Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tata, dziecko, syn, chłopiec
Tata

Jak wychowywać syna? Rady dla taty

Masz syna i coraz częściej zadajesz sobie pytanie, jak wychować go na dobrego mężczyznę. Co robić i jak postępować, by tak się stało?

Bycie ojcem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Jak nie popełniać błędów w wychowaniu? Przede wszystkim, nie wolno podejmować żadnych działań pod wpływem impulsu. Przypomnij sobie siebie w dzieciństwie, jak źle się czułeś, kiedy ojciec nie poświęcał ci dostatecznie dużo uwagi. Przecież nie chcesz powtórzyć jego błędów. Postaraj się spędzać z synem maksimum czasu i dzielić z nim jego troski i zainteresowania. I przestań wykręcać się pracą oraz zarabianiem pieniędzy. Twoje dziecko ma tylko jedno dzieciństwo!

Psychologia płci: chłopcy są bardziej wrażliwi

Według opinii psychologów, chłopcy są bardziej wrażliwi i gorzej radzą sobie w życiu z problemami niż dziewczynki. Na dodatek od chłopaka wymaga się większej wytrwałości, opanowania, odwagi i wiary w swoje siły. Tą sprzeczność można pogodzić poprzez odpowiednie wychowanie chłopca. A w tej kwestii bardzo wiele zależy od taty. Tata jest dla dziecka największym autorytetem, przyjacielem, obrońcą i kompanem do zabawy, a oprócz tego, po prostu, człowiekiem ze swoimi zaletami, kompleksami i poglądami. Uważaj, żeby nie przekładać syna swoich niezrealizowanych marzeń i planów. Oceniaj własne działania, zastanów się co nimi kieruje.

Tata - wzór do naśladowania

Własny przykład jest najefektywniejszą metodą wychowania. Dziecko nieświadomie przejmuje twój (i mamy) model zachowania, niezależnie od tego, czy wam się to podoba czy nie. Oczywiście, bycie ideałem ojca we wszystkim jest bardzo trudne. Jednak nikt tego od ciebie nie wymaga. Obowiązkowo natomiast musisz być konsekwentny i starać się, by cechy charakteru, które chcesz wykształcić u syna, znajdowały odzwierciedlenie w twoich czynach. Chcesz, żeby syn nigdy nie rozrzucał rzeczy po pokoju? W takim razie ty również musisz dostosować się do ustalonych reguł. A jeśli je złamiesz, bądź przygotowany na uwagę ze strony malca. W tym przypadku nie masz prawa gniewać się na syna.

Jeśli w rodzinie troska o innych jest nieodłączną częścią stosunków między domownikami, to dziecko automatycznie będzie zachowywać się podobnie. Codziennie obserwując zachowanie rodziców, syn uczy się odróżniać "męskość" i "kobiecość". Zapamiętuje, że mężczyzna w rodzinie to siła, autorytet i gotowość przyjścia z pomocą, kobieta natomiast symbolizuje czułość, wrażliwość i kruchość, która wymaga opieki. Nie bądź zbyt wymagający w stosunku do synka, by był on wzorem męskości. Przecież to dopiero dziecko! Jeśli chłopiec lubi bawić się lalkami - nie należy go karcić.

Znana ukraińska psycholog Swietłana Rojz twierdzi, że w każdym człowieku obecny jest pierwiastek męski i żeński. Do 5 lat zabawki dla wszystkich dzieci są jednakowe. A jeśli syn odmawia zabawy samochodem czy mieczem w starszym wieku? To też normalne. Już prędzej ta sytuacja informuje o braku ojcowskiej uwagi lub zbyt wysokich wymaganiach rodziców.

Tato, chwal dziecko

U podstaw wychowania powinna leżeć miłość - to ona daje spokój, szacunek do siebie i siłę. Obserwuj swoje dziecko, a niezależnie od tego, co by ono nie zrobiło, powinno czuć twoją aprobatę. Dzięki niej, chłopiec stanie się bardziej pewny siebie. Jak wiesz z własnego doświadczenia: jeśli szef pochwali twoje zdolności organizatorskie albo pomyślnie napisane sprawozdanie - twój entuzjazm rośnie. Dziecko reaguje na pochwałę z większym zapałem. Powtarzaj, jak wszystko dobrze mu wychodzi. Jakim jest zuchem, że zbudował wieżę z pięciu klocków (zwłaszcza jeśli widzisz, jak się zmartwił, kiedy jego budowa się rozsypywała). Przecież, oprócz oceny rodziców, dziecko nie ma wskazówek na temat tego co jest "dobre" a co "złe".

