puls w ciąży
fot. Adobe Stock

Puls w ciąży – czy podwyższone tętno szkodzi? Sprawdź, jak je obniżyć!

Puls w ciąży ulega podwyższeniu. To normalne – serce musi przepompowywać nawet 45 proc. krwi więcej, bo o tyle zwiększa się objętość krwi u ciężarnych. Wszystko po to, by zaopatrzyć nie tylko ciało kobiety, ale i rosnący w jej łonie płód. Jednak czy podwyższony puls w ciąży nie szkodzi dziecku? Jakie są normy i kiedy należy się niepokoić? Sprawdź!
Małgorzata Malinowska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
puls w ciąży
fot. Adobe Stock
Puls w ciąży ulega zmianie, gdyż wymagają tego zmiany zachodzące w ciele ciężarnej – inna gospodarka hormonalna, rosnąca masa ciała, rozwijający się w macicy płód. To wszystko stanowi dodatkowe obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego przyszłej mamy, więc zmianie ulega zarówno jej tętno, jak i ciśnienie krwi. O puls w ciąży zapytaliśmy dr n. med. Bożenę Kowalską, ginekologa położnika. Ekspertka odpowiada, jakie jest prawidłowe tętno w ciąży, czym może być spowodowane wysokie ciśnienie krwi u ciężarnej i czym może grozić przyszłej mamie.

Spis treści:

Puls w ciąży – norma

Jakie jest prawidłowe tętno w ciąży? – Zwykle serce bije w ciąży około 10–20 proc. szybciej, a częstość uderzeń na minutę może wzrastać powyżej 80 – tłumaczy nasz ekspert i dodaje: – Warto pamiętać, że prawidłowy puls przed ciążą wynosi 70-75 uderzeń/minutę.

Puls w ciąży przyspiesza do 80-90 uderzeń na minutę, a ciśnienie krwi spada. U kobiet, które przed zajściem w ciążę miały wyższe tętno niż 70, w czasie ciąży mogą obserwować puls na poziomie nawet 90-100 uderzeń na minutę.

Szybsza praca serca wynika ze zmian, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej. Chodzi o rozszerzenie naczyń krwionośnych, niskie ciśnienie w ciąży, zmiany hormonalne w ciąży i wzrost objętości krwi. W tej sytuacji, aby zapewnić odpowiednie jej krążenie, serce po prostu musi bić szybciej.
Lekarze uznają, że o wysokim pulsie w ciąży mówi się wtedy, gdy przyspiesza on do poziomu powyżej 90-100 uderzeń serca na minutę.

Wysoki puls w ciąży – co oznacza, czy szkodzi dziecku

Wysokie tętno w ciąży może, ale nie musi być spowodowane chorobą. Zawsze jednak warto skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem, który zdecyduje, czy jest się czym martwić, czy nie.

Niepokojące jest, gdy przy wysokim pulsie w ciąży pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak:
Ich występowanie zawsze powinno skłonić ciężarną do konsultacji z lekarzem, gdyż w połączeniu z wysokim tętnem w ciąży mogą wskazywać na problemy kardiologiczne, anemię w ciąży lub nadczynność tarczycy. Specjalista zleci wtedy badania (morfologię, EKG, EKG Holter, Echo serca, TSH, elektrolity i inne).

O ile sam podwyższony puls w ciąży nie jest szkodliwy dla dziecka, to występowanie schorzeń, wywołujących podwyższenie tętna może już dziecku zagrażać. Wszystkie zmiany zachodzące w ciele matki wpływają na płód, dlatego nawet szybsze tętno spowodowane stresem może też przyspieszyć pracę serca dziecka. Najgroźniejsze dla płodu są migotanie lub trzepotanie przedsionków, które zdarzają się zwykle kobietom, u których wcześniej stwierdzono wady serca lub zastawek. Nie bez wpływu na dziecko są też zaburzenia rytmu serca przebiegające ze spadkiem ciśnienia krwi i omdleniami.

Jak obniżyć puls w ciąży

W przypadku podwyższonego tętna w ciąży spowodowanego chorobami kluczowe jest postawienie odpowiedniej diagnozy i podjęcie leczenia. Czasami jednak wysoki puls w ciąży nie jest spowodowany chorobami czy zaburzeniami, ale stresem lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. W takich przypadkach zalecany jest relaks i odpoczynek.

Na tętno w ciąży wpływa też ilość przyjmowanych płynów. Jeśli ciężarna pije ich zbyt mało, może dojść do odwodnienia, które wiąże się z tym, że serce zaczyna bić szybciej. Dlatego odpowiednie nawodnienie sprzyja utrzymaniu prawidłowego pulsu w ciąży. Warto wspomnieć, że istotna jest ilość kawy, jaką ciężarna pije. Kofeina także bowiem może przyspieszać pracę serca. Dlatego warto monitorować, ile się pije kawy w ciąży i czy nie jest to zbyt wysoka ilość.

Dla dziecka zagrożeniem może być nadciśnienie w ciąży. Dlatego przy każdej wizycie kontrolnej ginekolog bada u ciężarnej zarówno tętno jak i ciśnienie krwi.
 

Czytaj też:  
Redakcja poleca: Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży
Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Bardzo ważne jest to, jaką kawę wybierasz i ile kawy pijesz w ciąży. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to ok. 200 mg na dobę. Skutki picia większej ilości kawy w ciąży mogą być poważne, bo kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 24 głosy

Zobacz także

Popularne tematy