Fit Mom Ania Dziedzic, powrót do formy po ciązy, trening z wózkiem
Joanna Karwat
Mama

40 mam ćwiczy z wózkami. Musicie to zobaczyć! – film

Trenerka Fit Mom Ania Dziedzic pomaga mamom schudnąć po ciąży i zachęca do tego, by ćwiczyć w trakcie spaceru z dzieckiem. Babyonline uczestniczyło w takim treningu w parku. Był solidny fitnessowy wycisk i... duuużo pozytywnej energii.

W naszej redakcji często rozmawiamy o tym, jak schudnąć po ciąży i porodzie. Wiemy, że to nie jest wcale taka prosta sprawa. Wielu mamom brak sił i czasu na to, by chodzić na zajęcia w klubie fitness. Czasem brakuje też motywacji i samozaparcia, by ćwiczyć w domu. Za to każda mama codziennie wychodzi ze swoim dzieckiem na spacer. I to właśnie jest najlepsza okazja do tego, by zrobić trening wspomagający powrót do formy. By ćwiczyć z dzieckiem w wózku.

Rozgrzewka

Było słoneczne środowe przedpołudnie. Jako przedstawicielka redakcji Babyonline zostałam zaproszona na otwarty trening z wózkami prowadzony przez Fit Mom Anię Dziedzic. Spodziewałam się spacerowego tempa (bez zadyszki) i ćwiczeń, które każda w miarę wysportowana osoba zrobi bez problemu. I tak właśnie było... ale tylko w pierwszej minucie treningu. 
Potem były podskoki, przysiady, pajacyki. Ćwiczące mamy szybko zdejmowały bluzy i kurtki, bo robiło się coraz cieplej. Ania cały czas motywowała do dalszych ćwiczeń, do tego, by nie odpuszczać. Potem było kilka minut szybkiego marszu – nareszcie okazja, by chwilę porozmawiać. O czym? O porodach, laktacji, badaniach piersi, usypianiu, podróżach z dzieckiem. Mamy zawsze znajdą wspólny temat do rozmowy.

Fit Mom Ania Dziedzic, powrót do formy po ciązy, trening z wózkiem
Joanna Karwat


Przeczytaj: Niezwykłe wsparcie młodego taty dla karmiących piersią

Liczą się szczegóły

Dotarłyśmy na polanę. Czas na ćwiczenia wzmacniające (i modelujące) uda, pośladki. Ania narzuciła szybkie tempo powtórzeń i motywowała słowami: „Chcecie mieć piękne tyłeczki?”. Kto by nie chciał. 
Intensywne 6 minut wymachów, wykroków, przysiadów sprawiło, że coraz trudniej było złapać oddech. „Jeśli ktoś nie daje rady, niech maszeruje w miejscu. Tylko nie zatrzymujcie się” – powtarzała Ania. Chodziła między nami, korygowała ustawienie stóp, wyjaśniała, dlaczego podczas spaceru najlepiej trzymać poręcz wózka od dołu. „Jeśli chwycicie poręcz od spodu, automatycznie ściągniecie łopatki i wyprostujecie plecy, to poprawi sylwetkę” – zapewniała. Potem znowu było kilka minut szybkiego marszu.

Płaski brzuch 

Na kolejnej polance mamy ćwiczyły mięśnie brzucha. Ania wyjaśniała, czego nie powinny robić kobiety z rozejściem mięśnia prostego. Zapewniała, że odpowiednie wzmocnienie mięśni dna miednicy (także mięśnia poprzecznego brzucha) pomaga uniknąć problemów, np. z nietrzymaniem moczu. Po 8 minutach intensywnego treningu na płaski brzuch przeniosłyśmy się na schody. Jeszcze tylko trochę skakania i przysiadów na zakończenie ponad 30-minutowego treningu i marsz. Nareszcie można wyrównać oddech i trochę porozmawiać. 

Kiedy można zacząć ćwiczenia z dzieckiem w wózku?

Mamy, które były na takim treningu po raz pierwszy przyznają, że same nie zmobilizowałyby się do tak intensywnych ćwiczeń, ale dały radę! Do naszej bazy (przy placu zabaw) wracały uśmiechnięte i zadowolone. Niektóre siadały na kocach, by karmić piersią, inne zmieniały pieluszki albo rozmawiały o powrocie do formy po ciąży. Najmłodszą uczestniczką naszego treningu była 4-tygodniowa Agatka. Jej mama – Marta, ćwiczyła w ciąży, a tuż przed porodem była jeszcze na zajęciach crossfit. Ponieważ po porodzie czuła się bardzo dobrze, postanowiła przyjść na trening. Jednak nie wszystkie mamy wracają do formy tak szybko jak Marta. 
Ania Dziedzic zaprasza na treningi mamy po połogu (kobiety po cesarskim cięciu – po 12 tygodniach od porodu).

Zobacz film z całego treningu (34 min)Instruktorka Fit Mom Ania Dziedzic promuje takie plenerowe treningi (program BE FIT MOM) od 2 lat. Pomogła schudnąć już ponad 300 mamom!

Zajęcia prowadzone są w Warszawie na Polu Mokotowskim w środy o godz. 10.30 (zbiórka koło placu zabaw od strony ul. Batorego). Przeszkolone mamy prowadzą też zajęcia w innych miastach (Poznań, Głogów, Szczecin, Tarnów, Skierniewice, Kraków, Katowice).


 

Ćwiczenia z dzieckiem na placu zabaw – porady fit mamy

fitness w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Fitness w ciąży: czy można ćwiczyć?
Fitness w ciąży, o ile ciąża przebiega prawidłowo i lekarz wyrazi zgodę, jest wręcz wskazany. Ćwiczenia fizyczne mogą łagodzić niektóre ciążowe dolegliwości, przygotować kobietę do porodu i macierzyństwa. Dlatego naprawdę warto je wykonywać.

Niektóre kobiety rezygnują z fitnessu w ciąży, bo boją się, że ćwiczenia fizyczne mogłyby zaszkodzić dziecku. Niepotrzebnie. Ćwiczenia w ciąży mają wiele zalet, służą przyszłej mamie i dziecku, przygotowują do porodu. Wystarczy tylko przestrzegać pewnych zasad, aby ruch przynosił korzyści i nie stanowił żadnego zagrożenia dla płodu. Przekona cię o tym nasza ekspertka i trenerka fitness – Andżelika Skoneczna. Spis treści: Zalety fitnessu w ciąży Czy można ćwiczyć w ciąży Ćwiczenia w ciąży – 1 trymestr Jakie ćwiczenia w ciąży są zakazane Ćwiczenia w ciąży – przygotowanie do porodu Jak ciąża wpływa na ciało Zalety fitnessu w ciąży Ruch, niezależnie od tego czy kobieta jest w ciąży, poprawia samopoczucie. Ćwiczenia mają ogromny wpływ na psychikę. Kobieta nabiera pewności siebie i zmniejsza się jej lęk przed porodem. Ciężarne, które uczestniczyły w moich zajęciach, często rezygnowały ze znieczulenia podczas porodu . Ruch uodparnia psychicznie i przygotowuje do tego trudnego momentu. Wysiłek fizyczny usprawnia układ oddechowy , co jest szczególnie pomocne podczas porodu. Sprawia, że lepiej tolerujemy wysiłek w czasie ciąży. Zwiększa się także przepływ krwi w macicy i łożysku, dzięki czemu dziecko jest lepiej dotlenione. Natomiast zmniejsza się ryzyko występowania takich dolegliwości jak żylaki, zaparcia, obrzęki, skurcze łydek oraz powstawanie rozstępów. Kobiety aktywne fizycznie szybciej dochodzą do siebie po porodzie oraz szybciej wracają do swojej sylwetki i wagi sprzed ciąży. Dzieje się tak między innymi dlatego, że dzięki aktywności ruchowej kobiety nie przybierają tak mocno na wadze. Zarówno kobieta, jak i dziecko są zdrowsze i sprawniejsze. Fitness w ciąży pozwala: łagodzić bóle pleców, ograniczać huśtawkę nastrojów, redukować obrzęki i mdłości,...

ciąża, ćwiczenia
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Aktywność fizyczna w ciąży: co ćwiczyć?
Jesteś w ciąży? Rosnący brzuszek nie oznacza, że masz przestać ćwiczyć. Przeciwnie! Aby być w ciąży w formie, powinnaś być aktywna fizycznie. Pływanie? Fitness? Bieganie? Podpowiadamy, jaki sport ci teraz najbardziej służy.

Jeśli do tej pory uprawiałaś sport , pewnie nie chcesz z niego rezygnować? I nie musisz. Powinnaś tylko dostosować ćwiczenia do obecnych możliwości i samopoczucia. Do tej pory nie ćwiczyłaś? Tym bardziej warto teraz o to zadbać. Dzięki ćwiczeniom zmniejszą się dolegliwości kolejnych miesięcy. Możesz wybrać zajęcia dla przyszłych mam lub ogólne (poproś wtedy o odpowiednie ćwiczenia). Upewnij się też u swojego lekarza, czy dany sport jest dla ciebie wskazany. Masz do wyboru kilka rodzajów. Aqua fitness w ciąży Ćwiczenia w wodzie w ciąży są jedną z najbezpieczniejszych form ruchu. Taki trening nie obciąża stawów ani kręgosłupa. Zanurzenie w wodzie daje poczucie lekkości, utęsknione w zaawansowanej ciąży. To fantastyczny sposób na usprawnienie ciała. Jak wygląda trening: Zajęcia odbywają się na pływalni, pod okiem instruktora, który stoi na brzegu lub w wodzie i pokazuje kolejne ruchy. Ćwiczenia wykonuje się w rytm muzyki. Zajęcia mogą odbywać się w płytkiej wodzie (do pasa), w wodzie o średniej głębokości (do klatki piersiowej) lub głębokiej (stopy nie dotykają dna), wtedy korzysta się ze specjalnych pasów zwiększających wyporność. Do większości ćwiczeń używa się akcesoriów, które zwiększają opór: rurek piankowych, pasów i rękawic. Czasem przydają się deski do nauki pływania. Dzięki tym przyborom mięśnie pracują efektywniej. Trening trwa około 30 minut. Co daje: Odciąża stawy i kręgosłup , wzmacnia mięśnie całego ciała, zwiększa ich elastyczność (podobnie ze ścięgnami i więzadłami). Ćwiczenia w wodzie poprawiają ogólną kondycję i równowagę, relaksują, wyciszają, odstresowują. Dla kogo: Dla wszystkich – kobiet we wczesnej ciąży i zaawansowanej . Mam wysportowanych i początkujących. Nie trzeba umieć pływać.   Gimnastyka ciążowa Niektóre kluby sportowe prowadzą specjalne zajęcia...

Zdrowie w ciąży
Ciąża na sportowo
Ciąża to nie powód, żeby rezygnować ze sportu i bycia aktywną. Sprawna mama to same korzyści – i dla dziecka, i dla niej samej. Bądź w formie przez całe dziewięć miesięcy.

Jeśli do tej pory uprawiałaś jakiś sport, z pewnością nie będziesz chciała zrezygnować z ruchu . I nie musisz. Dostosuj tylko rodzaj ćwiczeń do stanu, w którym teraz jesteś, zwłaszcza gdy twój brzuszek zacznie się zaokrąglać. Jednak jeśli do tej pory niezbyt regularnie uprawiałaś sport , też możesz zadbać o swoją kondycję – to lepiej przygotuje cię do porodu i zminimalizuje ciążowe dolegliwości . Najlepiej wybierz zajęcia organizowane specjalnie dla przyszłych mam lub znajdź trenera, który zadba o to, by dopasować rodzaj ćwiczeń do twojego stanu. Zapytaj też lekarza, czy możesz ćwiczyć bez przeszkód. Co masz do wyboru? Aqua fitness Ćwiczenia w wodzie są jedną z najbezpieczniejszych i najzdrowszych form ruchu. Taki trening nie obciąża stawów rąk i nóg oraz kręgosłupa. Zanurzenie w wodzie daje też poczucie prywatności, mimo że ćwiczenia odbywają się w grupie. Ćwiczenia w wodzie to doskonała zabawa, a przy okazji fantastyczny sposób na usprawnienie ciała. Jak wygląda trening?  Zajęcia odbywają się na pływalni, pod okiem instruktora. Ćwiczenia wykonuje się w rytm muzyki. Zajęcia mogą odbywać się w płytkiej wodzie (do pasa), w wodzie o średniej głębokości (do klatki piersiowej) i głębokiej (stopy nie dotykają dna basenu), wtedy korzysta się specjalnych pasów zwiększających wyporność. Trening trwa około 30 minut. Co daje? Przede wszystkim odciąża stawy i kręgosłup, wzmacnia mięśnie całego ciała, a także zwiększa ich elastyczność, podobnie dzieje się ze ścięgnami i więzadłami. Ćwiczenia w wodzie poprawiają ogólną kondycję i równowagę, a także korzystnie wpływają na samopoczucie, likwidując stres. Gimnastyka To chyba najpopularniejszy rodzaj zajęć dla ciężarnych . Każdy klub, prowadzący zajęcia dla kobiet w ciąży, ma odmienny program ćwiczeń. Jedno jest wspólne: są one tak dobrane, by nawet...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj