15. tydzień ciąży

15 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko ma już wielkość dużego jabłka. Maluch porusza paluszkami dłoni i stóp, a jego waga osiąga nawet 80 g. Już niedługo poczujesz pierwsze ruchy dziecka. W 15 tygodniu ciąży dziecko wygląda już niemal jak noworodek − ma oczy i uszy we właściwych miejscach.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

15 tydzień ciąży - który to miesiąc?

15 tydzień ciąży to czwarty miesiąc ciąży. Przed tobą jeszcze tylko 25 tygodni ciąży. Niewiele, prawda? Większość kobiet w drugim trymestrze czuje się naprawdę dobrze i nareszcie może cieszyć się życiem. I to z większym brzuszkiem! Ciąża to chyba jedyny okres w życiu kobiety, kiedy rosnący brzuch rozczula, napawa dumą i radością. A od teraz będzie rósł coraz szybciej!

15 tydzień ciąży: 13 tydzień od zapłodnienia

15 tydzień ciąży to 13 tydzień od zapłodnienia. Formalnie twoja ciąża zaczęła się więc, zanim jeszcze doszło do zapłodnienia, bo początek liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Aby upewnić się, w którym tygodniu ciąży jesteś, oblicz to na naszym kalkulatorze.

15 tydzień ciąży - wielkość dziecka

W 15 tygodniu ciąży dziecko waży już ok. 56-80 g, a mierzy całe 11 cm. Ma zatem wielkość dorodnego jabłka! Maluch bardzo szybko przybiera na wadze, a w 15 tygodniu ciąży wyjątkowo szybko zwiększa się jego masa mięśniowa.

Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży?

W 15 tygodniu ciąży dziecko przypomina już takiego bobasa, którego sobie wyobrażasz – jego uszy są już na swoim miejscu po bokach głowy (pamiętasz, że wcześniej były na szyi i „wędrowały” w górę?), a oczy przesuwają się z boków na przód twarzy.

15 tydzień ciązy - jak wyglada dziecko

Jak rozwija się dziecko w 15 tygodniu ciąży?

15 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju i przygotowań do życia po drugiej stronie brzucha. Skóra dziecka jest nadal cienka i przezroczysta (widać naczynka krwionośne), pojawia się meszek płodowy (tzw. lanugo). Poza tym dziecko:

 • samodzielnie porusza paluszkami dłoni i stóp,
 • może nawet już ssać kciuk (przygotowuje się do ssania piersi!),
 • wykonuje ruchy oddechowe (ssie i połyka wody płodowe − to przygotowanie do oddychania).
Twoje dziecko wkłada paluszek do buzi także wtedy, gdy chce się pocieszyć, bo jest mu smutno (czuje na przykład, że smutna lub spięta jest jego mama). Każdy stres w ciąży dziecko przeżywa razem z tobą. Dlatego warto nauczyć się relaksować.

Płeć dziecka w 15 tygodniu ciąży

W 15 tygodniu ciąży możliwe jest już poznanie płci dziecka podczas badania USG, a wiarygodność badania wynosi ok. 90 proc. Specjaliści zwracają jednak uwagę na duże ryzyko nierozpoznania płodu męskiego. W 14-15 tygodniu ciąży lekarzowi łatwiej dostrzec na USG, że urodzi się dziewczynka. Wiele zależy przy tym od doświadczenia lekarza, ale też od warunków badania – ułożenia płodu i jakości ultrasonografu. Najpewniej poczekać do badania połówkowego ok. 20 tygodnia ciąży. Wtedy płeć dziecka będzie dobrze widoczna.

15 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości

15 tydzień ciąży to czas, w którym większość ciążowych dolegliwości ustępuje, a przyszła mama odczuwa przypływ energii. Pewnie ucieszy cię fakt, że parcie na pęcherz będzie teraz mniejsze − macica ma rozmiar niezbyt dużego melona, uniosła się ponad spojenie łonowe, więc już nie uciska. Nadal jednak mogą ci dokuczać:

 • zawroty głowy − to skutek zmieniającego się podczas ciąży ciśnienia krwi (znacznie wzrasta jej objętość). Z reguły zawroty nie są powodem do lęku, zdarzają się dosyć często. Aby jednak to stwierdzić, trzeba wykluczyć schorzenia, których mogą być objawem. Badania laboratoryjne oraz konsultacja internisty powinny pomóc w ustaleniu ich przyczyny.
 • omdlenia - np. po szybkim wstawaniu z łóżka czy krzesła.
 • krwawienie z nosa i katary − przyczyny krwawienia z nosa w ciąży mogą być różne, u ciężarnych jednak najczęstszym ich powodem jest wzrost poziomu hormonów i obrzęk śluzówek. Jeśli krwawienie zdarzyło się raz, to nie jest to powód do zmartwień. O wszystkich wypadkach krwawienia z nosa należy jednak powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Leczenie zębów w 15 tygodniu ciąży

W 15 tygodniu ciąży nie zapominaj o zębach i dziąsłach. Drugi trymestr ciąży może cię zaskoczyć pojawieniem się ubytków w zębach (u przyszłych mam, po okresie wymiotów i podjadania, często ujawnia się próchnica). Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko możliwe, ale i konieczne.

Nieleczone zęby i dziąsła mogą stać się źródłem infekcji, a każda infekcja to potencjalne niebezpieczeństwo dla organizmu, w którym rozwija się nowe życie. Próchnica u przyszłej mamy to jeden z czynników ryzyka przedwczesnego porodu. Planowe zabiegi stomatologiczne najlepiej wykonywać między czwartym a szóstym miesiącem ciąży. Nie bój się dentysty, tylko regularnie go odwiedzaj. Pamiętaj, by o ciąży powiedzieć stomatologowi od razu po wejściu do gabinetu.

Twardy brzuch w ciąży

Twardy brzuch w ciąży może być powodem do zmartwień, zwłaszcza jeśli napięcie i ból brzucha pojawiają się przed półmetkiem ciąży. Powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeżeli twardnienie brzucha bardzo ci dokucza, a do tego towarzyszą mu inne niepokojące objawy:

Jak być aktywną i ćwiczyć w ciąży?

Po co ćwiczyć w ciąży? Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do łożyska, a to pozwala twojemu dziecku zdrowo rosnąć i dobrze się rozwijać. W ten sposób zmniejszasz o 1/3 ryzyko cesarskiego cięcia. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, zacznij, ale łagodnie. Jest mnóstwo aktywności, które możesz wykonywać. Zaplanuj też to, co będziesz robić w danym tygodniu. I nie zapomnij o nagrodzie dla siebie za wykonanie zadania!

Jak ćwiczyć i być aktywną w czasie ciąży? Infografika do druku

Jak rośnie brzuch w 15 tygodniu ciąży?

Czujesz, że ubrania stają się przyciasne? To normalne w 15 tygodniu ciąży. Co prawda większość kobiet spodziewa się zmian w środkowej części brzucha, jednak pierwsze zaokrąglenie pojawia się niżej, tuż nad spojeniem łonowym. Po prostu tam na razie znajduje się dziecko. Czas zastosować modowe triki ciążowe i zaopatrzyć się w uniwersalne, rosnące wraz z brzuszkiem ubrania ciążowe. Najwygodniejsze są zazwyczaj spodnie lub spódnica z rozciągliwą przednią częścią. Jeszcze jedna ważna sprawa: staraj się ubierać na cebulkę, a łatwiej będzie ci uniknąć przegrzania.

15 tydzień ciąży mnogiej

15 tydzień ciąży (i cały drugi trymestr) może być dla przyszłej mamy bliźniąt lub trojaczków nieco trudniejszy. Z kilku powodów:

 • Mogą znów pojawić się wymioty (zwłaszcza jeśli mama nie je zdrowo i zbyt dużo naraz).
 • Musisz częściej bywać u ginekologa i robić skrupulatnie wszystkie zalecane badania krwi.
 • Musisz być aktywna - ryzyko powstawania żylaków i puchnięcia kończyn jest większe! A jednocześnie warto uważać − nic, co może naciskać na szyjkę macicy, nie jest wskazane.
 • Częściej występuje cukrzyca ciążowa.
 • Musisz bardzo regularnie kontrolować ciśnienie krwi (ryzyko nadciśnienia).

Warto pamiętać, że w ciąży mnogiej przytyjesz więcej, ale, uwaga, raptem o 2-3 kilogramy! Nie musisz jeść za troje. Najlepiej jedz często, ale mało. Żołądek i jelita mają o wiele mniej miejsca.

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (14 ocen)

5.8

Popularne tematy