Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na słonecznik, uczulenie na ziarna słonecznika, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Słonecznik

Rzadko uczula pyłek tej rośliny - objawy mogą się pojawić, jeśli przebywamy w pobliżu upraw słonecznika -najczęściej jednak czynią to alergeny pochodzące z ziaren słonecznika. Są one odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego reakcję alergiczną mogą wywołać także uprażone pestki oraz pieczywo z ziarnami. To właśnie słonecznik bywa częstą przyczyną alergii wśród piekarzy. Objawy uczulenia mogą się pojawić nawet, jeśli nie jemy jego pestek. Uczulać może również pokarm dla ptaków, który je zawiera, ponieważ drobiny alergenów osiadają w kurzu domowym. Alergeny słonecznika często dają również odczyny krzyżowe z pyłkiem bylicy, rzadziej zdarzają się reakcje uczuleniowe na pyłki drzewa oliwnego, traw i zbóż oraz złocienia.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy