rodzina w maseczkach Gedeon Richter
Adobe Stock
Mama

Jak się miały nasze szczęście i kobiecość w pandemii? Zobacz raport z wynikami badania

Za największe plusy obecnej sytuacji Polki uznały spokój dzięki przebywaniu z bliskimi – troska o dom dawała nam poczucie kontroli. A co uznałyśmy za największą wadę czasu spod znaku koronawirusa? Sprawdź!

Pandemia to opowieść o CZASIE – wyjaśnia Marta Majchrzak, psycholożka i badaczka społeczna, która opatrzyła komentarzem wyniki raportu „Szczęście i kobiecość w czasie zmian” przygotowanym na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. – Pokazuje, że już odrobina więcej czasu dla siebie i rodziny może spowodować kolosalne zmiany w naszym życiu. Po latach rutyny warto inaczej spojrzeć na swoją codzienność! A zatem bezsprzecznie przestrzeń na pasje, pomysły, zmiany to bezcenny zysk okresu pandemii. A co uznajemy za jej największy minus?

Podobne odczucia, różne wnioski?

COVID-19 miała wpływ praktycznie na wszystkie obszary naszego życia – zdrowie, pracę, wypoczynek czy dostęp do usług. W najnowszym raporcie „Szczęście i kobiecość w czasie zmian” przygotowanym na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. kobiety wskazały zarówno najbardziej dokuczliwe ich zdaniem zmiany wynikające z pandemii, ale również to, co ich zdaniem czas z COVID-19 zmienił w ich życiu na lepsze. Za największe plusy obecnej sytuacji Polki uznały spokój dzięki przebywaniu z bliskimi i wolniejsze tempo życia, zaś do największych wad – mniej stabilny nastrój.

Doceniamy to, co mamy – największym luksusem czas

48% Polek zauważa, że ich życie podczas pandemii zwolniło. To jedna z najważniejszych korzyści związanych z epidemią, jakie odczuły Polki. Wiele z nas odzyskało swój czas, a co za tym idzie umiejętność smakowania życia bez ciągłej zadyszki w kołowrocie codzienności. Paradoksalnie dla wielu Polek pandemia to czas, w którym pojawiła się przestrzeń na cieszenie się życiem, większą uważność, docenienie tego, co mamy. Takie doświadczenia są dla wielu z nas dostępne wyłącznie w wakacje, a i to w ograniczonym zakresie. Uważam, że kombinacja: więcej czasu, większa uważność, ale też większa niż na co dzień świadomość śmiertelności sprawiły, że wielu z nas łatwiej było poczuć wdzięczność, za to co mamy, podkreśla Marta Majchrzak. Polki przekonały się, że wolniejsze tempo życia to luksus, odpoczynek od presji wiecznego pośpiechu. Często chciałybyśmy, żeby ten wolniejszy rytm już z nami został, chciałybyśmy nieco wolniej żyć. Jak widać pandemia dla wielu Polek okazała się być skuteczną nauczycielką work-life balance.
Dla części Polek jednak efekt pandemii jest odwrotny – 27% ma mniej czasu i są bardziej zajęte niż przed nią.

Nierówny podział obowiązków

W wielu domach konieczność zamknięcia zadziałała jak papierek lakmusowy, pokazała jak na dłoni nierówności podziału obowiązków domowych, z których większość przypada kobietom. W danych odzwierciedla się obraz polskich gospodarstw domowych, w których kobiety mają prawie dwa razy więcej obowiązków domowych niż ich partnerzy. Warto je wyliczyć, proponuje Marta Majchrzak, rozmawiać o nich częściej, bo na co dzień wiele z nas mniej wyraźnie odczuwa niesprawiedliwość związaną z ich podziałem.
W pierwszej piątce obowiązków, w których Polki czują się osamotnione i zajmują się nimi głównie same są: pranie (75%), prasowanie (71%), gotowanie (67%), zmywanie (64%), sprzątanie (63%), na dalszym miejscu plasuje się prowadzenie budżetu domowego (55%) czy organizacja życia rodzinnego (52%). Szczególnie matki młodszych, niesamodzielnych dzieci poczuły, że na ich barkach spoczywa zbyt wiele. Dodatkowo muszą bowiem, znacznie częściej niż ich partnerzy, pomagać dzieciom w nauce (56%). Warto też dodać, że wiele z nas cierpi na syndrom superowmen, żonglujemy rolami, które pełnimy w życiu i staramy się być w nich jak najlepsze. Narzucamy sobie zadanie nieomal niemożliwe, bo przecież już samo bycie fantastyczną mamą i rewelacyjną pracownicą jednocześnie jest bardzo trudne, a my chcemy jeszcze być wspaniałymi partnerkami, córkami, przyjaciółkami. Mówiąc krótko: wiele z nas to wykańcza. 26% Polek mówi, że nadmiar obowiązków je przytłacza. Jeśli w czasie pandemii zyskałyśmy tego świadomość, można uznać to za zysk, nie stratę – komentuje Marta Majchrzak. Umiejętność stawiania granic i dogadywania z partnerem zmiany niekorzystnego dla nas status quo nie bierze się znikąd, najpierw trzeba zauważyć problem. Tu wielu z nas przymus pozostania w domach nie pomógł.

Dom naszą twierdzą

Dom i rodzina też są źródłem ważnych korzyści, jakie osiągnęłyśmy w czasie pandemii. Ponad połowa Polek (52%) odnajduje spokój w przebywaniu z bliskimi w ciągu ostatnich miesięcy, a troska o dom pozwala im odzyskać poczucie kontroli. Dla Polek relacje z bliskimi są fundamentem poczucia szczęścia. Nadają życiu sens, porządkują rzeczywistość i są celem egzystencji. To właśnie poprzez relacje kobiety w Polsce najczęściej budują swoją tożsamość, to dzięki nim osiągają harmonię. Są bezpośrednim źródłem spełnienia częściej niż sukces zawodowy czy samorozwój.
Po stronie pozytywnych aspektów pandemii można więc zapisać pogłębienie, zacieśnienie relacji z domownikami.
Z kolei w trosce o dom kobiety odnajdują poczucie sprawstwa, namiastkę kontroli, która w pandemicznym świecie jest towarem deficytowym. Dom to obszar kulturowo przynależny kobietom, zadbany dom podnosi samoocenę, bo jest namacalnym dowodem sukcesu w postaci wypełniania społecznego wzorca kobiecości. Kobiety zawsze chętnie deklarują, że spełniają się w dbaniu o relacje i dom. Tak jesteśmy wychowane, proces socjalizacji większości z nas skutecznie wpoił, że rodzina jest najważniejsza, a nasz dom świadczy o nas. Ważne tylko, żeby nie wypalić się w tej trosce i pamiętać o sobie, nie pozwolić na to, aby obok dumy jednocześnie rosła w nas frustracja związana z przeciążeniem obowiązkami płynącym z niesprawiedliwego podziału, komentuje Marta Majchrzak.

Minus pandemii – rozchwianie emocjonalne i niepewność

Dla więcej niż 1/3 Polek poważna strata związana z pandemią to zwiększona labilność emocjonalna. Wiele kobiet skarży się na mniej stabilny niż przed pandemią nastrój. Doskwiera nam częściej irytacja, podenerwowanie, zły humor. To skutki przeciążenia i stresu, który w naturalny sposób przekłada się na stan emocjonalny. Nieprzewidywalność życia i nagle wykształcona świadomość ograniczonego wpływu na to, co ono niesie są dla wielu trudne do zniesienia, mówi Marta Majchrzak. Już sama niemożność zaplanowania czegokolwiek, od wakacji do pierwszego dnia szkoły wytrąca z równowagi i sprawia że Polki czują duże napięcie. Uczucie utraty porządku świata wywołuje negatywne emocje, potęgowane często poprzez brak ruchu. Wysiłek fizyczny, nawet lekki, który w innych okolicznościach byłby katalizatorem napięć i mógłby pomóc utrzymać się w dobrej kondycji psychicznej stał się trudniej dostępny. Zamknięcie w domach pozbawiło nas możliwości korzystania nawet ze spacerów i wysiłku na świeżym powietrzu, co dodatkowo utrudniło Polkom zadbanie o swój dobrostan.

Powrót do pasji, nowe pomysły na siebie i swoje życie

31% kobiet w Polsce znalazło jednak czas i przestrzeń dla siebie – na realizowanie swoich pasji (np. szycie, malarstwo, fitness itd.). Chciałabym podkreślić, że kobiety w Polsce bardzo często myślą przede wszystkim o innych, a nie o sobie samych, mówi Marta Majchrzak. Bycie dobrym człowiekiem, z którym będzie się dobrze żyło innym to cenna dla Polek wartość. Stawianie na siebie postrzegane jest jako egoizm, znajdowanie czasu dla siebie często jest postrzegane jako zabieranie dla siebie czasu przynależnego bliskim. Oskarżenie o egoizm jest jednym z najgorszych możliwych oskarżeń dla bardzo wielu kobiet, tuż obok nieszczerości. Postawienie na siebie, realizacja pasji często wymagają od kobiet odwagi. 1/3 z nas postawiła na siebie, na zdrowy egoizm i zaczęła właśnie teraz dążyć do spełnienia. Odnalazłyśmy czas, którego wcześniej nie udało się wygospodarować. Wspaniale, że tyle kobiet dało sobie taki prezent, komentuje Marta Majchrzak.

Dobrym podsumowaniem badania mogą być słowa Marty Majchrzak, że choć bilans zysków i strat tego okresu dla każdej z nas może być inny,  jest pewne, że warto zrobić podsumowanie i sprawdzić co nam dał, a co zabrał, a wnioski koniecznie zapisać. To mogą być ważne drogowskazy na następne miesiące, a może i na całe życie.

raport Gedeon Richter
mat. prasowe

Raport „Szczęście i kobiecość w czasie zmian” powstał na podstawie badania, które przeprowadzono w maju 2020 przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.  Badanie przeprowadzono na Polkach w wieku 18+ lat, próba reprezentatywna ze względu na cechy demograficzne wyniosła N=1000.

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

mama z noworodkiem zarażona koronawirusem
Agnieszka Majchrzak
Aktualności
Poród w czasach koronawirusa: kobieta z COVID-19 rozdzielona z dzieckiem
Dopiero po 10 dniach mama mogła wziąć maleństwo na ręce i przytulić do piersi. „Oddzielenie mnie od synka było najtrudniejszą rzeczą, jaką przyszło mi przeżyć” – wyznała.

Historia tej mamy jest pełna dramatycznych momentów, ale ma też szczęśliwy finał. Opisujemy ją dla wszystkich kobiet w ciąży , aby dodała im otuchy i wiary, że cud narodzin jest w stanie przezwyciężyć wszelkie przeciwności, których teraz doświadczają. Rozdzieleni zaraz po porodzie Poród w czasie pandemii koronawirusa to dla wielu kobiet powód do ogromnego stresu. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano porody rodzinne, jest kłopot z wcześniejszym wybraniem placówki, media donoszą o kolejnych przypadkach zakażenia wśród personelu medycznego w szpitalach. Trudno w takich okolicznościach ze spokojem przygotowywać się do przyjścia na świat dziecka. 34-letnia Vanesa Muro z Madrytu zachorowała na COVID-19. To spowodowało, że przez 10 dni nie mogła widzieć się ze swoim nowo narodzonym synkiem. Mama i dziecko zostali rozdzieleni zaraz po porodzie, kiedy testy wykazały, że kobieta jest nosicielką koronawirusa . „Oddzielenie mnie od dziecka tuż po tym, jak je urodziłam, było najtrudniejszą rzeczą, jaką przyszło mi przeżyć” – wyznała kobieta. „Nadal nie dotknęłam syna bez rękawiczek” Teraz, po wielu dniach pełnych tęsknoty i niepewności, szczęśliwa mama trzyma w ramionach synka Olivera. W końcu może go dotknąć, pocałować i przytulić. Chociaż nadal musi zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa , na twarzy ma maseczkę, a na dłoniach gumowe rękawiczki. „Bierze mój palec i dotyka plastiku, biedactwo” – powiedziała Vanesa. „Nadal nie dotknęłam syna bez rękawiczek. Bardzo za nim tęsknię” – dodała. „Najdłuższe półtorej godziny życia” To były trudne chwile także dla męża kobiety Oscara Carillo, który nie mógł towarzyszyć żonie podczas porodu. Mężczyzna opisuje to doświadczenie jako „najdłuższe półtorej godziny swojego życia”....

Bebilon supermoc mamy
materiały prasowe
Karmienie
Supermoc każdej mamy, czyli co musisz wiedzieć o kobiecym mleku?
Niezastąpionym sposobem żywienia niemowlęcia jest karmienie piersią. Mleko mamy odpowiada na szczególne potrzeby żywieniowe malucha. Poznaj kilka zasad, których przestrzeganie może pomóc Ci dawać dziecku to, co najlepsze – Twój pokarm!

Odpowiednia pozycja karmienia Kluczowe jest, aby wybierając odpowiednią technikę karmienia, sprawdzić pozycję, która będzie najwygodniejsza zarówno dla mamy, jak i dla maluszka. Jedną z topowych pozycji i najczęściej wybieranych przez kobiety jest pozycja klasyczna. Na czym polega? Główka dziecka opiera się na ramieniu mamy, dziecko jest przytulone brzuszkiem do brzucha mamy, przedramię mamy podtrzymuje jego plecy, a dłoń pośladki niemowlęcia. Drugim elementem, o który należy zadbać przy karmieniu, jest spokój oraz cierpliwość. Reakcja na potrzeby niemowlęcia Wraz z wiekiem malucha zmienia się częstotliwość karmienia. Niektóre dzieci mają większy apetyt, więc domagają się pokarmu częściej, a inne rzadziej . Istotne jest, by rozpoznawać potrzeby niemowlęcia – noworodki nawet 8 czy 12 razy na dobę mogą okazywać (np. poprzez grymaszenie lub płacz), że nadszedł czas na karmienie. Niemowlę ma żołądek o niewielkiej pojemności, dlatego jego organizm nie potrzebuje dużo mleka , ale potrzebuje go często. Ponieważ mleko z piersi jest lekkostrawne, może to powodować, że dziecko zaraz po karmieniu może być znowu głodne. Długość i liczbę karmień w ciągu doby może się różnić , ponieważ każde niemowlę jest inne, a w związku z tym ma inne potrzeby. Mleko mamy zawsze na pierwszym miejscu Eksperci w dziedzinie żywienia niemowląt i małych dzieci zalecają, by wyłączne karmienie mlekiem mamy trwało przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie było kontynuowane do 2. roku lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka. Podczas karmienia niemowlę otrzymuje od mamy unikatowy pokarm, idealnie dopasowany do jego wieku oraz potrzeb. Co ciekawe, nie ma jednego wzorca mleka kobiecego. Jego skład różni się między mamami, w zależności od wielu czynników – stanu zdrowia kobiety, sposobu żywienia mamy karmiącej, genów czy...

mamy potrzebują pomocy
Adobe Stock
Aktualności
Zamiast mówić mamom, że powinny znaleźć czas dla siebie, odciążcie je!
Powinnaś coś dla siebie zrobić – słyszysz często? Ale żeby tak się stało, ktoś z bliskich musi cię naprawdę odciążyć w opiece nad dzieckiem, a nie dać godzinę wolnego na... zrobienie paznokci.

    Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Maleństwo potrzebuje wypoczętej mamy – pewnie nie raz usłyszałaś te słowa. - Zadbaj o siebie, wyjście do kosmetyczki lub fryzjera zrelaksują cię - mówią znajome. Okey, na krótką metę pomoże, czyli góra na dzień, dwa. A to nie o to chodzi. Jak zrobić, abyś naprawdę mogła regenerować siły po wyczerpującej, nieustannej opiece nad maleństwem? Przeczytaj wpis tej mamy!     "Jestem ludzkim memem każdej wyczerpanej mamy" Danielle Campoamor jest Amerykanką i mamą dwójki chłopców: 4-miesięcznego i 4-latka i jest mocno umęczona opieką nad nimi. Młodszy synek dopiero co został wypisany ze szpitala po zarażeniu się wirusem RS, starszy zaś właśnie kolejny dzień wymiotuje. " Jestem przytłoczona . Rozczochrana. Jestem ludzkim memem każdej wyczerpanej mamy, z której nasza kultura uwielbia zarówno drwić, jak i wznosić na szczyt rodzicielstwa" - opisuje siebie Danielle. Drażnią ją rady z internetowego forum dla mam. "Hej, nawet dzieci nie chcą cię w 100 proc. przypadków! Czy zauważyłaś kiedyś, że jak odejdziesz, będą się bawić przez jakiś czas? Zrób sobie wolny czas i nie czuj się winna!" - przytacza jedną z nich.  - Mój partner przypomina mi o tym. Codziennie moja mama mówi, że powinnam coś dla siebie zrobić . Moi przyjaciele przypominają mi wartość godziny w salonie lub na siłowni, a nawet spaceru koło domu. Także pediatra dzieci mówi, że muszę o siebie zadbać – wylicza kobieta. "Troska o siebie" - jeszcze jedna rzecz na liście mamy "I wtedy zaczynam płakać" - wyznaje Danielle. Załamują ją rady i gesty typu bon podarunkowy do salonu paznokci lub restauracja. "Rzadko, jeżeli w ogóle, ludzie faktycznie opiekują się matką. Ciężar opieki nad matką spada na nią samą" - uważa Danielle. W efekcie czego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj