GRY
14 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

14-tygodniowe dziecko powinno już swobodnie podnosić głowę w pozycji na brzuchu. W połowie 4. miesiąca życia można spróbować postawić niemowlę na nóżki z pozycji leżącej, delikatnie ciągnąc je za rączki. Do tej pory dziecko zginało nóżki w kolanach, obecnie trzyma je prosto i sztywno. Również podtrzymywane pod paszki i postawione pionowo początkowo ugina nóżki w kolanach, ale gdy tylko poczuje twarde podłoże, natychmiast je prostuje.

Do tej pory ułożone do karmienia dziecko szukało nerwowo piersi mamy, kręcąc główka na wszystkie strony. Teraz to się zmienia. Możesz u swojego 14-tygodniowego dziecka zaobserwować nową ciekawą reakcję. Gdy szykujesz niemowlę do karmienia, bezbłędnie zwraca główkę w kierunku piersi, nie szukając jej na oślep. Także inaczej zachowuje się podczas karmienia. Często dotyka twojej piersi lub bawi się swoimi rękami podczas ssania.

Pewnie zauważyłaś, że zajętego ssaniem niemowlaka nic nie było w stanie oderwać od piersi. Teraz dziecko potrafi przerwać ssanie, gdy zaspokoi pierwszy głód, lub gdy ktoś pokaże mu na przykład kolorową zabawkę. Jeśli jeszcze nie najadło się do syta, po chwili powróci do ssania.

Sprawdź: 9 sposobów na zwiększenie laktacji.

Staraj się jak najczęściej zmieniać położenie dziecka: przewracać z pleców na brzuch, sadzać w foteliku, na kolanach, brać na ręce, nosić po pokoju, stawiać nóżkami na twardym podłożu. Uważajcie z podrzucaniem dziecka: poczekajcie z takimi zabawami, aż dziecko będzie starsze. Poznaj zakazane zabawy dla niemowląt.

Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

U 14-tygodniowego dziecka może pojawić się nieznane dotychczas uczucie lęku. Gdy przypadkowo niemowlak nakryje się pieluchą, nie potrafi jej zrzucić, ponieważ nie ma jeszcze wykształconych takich odruchów obronnych. Leży więc bezradnie, najpierw zaczyna się wiercić, a potem płakać. Świadomy odruch obronny – zrzucenie rączką zasłaniającego twarz przedmiotu pojawi się u niego dopiero w 5. miesiącu życia. Dziecko może też reagować lękiem i płaczem na pojawienie się obcych osób.

Kiedy dziecko się czegoś przestraszy, natychmiast je przytul i uspokój, nigdy nie pozostawiaj płaczącego. W takich sytuacjach człowiek najbardziej potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, a niemowlak znajduje je jedynie w ramionach mamy.

Twoje 14-tygodniowe dziecko czuje się lepiej, gdy może wyrazić swoje emocje artykułowanymi dźwiękami, a nie tylko płaczem i krzykiem. Może na przykład marudzić lub stękać, gdy jest głodne, jęczeć, gdy ma mokro, wesoło gaworzyć po przebudzeniu. Jeśli uważnie wsłuchasz się w wysyłane przez dziecko sygnały, będziesz w stanie szybciej i właściwiej zaspokajać jego potrzeby. Nie dziw się jednak gdy niemowlak będzie płakał z bólu, ze strachu, czy też pod wpływem jakiegoś stresu: te najbardziej negatywne emocje najłatwiej jest mu wyrażać donośnym krzykiem. Po nakarmieniu niemowlę zwykle jest w dobrym nastroju, co często wyraża... puszczaniem banieczek ze śliny. Czynności tej może towarzyszyć gaworzenie lub wesołe „granie” na języku.

W 14. tygodniu życia dziecko może już zacząć wyrażać swoje sympatie lub antypatie, zwłaszcza wobec nieznanych osób.

Choć to niełatwe, postaraj się być dla dziecka przykładem pozytywnego nastawienia do świata, przemawiając łagodnym głosem, pokazując mu uśmiechniętą twarz i dodając otuchy przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian – w otoczeniu, trybie życia czy nawet zestawie zabawek.

Zobacz najlepsze zabawki na każdy miesiąc życia dziecka.

Co cię może niepokoić?

Czy obowiązkowe szczepionki są bezpieczne dla dziecka?

Szczepionki z obowiązkowego kalendarza, które dziecko dostaje bezpłatnie, są bezpieczne. Nad bezpieczeństwem szczepionek czuwa Główny Inspektorat Farmaceutyczny, stacje sanepidu. 

Nie wszystkie jednak z tych preparatów są najnowocześniejsze. Nowoczesne preparaty to preparaty kilkuskładnikowe, tzw. wysoko skojarzone: 5 w jednym, 6 w jednym. W jednym preparacie znajdują się antygeny pochodzące od kilku drobnoustrojów. Takie szczepionki przeciw kilku chorobom (np. błonica, tężec, krztusiec, polio, HiB, zakażenia pneumokokowe, wzw typu B). Dzięki temu dziecko dostaje jedno ukłucie zamiast np. trzech, jest w nich mniej konserwantów, są bezpieczniejsze. Za te szczepionki rodzice muszą zapłacić sami.

Wydrukuj aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych.

Ekspert radzi

Co robić, gdy dziecko zanosi się płaczem?

Niektóre niemowlęta tak przeraźliwie płaczą, że aż wpadają w bezdech, co popularnie nazywamy zanoszeniem. Niestety, nie da się uniknąć płaczu dziecka, ale trzeba się starać, by dziecko jak najmniej płakało. Gdy niemowlę zanosi się i traci oddech, trzeba szybko interweniować. Pomaga mocne dmuchnięcie w usta. Jeśli jednak takie sytuacje zdarzają się często, warto porozmawiać na ten temat z pediatrą. Być może zaleci badania. Na szczęście zanoszenie mija z wiekiem, dzieci z tego szczęśliwie wyrastają.

Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Film

Jakie są objawy biegunki rotawirusowej?

Więcej o 14. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Teksty najpiękniejszych kołysanek do druku
5 paskudnych rzeczy, które robisz z miłości do dziecka
Przeziębienie u niemowlaka - jak nie dopuścić do komplikacji?
Skaza białkowa - nie tylko od mleka!
Czy twoje dziecko ma alergię? - TEST

Porozmawiaj o 14. tygodniu

Karmienie piersią a antykoncepcja
Ukochana przytulanka do snu naszych dzieci
Płatne szczepienia? Kupować? Ile to kosztuje?Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!