Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na słonecznik, uczulenie na ziarna słonecznika, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Słonecznik

Rzadko uczula pyłek tej rośliny - objawy mogą się pojawić, jeśli przebywamy w pobliżu upraw słonecznika -najczęściej jednak czynią to alergeny pochodzące z ziaren słonecznika. Są one odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego reakcję alergiczną mogą wywołać także uprażone pestki oraz pieczywo z ziarnami. To właśnie słonecznik bywa częstą przyczyną alergii wśród piekarzy. Objawy uczulenia mogą się pojawić nawet, jeśli nie jemy jego pestek. Uczulać może również pokarm dla ptaków, który je zawiera, ponieważ drobiny alergenów osiadają w kurzu domowym. Alergeny słonecznika często dają również odczyny krzyżowe z pyłkiem bylicy, rzadziej zdarzają się reakcje uczuleniowe na pyłki drzewa oliwnego, traw i zbóż oraz złocienia.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.