Który to miesiąc ciąży?
15. tydzień ciąży to już drugi trymestr czyli 4. miesiąc ciąży. Przed tobą jeszcze 25 tygodni ciąży. Jak się czujesz? Większość kobiet w drugim trymestrze czuje się naprawdę dobrze i nareszcie może cieszyć się życiem. I to z większym brzuszkiem. Ciąża to chyba jedyny okres w życiu kobiety, kiedy rosnący brzuch napawa ją dumą, radością i rozczula. Sprawdź, jak wygląda teraz ten mały człowiek w twoim ciele i co będzie się jeszcze zmieniać w twoim życiu.
Wielkość płodu w 15 tygodniu ciąży
W 15 tygodniu ciąży dziecko waży już średnio od ok. 56 do 80 g, a mierzy całe 11 cm. To wielkość dorodnego jabłka! Maluch teraz bardzo szybko przybiera na wadze, szczególnie zaś zwiększa się jego masa mięśniowa.
Płód w 15 tygodniu ciąży:
Jak rozwija się dziecko w 15 tygodniu ciąży?
Z wyglądu dziecko przypomina już takiego bobasa, którego sobie wyobrażasz – jego uszy są już na swoim miejscu z boku głowy (pamiętasz, wcześniej były na szyi i „wędrowały” w górę), a oczy przesuwają się z boków na przód twarzy. Co jeszcze zmienia się u malucha?
- skóra jest cienka i przezroczysta (widać naczynka krwionośne),
- pojawia się meszek płodowy (tzw. lanugo),
- samodzielnie porusza paluszkami dłoni i stóp,
- może nawet już ssać kciuk (przygotowuje się do ssania piersi)!,
- wykonuje ruchy oddechowe (ssie i połyka wody płodowe - przygotowanie do oddychania).
Co się zmienia u ciebie w 15 tygodniu ciąży?
Czego może spodziewać się w tym tygodniu ciąży przyszła mama?
- rzadsze parcie na pęcherz - macica ma rozmiar niezbyt dużego melona, uniosła się ponad spojenie łonowe, więc już nie uciska;
- zawroty głowy i omdlenia - np. szybkim wstawaniu z łóżka czy krzesła;
- apetyt dopisuje (nie trać jednak kontroli i bądź aktywna!).
Jak być aktywną i ćwiczyć w ciąży?
Po co ćwiczyć w ciąży? Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do łożyska, a to pozwala twojemu dziecku zdrowo rosnąć i dobrze się rozwijać. W ten sposób zmniejszasz ryzyko o 1/3 cesarskiego cięcia. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, zacznij, ale łagodnie. Jest mnóstwo aktywności, które możesz wykonywać. Zaplanuj też to, co będziesz robić w danym tygodniu. I nie zapomnij o nagrodzie dla siebie za wykonanie zadania!
Jak rośnie brzuch w 15 tygodniu ciąży?
Czujesz, że ubrania stają się przyciasne? To normalne w 4. miesiącu ciąży. Co prawda większość kobiet spodziewa się zmian w środkowej części brzucha, jednak pierwsze zaokrąglenie pojawia się niżej, tuż nad spojeniem łonowym. Po prostu tam na razie znajduje się dziecko. Czas zastosować modowe triki ciążowe i zaopatrzyć się w uniwersalne, rosnące wraz z brzuszkiem ubrania ciążowe. Najwygodniejsze są zazwyczaj spodnie lub spódnica z rozciągliwą przednią częścią. Jeszcze jedna ważna sprawa: staraj się ubierać na cebulkę, a łatwiej będzie ci uniknąć przegrzania.
15 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!
O czym przyszła mama nie może zapomnieć w ciąży? O zębach i dziąsłach. Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko możliwe, ale i konieczne. Drugi trymestr ciąży może cię zaskoczyć także ubytkami w zębach. U przyszłych mam, po okresie wymiotów i podjadania, często pojawia się próchnica.
Nieleczone zęby i dziąsła mogą stać się źródłem infekcji, a każda infekcja to potencjalne niebezpieczeństwo dla organizmu, w którym rozwija się nowe życie. Próchnica u przyszłej mamy to jeden z czynników ryzyka przedwczesnego porodu. Planowe zabiegi stomatologiczne najlepiej wykonywać między 4. a 6. miesiącem ciąży. Nie bój się dentysty, tylko regularnie go odwiedzaj. Pamiętaj, by o ciąży powiedzieć stomatologowi od razu po wejściu do gabinetu.
Co cię może niepokoić w 15 tygodniu ciąży?
- Krwawienie z nosa i katary - przyczyny krwawienia z nosa w ciąży mogą być różne, u ciężarnych jednak najczęstszym ich powodem jest wzrost poziomu hormonów i obrzęk śluzówek. Jeśli krwawienie zdarzyło się raz, to nie jest to powód do zmartwień. O wszystkich wypadkach krwawienia z nosa należy jednak powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę.
- Zawroty głowy - to skutek zmieniającego się podczas ciąży ciśnienia krwi (znacznie wzrasta wówczas jej objętość) i z reguły nie są powodem do lęku. Zdarzają się dosyć często. Aby jednak to stwierdzić, trzeba wykluczyć schorzenia, których mogą być objawem. Badania laboratoryjne oraz konsultacja internisty powinny pomóc w ustaleniu ich przyczyny.
15 tydzień – ciąża mnoga
Drugi trymestr może być dla przyszłej mamy bliźniąt lub trojaczków (lub większej gromadki) nieco trudniejszy. Z kilku powodów:
- Mogą pojawić się znowu wymioty (zwłaszcza jeśli mama nie je zdrowo i zbyt dużo naraz).;
- Musisz częściej bywać u ginekologa i robić skrupulatnie wszystkie zalecane badania krwi.;
- Musisz być aktywna - ryzyko powstawania żylaków i puchnięcia kończyn jest większe! A jednocześnie uważać - nic, co może naciskać na szyjkę macicy nie jest wskazane;
- Częściej może wystąpić cukrzyca ciążowa.;
- Należy też kontrolować bardzo regularnie ciśnienie krwi (ryzyko nadciśnienia).
Częste pytania w 15 tygodniu ciąży
- Czy w ciąży można przyjmować antybiotyki?
- Co to znaczy „wysokość dna macicy”?
- Czy w drugim trymestrze ciąży można latać samolotem?
- Często miewam kłucia w dole brzucha. Czy to powód do niepokoju?
- Czy naprawdę o wszystkich drobnych dolegliwościach powinnam mówić ginekologowi?
- Wózki dla dzieci do 1000 zł - opinie