GRY
13 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

13-tygodniowe niemowlę staje się z dnia na dzień dojrzalszym niemowlakiem z nowymi umiejętnościami. Zaczyna powoli odkrywać, że jest małym człowiekiem. Lubi oglądać swoje rączki, zaczyna dotykać nimi główki. Reakcja ta różni się od zwykłego drapania po głowie, które mogło wystąpić w drugim miesiącu życia, a wywołane było podrażnieniem skóry.

Równocześnie z macaniem i chwytaniem własnego ciała rozwija się reakcja dotykania i chwytania przedmiotów. Ponieważ najłatwiej dostępnym dla dziecka przedmiotem jest kołderka lub kocyk, to na nich skupiają się pierwsze ćwiczenia rączek. Zauważysz, że dziecko w pewnym momencie dotyka kołderki i odruchowo zaciska na niej dłonie, nie patrząc w tym kierunku.

Reakcja ta zapoczątkowuje okres poznawania przedmiotów rączkami. Twoje dziecko z wielkim zainteresowaniem będzie oglądać każdą zabawkę, która pojawi się w jego zasięgu. Najłatwiej zauważa przedmioty znajdujące się nad jego klatką piersiową. Rośnie również siła ramiona dziecka. Niemowlę lubi wymachiwać nimi w górę i w dół.

1.-6. miesiąc życia - co powinno umieć niemowlę?

Postaraj się umożliwić dziecku swobodę ruchów: jeśli to możliwe, jest lato lub w pokoju (łazience) jest ciepło, pozwól niemowlęciu cieszyć się nieskrępowaną ubrankiem swobodą.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Dziecko już od urodzenia ma świetnie rozwinięty zmysł powonienia. Niemowlę bardzo szybko uczy się zapachu rodziców (szczególnie mleka mamy), a teraz potrafi rozpoznać także inne, na przykład zapach perfum mamy czy taty, swojego mydełka, niektórych zabawek.

Twoje dziecko staje się coraz bardziej rozmowne. 13-tygodniowe niemowlę uwielbia słuchać własnego głosu, bawi się wydawanymi przez siebie dźwiękami, może przez wiele czasu gaworzyć, powtarzając te same głoski. Każde dziecko wybiera sobie do tego porę odpowiednią dla siebie: jedne dzieci robią to w samotności, kiedy pozostawimy je w łóżeczku, inne przy dźwiękach muzyki, np. przy włączonym radio, jeszcze inne w towarzystwie osób dorosłych, podczas gwaru rozmów.

Najlepszym sposobem zachęcenia dziecka do mówienia, jest jak najczęstsze przemawianie do niego. Dziecko uczy się przecież, naśladując ciebie. Będzie szukać źródła dźwięku, obserwować twoją twarz, czasem zastygnie bez ruchu wpatrzone w ciebie jak w obrazek. Naśladuj dźwięki, jakie wydaje twój niemowlak: zobaczysz, jaki uśmiech na jego twarzy to wywoła!

Jak rozmawiać z niemowlakiem - zobacz film.

W miarę jak powiększa się zasób wydawanych przez dziecko dźwięków, zaczyna ono również gestykulować naśladując ciebie. Taka „rozmowa” z użyciem zarówno głosu, jak i gestykulacji jest wyraźnie społeczną interakcją między niemowlęciem a jego opiekunami. Porozumiewanie się w ten sposób przyspiesza rozwój umysłowy dziecka i pogłębia jego więź emocjonalną z rodzicami. Dzieci w wieku 13 tygodni wykazują szczególne przywiązanie do osób, które z nimi najczęściej przebywają. Możesz zauważyć smutek dziecka, gdy wychodzisz, radość i podniecenie, gdy ponownie pojawiasz się w pokoju. Twój 13-tygodniowy niemowlak potrafi się głośno śmiać, nawet bez wyraźnej przyczyny.

Twoje 13-tygodniowe dziecko najchętniej bawi się w pozycji półleżącej (w bujaczku lub foteliku). Jednak najszczęśliwsze jest wtedy, gdy w pobliżu znajduje się mama. Wtedy bowiem czuje się bezpieczne.

Co cię może niepokoić?

Czy można używać płynu do płukania ubranek niemowlęcia?

Zanim dziecko skończy 3 lata, zamiast kwiatowych kompozycji musi wystarczyć ci zapach czystego prania. Silne detergenty i środki zapachowe zawarte w płynach do płukania mogą być przyczyną wysuszenia skóry czy nawet alergii kontaktowej. Rzeczy starszego dziecka możesz wypłukać w płynie zmiękczającym typu „sensitive” czy „delicate”. Ale wcześniej sprawdź, czy skóra je dobrze toleruje – nie pojawia się na niej zaczerwienienie lub wysypka.

Ekspert radzi

Czy można przekłuć uszy niemowlęciu?

Nie. Rozumiem, że kolczyki mają być ozdobą, ale czy kilkumiesięczne niemowlę warto narażać na ból przekłucia uszu i gojenia się rany?

Poza tym u niemowlęcia jest ryzyko urazu uszu, bo kolczyk może na przykład zaczepić o ubranie. Dziecko będzie miało jeszcze wiele okazji, by podjąć decyzję, czy chce mieć kolczyki.

Poczekałabym więc raczej z przekłuciem uszu, aż dziecko będzie starsze.

Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Film

Co zrobić, żeby dziecko lepiej spało?

Więcej o 13. tygodniu

W którym centylu jest dziecko? (Siatki centylowe online)
10 popularnych błędów podczas karmienia butelką
Mydło kontra chusteczki, czyli cała prawda o kosmetykach dla niemowląt
Etapy rozwoju dziecka - 7 kroków milowych
Wymarzona niania - 10 rad, dzięki którym ją znajdziesz
Nadwrażliwe niemowlę - co to znaczy? Rozmowa z psychologiem

Porozmawiaj o 13. tygodniu

Mokry kaszel u niemowlaka - co robić?
Najlepsze marki kosmetyków dla dzieci
Wkładki laktacyjne - używacie?


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!