śluz po zapłodnieniu
fot. Adobe Stock

Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?

Śluz po zapłodnieniu różni się od śluzu, który jest wydzielany podczas normalnego cyklu u kobiety. Na początku ciąży zwiększa się jego produkcja, która trwa aż do porodu. Sprawdź, jak zmienia się śluz po zapłodnieniu.
Joanna  Biegaj
śluz po zapłodnieniu
fot. Adobe Stock
Śluz po zapłodnieniu chroni przyszłą mamę oraz dziecko przed różnego rodzaju infekcjami. W ciąży pojawia się on w większych ilościach. Niektóre zmiany mogą jednak świadczyć o rozwijającej się infekcji. Zdarzają się także przypadki, gdy śluz nie występuje wcale – nazywa się to „fazą suchą”.

Spis treści: 
  1. Śluz po zapłodnieniu: pierwsze dni
  2. Jak zmienia się śluz po zapłodnieniu?
  3. Jaki jest śluz po zapłodnieniu?
  4. Kolor śluzu po zapłodnieniu
  5. Śluz po zapłodnieniu przed okresem

Śluz po zapłodnieniu: pierwsze dni

Wiele kobiet zastanawia się, czy po zapłodnieniu wydziela się śluz. Owszem, jest go wręcz więcej niż wcześniej. Jest to jeden z objawów zapłodnienia. Śluz po zapłodnieniu jest gęsty i rozciągliwy, przypomina nieco śluz, który wydziela się podczas dni płodnych.

Powstanie z niego czop śluzowy, który zatyka szyjkę macicy. Śluz szyjkowy po zapłodnieniu stanowi ochronę dla rozwijającego się płodu. Zapobiega on między innymi wnikaniu bakterii do pochwy. Pod koniec ciąży czop śluzowy odchodzi, otwierając szyjkę macicy i robiąc miejsce na narodziny dziecka. Wydalenie czopa śluzowego jest jednym z sygnałów zbliżającego się porodu.

Gdy już wytworzy się czop śluzowy (nie jest to równoznaczne z jego odejściem), wydzielina stanie się bardziej wodnista.

Jak zmienia się śluz po zapłodnieniu?

Z czasem śluz robi się wodnisty, a kobieta może mieć wrażenie wilgoci. Podczas ciąży śluz jest bardziej ciągnący i przezroczysty, wydziela się także w znacznie większej ilości niż normalnie. Jest to konsekwencją zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży. Duże ilości śluzu kobieta może zauważać aż do samego porodu.

Jeżeli kobieta dokładnie obserwuje śluz podczas różnych momentów cyklu – możliwe, że dostrzeże różnicę. Na podstawie zwiększonej produkcji śluzu – można podejrzewać zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Należy jednak pamiętać, że organizm każdej kobiety jest inny, a ciąża musi być potwierdzona za pomocą testu ciążowego lub badania stężenia Beta hCG, a także konsultacji ginekologicznej.

Jaki jest śluz po zapłodnieniu?

Śluz nie jest taki sam u każdej przyszłej mamy. Bardzo trudne jest więc określenie tego, jak dokładnie wygląda śluz po zapłodnieniu. Na różnych etapach ciąży śluz może zmieniać kolor z przezroczystego na mleczny lub jasnożółty.

Śluz w ciąży jest:
  • przezroczysty,
  • bezwonny,
  • rzadki (niekiedy nawet wodnisty),
  • białawy lub o lekko żółtym zabarwieniu.

Kolor śluzu po zapłodnieniu

Śluz po zapłodnieniu jest przezroczysty lub białawy, jednak podczas całej ciąży jego barwa może się zmieniać. Przyszła mama powinna obserwować wydzielinę z pochwy, ponieważ czasami zmiana jej koloru (np. na zielonkawy) może świadczyć o infekcji. Nieprzyjemny lub wręcz cuchnący zapach również jest sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy tego lekceważyć. W takiej sytuacji koniecznie udaj się do ginekologa.

Podczas ciąży bardzo ważne jest szczególne dbanie o higienę miejsc intymnych, aby zapobiec potencjalnemu rozwojowi różnych infekcji narządów rozrodczych.

Śluz po zapłodnieniu przed okresem

Śluz po zapłodnieniu przed okresem kobieta czasami może pomylić ze zbliżającą się miesiączką. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które wynika z zagnieżdżenia się zarodka. Takie plamienie jest jednak znacznie krótsze, niż miesiączka. Zazwyczaj ma różową lub brązową barwę.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy