Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kichanie
Fotolia
Mama

Nie kichaj na wszystko

Kichanie to odruch, nie da się go powstrzymać, ale można zrobić wiele, by swoimi zarazkami nie dzielić się z innymi. Tak będzie kulturalniej i bezpieczniej, gdy sezon na przeziębienie i grypę jest już otwarty.

Od kilku tygodni wszędzie słyszę kichanie. W autobusie, w kolejce do kasy, w windzie, na korytarzu w redakcji... Gromkie „Aaaaapsik!” towarzyszy mi każdego dnia. Zawsze oglądam się, by sprawdzić, czy przypadkiem nie znalazłam się w strefie rażenia. Tak rażenia, bo chmura zarazków może pokonać nawet 3 metry i to z prędkością 160 km/h. Cóż, nie jestem aż tak szybka.
Ze zgrozą patrzę, jak osoby z przeziębieniem przy kichaniu zasłaniają usta dłonią (to już połowa sukcesu jeśli w ogóle zasłaniają usta), po czym chwytają poręcz w autobusie. Żałuję wtedy, że nie mam rękawiczek i staram się zapamiętać ten odcinek poręczy, na którym został mokry ślad. Ze zgrozą patrzę też na kobiety z małymi dziećmi, które po kichnięciu w dłoń, podają swojemu maluszkowi kawałki bułeczki albo jabłka.

Jak kichać w dobrym stylu?

Kichania nie da się powstrzymać, to reakcja odruchowa. Warto jednak chwilę wcześniej zasłonić usta chusteczką lub przedramieniem. Zarazki znajdujące się na rękawie kurtki znacznie trudniej przekazać innym.
Przeczytaj: Nie daj się przeziębieniu i grypie w ciąży

Z badania „Jak kichają Polacy?” (przeprowadzonego na zlecenie leku Modafen) wynika, że najczęściej kichamy głośno – jak wybuch z armaty (37%), jednak wielu badanych porównało wydawany przez siebie odgłos do kaszlnięcia (27%). Są też tacy, którzy ten odruch wręcz tłumią do wewnątrz (23%) lub kichają piskliwie jak myszka (9%). 
Nie ma w tym nic dziwnego – różnimy się między sobą. Można jednak określić pewne style kichania wśród Polaków. Na podstawie 1750 ankiet zostały wyłonione 3 grupy „kichaczy”. Czy któryś z opisów pasuje do Ciebie?

  • Wstydliwy (43%) to najczęstszy styl kichania wśród Polaków. W tej grupie ogromne znaczenie ma to, czy kichanie odbywa się w samotności, czy w gronie innych osób. W towarzystwie „Wstydliwi” starają się ukryć zamiar kichnięcia, a jeśli jest to nieuniknione, tłumią je. Po fakcie czują się skrępowani i są często skłonni do przepraszania innych osób. Wśród przedstawicieli tego stylu częściej niż w pozostałych można spotkać introwertyków, występujących jednak w typie mieszanym (razem z perfekcjonistą i neurotykiem). 
  • Śmiały (26%) kichając, ma świadomość obecności innych osób, przy czym nie stara się za wszelką cenę ich unikać ani ukryć zamiaru kichnięcia. Na ogół nie jest skłonny do przeprosin po kichnięciu. Raczej udaje, że nic się nie wydarzyło. Sytuacja ta nie jest dla niego krępująca. W tym stylu, częściej niż w pozostałych kichają introwertycy oraz nieznacznie częściej hedoniści i wrażliwcy.
  • Niewzruszony (18%) to styl wyróżniający się przede wszystkim tym, że osoby go reprezentujące kichają tak samo w towarzystwie, jak i gdy przebywają same. Kichnięcie traktują jako coś naturalnego, dlatego po fakcie, najczęściej nic nie mówią i zachowują się tak, jakby się nic nie wydarzyło. Po kichnięciu nie czują żadnego skrępowania, nie towarzyszy im poczucie winy i mają obojętny stosunek do tego, czy uda im się uniknąć w przyszłości podobnej sytuacji czy nie. W tej grupie częściej niż w pozostałych segmentach można spotkać cechy osobowości typowe dla perfekcjonisty i ekstrawertyka, a także dla mieszanego typu perfekcjonisty i wrażliwca.

Zobacz film: Jakich składników odżywczych potrzebujemy w codziennej diecie?

Domowe sposoby na przeziębienie - film

kobieta, mama, dziecko
materiały prasowe
Aktualności
Matka Polka Niedoceniona - szokujący raport
Narzekamy, że rodzi się mało dzieci, ale nie zgadzamy się przepuścić kobiety ciężarnej w kolejce do kasy pierwszeństwa. Czy panuje społeczna znieczulica, czy też wynika to z typowo polskiego przeświadczenia, że nikt nie może mieć lepiej od nas?

Demografowie i politycy załamują ręce - w Polsce rodzi się za mało dzieci, a przyszłe emerytury będą skrajnie niskie. Czy oprócz czynników ekonomicznych na niż demograficzny może wpływać także przyjazność Polaków wobec kobiet w ciąży i z małymi dziećmi? Jak wynika z badania Polskiego Programu Jakość Obsługi - jakoscobslugi.pl, mamy w tym zakresie jeszcze wiele do poprawienia. W raporcie „Matka Polka Niedoceniona” znalazło się wiele zaskakujących i ciekawych wniosków m.in., że:   Mężczyźni są bardziej tolerancyjni od kobiet względem ciężarnych i mam z małymi dziećmi Na największe przywileje można liczyć na wschodzie kraju Polacy uważają, że kobiety w ciąży i z małym dzieckiem powinny mieć zakaz kupowania alkoholu i papierosów Polacy opowiadają się w większym stopniu za przywilejami dla ciężarnych, niż matek z małymi dziećmi W polskich sklepach zdecydowanie brakuje udogodnień dla kobiet w ciąży z rodzin z dziećmi Jesteśmy za, ale przeciw kobietom w ciąży Zasadniczym problemem w Polsce jest kwestia pierwszeństwa obsługi kobiet w ciąży lub z małym dzieckiem. Jak wynika z badania, zdaniem 8 na 10 Polaków, kobiety w widocznej ciąży powinny być obsługiwane poza kolejnością we wszystkich miejscach publicznych: sklepach, urzędach i placówkach służby zdrowia. Równocześnie 4 na 10 respondentów w ostatnim roku było świadkiem negatywnej reakcji na prośbę kobiety o pierwszeństwo. Wśród tych osób aż 82,5% zaobserwowało negatywną reakcję innych klientów: niemiłe spojrzenia, złośliwe uwagi, a w co drugim przypadku (47%) nie wyrazili oni zgody na przepuszczenie kobiety bez kolejki. Jak się okazuje, najczęściej takie zachowania są charakterystyczne dla starszych kobiet oraz bardzo młodych, bezdzietnych osób. Zobacz też: Macierzyństwo bez lukru 11,3% ankietowanych spotkało się z niemiłą...

mdłości w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Żołądek kontra macica: kłopoty trawienne w ciąży
Stan błogosławiony? Byłby, gdyby nie to, że zamiast o rosnącym dziecku, myślisz o tym, że coś przewraca ci się w żołądku, pali w gardle i rozpycha końcowy odcinek jelit!

Mdłości, zgaga, zaparcia… – ciąża w negatywny sposób wpływa na działania układu pokarmowego. Ale choć rzeczywiście wiele kobiet się skarży na dolegliwości żołądkowe, to wcale nie znaczy, że nic już z nimi nie można zrobić. Mdłości i wymioty w ciąży – Poranne nudności w ciąży tylko w niewielkim procencie są wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety – twierdzi prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik z Akademii Medycznej w Warszawie. – O wiele częściej przyczyną mdłości w ciąży jest niepokój, nawet jeśli ciąża została wcześniej zaplanowana i była wyczekiwana. Przyszła mama często martwi się o prawidłowy rozwój dziecka , utrzymanie pracy, zmianę relacji z partnerem, finanse, itd. Codziennie, najlepiej przed snem, przeznacz godzinę na relaks – posłuchaj muzyki, która cię uspokaja, sięgnij po ulubioną książkę. Tak jak o umysł, zadbaj też o ciało – dobrze zrobi ci letnia kąpiel, wklepanie w skórę kremów i balsamów. Poproś męża, by wymasował ci kark i plecy. W pierwszym trymestrze możesz położyć się przy tym na brzuchu, jednak w następnych trymestrach podczas masażu siedź lub leż na boku). Zastosuj również akupresurę. Uciskaj wewnętrzną stronę nadgarstka kciukiem drugiej ręki (najpierw prawej, a następnie lewej). Ucisk powinien być mocny, ale niebolesny i trwać najwyżej dwie minuty. Zabieg ten stosuj też w ciągu dnia, gdy czujesz, że zbliżają się nudności. Poznaj: 12 sposobów na poranne mdłości Tuż przed snem wypij ciepłe mleko, kakao i zjedz herbatnika. Jeśli po mleku robi ci się niedobrze, wypij herbatkę ziołową. Nie podjadaj, gdy obudzą cię nudności. Możesz je co najwyżej „zapić” kilkoma łykami wody mineralnej. – Jeśli budzisz się w nocy z uczuciem głodu, ułóż się wygodnie i weź kilka głębokich oddechów, by uspokoić...

grypa
Zdrowie
Grypa – objawy u dzieci i dorosłych, przyczyny, leczenie
Grypa to groźna choroba, przed którą można chronić się w prosty sposób, dzięki szczepieniom. Pierwsze objawy grypy przypominają przeziębienie, ale przebieg choroby może być burzliwy. Czy jest się czego bać? Co trzeba wiedzieć o grypie, jeśli spodziewasz się dziecka, masz dziecko albo obawiasz się, że i ciebie może dopaść ta choroba?

Grypę często porównuje się do przeziębienia. To duży błąd, bo to jednak poważna choroba, która może doprowadzić do groźnych powikłań . Dlatego trzeba znać jej objawy, wiedzieć, kiedy zgłosić się do lekarza i odpowiednio ją leczyć.  Wyjaśniamy: Jak groźna jest grypa Ptasia grypa, świńska – która gorsza? Czy się różnią wirusy grypy? Jak rozpoznać objawy grypy? Jak można się zarazić? Grypa a przeziębienie – różnice Leczenie grypy Czy można karmić piersią? Jak się chronić przed grypą? Szczepienia przeciw grypie   Jak groźna jest grypa? Z większością chorych grypa obchodzi się łagodnie, jeśli ją odpowiednią leczą. Ale dzieci poniżej 6. roku życia, niektórzy dorośli i osoby starsze są bardziej narażone na powikłania. Dochodzi do nich, gdy układ odpornościowy nie działa sprawnie lub źle grypę leczymy. Powikłania po grypie u dzieci  często wywołują bakterie. Dziecko zamiast zdrowieć, czuje się coraz gorzej i pojawiają się kolejne objawy. Bakterie mogą być m.in. przyczyną zapalenia płuc, ucha środkowego czy zatok, ale też zapalenia mięśnia sercowego. Niebezpieczna może być również  grypa podczas ciąży . Świńska, ptasia – która gorsza? Grypę wywołują różne wirusy, dlatego czasem słyszymy, że w tym sezonie mamy epidemię świńskiej grypy, a w innym pojawia się np. grypa ptasia . Ale nawet na zwykłą grypę bez żadnego zwierzęcego określenia można ciężko chorować. Wirusy wywołujące chorobę dzielą się na trzy grupy: A – zakaża ludzi i zwierzęta, często wywołuje epidemie B – zakaża tylko ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży C – ma mniejsze znaczenie dla ludzi. Wirus grypy ulega różnym mutacjom, które oznacza się odpowiednimi symbolami, np. A/H1N1, A/H5N1. To właśnie ze względu na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj