14. tydzień ciąży

14 tydzień ciąży to początek drugiego trymestru ciąży. Dziecko mierzy ok. 9-10 cm i waży już 35-50 g. Twój brzuch także rośnie, ale ruchy dziecka w 14 tygodniu ciąży są wciąż niewyczuwalne. To ostatni moment na niektóre badania prenatalne, np. USG.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

14 tydzień ciąży: który to miesiąc?

14 tydzień ciąży to już drugi trymestr i czwarty miesiąc ciąży. Brawo, dobra robota! Zazwyczaj w drugim trymestrze większość kobiet może odsapnąć zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Wszelkie dolegliwości pierwszego trymestru, jak mdłości, bóle brzucha i senność, najczęściej łagodnieją lub całkowicie zanikają. Pewnie masz już za sobą badanie USG (a jeśli nie, umów się na USG genetyczne!), a w najbliższych dniach czeka cię jedynie morfologia krwi i badanie moczu. To dobry czas na wypoczynek.

14 tydzień ciąży: od ostatniej miesiączki

14 tydzień ciąży to 12 tydzień od zapłodnienia. Taki wiek ciąży lekarz wpisał do twojej karty ciąży. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, jak liczyć tygodnie ciąży, poproś o poradę swojego ginekologa albo skorzystaj z naszego kalkulatora tygodnia ciąży.

14 tydzień ciąży - wielkość płodu

W 14 tygodniu ciąży wielkość dziecka można porównać do średniej pomarańczy lub brzoskwini. Maluch wygląda mniej więcej tak jak zaciśnięta pięść, która powolutku zaczyna się otwierać. W 14 tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 9-10 cm i waży 35-50 g.

Jak wygląda dziecko w 14 tygodniu ciąży?

W 14 tygodniu ciąży na czubku główki dziecka pojawiają się już pierwsze włoski! Jednocześnie powstają zawiązki brwi i rzęsy oraz owłosienie ciała − tzw. meszek płodowy zwany lanugo. Meszek płodowy ma za zadanie ogrzewać dziecko i działa jak puszysta kołderka. Najczęściej zanika wraz z pojawieniem się warstewki tłuszczu. Choć zdarza się czasem, że noworodek, zwłaszcza urodzony przed terminem, rodzi się cały owłosiony!14 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 14 tygodniu ciąży?

W 14 tygodniu ciąży, czyli na początku drugiego trymestru, każde dziecko zaczyna rosnąć w swoim tempie: jedne maluchy rosną szybciej, inne wolniej. Dziecko coraz mocniej się rozprostowuje, wydłuża się jego szyja, a główka oddala od klatki piersiowej. Poza tym w 14 tygodniu ciąży:
 • Tarczyca dziecka zaczyna produkcję hormonów: u chłopców pojawia się prostata, u dziewczynek jajniki powoli zstępują z brzucha do miednicy.
 • Dziecko może też zacząć robić pierwsze minki i zaczyna ssać kciuk.

USG w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży maluszek jest ruchliwy, ma jeszcze dużo miejsca w pęcherzu płodowym i chętnie z tego korzysta. Takie ćwiczenia wzmacniają jego mięśnie i rozwijają układ nerwowy. Ruchy dziecka możesz jednak zobaczyć jedynie na USG, bo fizycznie jeszcze ich nie poczujesz.

14 tydzień ciąży to już ostatni moment, by wykonać USG genetyczne. USG w 11-14 tygodniu ciąży to obowiązkowe badanie dla wszystkich ciężarnych, które pozwala wykryć m.in. nieprawidłowości wskazujące na wady genetyczne płodu.

Zdjęcie USG w 14 tygodniu ciąży

Zdjęcie USG 14 tydzień ciąży

Inne badania w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży, czyli na początku czwartego miesiąca ciąży, najczęściej jesteś już po drugiej wizycie u ginekologa, który zlecił wszystkie potrzebne badania. W 14 tygodniu możesz:

 • zrobić niektóre badania prenatalne, np. test PAPP-A
 • zaplanować kolejną morfologię krwi i badanie ogólne moczu
 • umówić się na następną wizytę kontrolną do lekarza za ok. 2 tygodnie (16 tydzień ciąży)
 • umówić się na kontrolę do dentysty
Jeśli twoja ciąża przypada na okres od października do kwietnia, zaszczep się przeciwko grypie.

14 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości

Jeśli do tej pory cierpiałaś na mdłości i wymioty, w 14 tygodniu ciąży wreszcie odczujesz ulgę i zaczniesz mieć ochotę na jedzenie. Wszelkie lęki związane z ciążą także cię opuszczą, ryzyko poronienia spadło już do minimum − będziesz spokojniejsza. Możesz w pełni cieszyć się swoim stanem!

Poza tym w 14 tygodniu ciąży:

 • Odczuwasz spory przypływ energii.
 • Twoje piersi nadal się powiększają, ale już powoli przestają boleć (musisz już nosić odpowiedni stanik!).
 • Dziąsła bolą i puchną (krwawienie dziąseł w ciąży jest bardzo częste).
 • Masz problemy z oddychaniem, nie możesz złapać tchu (niewielkie duszności w ciąży to także norma).
 • Czasem nie możesz spać.
 • Pojawia się ból dłoni w nocy − to najpewniej zespół cieśni nadgarstka. Jego główne objawy to ból, mrowienie i drętwienie dłoni, szczególnie nocą. Przyczyną jest ucisk obrzękniętych tkanek na nerwy. Na szczęście to nie jest niebezpieczne, a jedynie uciążliwe, zwłaszcza jeśli pracujesz przy komputerze lub wykonujesz dłońmi inne powtarzalne czynności.
 • Buty zaczynają cisnąć − niestety okazuje się, że w ciąży rośnie nie tylko brzuch, ale i... stopy! To z powodu obrzęków i zatrzymywania płynów, a także hormonów. Relaksyna to hormon ciążowy, który rozluźnia więzadła i stawy w okolicy miednicy, by dziecko mogło przejść przez kanał rodny. Przy okazji rozluźniają się kości w twoich stopach, które mogą urosnąć nawet o pół lub cały rozmiar. Niestety, wcale nie muszą wrócić do poprzedniego rozmiaru po porodzie.

Zdarza się (bardzo rzadko!), że u niektórych kobiet właśnie w drugim trymestrze ciąży zaczynają się ciążowe mdłości i wymioty. Jeśli to już za tobą, na pewno im nie zazdrościsz... ;)

Problemy ze snem w 14 tygodniu ciąży

Wiele kobiet w ciąży cierpi na różnego rodzaju problemy ze snem (częste budzenie w nocy, bezsenność). Ich pochodzenie jest najczęściej fizjologiczne i emocjonalne. W 14 tygodniu ciąży najczęściej przeszkadza spać:
 • zgaga
 • problemy z oddychaniem i śluzówkami
 • lęki związane z porodem i rozwojem dziecka.

Przyczyny problemów ze snem w ciąży - infografika do druku

Brzuch w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ciążowe krągłości. Macica bardzo szybko się powiększa, więc w najbliższych dniach twój brzuch wyraźnie się uwypukli. Będziesz mogła chwalić się nim przed całym światem, a nawet... wróżyć z kształtu brzucha!

Ile powinnaś przytyć w 14 tygodniu ciąży?

Jeśli w 14 tygodniu ciąży nie widać jeszcze, że jesteś w ciąży, nie martw się. Zmiany w sylwetce i tycie w ciąży to kwestia indywidualna: zależą od stopnia napięcia mięśni jamy brzusznej przyszłej mamy. Zazwyczaj najpóźniej brzuszek zaokrągla się u kobiet, które mają silne mięśnie brzucha. Budują one swego rodzaju gorset dla powiększającej się macicy. Średnio kobiety w ciąży pojedynczej tyją 11-13 kg. W pierwszym trymestrze ciąży zdrowy przyrost wagi wynosi ok. 1-2 kg, w 14 tygodniu ciąży nie zobaczysz więc dużych zmian w swoim wyglądzie. W rozpoczynającym się właśnie drugim trymestrze ciąży zaś przytyjesz więcej − ok. 6 kg.

Twardy brzuch w 14 tygodniu ciąży

Twardnienie brzucha w drugim trymestrze ciąży zazwyczaj wiąże się z ruchami rosnącego dziecka, problemami żołądkowymi lub skurczami Braxtona-Hicksa. Ale uwaga, jeśli masz twardy brzuch w 14 tygodniu ciąży, a napięciu towarzyszą skurcze, krwawienie lub plamienie, szybko skonsultuj się z lekarzem. Mogą to być objawy odklejania się łożyska, a nawet poronienia.

Zwolnienie lekarskie w 14 tygodniu ciąży

14 tydzień ciąży to dobry moment, by powiedzieć o ciąży w pracy. Formalne powiadomienie musi być poparte zaświadczeniem lekarskim. W związku z odmiennym stanem przysługują ci szczególne prawa:

 • nie można cię zwolnić (chyba, że to okres próbny i na umowę na mniej niż miesiąc);
 • jeśli dostałaś wypowiedzenie, kiedy byłaś już w ciąży, ale o niej jeszcze nie wiedziałaś – jest ono nieważne!

Poza tym, będąc w ciąży:
 • nie możesz pracować dłużej niż 8 godzin dziennie,
 • nie powinnaś pracować w nocy,
 • nie możesz jeździć w delegacje (chybachyba że się na to godzisz),
 • możesz wykonywać jedynie bezpieczne prace.

A jeśli pracujesz na zmiany, np. dwunastogodzinne, to pracodawca musi ci zapewnić inną pracę: w dzień, trwającą maksimum osiem godzin. Jeśli to niemożliwe, musi zwolnić cię z obowiązku świadczenia pracy (jesteś w domu, ale dostajesz normalną wypłatę). Tak samo wygląda sytuacja, jeśli lekarz uzna, że ciężarna nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy.

W czasie zwolnienia lekarskiego w ciąży przyszła mama dostaje 100 proc. wynagrodzenia, a nie 80 (jak zwykły pracownik). Jeśli podczas pracy ma zrobić badania lekarskie, szef musi ją na nie zwolnić, a za ten czas przyszła mama także dostaje 100 proc. pensji.

Prawo do skorzystania z L4 w ciąży przysługuje wszystkim ciężarnym posiadającym ubezpieczenie chorobowe, czyli zatrudnionym na umowę o pracę oraz zatrudnionym na umowę-zlecenie, umowę o dzieło lub inną umowę cywilnoprawną pod warunkiem opłacania ubezpieczenia chorobowego w ZUS-ie.

14 tydzień ciąży mnogiej

W 14 tygodniu ciąży rozwój dziecka znacznie przyspiesza − nie inaczej jest w przypadku bliźniąt. Układ nerwowy maluszków jest już rozwinięty, więc ruchy dwóch par rąk i dwóch par nóg mogą zacząć być wyczuwalne dla mamy! Ruchy dzieci można teraz porównać do ruchów... ośmiorniczki.

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.0

Popularne tematy