Tylko nie przesadź z pochwałami! Jeśli "przechwalisz" malucha, wówczas kiedy dorośnie, będzie przekonany, że on ma zawsze rację. Niech uczy się naprawiać swoje błędy. Stymuluj go do tego, by zaczynać od nowa, objaśniaj, że gniewanie się, oczywiście, nie jest zabronione, ale znacznie lepiej jest starać się dążyć do wyznaczonego celu. Syn powinien zrozumieć pewną prawidłowość: jeśli podejmuje się jakiegoś zadania i daje sobie z nim radę - tata go chwali. A jeśli tego zadania nie kończy, wówczas tata wpiera go, pomaga, zachęca, ale czeka na dalsze działania i decyzje ze strony dziecka. Jeśli ojciec będzie tak postępował, dziecko nabierze pewności siebie, nauczy się być bardziej upartym i zawsze pokonywać trudności. A te cechy charakteru są potrzebne w życiu!

Więź między ojcem a synem: spędzajcie czas razem

Pozwól synowi włączyć się do swoich spraw. Kiedy robicie coś wspólnie, w świadomości chłopca kształtuje się przekonanie, że jego uczucia są tobie bliskie i ważne dla ciebie. Właśnie od takich męskich zajęć rozpoczyna się zażyły związek między ojcem a synem, który będzie umacniać się z każdym dniem i doprowadzi do prawdziwego porozumienia. A w przyszłości uda się wam uniknąć konfliktów. Przecież jesteście najlepszymi przyjaciółmi i zawsze umiecie znaleźć wspólny język.

Bawcie się razem. Zagrajcie na komputerze, chłopcy uwielbiają wirtualne wyścigi, zwłaszcza kiedy kierują "samochodem" razem z tatą.
Pozwalaj synowi bawić się dorosłymi "zabawkami". Nie zabieraj mu swojego telefonu komórkowego (potem jakoś objaśnisz szefowi, dlaczego dzwoniłeś w niedzielę o 7 rano).
Rozmawiaj z maluchem jak z kimś równym sobie. Nie bój się, że on nie zrozumie twoich emocji związanych z piłką nożną. Objaśnij mu, dlaczego tobie tak się podoba ta gra.
Często przypominaj swoje dzieciństwo: o czym marzyłeś, jak oceniałeś czyny dorosłych. Pamiętasz, jak kiedyś zapewne mówiłeś: "Jak dorosnę - za nic nie będę taki, jak mój tata"? Opierając się na własnym doświadczeniu, postaraj się nie powtarzać cudzych błędów.

Zobacz też:

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

bliźniaki, bliźnięta
Fotolia
Niemowlę
Bliźniaki z piekła rodem
Niszczyli ściany, psuli zabawki naszego syna i sprzęt męża. Byli nie do wytrzymania.

Próbowaliśmy zrozumieć – to tylko dzieci, nasz syn ich uwielbia. Ale naprawdę byliśmy już nimi bardzo zmęczeni. Chcieliśmy tylko odzyskać spokój... – opowiada Marta B., 29 lat, asystentka Mamo, mamo! Zobacz jaka czerwona koparka! I ma żółta kabinę! – nasz 6-letni Michaś szalał w najlepsze między regałami w sklepie. – Chcesz ją? – zapytałam. – Taaaak – wykrzyknął. – A będę ją mógł wziąć na podwórko? Pokazać Leszkowi i Mateuszowi? – spojrzeliśmy na siebie z mężem przerażeni. Oczami wyobraźni wiedzieliśmy już, jak ci siedmioletni, nad wyraz ruchliwi bliźniacy, nie poprzestaną na oglądaniu zabawki, lecz zaraz wpakują się nam mieszkania. Za nimi, po jakimś czasie przyjdzie ich mama, zaniepokojona, gdzie to są jej „kochane urwisy”. Jakby od pół roku co wieczór nie rysowali naszych ścian, nie darli poduszek, nie rozkręcali zabawek Michała i przycisków w wieży męża. I tak będzie aż do dobranocki, kiedy to Aldona zmęczonym głosem stwierdzi, że pora wracać do domu i przygotować Jurkowi kolację. O synów nie musiała się już martwić, bo jedli z Michałem. – Nie, nie możesz – oboje z mężem byliśmy jednomyślni w kwestii koparki i dzisiejszego wieczora. – Wiesz co synku, niech to będzie niespodzianka dla twoich kolegów – powiedział przytomnie Jacek. – Najpierw pobawisz się koparką w domu, a w sobotę zabierzesz ją ze sobą do piaskownicy. – A dlaczego nie dziś? – zapytał równie przytomnie Michaś. – Dziś nie... – wtrąciłam, by nie przedłużać kłopotliwego milczenia. – Dlatego, że zabieramy cię jeszcze na lody! – Hurra! Lody! Chcę truskawkowe i orzechowe... A mogę jeszcze takie te białe, słodkie? – nasz synek, aż podskoczył z radości. – Myślałem, że lody zimą są niewskazane – Jacek puścił do mnie oko. Ten...

relacja matki z synem
Adobe Stock
Wychowanie
Jak kształtuje się więź między matką a synem? Przeczytaj fragment znakomitej książki!
Masz syna? Koniecznie przeczytaj książkę "Wychowując Kaina", by pomóc mu wyrosnąć na szczęśliwego człowieka. Na zachętę - fragment książki, dotyczący relacji matka-syn.

Dan Kindlon i Michael Thompson w książce "Wychowując Kaina. Jak zatroszczyć się o emocjonalne życie chłopców" (wyd. Mamania) pochylają się na emocjami chłopców i przekonują, że aby wychować ich na szczęśliwych i wrażliwych ludzi, rodzice i nauczyciele muszą pomóc chłopcom zrozumieć i nazywać swoje emocje . Argumentują, że najwyższy czas zapomnieć o tezie, że chłopaki nie płaczą i pozwolić naszym synom na przeżywanie emocji. Z korzyścią dla nich i całego świata. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Mamania mamy dla was fragment rozdziału dotyczącego matek i synów. Matki i synowie. Opowieść o więzi rodzinnej i zmianie Matka i jej dwuletni syn przyszli jak co dzień do parku. Kobieta siedzi na ławce i czyta. Chłopiec rozgląda się dokoła, gorliwie szukając czegoś godnego zainteresowania. Zdobywszy się na odwagę, oddala się od matki na kilka kroków - przypatruje się trawie, gałązkom, owadom, kamykom - i wraca. Obejmuje matkę, wspina się jej na plecy, a potem znowu odchodzi. Za każdym razem zapuszcza się dalej, stopniowo poszerzając zasięg wypraw badawczych. Matka nie traci syna z oczu, a gdy czuje, że zawędrował zbyt daleko, woła go do siebie i rusza mu na spotkanie. Tak właśnie wygląda podstawowy wzorzec relacji między chłopcem i matką . Chłopiec jest odkrywcą, matka - jego macierzystym portem. Przez całe pełne poszukiwań dzieciństwo chłopiec niesie z sobą - pod względem fizycznym i emocjonalnym - bezpieczeństwo i swojskość gwarantowane przez matkę. Dorastając, musi wyrobić sobie zdolność opuszczania jej bez całkowitego zerwania kontaktów i powracania do niej bez sprzeniewierzenia się własnemu ja. Matka ma do spełnienia podobne zadanie: musi starać się zrozumieć potrzeby syna w kolejnych okresach jego życia i właściwie na nie odpowiadać. Tak zrównoważony związek nazywamy synchronicznym. Macierzyństwo zawsze sprowadza się do...

Tata
Tato, nie przegap szansy: jak być zaangażowanym tatą
Wiadomo, że miłość macierzyńska jest niezbędna każdemu dziecku. A co z witaminą T, czyli miłością ojcowską? Podpowiadamy, dlaczego tata jest ważny dla rozwoju dziecka i jak być zaangażowanym tatą.

 Z ojcostwa możesz czerpać wiele radości, a odkrywanie, że masz wpływ na bieg życia własnego dziecka, na pewno da ci dużo satysfakcji i dumy. Nie istnieje ktoś taki jak „urodzony ojciec”. Nie mówi się o instynkcie ojcowskim w przeciwieństwie do macierzyńskiego, w istnienie którego nikt nie wątpi. Bycie ojcem wymaga cierpliwości, wytrwałości, niekiedy nawet hartu ducha. Ale przede wszystkim wymaga czasu – minut i godzin spędzonych przez tatę z dzieckiem. Co robić, gdy dziś czas jest właśnie tym, czego najbardziej wszystkim brakuje? Przemęczony i nieobecny ojciec Najczęściej młoda mama rezygnuje (choćby na pewien czas), z pracy zawodowej po to, by zająć się dzieckiem. Ona poświęca mu wtedy całe dnie, a na tatę spada ciężar utrzymania rodziny . Pracuje więc dużo i intensywnie. Wraca do domu wieczorem i nie zawsze ma ochotę, a czasem nawet brak mu siły, by pobawić się z maluchem lub zająć się jego kąpielą. Zamiast tego opada bezwładnie na kanapę i włącza telewizor lub drzemie nad gazetą. Niektórzy po przyjściu do domu wyciągają papiery albo notes i obmyślają „strategię jutrzejszego dnia w firmie”. Jak wygląda relacja taty z dzieckiem W rozwoju dziecka psychologowie zauważyli wiele prawidłowości, również w sferze kontaktów młodego człowieka z tatą. Istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi związku ojca z dzieckiem są chwile spędzane z potomkiem – czynności pielęgnacyjne, wspólne zabawy, pierwsze uśmiechy maleństwa oraz jego „odpowiedzi” na słowa taty. Kontakty te, choćby to było np. ssanie guzika przy marynarce taty czy targanie za brodę, są dla obu stron przyjemne. Starszy maluch wdrapuje się ojcu na kolana, lubi z nim oglądać książkę, naprawiać zabawkę, baraszkować na podłodze. Dziewczynka w wieku około czterech lat przeżywa romantyczną miłość do taty i może postanowić, że zostanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta