Wielu z nas bardzo doskwiera to, że nie możemy zrobić zakupów w niedziele, wtedy, gdy mamy na to tak naprawdę czas. Dodatkowo ciągle mylą nam się niedziele niehandlowe z tymi, podczas których sklepy są otwarte, musimy sprawdzać to w specjalnych kalendarzach lub liczyć na swoją pamięć albo szczęście.

Reklama

Wolne niedziele dla pracowników

Handel w niedziele został ograniczony, by stworzyć pracownikom sklepów możliwość spędzenia tego dnia wraz z rodziną. Co, jeśli handel zostanie częściowo przywrócony? Czy pracownicy supermarketów, galerii handlowych znowu zostaną pozbawieni tej możliwości? Otóż nie! Projekt zakłada, że taka osoba będzie miała zagwarantowane wolne dwie niedziele w miesiącu. Ma to dotyczyć zarówno tych, którzy pracują na podstawie umowy o pracę, jak i osób posiadających umowy cywilno-prawne.

Pandemia – powód przywrócenia niedziel handlowych

W momencie wybuchu pandemii ucierpiało w Polsce wiele branż, również handel. Przywrócenie handlu w niedziele ma być jednym ze sposobów walki z negatywnymi skutkami pandemii. Projekt zakłada, że zakaz handlu w niedziele miałby zostać zniesiony na czas trwania epidemii i obejmować również 180 dni po jej zakończeniu. Powrót niedziel handlowych gwarantowałby wygodę robienia zakupów w niedzielę, ale również uchroniłby przed zamykaniem niektórych sklepów, a co za tym idzie – koniecznością zwalniania jego pracowników.

Czy rząd rozważy taki scenariusz?

Projekt, owszem, ma wpłynąć do rządu w ciągu najbliższych dni, jednak wypowiedź minister Jadwigi Emilewicz sprzed kilku tygodni lekko gasi nasz entuzjazm. W odpowiedzi na pytanie, czy rząd rozważa poluzowanie handlu i jakie są na to szanse, odpowiedziała: „dziś rząd nie rozważa takiego scenariusza”.

Źródło: money.pl

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama