Reklama

Owies na Wielkanoc sieje wiele osób. Jest to naprawdę proste i ekologiczne. Sianie owsa wpisuje się w polskie tradycje wielkanocne. Wielkanoc to zmartwychwstanie Chrystusa i odradzanie się życia, a kiełkujący owies, podobnie jak siana na Wielkanoc rzeżucha, są jego symbolami. Jeśli uważasz, że zapach rzeżuchy nie komponuje się dobrze z aromatem tradycyjnych potraw i ciast wielkanocnych — owies będzie idealnym rozwiązaniem.

Reklama

Spis treści:

Kiedy siać owies na Wielkanoc?

W związku z tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym i każdego roku wypada w innym terminie, trudno też o przybliżoną datę wysiewania ziarenek owsa. W każdym razie owies najlepiej wysiać nie później niż na dwa tygodnie przed świętami. Gdy posadzimy owies w Niedzielę Palmową, może być już na to za późno. Nasiona potrzebują czasu, aby wykiełkować, a kiełki muszą mieć kilka dni, by powstała z nich piękna i gęsta „trawka”.

Pierwsze kiełki powinny pojawić się po 8-10 dniach od wysiewu. Czas kiełkowania owsa zależy od tego, czy utrzymywana jest wilgotność podłoża. Znaczenie ma także temperatura otoczenia – im jest cieplej, tym nasiona szybciej puszczają kiełki. Po 14 dniach od wysiania nasion źdźbła będą już intensywnie zielone, ale niezbyt długie. Jeśli chcesz mieć na Wielkanoc wysoką zieloną „trawkę”, nasiona trzeba umieścić w podłożu nieco szybciej niż 14 dni przed świętami.

Jak siać owies na Wielkanoc? – porady i inspiracje

Owies, podobnie jak rzeżuchę, można siać na różnych podłożach. Nasiona wykiełkują zarówno w ziemi, jak i na wacie czy ligninie albo na papierowym ręczniku. Sianie w ziemi jest najlepszym rozwiązaniem, bo po świętach można podłoże z resztkami owsa przeznaczyć na kompost, natomiast watę czy papierowe ręczniki wraz z korzonkami trzeba wyrzucić do odpadów zmieszanych, komunalnych, które nie są poddawane recyklingowi.

Do wysiania owsa podłoże z waty czy papieru najlepiej przygotować tak, aby miało nie mniej niż centymetr grubości. W przypadku ziemi wystarczy warstwa 2-3 cm (może być oczywiście grubsza). Zakładając uprawę w doniczce najlepiej wymieszać ziemię z piaskiem i wypełnić nią doniczkę.

Nasiona owsa wykłada się na wierzch podłoża. W przypadku ziemi można nasiona przykryć cieniutką jej warstwą.

owiec na wielkanoc jak zasiać
Alla Rudenko/Adobe Stock

fot. Alla Rudenko/Adobe Stock

Nasiona warto zasiać dość gęsto, aby „trawniczek” był nie mniej gęsty. Im większa powierzchnia podłoża, tym bujniejsza później „zielona łączka”. I najważniejsze na koniec: trzeba dbać, by podłoże było stale wilgotne, ale nasiona nie powinny „pływać” w wodzie, aby nie zgniły.

W czym siać owies na Wielkanoc

Owies można wysiać niemalże w dowolnym naczyniu – od plastikowej tacki po owocach czy warzywach z marketu, przez spodek po ozdobną doniczkę. Poniżej pokazujemy kilka pomysłów na to, jak można siać owies na Wielkanoc, aby stał się efektowną ozdobą.

Owies na Wielkanoc w skorupkach jaj

owies na wielkanoc w skorupkach jaj
naumenkoe/Adobe Stock

fot.: naumenkoe/Adobe Stock

Z wytłoczki na jajka wytnij fragment, np. zawierający trzy miejsca na jaja. Umieść w nich wydrążone skorupki jaj – lepsze będą kacze lub gęsie, bo są większe od kurzych. Wypełnij je ziemią, wsyp nasiona owsa i zwilżaj je rano i wieczorem wodą ze spryskiwacza. Całość trzymaj na parapecie nad kaloryferem, a szybciej wykiełkują.

Owies na Wielkanoc w kubeczkach

owies na wielkanoc w kubeczkach
marylooo/Adobe Stock

fot. marylooo/Adobe Stock

Kubeczki, niekoniecznie białe (choć te wyglądają wyjątkowo pięknie z zielonymi „czuprynkami”), wypełnij ziemią. Lekko ją ugnieć i nawilż. Na wierzchu ułóż dość gęsto nasiona owsa. Przyprósz je ziemią, lekko dociskając. Całość nawilż mocno wodą ze spryskiwacza.

Jeśli zasiejesz owies na Wielkanoc w kilku kubkach, będą świetnie wyglądały, stojąc w rządku na eksponowanej półce.

Owies na Wielkanoc w ozdobnych doniczkach

owies na wielkanoc w doniczkach
Fotema/Adobe Stock

fot. Fotema/Adobe Stock

Do wysiewu owsa można wykorzystać zwykłe, lub ozdobne doniczki, np. metalowe, przypominające miniwiaderka. W doniczkach najlepiej umieścić ziemię i postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku zasiewu owsa w kubeczkach.

Owies na Wielkanoc w ozdobnej ceramice

owies na wielkanoc w ceramice
Alla Rudenko/Adobe Stock

fot. Alla Rudenko/Adobe Stock

Do zasiania wielkanocnego owsa najlepiej nadają się specjalne ceramiczne naczynia – w kształcie skorupek jaj, zajączków itp. Gdy wyrośnie w nich zielona łączka, wraz z pisankami stworzą idealne ozdoby wielkanocne.

Czy owies wielkanocny jest jadalny?

Tak, wielkanocny owies jest jadalny, ale niezbyt smaczny. Lepiej smakują kiełki owsa, czyli rośliny trzeba by zebrać, zanim wytworzą piękne zielone źdźbła. Wyrośnięte źdźbła owsa wielkanocnego, zamiast wyrzucać, można ściąć, drobno poszatkować i dodać do sałatki albo jajecznicy z pomidorami.

Kiełki owsa zbiera się, gdy mają długość samego nasionka, a więc gdy są bardzo małe. Lepiej oddzielnie wysiać owies na Wielkanoc i na kiełki do jedzenia. Zebrane w odpowiednim czasie kiełki owsa są delikatne i łagodne w smaku, idealnie nadają się do deserów, sałatek czy muesli. Zawierają przy tym wiele cennych składników: witaminy – A, B, C, E oraz fosfor, żelazo, fluor, cynk, wapń, jod.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama