Nowoczesne imię dla chłopca
Adobe Stock
Imiona

Nowoczesne imiona dla dziewczynek: jakie imię wybrać dla córki?

Nowoczesna imiona żeńskie są dość krótkie, brzmią międzynarodowo, a przy tym nie są zbyt popularne. Jeśli szukacie inspiracji na nowoczesne imię dla córki, mamy dla was kilka ciekawych propozycji.

Nowy członek rodziny to wielka radość, ale i niemałe wyzwanie dla rodziców, gdy przychodzi pora na wybranie imienia. Jak podjąć tę trudną decyzję, gdy nie chcecie, by imię waszej córeczki było zbyt popularne lub nie podobają się wam tradycyjne imiona żeńskie? Warto postawić na nowoczesne imię dla dziewczynki!

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

Nowoczesne imiona żeńskie

Nowoczesne imiona nie są zbyt popularne – to duży plus, jeśli nie chcecie, by wasza córka miała imienniczki w grupie w przedszkolu czy w klasie. Takie imiona są ponadczasowe, często ładnie komponują się z nazwiskami, a przy tym brzmią międzynarodowo. Dodatkowym atutem jest to, że pasują zarówno do dziecka, jak i dorosłego, bez potrzeby zdrabniania. Nowoczesne imię dla dziewczynki to dobry wybór. Zobacz nasze propozycje:

 • Oliwia
 • Nadia
 • Kornelia
 • Rita
 • Nina
 • Mia
 • Laura
 • Gaja
 • Nikola
 • Tola
 • Marika
 • Pola
 • Zoja
 • Emma
 • Nela

Jak wybrać nowoczesne imię dla córki?

Podobają się wam niektóre imiona, ale boicie się, że brzmią zbyt poważnie? Np. zakochaliście się w zdrobnieniu Basia, ale Barbara do was nie przemawia? Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego daje rodzicom dużo większą swobodę w wyborze imienia dla dziecka niż jeszcze 10 lat temu. Dzięki niej możesz nadać dziecku zdrobniałą firmę imienia. Oznacza to, że możecie nazwać córeczkę Ania (zamiast Anna) czy Kasia – zamiast Katarzyna. To bardzo nowoczesne podejście do nadawania imienia dziecku.

Imiona bez wskazania płci: nowoczesne imiona dla córki

Choć rada języka polskiego tego nie zaleca, na mocy tej samej ustawy można nadawać dzieciom imiona, które nie wskazują na ich płeć. W praktyce jednak stwarza to możliwość nadania dziewczynce imienia, które  będzie brzmiało obcojęzyczne i nie będzie sugerowało płci dziecka. Oto kilka propozycji unisex: Jackie, Alex, Nikita, Misha, Sasha, Ariel, Jesse, Kelly, Taylor, Morgan, Angel, Sam.

Zobacz także:

imię dla dziecka, imiona dla dzieci, ciąża
Fotolia.pl
Imiona
Co imię twojego dziecka mówi o tobie? – test
Imię dla dziewczynki 2021: popularne, oryginalne, polskie i zagraniczne imiona damskie
Adobe Stock
Imiona
Imię dla dziewczynki 2022: popularne, oryginalne, polskie i zagraniczne imiona damskie
Imię dla dziewczynki w 2022 roku wcale nie musi być tradycyjne! Jeśli szukasz ładnych, oryginalnych imion – mamy sporo propozycji. Sprawdź najpopularniejsze imiona dla dziewczynki na 2022. Może któreś z nich szczególnie ci się spodoba?

Wybór imienia dla dziewczynki to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. W końcu to decyzja na całe życie! Imię musi nam się podobać i pasować do nazwiska. Dobrze, by było praktyczne i ponadczasowe. Jeśli szukasz imienia dla dziewczynki, sprawdź, jakie imiona są teraz najbardziej popularne. Zobacz też listę oryginalnych imion dla dziewczynek oraz imiona wybierane przez znane osoby. Po takiej dawce inspiracji dużo łatwiej będzie ci podjąć właściwą decyzję! Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki 2022 Co roku Ministerstwo Cyfryzacji publikuje listę imion, które nadawano w ostatnich miesiącach. Sprawdziliśmy, jakie imiona trafiły na listę najpopularniejszych imion w dwóch ostatnich latach. Należy się spodziewać, że imiona te nadal będą modne i w 2022 roku wiele dziewczynek otrzyma imię: Zuzanna, Zofia, Hanna lub Julia . Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach modne są raczej krótkie imiona dla dziewczynek. Wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się do końca 2022 roku.  Najpopularniejsze imiona damskie 2020: Zuzanna – rodzice nazwali tak 7351 dziewczynek  Julia - 7351 dziewczynek  Zofia - 7073 dziewczynek  Hanna - 6658 dziewczynek  Maja – 6508 dziewczynek  Lena – 5446 dziewczynek  Alicja – 5139 dziewczynek  Oliwia – 4979 dziewczynek  Laura – 4954 dziewczynek  Maria – 4650 dziewczynek  Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki w 2021: Zuzanna – 6562 dziewczynek (w 2020 r. – 1. miejsce wspólnie z Julią) Zofia – 6325 dziewczynek (2020 r. – 2. miejsce) Hanna – 6065 dziewczynek (2020 r. – 3. miejsce) Julia – 5954 dziewczynek (2020 r. – 1. miejsce wspólnie z Zuzanną) Maja – 5585 dziewczynek (2020 r. – 4. miejsce) Laura – 5569 dziewczynek (2020 r. – 8....

jak wybrać imię dla dziecka
Adobe Stock
Aktualności
11 wskazówek, jak wybrać najlepsze imię dla dziecka
Kiedy wybierasz imię dla swojego maluszka, upewnij się, że to robisz! 

    Wybór idealnego imienia dla dziecka może często wydawać się misją niewykonalną. Co innego podoba się mamie, co innego tacie, a jeszcze babcia i dziadek dorzucają swoje. Jednym słowem nie jest łatwo, a często nawet bardzo nerwowo. Dlatego przygotowałyśmy dla was ściągę, która - mamy nadzieję - pomoże wam w wyborze imienia dla malucha.     1. Sprawdź najbardziej popularne imiona Jeżeli nie chcesz dać dziecku imienia, które jest obecnie modne i na fali, koniecznie sprawdź w internecie, co jest teraz "hot". W mamotoja.pl co roku podajemy najświeższe zestawienia najpopularniejszych imion dla dziewczynek  i chłopców przygotowane przez Ministerstwa Cyfryzacji. Możesz przejrzeć media społecznościowe i podpytać np. inne mamy, nauczycieli ze szkoły podstawowej – z pewnością powiedzą ci, jakie imiona najczęściej słyszą. 2. Ignoruj ​​opinie innych Oczywiście musisz wziąć pod uwagę uczucia partnera, ponieważ jest on rodzicem dziecka. Poza tym wszystkich innych możesz sobie odpuścić. Nie musisz przejmować się tym, co pomyślą dziadkowie, przyjaciele. Imię ma się podobać rodzicom, a nie całemu światu! 3. Nie odrzucaj imienia, tylko dlatego, że się źle kojarzy Nie dasz synkowi na imię Karol tylko dlatego, że od razu masz przed oczami Karola z przedszkola, wiecznie zasmarkanego? Bez sensu. Gdy spojrzysz na swojego Karolka, wszystkie poprzednie skojarzenia znikną. 4. Weź pod uwagę potencjalne zdrobnienia Kiedy już upatrzysz sobie imię, zastanów się, jak ludzie będą je zdrabniać. Może nie koniecznie chciałabyś, aby na twoją np. Marcjannę wołano Cysia? 5. Który celebryta ma takie imię? Sprawdź, czy są znane osoby o tym samym imieniu i nazwisku. To, co dla ciebie może być atrakcyjne, że np. twoja córeczka będzie nazywała się tak samo jak ulubiona aktorka, dla niej samej w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj