Piękne stare imiona żeńskie
Adobe Stock
Imiona

Stare imiona żeńskie – dawniej popularne, a dzisiaj zapomniane [LISTA]

Stare imiona żeńskie, które z dumą nosiły nasze babcie lub prababcie, nie cieszą się dziś popularnością wśród przyszłych rodziców. W zestawieniach TOP 10 imion od lat królują: Zuzanna, Hanna, Zofia czy Julia. A może warto wybrać klasyczne imię, które dawniej cieszyło się popularnością, a dziś jest niedocenione?

Wybór imienia dla dziecka nierzadko przysparza przyszłym rodzicom wielu emocji. W głowach pojawiają się liczne pytania: czy imię będzie pasowało do charakteru dziecka? Jak brzmi zdrobnienie? Czy imię będzie wyróżniać moje dziecko? Nic dziwnego, w końcu ta decyzja dotyczy osoby, dla której chcemy jak najlepiej. Taką alternatywą mogą być stare imiona żeńskie. Sprawdź nasze propozycje.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Klasyczne imiona żeńskie

Tradycyjne imiona dla dziewczynki, które nie plasują się w czołówce najpopularniejszych imion, są równie piękne. Oto niektóre z nich:

 • Aniela
 • Bożena
 • Dagna
 • Elena
 • Elżbieta
 • Ewa
 • Irena
 • Jagoda
 • Janina
 • Kalina
 • Krystyna
 • Milena
 • Regina
 • Teresa
 • Wanda

Sprawdź najpopularniejsze imiona 2022 roku.

Stare polskie imiona żeńskie

Stare imiona, które często nosiły nasze babcie, wcale nie są pozbawione uroku. Young Leosia, znana polska raperka, didżejka, gwiazda mediów społecznościowych i idolka nastolatków na drugie imię ma... Leokadia. Może niebawem znów stare polskie imiona staną się modne?

 • Bogna
 • Bogumiła
 • Czesława
 • Dąbrówka
 • Leokadia
 • Florentyna
 • Franciszka
 • Henryka
 • Jadwiga
 • Kazimiera
 • Konstancja
 • Ludmiła
 • Marianna
 • Sława
 • Władysława

Dowiedz się, jakie są najładniejsze imiona dla dziewczynki.

Zobacz także:

silne imiona żeńskie
Adobe Stock/Alena Ozerova
Imiona
Silne imiona żeńskie: imiona dla silnej i pewnej siebie dziewczyny. Lista
Silne imiona dla dziewczynki to dobry wybór, jeśli z rozwagą myślisz o przyszłości córki. Prezentujemy imiona żeńskie, za którymi stoi pewność siebie, przebojowość i odwaga. Takie imiona mogą pomóc osiągnąć życiowy sukces.

Silne imiona żeńskie to piękne imiona o wyjątkowym znaczeniu. Jeśli wierzysz, że imię ma wpływ na życie człowieka, wybierz jedno z nich dla swojej córki. Silna imiona żeńskie Imiona dla pewnych siebie kobiet mają różne pochodzenie i brzmienie, ale łączy je jedno: niosą ze sobą moc i siłę potrzebną do radzenia sobie z przeciwnościami losu. Nic dziwnego, bo to często imiona bohaterek, królowych i wojowniczek. Wybrałyśmy najładniejsze imiona dla silnych dziewczynek.  Imiona dla silnej dziewczyny: lista Poniżej lista silnych imion żeńskich wraz z ich znaczeniem. Wszystkie świetnie nadają się dla odważnej dziewczynki i pewnej siebie kobiety: Elżbieta : pochodzi od hebrajskiego słowa elzeba lub eliszeba, co oznacza: „Bóg jest moją przysięgą” (albo „Bóg jest moją doskonałością”), ewentualnie od słowa jezabel oznaczającego „wywyższona przez Boga”. Nazywane jest imieniem królewskim. Jedno z najstarszych imion, które dotrwały do dnia dzisiejszego.  Jadwiga : wywodzi się od słowa hadwig lub hedwig, które złożone jest z elementów hadu  („walka”) oraz wig, („bój”). Oznacza więc: „waleczna kobieta”. Marcela : wywodzi się od nazwy Marcelli / Marcellus – jednej z gałęzi rzymskiego patrycjuszowskiego rodu Klaudiuszów. Żeński odpowiednik imienia Marceli (oznacza: „mały wojownik”). Matylda : pochodzi od słów macht („siła, władza”) oraz hiltia („walka”). Oznacza więc: „ta, która jest silna, odważna w walce”. Regina : oznacza: „królowa”. Nawiązuje do zwrotu Regina Coeli, który określa Matkę Boską Królową Niebios. Stefania : wywodzi się od słowa stephanos, które oznacza „wieniec, znak zwycięstwa, korona”. Oznacza więc: „ukoronowana, nagrodzona wieńcem zwycięstwa”....

Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Adobe Stock
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Imiona aniołów od lat są chętnie nadawane dzieciom. Jakie imiona aniołów (a właściwie archaniołów) występują w Biblii? Jakie jest znaczenie tych imion? Czy mają szczególną moc chronienia dzieci przed złem?

Anioł to duchowa, świetlista postać, często ukazywana ze skrzydłami – łac. angelos to dosłownie: skrzydlaty posłaniec. Aniołowie słyną też z tego, że wielbią Boga i służą mu oraz stanowią łącznik między tym co ludzkie i boskie. Spis treści: Imiona aniołów: lista Imiona aniołów: znaczenie Imiona anielskie: jakie są? Imiona aniołów: lista Ilu jest aniołów? Biblia nie podaje żadnej konkretnej liczby. Wiemy tylko, że królowi Danielowi objawił się Bóg w towarzystwie milionów niebieskich duchów („Tysiąc tysięcy razy dziesięć tysięcy stało przed nim” (Dn 7, 10). Jeśli chodzi o imiona aniołów – Pismo św. podaje jedynie trzy: Michał Gabriel Rafał   Michał uważany jest za obrońcę chwały bożej. Gabriel – za anioła specjalnych objawień. Rafał – za anioła, który potrafi uzdrawiać choroby ciała.   Z pozabiblijnych źródeł możemy dowiedzieć się również o istnieniu aniołów (archaniołów) o takich imionach jak: Uriel Symiel Orifiel Zachariel   Pozabiblijne źródła (mitologie, publikacje okultystyczne) podają również setki imion upadłych aniołów (czyli diabłów, demonów), takich jak m.in. Belzebub, Lucyfer, Mefistofeles, Ezekiel, Samael, Uzjel, itd.   Imiona aniołów, które nie pochodzą z Pisma Świętego nie przyjęły się jako imiona nadawane dzieciom. Od lat rodzice nazywają swoje pociechy imionami aniołów biblijnych, takimi jak:  Michał, Michalina, Gabriel, Gabriela Rafał, Rafaela   Imiona aniołów: znaczenie  Michał, Michalina   Hebrajskie  mikha`el oznacza „Któż (jest wielki) jak Bóg” lub „podobny do Boga”. Imię to nosił archanioł Michał, który zgodnie z przekazem biblijnym sprzeciwił się szatanowi właśnie z okrzykiem „Mikha`el!” W Nowym...

Imiona męskie zakończone na a
Adobe Stock/Patryk Kosmider
Imiona
Imiona męskie zakończone na –a? Jest ich całkiem sporo!
W Polsce dość rzadko chłopcy otrzymują imię zakończone na –a. Prawdopodobnie dawniej zdarzało się to o wiele częściej niż teraz. Co nie znaczy, że w XXI wieku tego typu imion nie nadaje się wcale. I nie chodzi wyłącznie o imię Maria…

Zgodnie z polskim prawem imię nadawane dziecku musi jednoznacznie wskazywać na jego płeć. W związku z tym, że imiona kończące się na –a najczęściej są imionami żeńskimi – może wydawać się, że urzędnicy w USC mogą mieć zastrzeżenia co do imion męskich zakończonych na tę samogłoskę. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza jeśli chodzi o polskie imiona. Polskie imiona męskie kończące się na –a: lista Wśród polskich imion męskich zakończonych na –a jako pierwsze może przychodzić na myśl imię Maria . Tak na drugie imię miał święty męczennik Maksymilian Kolbe, ale nosi je również wiele współczesnych znanych osób, jak np. Bronisław Maria Komorowski (polski prezydent w latach 2010-2015) czy Tadeusz Maria Sznuk (prezenter znany z programu „Jeden z dziesięciu”). A inne imiona męskie, zakończone na -a, które nosili lub noszą chłopcy i mężczyźni narodowości polskiej? To: Kuba (ostatnio często właśnie ta forma imienia Jakub wpisywana jest do aktu urodzenia dziecka) Barnaba Bonawentura Kosma Dyzma Jarema Lasota Niepełka Rokita Zawisza Żegota Zagraniczne imiona męskie kończące się na –a: lista Mircea Eliade (rumuński filozof kultury i religioznawca), Andrea Boccelli (włoski śpiewak), Andrea Giani (siatkarz), Ola Serneke (mąż Joanny Liszowskiej narodowości szwedzkiej), Jeremiah Dąbrowski (piłkarz, którego ojcem jest Polak a matką – Amerykanka pochodzenia francuskiego – jego imię wymawia się bez głoski „h” na końcu). Męskich imion zagranicznych zakończonych na –a jest zdecydowanie więcej niż polskich. To na przykład: Agryppa Akwila Andrea Elia Elisza Esa Esra Gösta Iikka Isaia Jehuda Jona Juda Jukka Joshua Kosma Malachia Mihnea Miikka, Mika Mircea...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj