanizm, który musi działać prawidłowo, by doszło do poczęcia. Każda dziewczynka rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych. W jajniku jest ich około 200 tysięcy. Podczas cyklu menstruacyjnego uaktywnia się nawet tysiąc jajeczek, ale dojrzewa jedno. Z każdym miesiącem komórek jajowych ubywa. Poza tym także one się starzeją. Im kobieta starsza, tym trudniej dochodzi do poczęcia i tym większe ryzyko poronienia lub wystąpienia wad u dziecka. Dlaczego się nie udaje, czyli przyczyny problemów z zajściem w ciążę Czy kłopoty z pierwszym porodem mogą utrudnić ciążę? Tak, szczególnie jeśli poród przebiegał z powikłaniami, np. gdy po cesarskim cięciu pojawiły się nieprawidłowe zrosty i blizny lub w czasie porodu doszło do uszkodzenia szyjki macicy. Niektóre kobiety mają niekiedy poporodowe stany zapalne. Niepłodność wtórną mogą też spowodować zabiegi chirurgiczne, np. usuwanie torbieli jajników, mięśniaków macicy lub jej łyżeczkowanie. Dlaczego infekcje mogą być przyczyną kłopotów? Stany zapalne w drogach rodnych...

zespół policystycznych jajników a ciąża
AdobeStock
Ciąża
Zespół policystycznych jajników a ciąża – objawy, problemy, leczenie
Zespół policystycznych jajników nie wyklucza zajścia w ciążę. Bez odpowiedniego leczenia trudno będzie jednak o zapłodnienie. Aby doszło do owulacji, a ciąża przebiegała bez komplikacji, niezbędna jest pomoc lekarza.

Blisko co szósta kobieta w wieku 25–45 lat cierpi na zespół policystycznych jajników, czyli PCOS. Jest to zaburzenie hormonalne mające szereg objawów uciążliwych dla kobiety. Przyczynia się również do niepłodności. Jeżeli planujesz urodzić dziecko, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – przy zespole policystycznych jajników ciąża jest możliwa . ​Jednak, aby do niej doszło, trzeba jak najszybciej podjąć leczenie polegające na wyrównaniu poziomu hormonów – na tyle, aby zachodziła owulacja. Spis treści: Zespół policystycznych jajników a ciąża Zespół policystycznych jajników a owulacja Jak zajść w ciążę przy zespole PCOS Zespół policystycznych jajników a ciąża Szacuje się, że zespół policystycznych jajników, nazywany w skrócie PCOS (a ang. polycystic ovary syndrome ) to w 40 procentach przyczyna niepłodności kobiecej. Zaburzenie związane jest z nadmierną aktywnością męskich hormonów płciowych – androgenów. Zakłóca ono cykl miesiączkowy kobiety: nie dochodzi do dojrzewania komórki jajowej i pęknięcia pęcherzyka Graafa.   Ekspert leczenia niepłodności dr Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Badań Prenatalnych Gyncentrum w Katowicach, wyjaśnia, jakie są szanse zajścia w ciążę w przypadku PCOS: – Duży odsetek pacjentek z problemem niepłodności to kobiety z zespołem policystycznych jajników – przyznaje dr Dariusz Mercik. – To wręcz jedna z najczęstszych przypadłości, które utrudniają zajście w ciążę . Kobiety z PCOS mają predyspozycje do nadciśnienia, cukrzycy ciężarnych, są bardziej narażone na problemy z donoszeniem ciąży, nawracające poronienia oraz na przedwczesny poród. Dr Mercik uspokaja: – Zajście w ciążę przy PCOS jest możliwe, zaś poziom hormonów musi być na tyle wyrównany, aby mogło dojść do owulacji –...

ból jajnika przed okresem
AdobeStock
Mama
Ból jajnika przed okresem - przyczyny, objawy, kiedy musisz iść do lekarza
Ból jajnika przed okresem może być wywołany owulacją. Jest też objawem zaburzeń hormonalnych. Oto 5 najczęstszych przyczyn bólu jajnika przed okresem.

Jeżeli odczuwasz kłucie w lewym lub prawym jajniku przed okresem, to jest to najczęściej dowód jajeczkowania i tego, że doszło do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia się komórki jajowej. Ale taki ból może też być sygnałem endometriozy lub torbieli jajnika. Stąd nie możesz go lekceważyć, zwłaszcza jeżeli jest intensywny i utrudnia ci wykonywanie codziennych zajęć - warto wówczas zgłosić się do lekarza, aby wyjaśnić jego przyczynę. Spis treści: Ból jajnika przed okresem spowodowany owulacją Ból jajnika przed okresem z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) Ból jajnika przed okresem a endometrioza Ból jajnika przed okresem z powodu torbieli czekoladowej Ból jajnika przed okresem spowodowany zapaleniem przydatków Ból jajnika przed okresem z powodu owulacji W połowie cyklu miesięcznego , między 10 a 16 dniem, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia z jajnika komórki jajowej. Jest to owulacja, którą możesz to odczuwać jako: nieprzyjemne kłucie z jednej strony podbrzusza, rozpierania w podbrzuszu, pulsacyjny, narastający ból. Ból jest spowodowany wylaniem się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnieniem. Kłucie może pojawić się na zmianę w kolejnych cyklach: raz w lewym, raz w prawym jajniku (chociaż owulacja nie zawsze występuje na przemian, niekiedy komórka jajowa dojrzewa w obu jajnikach jednocześnie). Sposobem radzenia sobie z bólem owulacyjnym jest położenie na podbrzuszu termoforu z ciepłą wodą, zażycie leku przeciwbólowego, wypicie naparu melisy lub delikatne masowanie bolącego miejsca. Jeżeli nie masz dodatkowych, niepokojących dolegliwości nie należy się zbytnio przejmować, ponieważ ból jajnika to normalny objaw towarzyszący owulacji. Ból jajnika przed okresem spowodowany zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) Możesz odczuwać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz