Zabawki i zabawy wspomagające integrację sensoryczną

Integracja sensoryczna to inaczej łączenie informacji, które do mózgu płyną ze wszystkich zmysłów oraz przetwarzanie ich na reakcje organizmu. Oprócz znanych 5 zmysłów (wzrok, słuch, smak, węch, dotyk), mamy także tzw. zmysły ukryte, czyli czucie głębokie i zmysł równowagi. Szczególną rolę wśród sensoryki odgrywają zmysł dotyku, błędnikowy i czucia głębokiego. Zmysły muszą ze sobą współpracować, a mózg musi je prawidłowo interpretować, żeby dziecko prawidłowo się rozwijało. Dzięki prawidłowej integracji sensorycznej dziecko może uczyć się, bawić i funkcjonować w świecie Jeśli któryś ze zmysłów ma zaburzone działanie, możemy wtedy mówić o zaburzeniach integracji sensorycznej, którą należy leczyć terapią (SI), ale jej działanie można wspierać również zabawkami sensorycznymi czy wspólną zabawą w domu.
Zabawki sensoryczne i zabawy wspomagają terapię zaburzeń
Zabawki, które chcemy wam pokazać zostały w większości stworzone w oparciu o zasady, którymi kieruje się terapia wspomagająca rozwój zmysłów, stworzona specjalnie dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej.
Zabawki sensoryczne rozwijają najważniejsze zmysły dziecka, choć zdecydowana większość z nich skupia się na stymulacji dotyku i wzroku. Są też takie, które wspomagają słuch, małą motorykę (sprawność dłoni i palców) oraz czucie głębokie (zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała). Zabawkami sensorycznymi może się bawić już całkiem malutkie dziecko, np. grzechotkami, które dodatkowo rozwijają zmysł dotyku i wzroku. Warto je starannie wybrać - dzięki nim dziecko będzie się nie tylko bawić, ale także świetnie się rozwijać.
Ranking zabawek dla dzieci - sprawdź opinie rodziców!
Zabawy sensoryczne wspomagają także rozwój inteligencji emocjonalnej!
Inteligencja emocjonalna to szeroka umiejętność rozumienia swoich i cudzych emocji – to empatia, zdolność dopasowania się do otoczenia i współodczuwania emocji przez dziecko. Odpowiednio rozwinięta inteligencja emocjonalna bardzo pomaga w codziennym życiu. Dzięki zabawom, które mają wspierać rozwój zmysłów (integracja sensoryczna), możesz również wpływać na rozwój tej inteligencji. Wybieraj zabawy, które pobudzają zmysł dotyku i kontaktu z drugim człowiekiem, czyli np. takie które dotyczą przytulania, dotykania się nawzajem, wspólnej zabawy dziecka z rodzicami – np. zabawy piaskiem kinetycznym czy lepienia z ciastoliny.
Polecamy także: