Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Matka Po Godzinach
Magdalena Kołek
Mama

Matka po Godzinach mówi: nie trzeba być idealną matką! [WYWIAD]

Matka po Godzinach - autorka popularnego bloga z przezabawnymi rysunkami na temat macierzyństwa - zdradza nam, czym się zajmuje na co dzień i dlaczego nie warto dążyć do bycia ideałem.

Kim jest Matka po Godzinach w godzinach pracy? 


Pracuję w agencji reklamowej, ale nie jestem z wykształcenia grafikiem, nad czym ubolewam. W pracy też nie rysuję. 

Ale sprzedajesz swoje rysunki na koszulkach. Czyli, oprócz pracy i bycia matką, próbujesz robić coś jeszcze.


Tak, kiedyś dużo rysowałam, dla siebie. Potem z jakichś powodów przestałam, pojawiły się dzieci, praca, nie miałam na to czasu. Ale w pewnym momencie obiecałam sobie, że wrócę do którejś ze swoich starych pasji. I na początku stycznia 2014 r. zaczęłam rysować. Miałam mnóstwo pomysłów na inne rzeczy, ale zaczęłam rysować o tym, że chciałabym rysować, ale mi nie wychodzi, bo nie mam czasu, bo jestem zmęczona... i to chwyciło. 

Wtedy zaczęłam rysować więcej o tym, że nie ogarniam, nie mam czasu. Nawet nie musiałam szukać pomysłów na rysunki - one są niewyczerpane, te sytuacje z dziećmi się dzieją cały czas. 


Przeglądając twoje rysunki, zauważyłam, że nie pojawia się tam żaden mężczyzna. Dlaczego?

 


Dostaję czasami takie pytania, a nawet zarzuty w komentarzach pod rysunkami na moim blogu Matka Po Godzinach. Ale na początku było tak, że to ja fizycznie byłam z dziećmi - najpierw na urlopie macierzyńskim, potem wychowawczym. Mój mąż wtedy dużo pracował, więc go nie było. Nie dlatego, że nie chciał, bo bardzo chciał. Więc zaczęłam rysować, że go nie ma - i tak już zostało. W rysunkach jest nieobecny, ale w życiu moich dzieci na szczęście jest obecny. Wiele sytuacji, które przydarzają się mojej bohaterce, w rzeczywistości przydarzają się jemu.  

Myślałam, żeby to odkręcić, bo ten mężczyzna - mój mąż - fizycznie jest u nas w domu i teraz dużo zajmuje się dziećmi. Ale nie wprowadzam męskiej postaci, bo po pierwsze tak sobie na początku założyłam, a po drugie wydaje mi się, że wciąż częściej jest tak, że to kobieta zajmuje się dziećmi i łatwiej jej się utożsamić z taką bohaterką. 

 


Ja też mam takie wrażenie, że do pełnego równouprawnienia - zwłaszcza w temacie zajmowania się dziećmi - jeszcze trochę nam brakuje.


Nasza prywatna sytuacja rzeczywiście się zmieniła. Oboje pracujemy i dzielimy się z mężem obowiązkami. W tym momencie ten podział obowiązków jest właściwie książkowy, blisko pół na pół. Ale jak zaczynałam robić swoje rysunki, było inaczej.

Jesteś pracującą matką i - jak mnie uprzedziłaś przed wywiadem - nie ogarniasz...


Nie ogarniam. 

Ja też nie ogarniam i zastanawiam się, czy jest w ogóle jakiś sposób na bycie idealną matką?


Ale czy jest sens bycia idealną matką? Czy naprawdę musimy do tego dążyć? Nikt nie jest idealny, za to każdy ma własne wyobrażenia na ten temat. Ja np. nie spełniam norm "idealnej matki" wg moich rodziców. Wychowałam się w domu, gdzie się bardzo dużo sprzątało i było to oczywiste. Moja siostra też sprząta, a mnie to jakoś ominęło. Ale to z kolei nie leży w moim obrazie idealnej matki. Chyba nawet nie chciałabym być idealną matką, żyć pod jakąś presją nałożoną na siebie. Mam swoje wady, staram się z nimi walczyć, ale też zaakceptować to, czego zmienić nie umiem - nauczyłam się być wyrozumiała względem siebie.. 


To czego najbardziej nie ogarniasz? 


Sprzątania. I gotowania.  Kiedy po pracy, idę z dziećmi na lody, rower, do parku, a potem wracamy do domu, są kąpiele, to po tym wszystkim spokojnie sobie odpuszczam sprzątanie na rzecz np. poczytania sobie książki. Oczywiście później mam wyrzuty sumienia, bo bardzo lubię, jak jest czysto i żałuję, że nie posprzątałam. Ale kiedy to się wszystko dzieje, wybieram po prostu ważniejsze rzeczy. Potem sobie wyrzucam, że mogłam więcej zrobić... 

A czy dzieci wyrażają jakieś niezadowolenie z tego powodu? 


Nieee, one są mistrzami w doprowadzaniu mieszkania do takiego stanu, że nie ma mowy, żeby zaprosić gości. Mam nadzieję, że wyrosną na czyściochów na zasadzie kontrastu, chociaż jak teraz patrzę na to, co się dzieje, to myślę, że przykład chyba jednak idzie z góry. Mój dom nie przeszedłby kontroli sanepidu. Wszystkie powierzchnie płaskie zajęte. 

To się zdarza w większości domów, gdzie są małe dzieci. Zdradź na koniec, jakie masz pomysły na dalszy rozwój związany z rysunkami. 


Bardzo chciałabym wydać książeczkę z rysunkami dla dzieci. Często rysuję swoim dzieciom jakieś rzeczy do kolorowania czy obrazki na ścianę. Chciałabym też wydać książkę dla rodziców z moimi obrazkami, taki rysowany anty-poradnik dla matek.

Czytaj też: 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

blog Prezentuje Prezenty
mat. prasowe (kolaż SN)
Czas wolny
Asia, autorka bloga Prezentuję Prezenty – wywiad z blogerką
Blog o prezentach – wymyślaniu, wyszukiwaniu i dawaniu – to idealna lektura na przedświąteczny i przedmikołajkowy okres. Na blogu Asi znajdziecie nie tylko najlepsze pomysły na prezenty dla męża, dzieci i teściowej, ale też inspirujące rady, jak dobierać podarunek, by cieszył przez lata.

  Bloga Asi można czytać na kilka sposobów. Praktyczny – kiedy szukamy fajnego pomysłu na prezent: wtedy przydają się filtr: prezenty według budżetu (prezenty do 50 zł, do 100 zł itd). Rekreacyjny – kiedy po prostu mamy ochotę na przejrzenie czegoś oryginalnego i fajnego: blog Asi podpada pod oba te określenia. I najlepszy sposób, mój ulubiony – marzeniowy : kiedy po paskudnym dniu chcemy poprawić sobie humor i znaleźć coś ekstra… dla siebie. Na bloga Prezentujeprezenty.pl trafiłam przez inną zaprzyjaźnioną z Babyonline blogerkę, Hanię Kozłowską z Haart.pl (Czytaj rozmowę z Hanią ), która zachęciła mnie do kontaktu z Asią słowami: „Na samą myśl o spotkaniu z nią tupię nogami, bo wiem, że bez względu na to, o czym będziemy rozmawiać, to będzie fajnie. A jej blog – świetny: sama skorzystałam z jej pomysłów". Dokładnie to samo o Asi mogę powiedzieć teraz ja: to mądra, ciekawa i inspirująca optymistka. Zresztą – chyba to widać w naszej rozmowie…   Lubisz dawać prezenty? Uwielbiam! Wiem, że to jest dziwne hobby, ale ja naprawdę lubię wyszukiwać fajne prezenty i dawać je. Daję z wielkich okazji i bez okazji. Teraz, kiedy jesteśmy przed Świętami, mam listę chyba 15 osób, dla których muszę wymyślić coś fajnego, ale jak się tak nad tym zastanawiam, to chyba jeszcze bardziej lubię dawać prezenty bez okazji, bo są niewymuszone, dawane nie dlatego, że ktoś ma imieniny czy urodziny, tylko dlatego, że ktoś o kimś pomyślał i chciał mu sprawić przyjemność.     A dostawać też lubisz? Och, no pewnie. Często sama sobie robię prezenty, ale oczywiście też dostaję, choć kupowanie prezentów dla mnie czasem jest wyzwaniem. Z jednej strony jestem łatwa prezentowo, no bo przecież piszę bloga o prezentach, na którym często wspominam, co bym chciała dostać, ale z drugiej...

mama, dziecko, wakacje, balony
fotolia
Czas wolny
Co robić, kiedy nie stać cię na wakacyjny wyjazd z dziećmi?
Gdzie jedziecie w tym roku na wakacje? W to samo miejsce, co w zeszłym, czyli NIGDZIE.

Anka żona, matka dwójki dzieci, stała praca, średnia pensja, kredyt hipoteczny (nie daj Boże we frankach) – taki standardzik, a nawet lepiej niż standardzić, bo praca stała, a nie śmieciowa, sezonowa. Wraz z nadejściem czerwca rozpoczyna się znienawidzony przez nią sezon przedurlopowy, który za chwilę zastąpi jeszcze bardziej znienawidzony – sezon urlopowy . Cechy charakterystyczne sezonu urlopowego – przechwałko-rozmówki w pracy: - Gdzie jedziecie w tym roku na wakacje, bo my do Włoch? - Włochy – my byliśmy tam w zeszłym roku. Teraz stawiamy na egzotykę – Tunezja. - My planujemy podróż po Ameryce, nie będzie nas przez miesiąc. Mogą też być w wydaniu kolonijnym: - Moje dzieci w tym roku jadą na 2 tygodnie na kolonie tenisowe, a potem 10 dni będą na obozie jeździeckim. - Ja wysyłam swoją córkę na obóz językowy do Londynu. - Anka, a Ty jedziesz na wakacje? Na jaki obóz pojadą twoje dzieci? - Mmm, no nie wiem jeszcze. Zobaczymy. Pracy dużo, nie wiem, czy uda mi się wziąć wolne. - No nie wygłupiaj się, przecież musisz zadbać o rodzinę . No chyba nie chcesz, żeby się rozpadła?! Tak, Anka nie chce, żeby jej rodzina się rozpadła i marzy o wspólnym rodzinnym wyjeździe już nawet nie do Włoch czy Tunezji, wystarczą polskie Mazury. Jest tylko jedno małe, maleńkie "ale" – nie stać jej na to . Tak Anka jest dorosłą osobą i wie, że pieniądze trzeba odkładać. W tym roku nawet bardzo się starała, ale co tylko uzbierała jakąś sumkę, to albo Kubie wypadła plomba i trzeba było wydać na dentystę, albo Piotrek potrzebował naprawy aparatu ortodontycznego, z czasem też pralka się popsuła i wymagała szybkiej naprawy. Tym sposobem odłożona kupka malała i malała, aż nagle postanowiła zniknąć – złośliwe właśnie w czerwcu. Anka nie lubi znikającej kupki, ale jeszcze bardziej drażnią ją pytania...

Agata Komorowska z Krystianem
archiwum prywatne
Mama
Pokochać, nie pokonać. Wywiad z blogerką Agatą Komorowską, mamą dziecka z zespołem Downa
"Mój syn ma jeden chromosom za dużo, a mnie brak piątej klepki, ale jesteśmy szczęśliwi" – napisała na swoim blogu Agata Komorowska. Jej droga do szczęścia nie była jednak łatwa.

Agata Komorowska jest mamą trójki dzieci: 14-letniego Aleksa, 8-letniego Krystiana z z zespołem Downa i niespełna 5-letniej Ady, która została adoptowana.  Na swoim blogu pisze  o życiu, o dzieciach, adopcji, zespole Downa, depresji, rozwodzie, miłości i o tym jak cieszyć się życiem  mając niepełnosprawne dziecko. "Piszę, bo kocham życie i kocham o tym pisać" – wyjaśnia. Założyła także stronę zespol-downa.pl gdzie radzi, by tę odmienność pokochać, nie pokonać. Napisałaś  na swoim blogu "Krystian ma 8 lat i zespół Downa. Ja 43 i zespól Chronicznej  Radości Życia. Nie leczymy ani jednego, ani drugiego." Niektórych czytelników zaskoczyło to, że jesteś szczęśliwa... Agata Komorowska: To prawda. Niektórzy sądzą,  że skoro mam dziecko z zespołem Downa , powinnam być nieszczęśliwa i obnosić się z tym nieszczęściem w płóciennym worku i z podkrążonymi oczami.  To co? Mam spełnić ich oczekiwania i czuć się pokonana przez los? Przestać dbać o siebie,  uznać, że tkwię na dnie, a nade mną jest siedem metrów mułu?  Nie czuję się tak. Cieszę się życiem, a Krystian wraz ze mną. Napisałaś "Kocham życie, ludzi i tę małą zołzę, którą jestem." Co jeszcze składa się na twoje szczęście? Wiele rzeczy, ale jedną z najważniejszych jest akceptacja życia wraz ze wszystkim, co ze sobą niesie, a więc i z tym, że jeden z moich synów ma zespół Downa. To coś, czego nie da się zmienić, naprawić, wyleczyć za pomocą przeszczepu albo innej cudownej terapii.  Jestem na takim etapie, że komentarze w rodzaju "O, jaki śliczny, prawie po nim nie widać" bawią mnie, a nie złoszczą. Wiem, że widać, ale co z tego? Nie próbuję tego zakryć ani przyczesać. Pogodziłam się z tym, że Krystian nie jest i nie będzie taki jak inne dzieci. Szukam pozytywów, obserwuję,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta