Te opowieści zaowocowały w dorosłości niezwykłą książką. Pan Łukasz odszukał i opracował reportaże poznańskiego podróżnika i wydał je pod tytułem Rowerem przez Czarny Ląd. Dla młodszych czytelników na podstawie tych reportaży napisał zaś opowiadania Afryka Kazika, o czym zapewne wiecie, bo Kazikowa Afryka cieszy się ogromną popularnością wśród przyszłych odkrywców, podróżników i wszystkich ciekawskich. Dla przypomnienia dodam tylko, że intrygująco jest od pierwszej strony, że wszystko zaczyna się na poznańskim dworcu, na którym przypadkowy chłopiec spotyka Ryszarda Kapuścińskiego, wielkiego reportera, który zwiedził pół świata, a teraz zjawił się w Poznaniu, by odsłonić pomnik przedwojennego podróżnika Kazimierza Nowaka.

Reklama

Za chwilę karuzela z przygodami zacznie się kręcić coraz szybciej, a my z radością zajrzymy do najodleglejszych zakątków Afryki. Poznamy wioski tubylców, niesamowite obrazy pustyni, wielkie afrykańskie rzeki, rwące strumienie, potężne wodospady. Zaczniemy tę przyrodę podziwiać, zaczniemy ją rozumieć, podobnie jak żyjące tam zwierzęta, czasami bezwzględnie walczące o przetrwanie, czasami naiwne, jak ten mały skoczek pustynny: Uniosłem głowę i ujrzałem małego skoczka pustynnego, który usiłował umościć sobie w kocu ciepłe legowisko. Po chwili sympatyczny gryzoń zwinął się w kłębek na moim brzuchu i zasnął, mrucząc cichutko. Niełatwo w tak wietrzną noc znaleźć na pustyni bezpieczne schronienie, pozwoliłem więc zwierzaczkowi spędzić noc razem ze mną, tym bardziej że i mnie było cieplej z tym puszystym kłębuszkiem u boku.

Myślę, że chętnie po książkę sięgniecie, bo takich i podobnych historii znajdziecie w niej sporo. Sporo sie także dowiecie i nauczycie. Pan Kazimierz to żaden Herkules, to zwykły człowiek, który nieraz będzie się bał, nieraz cieszył jak dziecko, nieraz będzie działał podstępnie, by załatwić najprostszą sprawę.

A teraz dlaczego piszę o książce, która od kilku lat cieszy oczy wielu dzieciaków. Po pierwsze dlatego, że dorosła do niej kolejna gromada podróżników, a po drugie, że świetnie wypadła także jej audiobookowa wersja. Czyta znakomicie i z ogromnym temperamentem Jacek Kawalec.

Reklama

Afryka Kazika
Autor: Łukasz Wierzbicki
Lektor: Jacek Kawalec
Wydawca: BIS
Nośnik: CD w formacie mp3
Czas nagrania:2 godziny 28 minut

Zobacz także

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Reklama
Reklama
Reklama