Jak wiadomo, najtrudniejszy jest pierwszy raz. Jeśli nie miałeś dotąd okazji zajmować się kaszlącym i gorączkującym dzieckiem, masz pewnie tremę, ale przecież nie święci garnki lepią. Oto 11 rad, które ułatwią ci zadanie:

Reklama

1. Nie błądź – pytaj

Poproś lekarza o instrukcje i pytaj o wszystko, co chcesz wiedzieć. Jakich objawów możesz się spodziewać, a co powinno cię postawić na równe nogi? Co musisz wtedy zrobić? W jaki sposób podać przepisane leki – przed jedzeniem czy po, wszystkie naraz czy osobno? (Przeczytaj ulotki!).

2. Upewnij się, że masz potrzebne lekarstwa

Jeśli nie, zorganizuj sobie pomoc: poproś o przysługę sąsiadkę, kolegę... Dziecko nie może przecież zostać samo nawet na pięć minut. Jeśli nie ma kto skoczyć do apteki, poproś o pomoc firmę taksówkarską.

3. Zrób sobie ściągę

Zapisz dawki i godziny podawania leków. Taka rozpiska przyda ci się, gdy jest ich sporo, a ty po nocy spędzonej na czuwaniu nad gorączkującym dzieckiem nie jesteś w szczytowej formie. Notuj też temperaturę malucha.

4. Trzymaj lekarstwa z dala od malca

Dzieci bywają sprytne i radzą sobie z różnymi zabezpieczeniami. Gdy obsłużą się same, robi się naprawdę groźnie.

Zobacz także

5. Łagodź objawy

Pękająca głowa, zatkany nos, ból uszu – nawet dorosłym trudno to znieść. Dlatego regularnie czyść dziecku nos, obniżaj temperaturę i rób to, co zalecił ci lekarz.

6. Kontroluj gorączkę

Zbijaj temperaturę, kiedy dojdzie do 38,5 stopni C. Zwracaj uwagę na samopoczucie dziecka.

7. Kąp malucha i myj mu ząbki

Odświeżony i przebrany w czystą piżamę poczuje się lepiej.

8. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia...

Cały obiad pewnie nie przejdzie mu przez gardło. Przyrządź coś lekkiego i niedrażniącego gardła (np. purée z ziemniaków), by nie miał pustego brzuszka.

9. …ale pilnuj, by dużo piło

To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli ma wysoką gorączkę. Nie wolno dopuścić do odwodnienia.

10. Zorganizuj wypoczynek

Chory malec nie powinien biegać po mieszkaniu ani forsować się w żaden inny sposób. Jeśli ma wysoką gorączkę, nie ma na to najmniejszej ochoty. Problem na ogół zaczyna się, gdy temperatura spada. Zakaz biegania nie oznacza jednak, że trzeba więzić dziecko w łóżku. Załóż mu ciepłe skarpety i pozwól na spokojną zabawę na dywanie. To lepsze niż nieustanne zmiany typu ciepła kołdra – chłodna podłoga. Jeśli lekarz kazał dziecku leżeć, postaraj się jakoś mu to osłodzić: opowiedz coś ciekawego, puść kreskówkę, przeobraź łóżko w tratwę albo nawet zapakuj się do niego wraz z maluchem.

11. Bądź aniołem

Chore dziecko marudzi, jęczy, popłakuje... Trzymaj nerwy na wodzy i postaraj się jakoś mu pomóc. Często zwykłe sztuczki na poprawienie nastroju, np. śmieszne miny, mogą nie zadziałać. Musisz więc znaleźć inne sposoby. Może uspokoi malucha kołysanka albo czytanie bajki? Albo kołysanie w ramionach i szeptanie: „Ciiii, już dobrze, kotku”?

Zobacz też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama