Wakacje to najdłuższa przerwa od nauki w roku. Powszechnie wiadomo, że ​wakacje zaczynają się wtedy, kiedy kończy się rok szkolny i trwają do początku kolejnego roku szkolnego.

Reklama

W Polsce wakacje obejmują lipiec i sierpień, ale zwykle wlicza się do nich również kilka dni czerwca. Czasem letnia przerwa jest wydłużona również o pierwsze dni września – jeśli 1 i 2 września wypadają w weekend. Jak jest w tym roku?

Spis treści:

Kiedy zaczynają się wakacje 2023

Wakacje w tym roku rozpoczynają się w sobotę 24 czerwca. Ale ponieważ koniec roku szkolnego 2022/2023 wypada 23 czerwca w piątek – już tego dnia po uroczystości szkolnej uczniowie mają wolne od nauki.

Pierwszym oficjalnym dniem wakacji jest jednak sobota, dzień zazwyczaj wolny, więc gdybyśmy chcieli być bardzo precyzyjni, to początek wakacji (czyli dni wolnych od szkoły i nauki) można liczyć od poniedziałku 26 czerwca.

Zobacz także

O tym, kiedy rozpoczynają się wakacje, decyduje kalendarz roku szkolnego publikowany na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Ponieważ koniec roku szkolnego i jego rozpoczęcie mogą przypadać w innych terminach, co roku letni wypoczynek uczniów nieznacznie różni się długością.

W roku 2023 wakacje będą trwały 69 dni (i będą dłuższe o jeden dzień niż w ubiegłym roku szkolnym).

Wakacje 2023 trwają od 24 czerwca do 31 sierpnia 2023 i obejmują:

  • 7 dni czerwca
  • 31 dni lipca
  • 31 dni sierpnia.

Kiedy wakacje dla maturzystów

Dla maturzystów rok szkolny kończy się 28 kwietnia 2023. Jednak naukę w szkole maturzyści kończą egzaminami maturalnymi, które potrwają od 4 do 23 maja 2023.

Zatem wakacje maturzysta zacznie zaraz po swoim ostatnim egzaminie maturalnym, czyli w drugiej połowie maja, a najpóźniej 24 maja. Dla wszystkich idących po maturze na studia, wakacje potrwają do rozpoczęcia roku akademickiego, czyli do początku października.

Matury pisemne w terminie dodatkowym odbędą się w dniach 1-19 czerwca 2023 r, a ustne od 5 do 7 czerwca 2023. Terminy matur poprawkowych to: 21 i 22 sierpnia 2023.

Uwaga! Studenci mają dłuższe wakacje – w ich przypadku rok akademicki zaczyna się albo w ostatnich dniach września, albo na początku października. Każda uczelnia samodzielnie ustala, kiedy rozpoczyna się w niej rok akademicki.

Studenci zwykle kończą rok akademicki w czerwcu, wraz z ostatnim egzaminem w sesji letniej. Niektórzy studenci mogą zapracować sobie na dłuższe wakacje, przystępując do egzaminów w najwcześniejszym możliwie terminie – to tak zwany termin zerowy.

Kiedy kończą się wakacje

Wakacje w 2023 roku kończą się 31 sierpnia, w środę. Nowy rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się zatem dokładnie 1 września w piątek.

Jeśli planujemy wyjechać z rodziną na wakacje już w czerwcu, możemy bookować wyjazd na 24 czerwca. Ale wrócić z letniego wypoczynku powinniśmy do końca sierpnia. W tym roku nie da się przedłużać wakacyjnych wojaży na pierwsze dni września, bez zaliczenia nieobecności w szkole.

Sprawdź też: Atrakcje dla dzieci w Warszawie

Odliczanie do wakacji

Aby ułatwić odliczanie do wakacji, powstają specjalne strony, które na bieżąco dokonują obliczeń z dokładnością co do sekundy(!). Uczniowie zaczynają odliczanie do wakacji już pierwszego dnia roku szkolnego. Początkowo liczą czas w miesiącach, później w tygodniach, a w końcu – odliczają dni, które dzielą ich od upragnionego wypoczynku.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama