Serce bije szybciej – czy przyspieszony puls w ciąży to normalny objaw?

Czy przyspieszony puls w ciąży może być groźny dla mamy i dziecka? Dlaczego w ciąży serce bije szybciej? Odpowiada ginekolog.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
ciąża, badanie w ciąży, brzuch w ciąży, poród
fot. Fotolia
O przyspieszony puls w ciąży zapytaliśmy dr n. med. Bożenę Kowalską, ginekologa położnika - ekspert odpowiada, jaki jest prawidłowy puls w ciąży, czym może być spowodowane wysokie ciśnienie krwi u ciężarnej i czym może grozić przyszłej mamie.

Wysoki puls w ciąży - czy jest się czym martwić?

Jestem w 28. tygodniu ciąży. Nigdy wcześniej nie miałam problemów z ciśnieniem krwi, ale od pewnego czasu zaczęłam się gorzej czuć. Ciśnienie mam raczej w normie, ale czuję, że moje serce pracuje szybciej. Czytałam w internecie, że wiele kobiet ma wysoki puls w ciąży. Mnie niepokoi to, że szybciej się męczę. Moje tętno w ciąży waha się od 80 do 90 uderzeń na minutę). Przed ciążą było to 60-70. Lekarka uspokaja mnie, że nie powinnam się martwić, bo przyspieszone tętno w ciąży zdarza się przyszłym mamom. Zaleciła, żebym dużo odpoczywała i troszczyła się o siebie. Niestety, cały czas się denerwuję i od tego stresu mam wrażenie, że serce bije mi jeszcze szybciej. Czy nic mi nie grozi? Wioletta z Jeleniej Góry

– Zwykle serce bije w ciąży około 10–20 proc. szybciej, a częstość uderzeń na minutę może wzrastać powyżej 80 – tłumaczy nasz ekspert i dodaje – Warto pamiętać, że prawidłowy puls wynosi 70-75 uderzeń/minutę.

Wysokie tętno w ciąży może być spowodowane wzrostem objętości krwi, która krąży w krwioobiegu przyszłej mamy, a także większą ilość wody, którą zatrzymuje jej organizm. Nie bez znaczenia jest również wpływ hormonów ciążowych. Zmiany w pracy serca mogą być widoczne już od około 7.  tygodnia ciąży. Najbardziej odczuwalne są ok. 30. tygodnia ciąży.

– Zalecałabym pacjentce, która odczuwa podobne dolegliwości zachowanie spokoju, wyciszenie się, bo pod wpływem stresu serce zaczyna pracować jeszcze szybciej – wyjaśnia ginekolog.

Czytaj też:  
Redakcja poleca: Czy można pić kawę w ciąży - co mówią lekarze?
Na pewno słyszałaś różne zdania na ten temat. Od - " w ciąży nie wolno pić kawy", po "nawet kilka kaw nie zaszkodzi". Jak jest naprawdę. Czy ciężarna może sobie pozwolić na codzienne picie kawy? Jak kawa wpływa na płód? Poznaj zdanie ekspertów.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (24 ocen)

4.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy