Reklama

Krwawienia między miesiączkami nie zawsze muszą oznaczać niebezpieczne zmiany w organizmie. Tak naprawdę, zdarzają się dość często i wynikają np. z braku w regularności w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli jednak plamienia są obfite i towarzyszy im ból, mogą oznaczać nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych. Wówczas wskazana jest wizyta u ginekologa.

Reklama

Jakie są przyczyny krwawienia między miesiączkami?

Jeśli plamienia pojawiają się regularnie i są skąpe, oznacza to zwykle, że są spowodowane normalnym funkcjonowaniem układu rozrodczego. Wówczas plamienie może wynikać z obniżenia stężenia estrogenów w czasie owulacji i pojawiać się około 14. dnia cyklu. Jedną z najczęstszych przyczyn plamienia między miesiączkami są także zaburzenia hormonalne. Występują one zarówno u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, jak i u młodszych kobiet, które mają nieodpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne lub inne metody antykoncepcji hormonalnej. Poważniejszą przyczyną krwawień pomiędzy miesiączkami mogą być także nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych m.in. mięśniaki macicy, polipy, nadżerki i cysty, które wymagają wizyty lekarskiej i podjęcia leczenia.

Niespodziewane krwawienie a ciąża

Do krwawienia może dojść także u kobiet, które spodziewają się dziecka. Takie plamienie nazywa się krwawieniem implantacyjnym i pojawia się, gdy dochodzi do zapłodnienia. Zarodek zagnieżdżając się w macicy, może uszkodzić naczynia krwionośne, które zabarwią śluz na krwisto-brązowy kolor. Dzieje się tak dlatego, że czasami zarodek jest jeszcze mały, a poziom hormonów ciążowych nie jest uregulowany, przez co w niektórych miejscach śluzówka macicy może się złuszczać, co sprawia, że z dróg rodnych wydobywa się niewielka ilość krwi. Plamienie implantacyjne zwykle pojawia się przed planowanym okresem, albo je zastępuje, co może być mylące i w kontekście ciąży błędnie interpretowane.

Krwawienie po porodzie

Do niespodziewanego krwawienia może dojść także w czasie połogu, który trwa 6 tygodni. Wówczas krwawienie jest zjawiskiem normalnym, sygnalizującym, że organizm się regeneruje. Polega na oczyszczaniu i obkurczaniu macicy, któremu towarzyszy proces wydalania resztek po ciąży: śluzu, krwi, resztek błon płodowych i nie jest to powód do niepokoju. Jeśli jednak krwawienie trwa dłużej niż 6 tygodni, koniecznie udaj się do lekarza.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama