walentynki ciekawostki
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Historia walentynek – ciekawostki o święcie zakochanych, tradycje i zwyczaje 

Czy na pewno wiesz, skąd wzięły się walentynki? Historia powstania i aktualne zwyczaje związane z tym świętem potrafią zaskoczyć. Każdy wie, że 14 lutego jest święto zakochanych, nie wszyscy potrafią jednak wyjaśnić, dlaczego właściwie się je obchodzi. Przedstawiamy genezę i garść ciekawostek na ten temat świętowania walentynek w różnych zakątkach świata i w Polsce.

Krótka historia walentynek oraz ciekawostki i zwyczaje związane z tym świętem z pewnością zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaskakujący jest już sam fakt, że na całym świecie z okazji walentynek wysyła się około... miliarda (!) kartek walentynkowych. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat tradycji i historii powstania walentynek. 

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Walentynki: skąd pochodzi to święto?

Wbrew pozorom święto zakochanych nie wywodzi się z Ameryki, choć to właśnie w Stanach Zjednoczonych jest obchodzone najhuczniej.

Walentynki swój początek mają jeszcze w czasach starożytnego Rzymu, czyli w czasach pogańskich. W tym dniu czczono Junonę (rzymską boginię miłosnych doznań) oraz Fauna (boga przyrody). Luperkalia (tak nazywało się to święto) trwały aż do V stulecia – dopiero papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym obchodzonym na cześć św. Walentego – patrona zakochanych (i chorych na padaczkę). Stąd właśnie nazwa święta.

Historia głosi, że panujący w III wieku w Cesarstwie Rzymskim cesarz Klaudiusz ll Gocki zabronił mężczyznom zawierania związków małżeńskich. Chciał w ten sposób przekonać ich, by uczestniczyli w wojnach. Potajemnie ślubów udzielał jednak Walenty, biskup i lekarz. Został za to schwytany i skazany na egzekucję. Stracono go 14 lutego. Jeszcze przed śmiercią zakochał się w niewidomej córce strażnika, a siła jego miłości miała przywrócić dziewczynie wzrok. 

Krótka historia walentynek dla dzieci – w formie bajki

Jeśli chcesz w prosty sposób przybliżyć historię walentynek dziecku, możesz opowiedzieć mu tę krótką bajkę:

Dawno, dawno temu rzymski cesarz chciał, żeby mężczyźni byli groźnymi wojownikami. Nie pozwalał im więc się zakochiwać. Myślicie, że mu się to udało? Oczywiście, że nie! Mógł sobie zakazać ślubów, ale miłości nie da się zabronić! Dzielni żołnierze spotykali się ze swoimi wybrankami w tajemnicy, a pewien wierzący w miłość ksiądz, Walenty, udzielał im w sekrecie ślubów. I to właśnie na cześć tego romantycznego księdza 14 lutego obchodzimy walentynki, czyli święto miłości i wszystkich zakochanych!

Walentynki – od kiedy w Polsce?

Historia walentynek w Polsce nie jest zbyt długa. Święto zakochanych w kraju nad Wisłą obchodzimy od lat 90. XX wieku. Polacy po okresie PRL-u byli początkowo niechętni zachodnim zwyczajom, ale walentynki szybko stały się jednym z naszych ulubionych świąt. Zwyczaje walentynkowe w Polsce przyjęły formę obdarowywania się upominkami i kartkami walentynkowymi. 14 lutego okazał się też dodatkową okazją do organizowania imprez kulturalnych (jak np. koncerty) i wyjścia z domu, chociażby do ulubionej kawiarni czy restauracji – tylko we dwoje lub w gronie najbliższych.

Co roku w Polsce organizowane są walentynki chełmińskie – najhuczniej obchodzone święto zakochanych w kraju.

Walentynki – ciekawostki dla dzieci (i nie tylko!)

Z walentynkami wiąże się sporo ciekawostek. Oto niektóre z nich:

 1. Przyjmuje się, że to Brytyjczycy rozpowszechnili święto zakochanych. Na cały świat rozsławił je sir Walter Scott.
 2. W kilku polskich miastach (między innymi w Lublinie i Krakowie) znajdują się relikwie świętego Walentego. 14 lutego są tam organizowane obchodu ku czci patrona zakochanych.
 3. Pierwszą wzmiankę o walentynkach można odnaleźć w poemacie z 1382 roku. Mowa tutaj o dziele „Sejm Ptasi” (ang. „The Parliament of Fowles”), którego autorem jest Geoffrey Chaucer.
 4. Amerykanie wysyłają najwięcej walentynkowych kartek. Ślą je do wszystkich osób, które darzą sympatią: członków rodziny, przyjaciół, znajomych, kolegów z pracy.
 5. Walentynki w Stanach Zjednoczonych są tak popularnym świętem, że w szkołach odbywają się specjalne lekcje walentynkowe.
 6. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedaje się prawie 200 milionów róż z okazji walentynek.
 7. Na całym świecie na walentynki wysyła się około miliarda kartek walentynkowych.
 8. Kartki walentynkowe zaczęto produkować w 1848 roku w USA. Firmę założyła kobieta – Esther Howland.
 9. Do najpopularniejszych prezentów walentynkowych należą:
 • kartki (52%),
 • czekoladki (50,5%),
 • kwiaty (36%),
 • kolacja w restauracji (35,6%),
 • biżuteria (18,9%),
 • ubranie (14,6%).
 1. Najdroższa kartka walentynkowa była wykonana ze złota. Zdobiło ją serce z diamentów, szafirów i brylantów. Był to walentynkowy prezent dla śpiewaczki operowej Marii Callas.

Zwyczaje walentynkowe na świecie

Różne kraje mają swoje zwyczaje związane z obchodami dnia zakochanych:

 • W Japonii walentynki są świętem panów – są oni rozpieszczani tego dnia przez płeć piękną. Kobiety obdarowują mężczyzn czekoladkami.
 • W Estonii 14 lutego nie jest świętem miłości, a świętem przyjaźni. Estończycy w walentynki sprawiają prezenty swoim przyjaciołom, a nie drugim połówkom.
 • W Walii święto miłości obchodzi się wcześniej – 25 stycznia. Jest to dzień św. Dwynwen, patronki kochanków. W tym dniu Walijczycy swoim ukochanym wręczają łyżki zdobione najczęściej miłosnymi symbolami.
 • W Chinach osoby, które poszukują miłości, idą 14 lutego do świątyni, by prosić figurkę swata o poznanie wyjątkowego człowieka.
 • W Niemczech na kartkach walentynkowych i innych podarunkach często pojawia się świnia – jest ona symbolem dobrobytu.
 • W Rzymie 14 lutego ludzie udają się do Bazyliki Santa Maria in Cosmedin (znajduje się tam czaszka św. Walentego), gdzie modlą się, prosząc o miłość lub dziękując za nią.   


Zobacz też: 

cytaty o miłości
adobe stock
Aktualności
Czym jest miłość? Te cytaty mówią wszystko! Z którym się zgadzacie?
Zdefiniowanie miłości jest zadaniem bardzo trudnym, ponieważ dla każdego może ona oznaczać coś zupełnie innego. Fascynację tym zjawiskiem, które jest najczęściej utożsamiane z uczuciem, widać w wielu cytatach, wierszach i aforyzmach. Oto niektóre z nich! Który jest najbliższy waszemu sercu?

Wielu chciałoby zrozumieć, czym jest miłość, a na pewno każdy chciałby ją poczuć. Większość ludzi doznała tego stanu i potrafi powiedzieć o nim wiele. Są jednak i tacy, dla których miłość wciąż jest tajemnicą i czują, że nie udało im się doświadczyć takiej miłości, jakiej pragną. Poniższy wybór cytatów i fragmentów wierszy może pomóc zobrazować, czym bywa miłość , a szczęśliwcom posłuży za refleksję lub inspirację do życzeń na wiele okazji!  Cytaty o miłości Miłość jest pierwszą wśród nieśmiertelnych rzeczy. Dante Alighieri * * * Aby miłość trwała przez całe życie, trzeba ją pielęgnować starannie jak ogród. Henry Bordeaux * * * Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem. Prawdziwa miłość zaczyna się tam, gdzie niczego już w zamian nie oczekuje. Antoine de Saint-Exupéry * * * Mi­łość ci wszyst­ko wy­ba­czy Smu­tek za­mie­ni ci w śmiech Mi­łość tak pięk­nie tłu­ma­czy Zdra­dę i kłam­stwo i grzech Julian Tuwim * * * Niedojrzała miłość mówi: kocham cię, ponieważ cię potrzebuję. Dojrzała mówi: potrzebuję cię, ponieważ cię kocham. Erich Fromm * * * Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie. Konstanty Ildefons Gałczyński * * * Nie wi­dzia­łam cię już od mie­sią­ca. I nic. Je­stem może bled­sza, tro­chę śpią­ca, tro­chę bar­dziej mil­czą­ca, lecz widać moż­na żyć bez po­wie­trza! Maria Pawlikowska-Jasnorzewska * * * Na naszą słabość i biedę, niemotę serc i dusz. Na to, że nas nie zabiorą do lepszych gór i mórz. Na czarnych myśli tłok, na oczy pełne łez lekarstwem miłość bywa. Jeżeli miłość jest, jeżeli jest możliwa....

Aktualności
Dorota Czaja: Miłość to najprostsza definicja macierzyństwa
Na pytanie, czym jest macierzyństwo, każda mama pewnie odpowiedziałaby inaczej. To uśmiechy, spojrzenia, czuły dotyk, ale też łzy i bezsilność. Bycie mamą to bowiem szereg różnorodnych emocji, obecnych każdego dnia. O swoim macierzyństwie opowiada aktorka, influencerka Dorota Czaja.

!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '1216120725110112'); fbq('track', 'PageView'); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'd7BF1o_lNTUSKi_2.4mZIqe0Dkas88N4mq..5xmPpEn.D7', 'zfjfkienud', 'cfnaszbgauwjlwblcrynoqdnsflf']); Macierzyństwo to nie tylko radosne momenty uchwycone na rodzinnych zdjęciach. To także niewidoczne na zewnątrz trudy dnia codziennego. Żadna z nas nie jest idealna, ale każda jest najlepsza… dla swojego dziecka. O miłości do synów opowiada Dorota Czaja. W którą stronę? Aktorka i influencerka Dorota Czaja podkreśla, że dla niej „drogowskazem w wychowywaniu synów jest kobieca intuicja.” Od niedawna do mamy, taty i Leonarda dołączył mały Antoni. Jak podkreśla mama chłopców „Drugie dziecko to dopełnienie miłości. Brakowało tego puzzelka w naszej rodzinie. Teraz jesteśmy w komplecie”. Miłość na co dzień to czuły dotyk Dorota Czaja zaznacza, że – jak każdej mamie – nie zawsze jest jej łatwo. Wówczas sił dodaje jej Antoni. „ Uśmiech i spojrzenie synka i to wystarcza”. Każda mama wie, że bywa trudno. Dodatkowo presja otoczenia nastawiona na perfekcjonizm nie pomaga przetrwać. Dlatego tak ważne jest, żeby podkreślać to, co najlepsze dla ciebie i twojego dziecka. Pampers pomaga w tym na co dzień. Materiał powstał przy współpracy z: Pampers

walentynki, pomysł na walentynki, prezent na walentynki, seks
Fotolia
Starania o dziecko
7 pomysłów na walentynki we dwoje
Nie masz pomysłu na walentynkowy prezent dla ukochanej osoby? Postaw na coś wyjątkowego, czyli niezwykłe przeżycia. Oto kilka scenariuszy, dzięki którym wasza miłość będzie jeszcze gorętsza.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj