14. tydzień ciąży

14 tydzień ciąży to początek 2 trymestru. Dziecko mierzy ok. 9-10 cm i waży 35-50 g. Maluch może zacząć robić minki i ssać kciuk.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

14. tydzień ciąży to już drugi trymestr. Rozpoczynasz 4. miesiąc ciąży. Brawo, dobra robota! Zazwyczaj w drugim trymestrze większość kobiet może odsapnąć zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Wszelkie dolegliwości pierwszego trymestru najczęściej łagodnieją lub całkowicie zanikają. Sprawdź, jak rozwija się dziecko i co jeszcze zmienia się u ciebie.

Wielkość płodu w 14 tygodniu ciąży

W 14. tygodniu dziecko osiąga rozmiar średniej wielkości pomarańczy lub brzoskwini/nektarynki. Jest takie mniej więcej, jak zaciśnięta pięść, która powolutku się zaczyna otwierać. Mierzy ok. 9-10 cm i waży 35-50 g.

Płód w 14 tygodniu ciąży:

14 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Na początku drugiego trymestru ciąży każde dziecko zaczyna rosnąć w swoim tempie - jedne maluchy szybciej, drugie wolniej. Dzieci coraz mocniej się rozprostowują, ponieważ wydłużają się ich szyje, a główki oddalają od klatki piersiowej. Pomimo różnic w tempie wzrostu, wszystkie dzieci nadal rozwijają się według jednego wzorca.
 
Zdjęcie USG 14 tydzień ciąży
 
 

Jak rozwija się dziecko?

Jak maluszek w twoim brzuchu wygląda i się zmienia w 14. tygodniu ciąży? Na pewno jest ruchliwy, ma jeszcze dużo miejsca w pęcherzu płodowym i chętnie z tego korzysta. Takie ćwiczenia wzmacniają jego mięśnie i rozwijają układ nerwowy. Co jeszcze?
 • Na czubku główki pojawiają się już pierwsze włoski!;
 • A do tego zawiązki brwi i rzęsy oraz owłosienie ciała - tzw. meszek płodowy zwany lanugo.;
 • Tarczyca dziecka zaczyna produkcję hormonów - u chłopców pojawia się prostata, u dziewczynek - jajniki powoli zstępują z brzucha do miednicy.;
 • Maluch może tez zacząć robić pierwsze minki i zaczynać ssać kciuk.
Meszek płodowy ma za zadanie ogrzewać dziecko i działa jak puszysta kołderka. Najczęściej zanika wraz z pojawieniem się warstewki tłuszczu. Choć zdarza się czasem, że noworodek, zwłaszcza urodzony przed terminem, rodzi się cały owłosiony.

Co się zmienia u ciebie w 14 tygodniu ciąży?

Jak czuje się przyszła mama w 14. tygodniu? Jeśli do tej pory cierpiałaś na mdłości i wymioty, teraz wreszcie odczujesz ulgę i będziesz miała ochotę na jedzenie. Wszelkie lęki związane z ciążą także cię opuszczą i będziesz spokojniejsza. Możesz cieszyć się swoim stanem w pełni. Jeśli do tej pory nie obwieściłaś światu, że jesteś w ciąży, teraz zrobisz to z radością.

Oto co jeszcze najczęściej dzieje się z tobą i z twoim ciałem:

 • Odczuwasz spory przypływ energii;
 • Twoje piersi nadal się powiększają, ale już powoli przestają boleć (musisz już mieć odpowiedni stanik!);
 • Dziąsła bolą i puchną (krwawienie dziąseł w ciąży jest bardzo częste);
 • Masz problemy z oddychaniem, nie możesz złapać tchu (niewielkie duszności w ciąży to także norma);
 • Nie możesz spać.

Zdarza się, ale bardzo rzadko, że u niektórych kobiet, właśnie teraz dopiero zaczynają się ciążowe mdłości i wymioty. Jeśli to już za tobą, na pewno im nie zazdrościsz...;)

Problemy ze snem w ciąży i ich przyczyny

Wiele kobiet w ciąży cierpi na różnego rodzaju problemy ze snem. Takie jak częste budzenie w nocy lub po prostu bezsenność. Jakie są przyczyny? Ich pochodzenie jest najczęściej fizjologiczne i emocjonalne. W drugim trymestrze najczęściej przeszkadza spać zgaga, problemy z oddychaniem i śluzówkami oraz to, że martwisz się o poród, rozwój dziecka i masz bardzo intensywne sny.

Przyczyny problemów ze snem w ciąży - infografika do druku

Jak rośnie brzuch w 14 tygodniu ciąży?

Nie widać jeszcze, że jesteś w ciąży? Nie martw się. Zmiany w sylwetce i tycie w ciąży to kwestia indywidualna, zależą od stopnia napięcia mięśni jamy brzusznej przyszłej mamy. Zazwyczaj najpóźniej brzuszek zaokrągla się u kobiet, które mają silne mięśnie brzucha. Budują one swego rodzaju gorset dla powiększającej się macicy.

Jednak nawet u tych przyszłych mam już wkrótce pojawią się ciążowe krągłości, bo teraz macica bardzo szybko się powiększa. To już 14. tydzień ciąży i w najbliższych dniach i twój brzuch wyraźnie się uwypukli. Będziesz mogła chwalić się nim przed całym światem, a nawet... wróżyć z kształtu brzucha :).

O tym pamiętaj w 14 tygodniu ciąży!

Na początku 4. miesiąca ciąży najczęściej jesteś już po drugiej wizycie u ginekologa, który zlecił wszystkie potrzebne badania. Co jeszcze warto zrobić w tym tygodniu?

 • Umów się na następną wizytę kontrolną do lekarza za ok. 2 tygodnie (16 tydzień ciąży);
 • Jeśli jeszcze nie powiedziałaś w pracy o swoim stanie, jak najszybciej poinformuj pracodawcę o ciąży;
 • Umów się na kontrolę do dentysty (jeśli jeszcze cię tam nie widzieli!);
 • Jeśli twoja ciąża przypada na okres od października do kwietnia - zaszczep się przeciwko grypie;
 • Zaplanuj swoją aktywność fizyczną i ćwiczenia, jeśli lekarz się zgadza a ciąża przebiega bezproblemowo.

Jak powiedzieć szefowi o ciąży?

W pracy warto powiedzieć o ciąży jak najwcześniej. Formalne powiadomienie musi być poparte zaświadczeniem lekarskim. W związku z odmiennym stanem przysługują ci szczególne prawa:
 • nie można cię zwolnić (chyba, że to okres próbny i na umowę na mniej niż miesiąc);
 • jeśli dostałaś wypowiedzenie, kiedy byłaś już w ciąży, ale o niej jeszcze nie wiedziałaś – jest nieważne!
Poza tym, będąc w ciąży:
 • nie możesz pracować dłużej niż 8 godzin dziennie,
 • nie powinnaś pracować w nocy,
 • nie możesz jeździć w delegacje (chyba, że się na to godzisz),
 • możesz wykonywać jedynie bezpieczne prace.

A jeśli pracujesz na zmiany, np. dwunastogodzinne, to pracodawca musi ci zapewnić inną pracę: w dzień, trwającą maksimum osiem godzin. Jeśli to niemożliwe, musi zwolnić cię z obowiązku świadczenia pracy (jesteś w domu, ale dostajesz normalną wypłatę). Tak samo wygląda sytuacja, jeśli lekarz uzna, że ciężarna nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy.

W czasie zwolnienia lekarskiego w ciąży przyszła mama dostaje 100 procent wynagrodzenia, a nie 80 (jak zwykły pracownik). Jeśli podczas pracy ma zrobić badania lekarskie, szef musi ją na nie zwolnić, a za ten czas przyszła mama dostaje 100 procent pensji.

Niestety, te wszystkie prawa nie dotyczą osób pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło.

Co cię może niepokoić w 14 tygodniu ciąży?

 • Ból dłoni w nocy - to najpewniej zespół cieśni nadgarstka. Bardzo uciążliwa przypadłość – jej główne objawy to ból, mrowienie i drętwienie dłoni, szczególnie nocą. Dolegliwość ta dotyka wiele ciężarnych kobiet.Jej przyczyną jest ucisk obrzękniętych tkanek na nerwy. Na szczęście to nie jest niebezpieczne, a jedynie uciążliwe, zwłaszcza jeśli pracujesz przy komputerze lub wykonujesz dłońmi inne powtarzalne czynności.
 • Buty zaczynają cisnąć - niestety okazuje się, że w ciąży rośnie nie tylko brzuch, ale i... stopy! To również z powodu obrzęków i zatrzymywania płynów, a także hormonów. Relaksyna to hormon ciążowy, który rozluźnia więzadła i stawy w okolicy miednicy, by dziecko mogło przejść przez kanał rodny. Przy okazji rozluźniają się kości w twoich stopach - stąd mogą być większe nawet o pół lub cały rozmiar. Niestety mogą nie wrócić do poprzedniego rozmiaru po porodzie.

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

Teraz w 14. tygodniu ciąża znacznie przyspiesza - nie inaczej jest w przypadku dwóch i większej ilości maluchów w brzuchu. Układ nerwowy jest już rozwinięty, więc ruchy dwóch par rąk i dwóch par nóg mogą zacząć być wyczuwalne dla mamy! Ruchliwość poziom - ośmiorniczka.

Częste pytania w 14 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (12 ocen)

4.9

Popularne tematy