Dziecko bije innych, bo nie zna swojej siły

Czasem dziecko może mieć problemy z oceną swoich możliwości: to, co dla kolegów wydaje się uderzeniem w plecy, dla niego jest koleżeńskim klepnięciem. Jeśli tak jest, baw się z nim w te zabawy:

Reklama
  • Ugniatanie plasteliny. Podajesz dziecku sporą bryłę plasteliny i prosisz, by w nią mocno uderzyło. Stopniowo każesz mu zmniejszać siłę uderzeń. Zabawę powtarzasz często i dodajesz swój słowny komentarz, np.: „Zobacz, teraz klepnąłeś delikatnie".
  • Walka na niby. Rodzice czasem mają tendencję do pozwalania dzieciom na wygrywanie wszelkich zabaw. Tymczasem mały siłacz powinien poznać także smak przegranej. Dlatego podczas siłowania się, tata czasem musi wygrywać. Dziecko uczy się w ten sposób, że jego możliwości są ograniczone, ale nie oznacza to niczego złego i nie trzeba ciągle udowadniać, że "siła jest po mojej stronie".

Zobacz też: Zabawy edukacyjne dla dzieci

Dziecko bije innych, bo nie ma wzorców zachowań

Spójrz, na otoczenie swojego dziecka. Może się okazać, że wielu jego kolegów z piaskownicy swoje prawa egzekwuje siłą. A może w rodzinie ktoś często w żartach poklepuje czy podszczypuje innych? Dziecko z tych wszystkich zachowań czasem bierze przykład. Sprawdź, jak to zmienić:

Zobacz także
  • Gładzenie po policzku. Jak najczęściej pokazuj dziecku, jak w inny sposób okazywać uczucia. Możesz np. urządzać małe „seanse pieszczot". Wtedy głaszczesz dziecko po główce, drapiesz po pleckach czy stópkach, a ono odpłaca ci tym samym.

Sprawdź również, co robić, gdy dziecko przynosi zły przykład z przedszkola

Dziecko bije innych, bo nie może się powstrzymać

Czasem dziecko wie, że nie powinno się zachowywać agresywnie, ale mimo tego nie potrafi się powstrzymać, bo ma tyle niespożytkowanej energii. Wtedy pomogą zabawy:

  • Dobra wymiana. Grasz z dzieckiem w piłkę. Gdy łapie ją dziecko, za każdym razem głośno to komentujesz, mówiąc: „Brawo, złapałeś piłeczkę". Gdy piłka jest u ciebie, stwierdzasz: „A teraz ja mam piłkę". Dziecko uczy się w ten sposób czekać na swoją kolei i uzyskuje świadomość, że takie oczekiwanie jest naturalne i się opłaca.
  • Budujemy i burzymy. Robisz babę z piasku czy budujesz wieżę z klocków, a burzy ją twoje dziecko. Potem zamieniacie się rolami. Zabawa pozwala zrozumieć dziecku, że nie zawsze można być w centrum uwagi, że czasem gramy mniej ważną rolę i nie ma w tym nic złego.

Zobacz, jak u dziecka trenować sztukę koncentracji

Gdy dziecko bije innych, tego nigdy nie mów!

Ale jesteś silny. Tym zdaniem jeszcze bardziej podkreślasz, jak ważna jest w życiu siła.
Bez przerwy kogoś bijesz. Zwracasz uwagę na negatywne zachowania, a przecież chcesz wydobyć te pozytywne. Dlatego zamiast krytycznych uwag, wygłaszaj jak najwięcej pochwał, np. "Cieszę się, że tak cicho zamknąłeś drzwi\". Pamiętaj, że dzieci często wchodzą w role, jakie przypisują im dorośli!

Przeczytaj inne słowa, które ranią – 6 zakazanych zdań

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama