lektury klasa 7
Adobe Stock/Drobot Dean
Edukacja

Lektury klasa 7 – lista lektur szkolnych obowiązkowych i uzupełniających (nowa podstawa programowa)

Lektury szkolne do klasy 7 to niekiedy już naprawdę poważne treści. Są one jednak dostosowane do wiedzy i umiejętności uczniów. Ich zadaniem jest wzbudzić w młodym czytelniku miłość do książek, a także uwrażliwić na piękno literatury. Poniżej aktualna lista lektur obowiązkowych i uzupełniających w 7 klasie.

Lektury do klasy 7 to nowa lista pozycji obowiązkowych i uzupełniających. Siódmoklasiści poznają dzieła najwybitniejszych twórców, które pozwalają poszerzyć horyzonty wiedzy, rozwinąć wyobraźnię, a przede wszystkim umożliwiają wykształcenie świadomego odbiorcy dzieł literackich. Wykaz lektur do klasy 7 obejmuje m.in. fraszki i treny Jana Kochanowskiego, wiersze Bolesława Leśmiana, a także powieści Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza. 

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Lektury do klasy 7 – nowa podstawa programowa

Wykaz lektur szkolnych opiera się na nowej podstawie programowej. Zawarta w niej lista lektur została w 2021 roku zmodyfikowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wprowadzone zmiany obowiązują od roku szkolnego 2021/2022. 

Lista lektur obowiązkowych – klasa 7:

 • Adam Mickiewicz – Dziady cz. II, Reduta Ordona, Śmierć pułkownika, Świtezianka, Pan Tadeusz (fragmenty)
 • Jan Kochanowski – fraszki
 • Jan  Kochanowski – treny
 • Charles Dickens – Opowieść wigilijna
 • Aleksander Fredro – Zemsta
 • Ignacy Krasicki – Żona modna
 • Henryk Sienkiewicz – Quo Vadis, Latarnik
 • Stefan Żeromski – Siłaczka
 • Cyprian Kamil Norwid – wybrane wiersze
 • Bolesław Leśmian – wybrane wiersze
 • Marian Hemar – wybrane wiersze
 • Kazimierz Wierzyński – wybrane wiersze
 • Jan Lechoń – wybrane wiersze
 • Jerzy Liebert – wybrane wiersze


Lista lektur uzupełniających (nieobowiązkowych) – klasa 7:

 • Agata Christie – wybrana powieść kryminalna
 • Ernest Hemingway – Stary człowiek i morze
 • Helen Keller – Widzieć przez trzy dni
 • Beata Obertyńska – Z domu niewoli (fragmenty)
 • Henryk Sienkiewicz – Krzyżacy
 • Melchior Wańkowicz – Ziele na kraterze (fragmenty)
 • Lloyd Cassel Douglas – Wielki Rybak
 • Zofia Kossak-Szczucka – Bursztyny (wybrane opowiadanie)
 • André Frossard – Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II
 • Bolesław Prus – Placówka, Zemsta
 • Henryk Sienkiewicz – Sąd Ozyrysa
 • Nicolas Sparks – Jesienna miłość

Lektury klasa 7: lektury usunięte i dodane 

13 sierpnia 2021 roku Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie, które uzupełniło obowiązujący kanon o nowe lektury szkolne. Są to głównie lektury uzupełniające, kilka dzieł zostało usuniętych lub przeniesionych z wykazu listy lektur obowiązkowych do wykazu lektur uzupełniających.

Z listy lektur dla klasy 7-8 usunięto: Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów. 
Do lektur uzupełniających dodano: Lloyd Cassel Douglas, Wielki Rybak; Zofia Kossak-Szczucka, Bursztyny (wybrane opowiadanie); André Frossard, Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II; Bolesław Prus, Placówka, Zemsta; Henryk Sienkiewicz, Sąd Ozyrysa; Nicolas Sparks, Jesienna miłość.
Część lektur znajduje się w domenie publicznej. Uczniowie mogą przeczytać je za darmo na stronie wolnelektury.pl. Siódmoklasiści znajdą tam m.in. takie lektury jak: „Krzyżacy”, „Opowieść wigilijna”, „Dziady”, „Quo Vadis” oraz „Siłaczka”. 

Zobacz też: 

Wyprawka do 8 klasy: ile kosztuje wyprawka szkolna dla 8-klasisty?
Adobe Stock
Zakupy
Wyprawka do 8 klasy: ile kosztuje, lista rzeczy do szkoły dla 8-klasisty?
Przygotowanie rzeczy potrzebnych uczniowi w 8 klasie może okazać się łatwiejszym zadaniem, niż we wcześniejszych klasach. Dziecko wie, co mu się podoba, a my mniej więcej wiemy, czego potrzebuje. Wiele przyborów zostało z poprzednich lat, inne trzeba dokupić. Wydatków i tak jednak nie zabraknie. Oto lista rzeczy do szkoły do 8 klasy.

8 klasa to ostatni rok szkoły podstawowej. Aby nie było żadnych niespodzianek, warto się do niego dobrze przygotować. Z jednej strony mamy ułatwione zadanie, bo dziecko zna już swoją szkołę na wylot. Będzie miało większość tych samych zajęć co w 7 klasie i z tymi samymi nauczycielami. Ósmoklasistom dochodzą jednak dwa nowe przedmioty i nowe obowiązki, a to oznacza także wzrost wydatków.  Wyprawka do 8 klasy szkoły podstawowej To, jak duże czekają nas zakupy przed rozpoczęciem roku szkolnego, zależy od tego, co pozostało nam z poprzedniego roku nauki. Przed pójściem do sklepu, przejrzyjmy, co mamy w domu. Czy plecak szkolny przetrwa jeszcze 10 miesięcy? Ile przyborów szkolnych nadaje się jeszcze do użytku? Zastanówmy się, a potem sprawdźmy, co koniecznie trzeba mieć do 8 klasy: Plecak do 8 klasy Jeśli został nam plecak z poprzednich lat, sprawę mamy załatwioną. Jeśli jednak jest mocno wyeksploatowany (a nie da się go naprawić), nie oszczędzajmy na nowym modelu. Plecak jest potrzebny dziecku każdego dnia, postawmy więc na taki, który będzie mu się podobał. Ale równie ważne jest, by był wygodny i funkcjonalny. Powinien mieć szerokie szelki i usztywnione plecy. Zwróć uwagę, aby w środku były przynajmniej dwie komory (dzięki temu dziecku łatwiej będzie utrzymać porządek), a na zewnątrz znajdowały się elementy odblaskowe (dziecko będzie po zmierzchu widoczne na drodze). Najlepiej dla 8-klasisty sprawdzą się plecaki sportowe.    Zeszyty do 8 klasy Na liście rzeczy do szkoły dla 8 klasy znajduje się około 13-15 zeszytów (tyle stanowi jeden komplet, warto kupić więcej zeszytów, żeby uczeń miał w domu zapas). Musimy kupić: 3 zeszyty w szeroką linię (do języka polskiego i dwóch języków obcych); 10-12 zeszytów w kratkę (do matematyki, historii, chemii, fizyki, geografii, biologii, zajęć z zakresu doradztwa zawodowego,...

upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Adobe Stock
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły jest wymagane, gdy żaden z rodziców nie jest w stanie przyjść po ucznia po zakończonych lekcjach i dziecko będzie odbierała inna osoba. Podpowiadamy, jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły. Możesz także skorzystać z naszego gotowego wzoru pisma.

Nauczyciele nie mogą przekazać ucznia pod opiekę innej osoby niż rodzic. Taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy rodzic wystawi odpowiednie upoważnienie, które zostanie przekazane wychowawcy. Upoważnienie warto złożyć u wychowawcy już na początku roku szkolnego – wtedy nie zdarzy się sytuacja, że dziadek, babcia lub rodzeństwo nie będą mogli odebrać dziecka ze szkoły.  Sprawdź, jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły, na mocy którego inne osoby niż rodzic lub opiekunowie prawni mogą odebrać ucznia po skończonych lekcjach. Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły? Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły powinno zawierać najważniejsze informacje, dające nauczycielom gwarancję, że przekażą ucznia w ręce odpowiedniej osoby, wskazanej przez rodziców dziecka. Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły powinno zawierać: imię i nazwisko oraz numer dowodu tożsamości osoby upoważnionej do odbioru dziecka ze szkoły, imię i nazwisko dziecka, okres, w jakim ma obowiązywać upoważnienie, datę napisania upoważnienia, czytelny podpis rodzica lub opiekuna prawnego. Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły – wzór Możesz skorzystać z naszego gotowego wzoru upoważnienia do odbioru dziecka ze szkoły. Kliknij w miniaturę obrazka, żeby go wydrukować lub zapisać w oryginalnym rozmiarze. Zobacz także:  Przeniesienie dziecka do innej szkoły: uzasadnienie, potrzebne dokumenty + wzór pisma Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły? ​ Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – jak je napisać? [WZÓR]

podanie do szkoły
Adobe Stock
Wychowanie
Jak napisać podanie – do szkoły lub innej instytucji [WZÓR]
Podanie to pismo, w którym zwracamy się z konkretną prośbą do danej instytucji. Uczniowie piszą podanie o przyjęcie do szkoły, rodzice mogą pisać podanie o przeniesienie ucznia do innej klasy. Sprawdź, jak poprawnie napisać podanie.

Podanie jest pismem urzędowym, w którym zwracamy się z jakąś prośbą. Powinno zawierać konkretne elementy umieszczone w odpowiednim miejscu. Pisząc podanie, należy zadbać o aspekty estetyczne – kartka (formatu A4) nie może być pomięta, zniszczona, a pismo powinno być staranne i wyraźne. Wygląd podania świadczy nie tylko o nas, ale również o naszym stosunku do adresata.  Jak napisać podanie? Oto instrukcja, w jaki sposób napisać podanie do szkoły lub innej instytucji:  W prawym górnym rogu kartki zapisz miejscowość i datę (dzień, miesiąc, rok) złożenia podania. Na górze po lewej stronie umieść dane osobowe osoby piszącej podanie: imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu. Poniżej danych osobowych, po prawej stronie kartki wpisz dane osoby lub instytucji, do której kierujesz podanie. Poniżej danych adresata, na środku kartki umieść tytuł. Może on ograniczać się jedynie do słowa „Podanie” lub być bardziej doprecyzowany, np. „Podanie o przeniesienie do innej klasy”. Kolejnym punktem jest treść właściwa, czyli prośba napisana w prosty i zwięzły sposób. Jeśli jest to konieczne, możesz dodać uzasadnienie prośby, poprzedzając je słowami: „Swoją prośbę motywuję…”. Na samym dole po prawej stronie złóż swój podpis. Jeżeli do podania chcesz dołączyć jakieś dokumenty – po lewej stronie dopisz spis załączników. Pisząc podanie, nie można zapominać o formach grzecznościowych używanych w korespondencji. Do danej osoby należy zwracać się „Szanowna Pani/ Szanowny Panie”, a podanie zakończyć słowami „Z wyrazami szacunku”, „Z poważaniem". Wzór podania Możesz też skorzystać z przygotowanego przez nas gotowego wzoru podania. Wystarczy kliknąć w zdjęcie i pobrać dokument, a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj