jak zrobić choinkę
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Jak zrobić choinkę z papieru - instrukcja krok po kroku

Choinka składana z papieru nie jest najłatwiejszą ozdobą do wykonania, jednak z naszą instrukcją z pewnością sobie poradzicie. Podpowiadamy, jak zrobić krok po kroku choinkę przestrzenną z papieru.

Choinka z kolorowego papieru będzie wspaniałą świąteczną ozdobą. Możesz zrobić ją wspólnie z dzieckiem, choć ta propozycja przeznaczona jest raczej dla starszych dzieci. Jak się robi choinkę z papieru? Wszystko tłumaczymy krok po kroku. Dodatkową pomocą będą dla was także zdjęcia, na których ukazana jest instrukcja. Jeśli wystarczy wam czasu – możecie także pokusić się o wykonanie innych ozdób bożonarodzeniowych i zrobić np. choinkę z szyszek lub bombki styropianowe.

Spis treści:

 1. Jak zrobić choinkę z papieru - choinka origami
 2. Jak wyciąć choinkę z papieru
 3. Choinka z pasków papieru - jak ją zrobić? 

Cekinowy łańcuch na choinkę – film (DIY)

Jak zrobić choinkę z papieru - choinka origami

Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak zrobić choinkę origami z papieru:
 

 1. Jak zrobić choinkę z papieru - krok 1
 2. Choinka origami - krok 2
 3. Choinka przestrzenna z papieru - krok 3
 4. Jak się robi choinkę z papieru - krok 4
 5. Choinka z kolorowego papieru - krok 5
 6. Jak zrobić choinkę z papieru - krok 6
 7. Choinka składana z papieru - krok 7 
 8. Jak zrobić choinkę z papieru - krok 8
 9. Choinka origami - krok 9 
 10. Choinka przestrzenna z papieru - krok 10
 11. Papierowa choinka - krok 11

Jak zrobić choinkę z papieru - krok 1

Przygotuj kartkę A4 w dowolnym kolorze, a także nożyczki. 

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Choinka origami - krok 2

Chwyć prawy górny róg i złóż kartkę tak, jak pokazuje linia zgięcia. Następnie odetnij prostokątny pasek, aby po rozłożeniu otrzymać kwadrat. 

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Choinka przestrzenna z papieru - krok 3

Otrzymałaś kartkę papieru w kształcie kwadratu z jednym zagięciem po przekątnej. 

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Jak się robi choinkę z papieru - krok 4

Obróć kartę. Zegnij ją na pół, równo i dokładnie. Powinnaś otrzymać trzy zgięcia, tak jak wygląda to na obrazku. 

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Choinka z kolorowego papieru - krok 5

Chwyć za dwa przeciwległe rogi kartki, przyciągając je do siebie i jednocześnie składając na płasko. Im mocniej dociśniesz zagięcia, tym łatwiej będzie ci zrobić choinkę.

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Jak zrobić choinkę z papieru - krok 6

Od tego momentu będziesz nadawać temu kwadratowi kształt, który już bardziej będzie przypominał choinkę. Zegnij dwa trójkąty do wewnątrz. To samo zrób z drugiej strony.

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Choinka składana z papieru - krok 7 

Teraz przypomina to mały latawiec. Musisz odciąć jego dolną część. 

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Jak zrobić choinkę z papieru - krok 8

Kolejnym krokiem będzie otwieranie zagiętych wcześniej trójkątów. Otwórz pierwszy i włóż do środka jego krawędź. To samo zrób z drugim. Następnie obróć całość i powtórz tę czynności dla pozostałych dwóch trójkątów. Na tym etapie powinnaś otrzymać 4 trójkąty z jednej strony i 4 z drugiej. Teraz musisz użyć nożyczek. Po każdej ze stron wykonaj 3 nacięcia o długości około 1 cm. Odległość między nimi powinna wynosić ok. 2 cm. Nacinaj ostrożnie przez wszystkie trójkąty. 

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Choinka origami - krok 9 

Teraz czeka cię zaginanie 24 gałązek. Rób to dokładnie. Zacznij od prawego trójkąta, przewracaj wszystkie po kolei (jak kartki w książce). 

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Choinka przestrzenna z papieru - krok 10

Gdy zagniesz 12 pierwszych gałązek – obróć choinkę na drugą stronę i postępuj w ten sam sposób z resztą.

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Papierowa choinka - krok 11

Teraz rozłóż równo wszystkie gałęzie papierowej choinki. Gotowe!

Jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Jak wyciąć choinkę z papieru?

Jak wyciąć choinkę z papieru
Adobe Stock

Choinkę możesz łatwo wyciąć z papieru, gdy wcześniej narysujesz sobie jej szkic. Możesz skorzystać również z drugiej metody. Najpierw zegnij kartkę na pół, następnie na jednej połowie - naszkicuj pół choinki. Wytnij ja z papieru (uwzględniając także drugą połówkę kartki). Po wycięciu rozłóż choinkę. Jest to świetny sposób, by świąteczne drzewko było symetryczne. 

Choinka z pasków papieru - jak ją zrobić? 

jak zrobić choinkę z papieru
Adobe Stock

Możesz również przygotować choinkę z pasków papieru. Wytnij około 10 pasków z papieru. Każdy pasek ma być takiej samej szerokości, jednak każdy kolejny odrobinę dłuższy od poprzedniego. Naklej paski na kartkę papieru. Na samym dole musi znaleźć się najdłuższy pasek, każdy kolejny (idąc w górę) ma być krótszym paskiem. Na samej górze powinien znaleźć się najkrótszy paseczek. Jeśli masz ochotę - eksperymentuj, paski mogą być kolorowe, lekko krzywe - tak jak na obrazku. 
Możesz wykonać również choinkę ze słomek lub inne ozdoby choinkowe z papieru.

Zobacz także: 

prezent dla babci i dziadka DIY
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Prezent dla babci i dziadka DIY: 8 ciekawych pomysłów
Prezent dla babci i dziadka DIY, który zrobisz razem z dzieckiem, będzie dla nich rozczulającą pamiątką. To może być miły drobiazg. Możecie też wspólnie przyłożyć się i zrobić coś bardziej efektownego, np. breloczek do kluczy lub obraz na szkle.

Prezent dla babci i dziadka DIY nie musi być skomplikowany w przygotowaniu, żeby był wyjątkowy. Zrobienie czegoś samemu, od serca, to coś, co doceni każda babcia i dziadek. Zainspiruj się naszymi pomysłami na ręcznie robiony prezent dla dziadków. Wybierz wspólnie z dzieckiem ten, który z przyjemnością wykonacie. Spis treści :  Własnoręczny prezent dla babci: wachlarz        Prezent dla babci i dziadka: obraz na szkle Prezent dla babci: ręcznie robiony bukiet z papieru Prezent DIY: wazonik z butelki Własnoręczny prezent: kolorowy wazon ze słoika Serduszko z masy solnej na prezent dla babci i dziadka DIY Prezent dla babci i dziadka DIY: brelok do kluczy Własnoręcznie zrobiona ramka 1. Własnoręczny prezent dla babci: wachlarz                 Przygotujcie arkusze kolorowego papieru formatu A4. Jeden z nich złóżcie w harmonijkę wzdłuż dłuższego boku arkusza . Jeden koniec harmonijki zwiążcie wstążką. Wachlarz warto ozdobić, wycinając z papieru np. kwiaty i doklejając je do niego. Ozdobne elementy mogą mieć różną wielkość, a ich liczba zależy od waszych upodobań. Tak przygotowany własnoręcznie robiony prezent dla babci z pewnością przyda jej się latem do chłodzenia twarzy. 2. Prezent dla babci i dziadka: obraz na szkle Maluch lubi malować farbami? Może spróbować czegoś nowego i zamiast zwykłych plakatówek i kartki papieru, użyć szklanego kafelka lub szybki i specjalnych farb do malowania na szkle , które kupicie w sklepach papierniczych lub online. Kontury możesz namalować ty, a ich wypełnienie pozostawić dziecku. Tematyka obrazka oczywiście dowolna! Taki dla prezent dla babci DIY będzie piękną ozdobą jej pokoju. 3. Prezent dla babci: ręcznie robiony bukiet z papieru Z kolorowego...

jak zrobić karmnik dla ptaków
AdobeStock
Edukacja
Jak zrobić karmniki dla ptaków? Instrukcja DIY Różne pomysły
Karmnik dla ptaków może być różnych rozmiarów i kształtów. Zanim przygotujesz projekt, zastanów się, czy wolisz zrobić drewniany karmnik dla ptaków, czy może wykorzystasz przedmioty, które masz w domu. Ważne, by karmnik był bezpieczny i praktyczny. Podajemy instrukcję, jak prosto i szybko zrobić karmnik dla ptaków.

Karmnik dla ptaków przyda się tym, którzy lubią dokarmiać ptaki zimą, ale niekoniecznie mają ku temu okazję. W tym roku warto samodzielnie zrobić karmnik − wtedy zamiast chodzić do parku czy lasu, będziecie mogli troszczyć się o ptaki niemal we własnym domu. Gotowy karmnik można ustawić w ogródku lub nawet na balkonie. Podpowiadamy, jak zrobić prosto i szybko karmnik dla ptaków. Poniżej znajdziecie instrukcję wykonania karmnika dla ptaków − zbudujcie go razem z dziećmi. Możecie zrobić drewniany karmnik dla ptaków albo jego ekologiczną wersję z przedmiotów, które zwykle wyrzucacie do śmieci. Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków? Do zrobienia karmnika dla ptaków można wykorzystać zwykłe przedmioty, jak drut lub opakowanie po mleku czy soku. Taki prosty karmnik dla ptaków w ekologicznym stylu zrobicie w kilka minut. Pamiętajcie, by nie wkładać do karmnika produktów nieświeżych (np. pleśniejącego chleba) ani przetworzonych (wafelków, słodkich bułek). Wybieraj grube kasze, ziarna słonecznika, świeże owoce, czerstwe pieczywo, słoninę. Karmnik dla ptaków z : drewna kartonu drutu . Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna Polecamy zbudować drewniany karmnik dla ptaków − takie domki są bardziej czasochłonne, ale uroczo wyglądają i mogą być prawdziwą ozdobą domu lub ogrodu. Do pracy niezbędne będą: deska (np. sosnowa; im większa, tym większy będzie powstały z niej karmnik), 12 drewnianych słupków (na stelaż), dwa kątowniki, śrubki do drewna, dwa zawiasy, impregnat do drewna i pędzel, papier ścierny, śrubokręt.   Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna –​ instrukcja: Połącz wszystkie słupki w stelaż i przykręć je śrubami. Cztery słupki, które będą stały pionowo, przytnij pod kątem 45 stopni, żeby łatwiej dało się zamocować...

szopka z papieru
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Szopka z papieru – trzy wersje szopki DIY do zrobienia z dzieckiem
Szopka z papieru może stanąć pod choinką, na kominku lub półce w pokoju, gdzie będziecie siadać do Wigilii. Można ją zrobić w bardzo prosty sposób lub włożyć nieco pracy i wyczarować szopkę trójwymiarową.

Szopka z papieru może być płaska – ot, po prostu obrazek żłóbka wydrukowany i wzmocniony kartonikiem. Taka najprostsza wersja będzie idealna dla najmłodszych dzieci, które będą mogły ją pokolorować. Wycinanie figurek i robienie z nich kompozycji to już wyższa szkoła jazdy, choć i w takim przypadku można zdecydować się na najprostsze rozwiązanie. Mamy dla was trzy propozycje szopki z papieru wraz z instrukcjami, jak je zrobić. Spis treści: Najprostsza szopka z papieru Szopka z papieru – szablon postaci Figurki do szopki z papieru Bonus: postaci trzech królów Najprostsza szopka z papieru Kliknij obrazek, wydrukuj go z okna, które się otworzy. Naklej obrazek szopki na brystol tak, aby jeszcze sporo go zostało pod szopką. Gdy klejenie wyschnie, białe przestrzenie w obrębie obrazka można wypełnić kolorami – jest to też przy okazji prosta szopka-kolorowanka dla najmłodszych. Dziecko może użyć kredek, flamastrów lub farb: Gdy obrazek wyschnie, brystol trzeba zagiąć, aby powstała podstawka, na której uda się ustawić szopkę. Jeśli część z obrazkiem mocno się kiwa, wystarczy od tyłu połączyć plecy obrazka z podstawką za pomocą paska kartonu i kleju. Gotowe! Szopka z papieru – szablon postaci Kliknij obrazek i wydrukuj go z okna, które się otworzy. Warto do tego celu użyć nieco grubszego papieru lub wydruk zrobiony na cienkim papierze nakleić na brystol lub karton. Gdy klej wyschnie, trzeba wyciąć figurki i żłóbek. Zrób nacięcia we wskazanych miejscach (żłóbek, Maryja – nr 1 i 2). Wzdłuż przerywanych linii należy zagiąć żłóbek, podstawki Dzieciątka zginać nie trzeba. Sklej wskazane fragmenty postaci Józefa i Maryi – dzięki temu będzie można je postawić. Dzieciątko można umieścić albo w żłóbku, albo w ramionach Maryi , wsuwając wystający pod Dzieciątkiem element w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj