1 procent
Fotolia
Prawo i finanse

Czy wiesz, komu przekażesz 1 proc. podatku?

Czym kierować się, przekazując 1 proc. podatku? Czy tracimy coś, gdy w ramach rozliczeń z fiskusem przekazujemy część naszego podatku? Kiedy te pieniądze trafią do wskazanej przez nas organizacji? I czy możemy pytać, co się stało z naszymi pieniędzmi – na nasze pytania odpowiada Joanna Luberadzka-Gruca, szefowa Fundacji Polki Mogą Wszystko.

Coraz więcej Polaków przekazuje 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W zeszłym roku 45 proc. uprawnionych podatników przekazało ponad 500 mln zł. Komu możemy przekazać 1 proc. podatku?

Jeden procent podatku możemy przekazać organizacji, która jest do tego uprawniona, czyli organizacji pożytku publicznego. Spis tych organizacji można znaleźć m.in. na www.pozytek.gov.pl. To strona departamentu pożytku publicznego Ministerstwa Pracy. Ważne jest to, że jeśli fundacja czy stowarzyszenie nie złoży sprawozdania za poprzedni rok w terminie, może stracić status organizacji pożytku publicznego. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się przekazać swoje pieniądze jakiejś organizacji, to powinien sprawdzić, czy ona znajduje się w tym wykazie i czy można jej przekazać 1 proc. podatku.

Nie każda fundacja czy stowarzyszenie to organizacja pożytku publicznego.

Są określone warunki ustawowe, które trzeba spełnić, by być organizacją pożytku publicznego. Stowarzyszenie lub fundacja muszą określić w swoim statucie, w jakiej sferze pożytku publicznego prowadzą działalność, mieć też historie, czyli działać od kilku lat. Dopiero wtedy może złożyć odpowiednie dokumenty. Kolejny krok to złożenie wniosku do sądu o przyznanie statusu organizacji pożytku publicznego.

Czy coś tracimy, gdy przekazujemy 1 proc. podatku?

Nie, nic nie tracimy. Jeśli podatnik nie wskaże, komu chce przekazać ten 1 proc., to te pieniądze i tak trafią do budżetu państwa. W niewielu krajach na świecie podatnicy mają prawo zdecydować, co się stanie z częścią rocznego podatku, czyli w Polsce to jest właśnie 1 proc.

W ubiegłym roku okazało się, że chętnie wspieraliśmy organizacje pomagające chorym dzieciom, ale też te, które były np. wysoko na liście organizacji pożytku publicznego, co wyglądało na przypadkowy wybór. Czym kierować się, wybierając organizacje pożytku publicznego?

Najważniejsze jest to, by 1 proc. podatku nie przekazywać pochopnie. Gdy przekazujemy komuś pieniądze, nawet na ulicy, to na ogół poświęcamy chwilę, by dowiedzieć się, na co są te pieniądze. Tę samą zasadę warto stosować przy przekazywaniu 1 proc.

  • Zastanowić się, co jest dla mnie ważne, komu chcę przekazać pieniądze. Są ludzie, którzy konsekwentnie przekazują 1 proc. na leczenie chorych i niepełnosprawnych dzieci, pomoc humanitarną lub na ochronę dzikich zwierzą czy na schroniska bezdomnych zwierząt.
  • Gdy już wiemy, jaką działalność chcemy wspierać, wybierzmy odpowiednią organizację. Taką, którą znamy, albo jeśli nie – przyjrzyjmy się nowej. Warto świadomie podjąć decyzję, nie przekazywać swoich pieniędzy bez refleksji.

Rzeczywiście Polacy najwięcej przekazują na pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym. W Polsce działa kilka organizacji, które prowadzi subkonta – wpłaca się wtedy na konkretne dziecko. Najczęściej jest tak, że wspieramy dziecko kogoś, kogo znamy. Trudno wtedy odmówić, gdy jest się proszonym o przekazanie 1 proc. I ja to rozumiem. Ale zachęcam, żeby do decyzji, komu przekazać 1 proc., podchodzić z refleksją. W jednym roku przekazać choremu dziecko, ale za rok można warto zastanowić się, czy wspomóc inną organizację.

W mojej rodzinie o tym, komu przekażemy 1 proc. podatku, decydujemy na zmianę.

My też decydujemy na zmianę. Na początku, jak 1 proc. się pojawił, podatnik mógł podzielić tę kwotę na różne organizacje. Teraz jest inaczej, tzn. całą kwotę przekazujemy na jedną organizację, także wtedy gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie.

Dla wielu fundacji pieniądze z 1 proc. to spora część budżetu. Jak jest w wypadku Fundacji Polki Mogą Wszystko?

To duży procent naszego budżetu. Choć zawsze zagadką jest, ile dokładnie dostaniemy pieniędzy z 1 proc. Zresztą nie tylko dla nas. Możemy jedynie przewidzieć, że będzie to kwota między 300 a 400 tys. zł. To pieniądze, które przeznaczamy na leczenie i rehabilitację ponad 130 dzieci rocznie. Opłacamy im turnusy na obozach rehabilitacyjnych, codzienną rehabilitację, leczenie, kupno protez.
Historycznie 1 proc. miał wspierać polskie organizacje pozarządowe. Nigdy nie było koncepcji, że to mają być pieniądze na konkretny cel, tylko na działalność statutową. Ustawodawca założył, że to organizacja wie najlepiej, gdzie są potrzeby. Dzięki zebranym pieniądzom taka organizacja mogła natychmiast reagować, np. w wypadku klęski żywiołowej (jeśli miała taka pomoc zapisaną w statucie). Życie potoczyło się inaczej i w tej chwili mało która organizacja pożytku publicznego zbiera na działalność statutową, raczej wskazuje konkretny cel, np. na fundusz stypendialny, na leczenie dzieci. A to oznacza, że tych pieniędzy nie może przeznaczyć na inny cel, np. na pomoc ofiarom powodzi. Dlatego, że złożyła obietnicę podatnikowi, że jego 1 proc. przekaże na coś innego.

Czy można sprawdzić, na co został przekazany 1 proc. naszych podatków?

Każda organizacja pożytku publicznego ma obowiązek opublikować roczne sprawozdanie na stronie www.pozytek.gov.pl. I w tym sprawozdaniu znajdą się informacje, jaka kwotę organizacja zebrała z 1 proc. i na co wydała te pieniądze. Z tym że nie dowiemy się, ile organizacja, która prowadzi subkonta, przekazała na konkretne dziecko, dostępna jest tylko ogólna informację, że na leczenie i na rehabilitację przekazano taką a taką kwotę.

Jeśli podatnik ma prawo spytać bezpośrednio organizację, na co konkretnie poszły pieniądze?

Oczywiście. Choć trzeba wiedzieć, jak działa mechanizm przekazywania pieniędzy z 1 proc. Większość myśli, że 1 proc. trafia na konto organizacji zaraz po złożeniu PIT-a, a tak nie jest. Urząd skarbowy czeka na wszystkie rozliczenia podatkowe, by podliczyć, jaką konkretnie kwotę podatnicy danego urzędu przekazali na rzecz 1 proc., i dopiero wtedy przekazywana jest ona poszczególnym organizacjom. Dlatego pieniądze te trafiają do nas dopiero w sierpniu. Więc w rozliczeniu rocznym można ując tylko tę kwotę, która zostanie wydana do końca roku. Reszta rozliczenia pojawi się w kolejnym sprawozdaniu. Taka procedura wynika z tego, że organizacje pożytku publicznego rozliczają się w latach kalendarzowych, ale nie znaczy to, że jeśli ktoś spyta, na co konkretnie zostały wydane jego pieniądze, to nie uzyska odpowiedzi. Ma do tego prawo.


ZOBACZ TEŻ: 10 fundacji i stowarzyszeń, którym warto przekazać 1 proc. – poleca "Mamo, To Ja"


 

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Fotolia
Prawo i finanse
Pamiętaj o 1 proc. podatku. Namawiamy do pomagania dzieciom
Do końca kwietnia musisz wypełnić PIT i rozliczyć się z podatku. Nie zapomnij o przekazaniu 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego. Wybieraj mądrze: nie kieruj się tylko reklamą. Namawiamy do przekazywania 1 proc. organizacjom, które pomagają dzieciom.

  Jak wybrać organizację Przekazując 1 proc. podatku możesz zadecydować, na co ma być przeznaczona część twojego podatku, bezpośrednio wskazać problem, który jest dla ciebie ważny, a także instytucję, która działa w tym obszarze. Zastanów się, w co zaangażował(a)byś się, gdybyś miał (miała) czas, pieniądze i przekonanie, że ten wysiłek przyniesie efekty.   1. Po pierwsze zrób to. Przekaż 1 proc. na dobro wspólne. 2. Po drugie zastanów się, co jest dla Ciebie ważne. 3. Po trzecie wybierz organizację, która się tym zajmuje. 4. Po czwarte, sprawdź, co organizacja zrobiła z Twoim 1 proc. w ubiegłym roku.    Jak nie przekazywać 1 proc. podatku Nie przekazuj 1 proc. automatycznie czy przypadkowo, kierując się wyłącznie reklamą. Nie pozwalaj też, by ktoś inny dokonał za Ciebie wyboru. Nie przekazuj 1 proc. organizacji, o której nic nie wiesz, a której nazwa i nr KRS wpisany został do bezpłatnego programu rozliczania PIT.   Jeśli nie wiesz, komu przekazać 1 proc. podatku Zajrzyj na portal www.ngo.pl , gdzie w ogólnopolskiej bazie informacji o organizacjach pożytku publicznego możesz wyszukać tę, która działa w interesującej ciebie dziedzinie lub w Twojej okolicy. Przed przekazaniem 1 proc. sprawdź, czy organizacja znajduje się w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania wpłat z 1 proc. publikowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na stronie www.pozytek.gov.pl. Czytaj też: 1 proc. podatku na szlachetny cel. Zajrzyj na jej stronę wybranej organizacji i sprawdź , czy informuje o tym, na co przeznaczyła 1 proc. w ubiegłym roku. Jeśli nie, zadzwoń lub wyślij maila i zapytaj. Zanim przekażesz jej 1 proc. w kolejnym roku, sprawdź, jak gospodaruje zebranymi pieniędzmi. Upewnij się, czy to, co robi Ci się podoba.    Jak to zrobić? Aby przekazać 1...

Joanna Luberadzka-Gruca
Andrzej Muliński
Wychowanie
Pomaganie innym uzależnia – mówi szefowa Fundacji Polki Mogą Wszystko
Każdy ma coś, czym się może podzielić, tylko trzeba to coś w sobie odnaleźć – przekonuje Joanna Luberadzka-Gruca, wiceprezes i dyrektor Fundacji Polki Mogą Wszystko i radzi, jak mądrze pomagać innym i nauczyć tego swoje dziecko.

O pomaganiu wiesz niemal wszystko. Czy, aby komuś pomagać, trzeba się na tym znać? Wielokrotnie spotykam się z poglądem, że nie trzeba mieć żadnych umiejętności, doświadczenia, kompetencji, aby pracować w organizacji pozarządowej i pomagać. Bo przecież pomaganie to taka oczywista rzecz. Każdy z nas komuś w życiu pomógł, każdy się na tym zna i doskonale wie, jak to robić. Tymczasem pomaganie obliczone na osiągnięcie prawdziwego efektu, czyli takie, które ma przynieść rzeczywistą zmianę, jest bardzo, bardzo trudne.  I nie wiedząc jak, możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc?  Niestety, tak. Bardzo dobrym przykładem, jak nie powinno się tego robić, jest sposób, w jaki ludzie pomagają tym, którzy żebrzą na ulicy. Często tym procederem trudnią się szajki, które cynicznie wykorzystują do tego  innych ludzi. Weźmy choćby przesiadujące na ulicy kobiety o ciemnej karnacji, z dziećmi, które spały niezależnie od tego, w jakim były wieku. Dzięki nim kobiety wzbudzały litość, więc przechodnie dawali im drobne pieniądze. A to napędzało ten biznes.  I te dzieci były jego elementem? Elementem dobrze prosperującego biznesu? Właśnie. Znam kilkoro dzieci, które zabrano tym kobietom. W żadnym przypadku nie były to ich dzieci. I nigdy nie miały legalnych dokumentów. Niektóre były ofiarami handlu ludźmi. Zostały kupione i przywiezione do Polski tylko po to, by wykorzystywać je do tego procederu. Bywały celowo niedożywiane, krępowane. Wiadomo, im mniejsze dziecko, tym większą wzbudza litość... Jak najlepiej pomóc w tej sytuacji? Wystarczy nie dawać pieniędzy? Nie, nie wystarczy. Jeśli chce się naprawdę pomóc tym dzieciom, czyli rzeczywiście coś zmienić w ich życiu, to trzeba zadzwonić na policję.  Nie dajemy pieniędzy na ulicy. Nie przechodzimy obojętnie, ale reagujemy, gdy widzimy żebrzące dziecko. Czego jeszcze nie należy...

dzieci
Panthermedia
Prawo i finanse
8 prostych sposobów, by pomagać potrzebującym dzieciom
Do końca kwietnia masz czas, by zdecydować, do kogo trafi 1% twojego podatku. Ale pomagać możesz przez cały rok, także bez pieniędzy. Wystarczy, że zaangażujesz w to serce. Zobacz jak to robić.

Hasło, że liczy się każdy grosz, jest prawdziwe, ale równie prawdziwe jest inne hasło – że liczy się każda minuta, którą możesz poświęcić, by pomóc innym . Czasem to pierwsze rozwiązanie – paradoksalnie – bywa najłatwiejsze. Ponieważ aby nadać przelew, wystarczy, że połączysz się z bankiem za pośrednictwem internetu. Jednak pomagać można również w innej formie i nie zawsze musi się to wiązać jedynie z wydawaniem pieniędzy . Podpowiadamy kilka, nie zawsze oczywistych sposobów – dla mniej i bardziej zdeterminowanych.   1. Klikaj strony w internecie Chodzi o specjalne strony typu „ klikaj i pomagaj ”. Wystarczy, że masz komputer z podłączeniem do sieci i jedną z takich stron ustawisz sobie jako startową, np. www.pajacyk.pl, www.marzenia.bphtfi.pl – to dwie polskie strony, które bezpośrednio dotyczą dzieci. W taką stronę można kliknąć raz dziennie. Kliknięcia są zliczane i każde generuje pewną kwotę, którą za odsłonięcie reklamy płaci sponsor. Uzbierane pieniądze są przekazywane na konkretny cel, np. Pajacyk finansuje dożywianie dzieci w szkołach.   2. Honorowo oddaj krew Czyli coś zdecydowanie cenniejszego niż pieniądze. Oddając kre w, możesz nie tylko poprawić czyjeś zdrowie, ale także uratować komuś życie. Można to zrobić okazjonalnie, jednorazowo zgłaszając się np. w ramach zbiórki dla potrzebującej osoby, albo oddawać krew systematycznie. W każdym przypadku trzeba spełnić warunki – mieć skończone 18 lat, dobry stan zdrowia, przez ostatnie 12 miesięcy nie powinno się też przechodzić żadnych zabiegów, takich jak np. akupunktura, tatuaż, przekłucie uszu. W przypadku młodych mam od porodu musi minąć tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres karmienia piersią . Więcej informacji znajdziesz na www.krewniacy.pl lub www.honorowekrwiodawstwo.pl.   3. Zostań...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz