więź taty z dzieckiem, opiekuńczy tata
Fotolia
Tata

Jak zostać supertatą? Opiekując się dzieckiem, tworzysz więź!

Drogi tato, na pewno chcesz być opiekuńczym tatą, by twoje dziecko mocno cię pokochało. Nic prostszego! Mamy dla ciebie kilka rad, dzięki którym zbudujesz ze swoim niemowlakiem silną emocjonalną więź. To właśnie miłość!

Silna więź taty z dzieckiem nie wynika tylko z faktu zostania ojcem. To zasługa chwil, które spędzasz razem ze swoim niemowlakiem. Twoja obecność daje mu większe poczucie bezpieczeństwa. Ale nie staraj się być drugą mamą, dziecku wystarczy jedna. Wprawdzie tylko ona może karmić piersią, ale ty też masz spore pole do popisu...

1. Zmieniaj dziecku pieluchy

Tak naprawdę mało który ojciec lubi przewijanie, ale zmiana pieluchy jest znakomitą okazją do pierwszych bliskich kontaktów. Łatwo się też przekonasz, że swoimi wielkimi dłońmi wcale nie zrobisz dziecku krzywdy. Wystarczy tylko, że sprawdzisz, jak wygląda przewijanie noworodka krok po kroku.

2. Czytaj dziecku książki

Książki możesz czytać dziecku jeszcze przed porodem. Pamiętaj, że dziecko częściej słyszy głos mamy, niż twój, dlatego wieczorami staraj się nadrobić te zaległości. Po narodzinach dziecka, czytaj mu co wieczór książki dla dzieci przez kilka–kilkanaście minut. Nie muszą to być bajki dla dzieci – małe dziecko jeszcze nie rozumie twoich słów. Na razie uczy się barwy twojego głosu.

3. Łaskocz i przytulaj dziecko

Czy wiesz, że ojciec głaszcze dziecko inaczej niż mama? Kobieta najczęściej dotyka koniuszkami palców, podczas gdy mężczyzna kładzie całą dłoń na głowie dziecka, jakby na znak, że odtąd zawsze będzie go chronił. A w łaskotaniu ojcowie są absolutnie niezastąpieni. Dziecko poznaje świat przez skórę. A bliski kontakt fizyczny nie jest zarezerwowany tylko dla mam. Dziecko uwielbia chwile, kiedy jego ciało styka się z ciałem taty. Czuje się wówczas bardzo bezpiecznie. Nie zrażaj się, jeśli zauważysz, że na razie chętniej przytula się do mamy. Któregoś dnia wdrapie się na kanapę, na której będziesz siedzieć i przytuli do ciebie główkę.

4. Patrz dziecku w oczy

Wystarczy spojrzeć dziecku głęboko w oczy, a ono z reguły natychmiast rewanżuje się tym samym. Później czekasz, kto pierwszy odwróci wzrok. Wbrew pozorom nie jest łatwo wygrać z dzieckiem!

5. Dyżuruj przy łóżku dziecka

W zdrowiu i w chorobie. Dzieci zwykle nie lubią kłaść się wieczorem spać. Ale jeśli wiedzą, że tata przy nich posiedzi i zamruczy kołysankę, nudny rytuał może stać się atrakcją. Podobnie, gdy dziecko jest chore – spędzanie dni (a czasem także nocy) z rozgorączkowanym, kaszlącym dzieckiem pozwoli ci zrozumieć, jak bardzo ważny jesteś dla swego synka czy córki, a dziecku twoja obecność osłodzi trudne chwile.

6. Kąp się z dzieckiem

Wspólna kąpiel z dzieckiem to fajna zabawa. Poczekaj, aż dziecko będzie pewnie siedziało w wannie i dołącz do niego! Taka kąpiel w dużej wannie to prawdziwa frajda. Im więcej wody uda się wam wylać na podłogę, tym bardziej zadowolone będzie dziecko. Mama, wchodząc do łazienki, powinna odegrać scenę przerażenia wywołaną przez was powodzią.

7. Baw się z dzieckiem

Tata potrafi świetnie bawić się z dzieckiem. Kobiety z bliżej nieokreślonych powodów nie przepadają za błaznowaniem. Natomiast mężczyźni – podobnie jak dzieci – uwielbiają się wygłupiać. Wykorzystaj to. Zabawcie się w berka, wyciągnijcie z kuchennych szafek wszystkie garnki i zróbcie z nich perkusję. Pobiegaj z dzieckiem na plecach po mieszkaniu, udając konia... Możesz w ten sposób zdobyć parę ładnych punktów.

Cytaty o tacie – 14 wzruszających, mądrych, wesołych i dowcipnych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Fotolia.pl
Tata
Dobry tato – co to właściwie znaczy? Wywiad z psychologiem
Dlaczego dobry tato jest taki ważny? I co to w ogóle znaczy "dobry"? Zapytaliśmy o to Urszulę Sajewicz, która jest psychologiem rozwojowym w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Zacznę zaczepnie: po co właściwie jest ojciec, oczywiście poza tym, że daje życie? Nie rodzi, nie karmi piersią, często nie ma go w domu, wiele dzieci wychowuje się bez niego... Może wiec nie jest aż taki ważny? Przeczytaj także: Współczesny tata - kto to taki? Urszula Sajewicz, psycholog rozwojowy: Ależ jest. I to bardzo! Z mnóstwa powodów. Pierwszy z brzegu: tato uczy  dziecko innych rzeczy niż mama i kształtuje w nim zupełnie inne cech y. Można to zobaczyć choćby na placu zabaw. Większość mam  koncentruje się na chronieniu  pociech, uważaniu, by nie zrobiły sobie krzywdy. Ojcowie też o to dbają, ale skupiają się na tym, by zachęcić malucha wspinania się coraz wyżej, korzystania z coraz większej ilości urządzeń, a więc do podejmowania kolejnych wyzwań , pokonywania kolejnych przeszkód, własnej  słabości, lęku. A to jak wiadomo przydaje się nie tylko na zjeżdżalni.  Rolą mamy jest chronienie pisklęcia, ojca – sprawienie, by rozwinęło skrzydła, stało się odważne i samodzielne. Zaraz, zaraz, czy przypadkiem nie  dotyczy to czasów, gdy matki dmuchały w domowe ognisko,  a ojcowie polowali na mamuty? Latamy samolotami i  robimy kariery,  ale – chcemy czy nie – nadal wiele nas łączy z przodkami. Ale przecież dziś od ojców wymaga się  innych rzeczy – mają być przy porodzie, przewijać, kąpać, tulić do snu....  I bardzo dobrze, że to robią,  bo dzięki temu wspierają matk i i są w życiu dzieci od samego początku . Jeśli jednak czują, że np. obecność przy porodzie nie jest dla nich,  nie powinni robić tego na siłę, wyłącznie dlatego, że "tak trzeba". Nie mogą także oczekiwać od  siebie tego samego poziomu roztkliwienia, które widzą w matek  – nie są pod wpływem hormonów, które tuż po porodzie pomagają kobietom odnaleźć się w...

tata. niemowlę, kąpiel niemowlaka
Tata
Zadania specjalne dla taty: opieka nad niemowlęciem
Nie pozwól sobie wmówić, że opieka nad dzieckiem to domena kobiety. Każdy tata może wykąpać malucha, zmienić mu pieluszkę, utulić do snu. I zrobi to najlepiej na świecie!

Czy wiesz, że jako ojciec masz olbrzymi wpływ na to, jak twoje dziecko będzie w przyszłości rozwijać się intelektualnie i ruchowo? Nie musisz czekać, aż malec zacznie mówić czy chodzić. Wystarczy, że z żoną albo sam będziesz pielęgnować maluszka, i to od jego pierwszych dni życia . Pewnie ucieszy cię też to, że niemowlęta, którymi w pierwszych miesiącach opiekował się tata, są podobno bardziej... towarzyskie . Tak przynajmniej twierdzą psychologowie. Dlatego kąp swoje dziecko, przewijaj, wychodź na spacery, baw się – w ten sposób szybciej nawiążesz więź z dzieckiem (niestety, ojcostwa trzeba się nauczyć). Nie bój się wziąć niemowlaka na ręce. Pamiętaj tylko, by delikatnie podtrzymać jego główkę. Gdy przytulisz dziecko, poczujesz przypływ uczuć. Pozwól sobie na to. A może weźmiesz urlop, gdy urodzi się dzidziuś? Nawet nie wiesz, jak teraz młodej mamie potrzebna jest twoja pomoc. Oto co tata może robić przy dziecku:ąpiel ą Kąpiel noworodka W pierwszych tygodniach kąpcie dziecko razem. Gdy nabierzesz wprawy, możesz przejąć ten obowiązek. Jak zorganizować kąpiel noworodka ? Sprawdź, czy w łazience jest ciepło. Powinno być 24–25°C. Przygotuj: kosmetyki, ręcznik, waciki, pieluchę, ubranko oraz gazik nasączony spirytusem (kupisz w aptece), jeśli kikut pępka jeszcze nie odpadł. Do wanienki nalej wody, sprawdź termometrem, czy ma około 37°C. Przemyj dziecku buzię i oczy. Powieki noworodka skleja czasem żółta wydzielina, którą zmyjesz solą fizjologiczną (kupisz w aptece). Uszy czyść co kilka dni patyczkami z ogranicznikami, by nie uszkodzić ucha środkowego. Rozbierz dziecko i przenieś do wanienki. Ułóż jego główkę na swoim lewym przedramieniu, dłonią pewnie obejmując jego paszkę. Prawą podłóż pod pośladki. Gdy dziecko będzie już w wodzie, oparty pupą o dno wanienki, prawą ręką będziesz mógł umyć główkę i...

tata, noworodek
Tata
Jak być dobrym tatą od samego początku?
Nie piersi pełne mleka, ale entuzjazm, poczucie humoru, upór i oddanie są potrzebne, żeby zostać dobrym tatą. Podpowiadamy, jak od samego początku być świetnym ojcem.

Dobrym tatą można być już od dnia porodu. Ciąża twojej partnerki to jedyny czas, w którym nie miałeś wpływu na opiekę nad swoim dzieckiem. Reguły się zmieniają, gdy pępowina zostaje odcięta. Teraz masz prawo i obowiązek zajmować się nim na równi z jego mamą . I możesz to robić naprawdę dobrze. Dodatkowa wiadomość: w Europie zanika patriarchalny model rodziny. Zastępuje go model partnerski, w którym kobieta i mężczyzna dzielą się obowiązkami. Pokażemy ci, jak zostać modnym tatusiem już teraz. Tata nie zrobi krzywdy niemowlakowi Wielu mężczyzn czuje się bezradnie w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Mówią, że się boją, że brak im doświadczenia. Czasem debiutujący w swojej roli tatusiowie, podobnie jak mamy, mogą nawet przechodzić poporodową depresję . Do zadań zawodowych przygotowują szkolenia, jest wsparcie techniczne, nadzór pracowniczy, zaś „bycia tatą” musisz się nauczyć w trakcie pracy. A najlepszy sposób nauki to praktyka. Noworodek jest bardziej odporny i zniesie więcej niezdarności, niż sądzisz. Nie ucierpi z powodu twojego braku doświadczenia. Nie „przełamie się” przy twoim niepewnym dotyku. Nie skrzywdzi cię żadną oceną – nie ma punktu odniesienia, nie zna innego, „idealnego” ojca, z którym mógłby cię porównać. Śmiało przewiń noworodka , obejrzyj, przytul. Wbrew pozorom z takim maleństwem można nawiązać świetny kontakt. Jeżeli zaspokoisz wszystkie jego potrzeby, a ono wyczuje twoje dobre intencje – zaakceptuje cię razem z twoimi niedoskonałościami, krzywo założoną pieluchą i poplamionym kaftanikiem. Tata pomaga w karmieniu piersią! Nie pozwól się odsunąć. Świeżo upieczonym mamom wydaje się, że one wszystko zrobią najlepiej . Uczestnicz w pielęgnowaniu, nie daj sobie wmówić, że się na tym nie znasz. Możesz zostać specjalistą od kąpieli albo mistrzem usypiania....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz