1 procent
Fotolia
Prawo i finanse

Czy wiesz, komu przekażesz 1 proc. podatku?

Czym kierować się, przekazując 1 proc. podatku? Czy tracimy coś, gdy w ramach rozliczeń z fiskusem przekazujemy część naszego podatku? Kiedy te pieniądze trafią do wskazanej przez nas organizacji? I czy możemy pytać, co się stało z naszymi pieniędzmi – na nasze pytania odpowiada Joanna Luberadzka-Gruca, szefowa Fundacji Polki Mogą Wszystko.

Coraz więcej Polaków przekazuje 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W zeszłym roku 45 proc. uprawnionych podatników przekazało ponad 500 mln zł. Komu możemy przekazać 1 proc. podatku?

Jeden procent podatku możemy przekazać organizacji, która jest do tego uprawniona, czyli organizacji pożytku publicznego. Spis tych organizacji można znaleźć m.in. na www.pozytek.gov.pl. To strona departamentu pożytku publicznego Ministerstwa Pracy. Ważne jest to, że jeśli fundacja czy stowarzyszenie nie złoży sprawozdania za poprzedni rok w terminie, może stracić status organizacji pożytku publicznego. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się przekazać swoje pieniądze jakiejś organizacji, to powinien sprawdzić, czy ona znajduje się w tym wykazie i czy można jej przekazać 1 proc. podatku.

Nie każda fundacja czy stowarzyszenie to organizacja pożytku publicznego.

Są określone warunki ustawowe, które trzeba spełnić, by być organizacją pożytku publicznego. Stowarzyszenie lub fundacja muszą określić w swoim statucie, w jakiej sferze pożytku publicznego prowadzą działalność, mieć też historie, czyli działać od kilku lat. Dopiero wtedy może złożyć odpowiednie dokumenty. Kolejny krok to złożenie wniosku do sądu o przyznanie statusu organizacji pożytku publicznego.

Czy coś tracimy, gdy przekazujemy 1 proc. podatku?

Nie, nic nie tracimy. Jeśli podatnik nie wskaże, komu chce przekazać ten 1 proc., to te pieniądze i tak trafią do budżetu państwa. W niewielu krajach na świecie podatnicy mają prawo zdecydować, co się stanie z częścią rocznego podatku, czyli w Polsce to jest właśnie 1 proc.

W ubiegłym roku okazało się, że chętnie wspieraliśmy organizacje pomagające chorym dzieciom, ale też te, które były np. wysoko na liście organizacji pożytku publicznego, co wyglądało na przypadkowy wybór. Czym kierować się, wybierając organizacje pożytku publicznego?

Najważniejsze jest to, by 1 proc. podatku nie przekazywać pochopnie. Gdy przekazujemy komuś pieniądze, nawet na ulicy, to na ogół poświęcamy chwilę, by dowiedzieć się, na co są te pieniądze. Tę samą zasadę warto stosować przy przekazywaniu 1 proc.

  • Zastanowić się, co jest dla mnie ważne, komu chcę przekazać pieniądze. Są ludzie, którzy konsekwentnie przekazują 1 proc. na leczenie chorych i niepełnosprawnych dzieci, pomoc humanitarną lub na ochronę dzikich zwierzą czy na schroniska bezdomnych zwierząt.
  • Gdy już wiemy, jaką działalność chcemy wspierać, wybierzmy odpowiednią organizację. Taką, którą znamy, albo jeśli nie – przyjrzyjmy się nowej. Warto świadomie podjąć decyzję, nie przekazywać swoich pieniędzy bez refleksji.

Rzeczywiście Polacy najwięcej przekazują na pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym. W Polsce działa kilka organizacji, które prowadzi subkonta – wpłaca się wtedy na konkretne dziecko. Najczęściej jest tak, że wspieramy dziecko kogoś, kogo znamy. Trudno wtedy odmówić, gdy jest się proszonym o przekazanie 1 proc. I ja to rozumiem. Ale zachęcam, żeby do decyzji, komu przekazać 1 proc., podchodzić z refleksją. W jednym roku przekazać choremu dziecko, ale za rok można warto zastanowić się, czy wspomóc inną organizację.

W mojej rodzinie o tym, komu przekażemy 1 proc. podatku, decydujemy na zmianę.

My też decydujemy na zmianę. Na początku, jak 1 proc. się pojawił, podatnik mógł podzielić tę kwotę na różne organizacje. Teraz jest inaczej, tzn. całą kwotę przekazujemy na jedną organizację, także wtedy gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie.

Dla wielu fundacji pieniądze z 1 proc. to spora część budżetu. Jak jest w wypadku Fundacji Polki Mogą Wszystko?

To duży procent naszego budżetu. Choć zawsze zagadką jest, ile dokładnie dostaniemy pieniędzy z 1 proc. Zresztą nie tylko dla nas. Możemy jedynie przewidzieć, że będzie to kwota między 300 a 400 tys. zł. To pieniądze, które przeznaczamy na leczenie i rehabilitację ponad 130 dzieci rocznie. Opłacamy im turnusy na obozach rehabilitacyjnych, codzienną rehabilitację, leczenie, kupno protez.
Historycznie 1 proc. miał wspierać polskie organizacje pozarządowe. Nigdy nie było koncepcji, że to mają być pieniądze na konkretny cel, tylko na działalność statutową. Ustawodawca założył, że to organizacja wie najlepiej, gdzie są potrzeby. Dzięki zebranym pieniądzom taka organizacja mogła natychmiast reagować, np. w wypadku klęski żywiołowej (jeśli miała taka pomoc zapisaną w statucie). Życie potoczyło się inaczej i w tej chwili mało która organizacja pożytku publicznego zbiera na działalność statutową, raczej wskazuje konkretny cel, np. na fundusz stypendialny, na leczenie dzieci. A to oznacza, że tych pieniędzy nie może przeznaczyć na inny cel, np. na pomoc ofiarom powodzi. Dlatego, że złożyła obietnicę podatnikowi, że jego 1 proc. przekaże na coś innego.

Czy można sprawdzić, na co został przekazany 1 proc. naszych podatków?

Każda organizacja pożytku publicznego ma obowiązek opublikować roczne sprawozdanie na stronie www.pozytek.gov.pl. I w tym sprawozdaniu znajdą się informacje, jaka kwotę organizacja zebrała z 1 proc. i na co wydała te pieniądze. Z tym że nie dowiemy się, ile organizacja, która prowadzi subkonta, przekazała na konkretne dziecko, dostępna jest tylko ogólna informację, że na leczenie i na rehabilitację przekazano taką a taką kwotę.

Jeśli podatnik ma prawo spytać bezpośrednio organizację, na co konkretnie poszły pieniądze?

Oczywiście. Choć trzeba wiedzieć, jak działa mechanizm przekazywania pieniędzy z 1 proc. Większość myśli, że 1 proc. trafia na konto organizacji zaraz po złożeniu PIT-a, a tak nie jest. Urząd skarbowy czeka na wszystkie rozliczenia podatkowe, by podliczyć, jaką konkretnie kwotę podatnicy danego urzędu przekazali na rzecz 1 proc., i dopiero wtedy przekazywana jest ona poszczególnym organizacjom. Dlatego pieniądze te trafiają do nas dopiero w sierpniu. Więc w rozliczeniu rocznym można ując tylko tę kwotę, która zostanie wydana do końca roku. Reszta rozliczenia pojawi się w kolejnym sprawozdaniu. Taka procedura wynika z tego, że organizacje pożytku publicznego rozliczają się w latach kalendarzowych, ale nie znaczy to, że jeśli ktoś spyta, na co konkretnie zostały wydane jego pieniądze, to nie uzyska odpowiedzi. Ma do tego prawo.


ZOBACZ TEŻ: 10 fundacji i stowarzyszeń, którym warto przekazać 1 proc. – poleca "Mamo, To Ja"


 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe 2024 – terminy ferii w poszczególnych województwach
Luiza Słuszniak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
800 plus: od kiedy i czy trzeba składać wniosek
Prawo i finanse
800 plus: od kiedy na kontach i czy trzeba składać wniosek?
Luiza Słuszniak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA