Reklama

Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka przysługuje w wymiarze 8 tygodni po porodzie i nie krócej, niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Kobieta ma również prawo do zasiłku macierzyńskiego. W ramach świadczeń po urodzeniu martwego dziecka nie przysługuje jednak becikowe. Urlop macierzyński w takiej sytuacji ma służyć regeneracji fizycznej, ale także psychicznej. W niektórych przypadkach nie można jednak z niego skorzystać.

Reklama

Spis treści:

  1. Skrócony urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka
  2. Wniosek o urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka
  1. Zasiłek pogrzebowy z ZUS za urodzenie martwego dziecka

Urodzenie martwego dziecka a poronienie

Martwe urodzenie to zgon, który nastąpił przed całkowitym wydaleniem lub wydobyciem płodu z ustroju matki po upływie 22. tygodnia ciąży (rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania). Poronienie zaś to wydalenie płodu lub wydobycie go z ustroju matki przed upływem 22. tygodnia ciąży. Płód nie oddycha ani nie wykazuje żadnych innych oznak życia.

Podkreślenia wymaga fakt, iż jedynie w przypadku urodzenia martwego dziecka i posiadania aktu urodzenia (zgonu) kobieta ma prawo do zasiłku macierzyńskiego – o ile oczywiście spełnia konkretne warunki. W przypadku poronienia przysługuje jedynie zasiłek chorobowy.

Karta martwego urodzenia

Karta martwego urodzenia zawiera dane wymagane w karcie urodzenia oraz informację, że dziecko urodziło się martwe. Kartę martwego urodzenia, wystawianą przez szpital, przekazuje się kierownikowi urzędu stanu cywilnego w terminie jednego dnia od dnia jej sporządzenia. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie płci dziecka, karty martwego urodzenia się nie przekazuje.

Karta martwego urodzenia jest przekazywana kierownikowi urzędu stanu cywilnego w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

Ile urlopu macierzyńskiego przysługuje po urodzeniu martwego dziecka? Jak stanowi art. 1801 Kodeksu pracy, w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8. tygodnia życia, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

W razie zgonu dziecka po upływie 8. tygodnia życia pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Jeśli na świat przyszło więcej dzieci i jedno z nich zmarło po upływie 8. tygodnia życia, urlop macierzyński przysługuje w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

Dokumentami uprawniającymi do otrzymania zasiłku macierzyńskiego są:

  • zaświadczenie lekarskie, stwierdzające przewidywaną datę porodu,
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka z informacją o martwym urodzeniu oraz zaświadczenie płatnika składek.

Skrócony urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

Kobieta, która zdecyduje się skorzystać z urlopu macierzyńskiego, może również skrócić czas jego trwania. Urlop nie może jednak trwać krócej niż 7 dni. Czas jego rozpoczęcia liczy się nie od dnia złożenia wniosku, a od daty urodzenia martwego dziecka.

Wniosek o urlop macierzyński po śmierci dziecka

Gdy kobieta chce skorzystać z urlopu macierzyńskiego po śmierci dziecka, musi złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy. Do wniosku należy dołączyć akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego, na którym powinna być zamieszczona dodatkowa informacja o urodzeniu martwym.

We wniosku o urlop macierzyński po śmierci dziecka powinny znaleźć się następujące informacje:

  • miejscowość i data,
  • imię i nazwisko pracownika,
  • adres pracownika,
  • nazwa i adres pracodawcy,
  • prośba o udzielenie urlopu,
  • termin urlopu,
  • podpis.

Zasiłek macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

Zasiłek macierzyński po urodzeniu martwego dziecka przysługuje na takich samych zasadach, jak w przypadku urodzenia dziecka żywego. Wysokość zasiłku stanowi 100 proc. kwoty, która jest podstawą wymiaru.

Odszkodowanie za urodzenie martwego dziecka z ZUS

Jeśli rodzice po urodzeniu martwego dziecka zdecydują się na jego pochówek, to przysługuje im prawo do otrzymania zasiłku pogrzebowego z ZUS w wysokości 4000 zł.

Zasiłek pogrzebowy z ZUS po urodzeniu martwego dziecka

Zasiłek pogrzebowy to pieniądze na zorganizowanie pochówku dziecka. Wniosek o świadczenie należy złożyć do ZUS na specjalnym druku (ZUS Z-12) wraz z:

  • odpisem skróconym aktu urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu,
  • oryginałami rachunków poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy po urodzeniu martwego dziecka wypłacany jest po pogrzebie.
Prawo do pochowania dziecka nie jest ograniczone tylko do sytuacji, gdy nastąpiło martwe urodzenie w rozumieniu przepisów o zgłoszeniu urodzenia dziecka oraz przepisów o dokumentacji medycznej. Za zwłoki uważa się bowiem ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży. Dzieci martwo urodzone mogą być pochowane przez osoby uprawnione lub na ich wniosek spopielone przez zakłady opieki zdrowotnej dysponujące odpowiednimi urządzeniami.

Urodzenie martwego dziecka a becikowe

Becikowe nie przysługuje kobiecie, która urodziła martwe dziecko. Świadczenie to przyznawane jest jedynie w sytuacji, gdy dziecko urodziło się żywe (nawet jeżeli po paru godzinach zmarło).

Urodzenie martwego dziecka: inne świadczenia

Warto wiedzieć, że dostępne są też inne świadczenia w sytuacji urodzenia martwego dziecka. PZU proponuje dodatkowe grupowe ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka.

PZU Życie SA wypłaca świadczenie w przypadku:

  • urodzenia dziecka – w wysokości 100 proc. sumy ubezpieczenia aktualnej w dniu urodzenia,
  • urodzenia martwego dziecka w rozumieniu przepisów dotyczących porodów i urodzeń, jeżeli urodzenie zostało zarejestrowane – w wysokości 200 proc. sumy ubezpieczenia aktualnej w dniu urodzenia.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama