każda mama jest dobra
Adobe Stock
Mama

Matka idealna? Nie istnieje. Dobra matka jest inna (wyjaśniamy!)

Kochasz swoje dziecko, ale boisz się, że trafiła mu się kiepska mama? Koniecznie przeczytaj ten tekst.

Wszystkowiedząca, nieomylna,  nieskończenie cierpliwa, uśmiechnięta i zawsze do dyspozycji malca  – właśnie taka jest Matka Idealna. Matka Prawdziwa, z krwi i kości jest inna.

Dobra mama nie zawsze stosuje się do  rad z  poradników

Możesz pomyśleć „Halo? Czy to pomyłka?”.  Nic z tych rzeczy. Bardzo dbamy o to, by rady, jakie możesz znaleźć w naszym serwisie były sprawdzone i skuteczne. Cieszymy się, jeśli dzięki nim udaje się rozwiązać  jakiś problem  albo zrobić coś szybciej, sprawniej i bez nerwów.  Jednak nie mamy ambicji tworzenia Listy Jedynie Słusznych Sposobów Postępowania Z Dzieckiem  ani Spisu Nakazów i Zakazów, Których Nie Wolno Łamać Pod Żadnym Pozorem I  W Żadnej Sytuacji. 

Zawsze zachęcamy, by:

  • ufać intuicji,
  • obserwować dziecko,
  • szukać własnych rozwiązań.


Dobrze wiemy, że każde dziecko  jest inne i to, co świetnie się sprawdza w przypadku Jasia, może nie pomóc Kamilce. Chcemy pomagać, zwracać na coś uwagę, podpowiadać,  inspirować, czasem także ostrzegać,  a nie narzucać.

Dobra mama popełnia czasem błędy

Zapomniałaś, nie dopilnowałaś, nie sprawdziłaś? No cóż, co się stało, to się nie odstanie. Błędy popełniają wszyscy. Najważniejsze, by wyciągać z nich wnioski i nie popełniać w kółko tych samych. I  - jeśli to tylko możliwe – naprawić co się da. Jeśli na przykład w nerwach zdarzyło ci się dać dziecku klapsa, nie ma sensu tygodniowe rozdzieranie szat. Lepiej przeprosić dziecko i zastanowić się, jak postępować, by nigdy więcej nie rozwiązywać problemów przy użyciu siły. Bo klaps to żadna metoda i niczego dobrego dziecka nie uczy. Warto uczyć się nie tylko na własnych, ale i na cudzych błędach. Np. wystarczająco dużo dzieci poparzyło się już gorącą herbatą, by nie pić jej, trzymając dziecko na kolanach.

Dobra mama ma  czasem ochotę uciec na Księżyc

Zdarza ci się myśleć „I po co mi to było?”. Witaj  w klubie. Takie momenty zdarzają się pewnie każdej mamie, choć nie każda mówi o nich otwarcie (a są i takie, które boją się tak pomyśleć). Spokojnie, kochasz swoje dziecko i nie jesteś złą matką. Prawdopodobnie  potrzebne ci są krótkie wagary.

Dobra mama nie potrafi robić cudów

Jeśli na przykład pracujesz osiem godzin dziennie, a dodatkowe dwie zajmują ci dojazdy, nie jesteś w stanie spędzać z dzieckiem połowy dnia na placu zabaw, a drugiej połowy na stymulujących rozwój zabawach. Trudno, nic na to nie poradzisz. Dajesz z siebie tyle, ile jesteś w stanie. Świat nie jest idealny. Podobnie jest z mnóstwem innych rzeczy, np. z noszeniem płaczącego niemowlęcia, gdy ze zmęczenia mdleją ręce. Czasem po prostu nie da się czegoś zrobić, choćby się nawet stanęło na głowie. Pozostaje się z tym pogodzić i jak najlepiej robić to, co jest możliwe do zrobienia.

Dobra mama nie jest z kamienia

Bywa, że czujesz się jak szybkowar w akcji? No cóż: jęczący malec potrafiłby wyprowadzić z równowagi nawet głaz, więc  - bądźmy szczerzy - zmęczona, niewyspana mama nie jest dla niego żadnym wyzwaniem. Masz prawo do złości,  jednak nie pozwól, by tobą zawładnęła. Nie potrząsaj dzieckiem i nigdy, przenigdy go nie bij.

Dobra mama robi czasem coś tylko dla siebie

Plotkujesz czasem ze znajomymi na Facebooku? Oglądasz „Grę o tron”? Czytasz? Drzemiesz?  Nie miej wyrzutów sumienia, ty także jesteś ważna. To jasne, że dziecko potrzebuje twojego czasu i twojej uwagi, ale nie 24 godziny na dobę. Przeznaczając część czasu dla siebie i robiąc to, co ci sprawia przyjemność, działasz także na korzyść malca – będzie mieć zadowoloną, uśmiechniętą mamę, a nie wiecznie zmęczoną, wypruwającą sobie żyły Matkę, Która Bardzo Się Poświęca.

Dobra mama idzie czasem na skróty… 

Wiesz, że telewizor to nie niania, a jednak  czasem dla świętego spokoju włączasz „Świnkę Peppę”? Spokojnie, ona jest w końcu dla dzieci, prawda? A ty naprawdę musisz kiedyś zadzwonić do siostry albo chwilę odsapnąć. Byle nie przesadzić, bo dziecko nie może tkwić przed telewizorem godzinami.

…i łamie niektóre reguły (ale pamięta o najważniejszych)

Nie wykąpałaś dziecka, bo przyszli goście/malec był wyjątkowo marudny/nie chciało ci się? OK. umycie „strategicznych” miejsc na dziś musi wystarczyć, a potomek popluska się jutro. Najważniejsze jest to, by łamanie reguł nie stało się… nową regułą i by nie łamać zasad, od których zależy bezpieczeństwo i zdrowie dziecka (dlatego nigdy nie zostawiaj go samego w domu czy  w samochodzie, nie przewoź bez fotelika itd.).

Dobra mama nie zabawia dziecka bez ustanku

Choć wiesz, że to właśnie ty (a nie miś ani karuzela) jesteś ukochaną zabawką dziecka i że wspólna zabawa jest ważna dla jego rozwoju, czasem zwyczajnie nie masz siły (albo ochoty),  by robić „kosi kosi” albo budować zamek z klocków? 
Zamiast robić dobrą minę do złej gry, chwilę odpocznij. Maluch może bawić się w tym czasie z kimś innym (babcią, tatą, nianią) albo nawet trochę ponudzić – on również potrzebuje czasu dla siebie.  Gdy podładujesz akumulatory, będziesz się z nim bawić z większym entuzjazmem.

Dobra mama nie jest kwoką

Pozwalasz dziecku raczkować po mieszkaniu, brudzić się na placu zabaw i nie biegniesz do niego na złamanie karku, gdy chce piłeczkę (lalkę, misia), tylko czekasz spokojnie, aż samo się po nią pofatyguje? I bardzo dobrze! Dzieci trzeba chronić przed niebezpieczeństwem, pilnować, wspierać, pomagać im, ale nie powinno się trzymać ich pod kloszem.

Dobra mama nadal jest sobą

Dostajesz szczękościsku, słysząc „dzidzia, rąsia, nózia, brzunio”? Nadal uważasz, że nowe kino rumuńskie  jest bardziej interesujące od „Psiego patrolu” i że można rozmawiać nie tylko o dzieciach? I bardzo dobrze. Wychowywanie dziecka jest czymś niesamowitym – przygodą, wyzwaniem, możliwością wejścia w całkiem nowy świat, spojrzenia na wiele spraw inaczej.  To wszystko jednak nie znaczy, że  cala reszta przestała  istnieć i że wymieniono ci mózg na „mamuśkowy”, opatrzony  nalepką „Całkiem nowa Ja.”

To normalne i dobre, że

  • nie chcesz być tylko mamą,
  • nadal chcesz  dobrze wyglądać, rozwijać się, uczyć nowych rzeczy, awansować czy spotykać z przyjaciółmi (także tymi bezdzietnymi).

Tak samo normalne i dobre jest to, jeśli przez jakiś czas właśnie bycie mamą jest dla ciebie najbardziej atrakcyjne. To też naturalne i OK, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Dobra mama nie wydaje wszystkiego na dziecko

Kupiłaś sobie seksowne sandałki albo grubą powieść, zamiast wydać na siódmą grzechotkę albo super-hiper-fantastyczną zabawkę? Bardzo dobrze. Twoje dziecko prawdopodobnie ma i tak za dużo rzeczy. Nie daj się zwariować: gdybyś obdarowała je choćby jedną setną tego, co oferują dzieciom sklepy, musielibyście zamieszkać w hangarze.

Dobra mama bywa zagubiona

Jednego dnia masz  dystans do wyścigu szczurów, drugiego zastanawiasz się, czy na pewno dobrze zrobiłaś, że nie zapisałaś dziecka do najlepszej podstawówki w mieście, choć twoje koleżanki zrobiły to, gdy były jeszcze w ciąży?
No cóż, tak będzie częściej, bo jest mnóstwo pytań, na które nie ma jednej, prostej odpowiedzi.

Wystarczająco dobra matka

… to zdaniem psychologów taka, która:

  • dostrzega potrzeby dziecka i stara się je zaspokajać, nie zapominając także o sobie.
  • Zastanawia się, co jest dla dziecka dobre (a więc np. nie daje mu trzech batonów zamiast obiadu, nawet jeśli ono tego pragnie) i nadaje kierunek jego rozwojowi (np. zachęca do kontaktów z innymi dziećmi).
  • Dostraja się do dziecka i dostosowuje na tyle, na ile jest to potrzebne na danym etapie rozwoju (np. spędza z niemowlęciem niemal całą dobę, ale starszemu smykowi daje już od siebie trochę odpocząć) i możliwe w konkretnej sytuacji życiowej (np. matka trójki dzieci nie jest w stanie poświęcić każdemu z nich tyle samo czasu, co matka jedynaka, co nie znaczy, że kocha je mniej).

A na koniec...

Twojemu dziecku wszystko jedno, czy ma zabawkę za 10 czy za 100 zł, czystą czy upapraną koszulkę, złożone w kostkę czy byle jak wepchnięte do szafki śpioszki. Ono chce tylko czuć się kochane, ważne  i bezpieczne. I mieć zadowoloną z życia, szczęśliwą mamę.

Dołącz do naszej społeczności mam na Facebooku #MamaBezPorównania - MTJ. Tu się nie porównujemy, nie oceniamy, nie wstydzimy przyznawać do potknięć. Jesteśmy sobą i właśnie takie jesteśmy najlepsze. Czekamy na ciebie!

 

Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania
 

Zobacz też:

Mama rekordzistka: Danuta Ulidowicz jest najdłużej pracującą mamą SOS Wiosek Dziecięcych [WIDEO]

mama, niemowlę, zabawa, uśmiech
Mama
Idealna matka - to bajka
Idealna matka zawsze ma czas dla dziecka, nigdy nie bywa zmęczona. Wszystko wie, o niczym nie zapomina, nie popełnia błędów. Idealna matka ma tylko jedną wadę: nie istnieje.

Obiecałaś sobie, że będziesz matką idealną – nieskończenie cierpliwą i nigdy, przenigdy nie podniesiesz głosu na swoje dziecko. Że będziesz konsekwentna, tak jak radzi Superniania . A do tego jeszcze ciepła, wyrozumiała i uśmiechnięta niczym Dalajlama. Że zawsze znajdziesz czas, siłę i ochotę na śpiewanie kołysanek , stymulujące rozwój zabawy i przyglądanie się razem z dzieckiem wróblom czy chmurom. I co? Zaczęło się prawdziwe macierzyństwo , a wraz z nim poczucie winy, że jednak nie jesteś idealna. Matka idealna nie istnieje Nie jesteś idealna? Spokojnie nie ty jedna. Nie tylko ty masz taki problem. Pogadaj z jakąkolwiek młodą mamą albo wejdź na forum dyskusyjne poświęcone dzieciom, a przekonasz się, jak bardzo kobiety się zadręczają. Lista ich „grzechów” jest długa. Przeoczyłam. Zaniedbałam. Nawrzeszczałam. Nie wytrzymałam. Robi mi się słabo, gdy po raz sto osiemdziesiąty czwarty muszę czytać o Puchatku. Mam tak wszystkiego dość, że najchętniej uciekłabym z domu. Ratunku! Czy jestem wyrodną matką? Matczyne poczucie winny Czy warto tak się dręczyć? – Bez wyrzutów sumienia trudno by było się zorientować, co jest dobre, a co złe, pracować nad sobą , zmieniać się na lepsze – mówi Beata Płażewska, psycholog. – Jednak nieustanne zadręczanie się tym, że daleko nam do nieosiągalnego ideału - Matki Polki, nie ma sensu , bo nic nie daje, za to odbiera siły. Zamiast starać się działać, zmienić to, co się da, czujemy się kompletnie bezradne , chcemy za wszelką cenę zrekompensować nasze „złe” zachowanie, wpadając w inną pułapkę – brak stawiania dziecku granic, wymagań, wpajanie mu poczucia krzywdy, niesprawiedliwości. Poczucie winy może fałszować rzeczywistość. Wyolbrzymiamy nasze błędy i robimy z nich tragedię, podczas gdy w wielu wypadkach wystarczyłoby wy-ciągnąć wnioski...

Fotolia.pl
Mama
Jak być idealną mamą
Psycholog Adriana Klos radzi jak być mamą idealną, nie tracąc przy tym możliwości spełniania swoich marzeń.

Słyszysz od wszystkich, że musisz być mamą idealną ? My znaleźliśmy na to odpowiedź. Nasz psycholog powie wam jak tak naprawdę być i dealną mamą - to nie oznacza codziennego gotowania posiłków czy ciągłego prania i prasowania. Wystarczy tylko dobrze ułożony plan dnia i zaangażowanie rodziny w życie rodzinne. Polecamy: Co to znaczy być idealną mamą, czyli łamiemy stereotyp matki Polki

macierzyństwo
Fotolia
Mama
Być mamą? Pękać z dumy, bać się, mieć poczucie winy (i inne rzeczy)
Bycie mamą – choć nieraz wykańcza fizycznie i psychicznie – to najbogatsze doświadczenie, jakie można mieć w życiu.

Kiedy na 4. roku studiów urodziłam moją pierwszą córkę, moje bezdzietne koleżanki często pytały mnie, jak to jest być mamą. „Super!” – odpowiadałam, nawet jeśli byłam po nieprzespanej nocy albo nawet tygodniu takich nocy. Mówiłam tak, choć tak naprawdę wiedziałam, że to słowo nie opisuje nawet w połowie tego, co to naprawdę znaczy: być mamą.  A co to w takim razie znaczy? Przede wszystkim być mamą to znaczy uświadomić sobie, jak ogromne pokłady siły w tobie drzemią. Kiedyś nie wyobrażałam sobie, jak można funkcjonować praktycznie bez snu. Dzisiaj – kiedy moje córki już wyrosły z nocnych pobudek, też sobie tego nie wyobrażam! A jednak przecież kiedyś tak było: w ciągu dnia zajmowałam się maluchem, nocą – też zajmowałam się maluchem – i jakoś mimo zmęczenia i niewyspania miałam siłę na tulenie, całowanie, tańczenie krakowiaka po pokoju z dzidzią w ramionach. Żeby jednak nie było za słodko: być mamą to także walczyć z ciągłym poczuciem winy. Możesz przez cały dzień dwoić się i troić, a i tak wieczorem kładziesz się z wyrzutami sumienia: bo nie zdążyłaś, bo zapomniałaś, bo nie wszystko wyszło ci, jak chciałaś... Być mamą czasem znaczy też bać się tak bardzo, że aż bolą cię wszystkie mięśnie. Pamiętam dobrze tamten wieczór, kiedy zagadałam się ze znajomymi na placu zabaw i dosłownie po 2 minutach okazało się, że moja 3-latka zniknęła. Chwilę wcześniej bawiła się koło mnie, a nagle jej nigdzie nie było… Pamiętam, jak nie mogłam oddychać ze strachu i jak się rozpłakałam z ulgą, kiedy po kilku minutach paniki i rozpaczliwych poszukiwań okazało się, że mała sama podreptała pod naszą klatkę w bloku. Przez kolejne dwa dni miałam zakwasy w łydkach – i tak: do dziś nie mogę sobie wybaczyć tamtych 2 minut nieuwagi.  Macierzyństwo znaczy też: przez 2...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz