15. tydzień ciąży

15 tydzień ciąży: dziecko ma wielkość dużego jabłka. Porusza paluszkami dłoni i stóp. Kobiecie może dolegać krwawienie z nosa i zawroty głowy.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

15. tydzień ciąży to już drugi trymestr czyli 4. miesiąc ciąży. Przed tobą jeszcze 25 tygodni ciąży. Jak się czujesz? Większość kobiet w drugim trymestrze czuje się naprawdę dobrze i nareszcie może cieszyć się życiem. I to z większym brzuszkiem. Ciąża to chyba jedyny okres w życiu kobiety, kiedy rosnący brzuch napawa ją dumą, radością i rozczula. Sprawdź, jak wygląda teraz ten mały człowiek w twoim ciele i co będzie się jeszcze zmieniać w twoim życiu.

Wielkość płodu w 15 tygodniu ciąży

W 15 tygodniu ciąży dziecko waży już średnio od ok. 56 do 80 g, a mierzy całe 11 cm. To wielkość dorodnego jabłka! Maluch teraz bardzo szybko przybiera na wadze, szczególnie zaś zwiększa się jego masa mięśniowa.

Płód w 15 tygodniu ciąży:

15 tydzień ciązy - jak wyglada dziecko

Jak rozwija się dziecko w 15 tygodniu ciąży?

Z wyglądu dziecko przypomina już takiego bobasa, którego sobie wyobrażasz – jego uszy są już na swoim miejscu z boku głowy (pamiętasz, wcześniej były na szyi i „wędrowały” w górę), a oczy przesuwają się z boków na przód twarzy. Co jeszcze zmienia się u malucha?

 • skóra jest cienka i przezroczysta (widać naczynka krwionośne),
 • pojawia się meszek płodowy (tzw. lanugo),
 • samodzielnie porusza paluszkami dłoni i stóp,
 • może nawet już ssać kciuk (przygotowuje się do ssania piersi)!,
 • wykonuje ruchy oddechowe (ssie i połyka wody płodowe - przygotowanie do oddychania).
Twoje dziecko wkłada paluszek do buzi także wtedy, gdy chce się pocieszyć, bo jest mu smutno (czuje na przykład, że smutna lub spięta jest jego mama). Każdy stres w ciąży dziecko przeżywa razem z tobą. Dlatego musisz nauczyć się relaksować.

Co się zmienia u ciebie w 15 tygodniu ciąży?

Czego może spodziewać się w tym tygodniu ciąży przyszła mama?

 • rzadsze parcie na pęcherz - macica ma rozmiar niezbyt dużego melona, uniosła się ponad spojenie łonowe, więc już nie uciska;
 • zawroty głowy i omdlenia - np. szybkim wstawaniu z łóżka czy krzesła;
 • apetyt dopisuje (nie trać jednak kontroli i bądź aktywna!).

Jak być aktywną i ćwiczyć w ciąży?

Po co ćwiczyć w ciąży? Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do łożyska, a to pozwala twojemu dziecku zdrowo rosnąć i dobrze się rozwijać. W ten sposób zmniejszasz ryzyko o 1/3 cesarskiego cięcia. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, zacznij, ale łagodnie. Jest mnóstwo aktywności, które możesz wykonywać. Zaplanuj też to, co będziesz robić w danym tygodniu. I nie zapomnij o nagrodzie dla siebie za wykonanie zadania!

Jak ćwiczyć i być aktywną w czasie ciąży? Infografika do druku

Jak rośnie brzuch w 15 tygodniu ciąży?

Czujesz, że ubrania stają się przyciasne? To normalne w 4. miesiącu ciąży. Co prawda większość kobiet spodziewa się zmian w środkowej części brzucha, jednak pierwsze zaokrąglenie pojawia się niżej, tuż nad spojeniem łonowym. Po prostu tam na razie znajduje się dziecko. Czas zastosować modowe triki ciążowe i zaopatrzyć się w uniwersalne, rosnące wraz z brzuszkiem ubrania ciążowe. Najwygodniejsze są zazwyczaj spodnie lub spódnica z rozciągliwą przednią częścią. Jeszcze jedna ważna sprawa: staraj się ubierać na cebulkę, a łatwiej będzie ci uniknąć przegrzania.

15 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

O czym przyszła mama nie może zapomnieć w ciąży? O zębach i dziąsłach. Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko możliwe, ale i konieczne. Drugi trymestr ciąży może cię zaskoczyć także ubytkami w zębach. U przyszłych mam, po okresie wymiotów i podjadania, często pojawia się próchnica.

Nieleczone zęby i dziąsła mogą stać się źródłem infekcji, a każda infekcja to potencjalne niebezpieczeństwo dla organizmu, w którym rozwija się nowe życie. Próchnica u przyszłej mamy to jeden z czynników ryzyka przedwczesnego porodu. Planowe zabiegi stomatologiczne najlepiej wykonywać między 4. a 6. miesiącem ciąży.  Nie bój się dentysty, tylko regularnie go odwiedzaj. Pamiętaj, by o ciąży powiedzieć stomatologowi od razu po wejściu do gabinetu.

Co cię może niepokoić w 15 tygodniu ciąży?

 • Krwawienie z nosa i katary - przyczyny krwawienia z nosa w ciąży mogą być różne, u ciężarnych jednak najczęstszym ich powodem jest wzrost poziomu hormonów i obrzęk śluzówek. Jeśli krwawienie zdarzyło się raz, to nie jest to powód do zmartwień. O wszystkich wypadkach krwawienia z nosa należy jednak powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę.
 • Zawroty głowy - to skutek zmieniającego się podczas ciąży ciśnienia krwi (znacznie wzrasta wówczas jej objętość) i z reguły nie są powodem do lęku. Zdarzają się dosyć często. Aby jednak to stwierdzić, trzeba wykluczyć schorzenia, których mogą być objawem. Badania laboratoryjne oraz konsultacja internisty powinny pomóc w ustaleniu ich przyczyny.

15 tydzień – ciąża mnoga 

Drugi trymestr może być dla przyszłej mamy bliźniąt lub trojaczków (lub większej gromadki) nieco trudniejszy. Z kilku powodów:

 • Mogą pojawić się znowu wymioty (zwłaszcza jeśli mama nie je zdrowo i zbyt dużo naraz).;
 • Musisz częściej bywać u ginekologa i robić skrupulatnie wszystkie zalecane badania krwi.;
 • Musisz być aktywna - ryzyko powstawania żylaków i puchnięcia kończyn jest większe! A jednocześnie uważać - nic, co może naciskać na szyjkę macicy nie jest wskazane;
 • Częściej może wystąpić cukrzyca ciążowa.;
 • Należy też kontrolować bardzo regularnie ciśnienie krwi (ryzyko nadciśnienia).
   
Warto pamiętać, że w ciąży mnogiej przytyjesz więcej, ale - uwaga - raptem o 2-3 kilogramy! Nie musisz jeść za troje ani więcej. Najlepiej często, ale mało. Żołądek i jelita mają o wiele mniej miejsca.

Częste pytania w 15 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.8

Popularne tematy