26. tydzień ciąży

26 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko waży już kilogram, potrafi otwierać oczy i ma coraz lepszy słuch. W 26 tygodniu ciąży waga mamy rośnie, a brzuch może powodować liczne dolegliwości, np. bóle pleców i parcie na pęcherz.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

26 tydzień ciąży - który to miesiąc?

26 tydzień ciąży to sam środek szóstego miesiąca, masz już więc za sobą prawie dwie trzecie ciąży. Do porodu pozostało ci jeszcze 14 tygodni. Dziecko nadal mocno się zmienia, a tobie z powodu rosnącego brzucha zaczynają dokuczać całkiem nowe dolegliwości (niektóre mogą cię zaskoczyć, np. nietrzymanie moczu!). Czasu do końca ciąży jest coraz mniej, dlatego warto powoli myśleć o przygotowaniach do porodu. 

26 tydzień ciąży - wymiary dziecka

W 26 tygodniu ciąży dziecko waży ok. 1 kg i ma ok. 23 cm długości. Jeszcze dużo czasu powinno spędzić w brzuchu: to dla niego najlepsze środowisko, by rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

Jak wygląda dziecko w 26 tygodniu ciąży?

W 26 tygodniu ciąży dziecko zaczyna otwierać oczy. Przez kilka miesięcy jego powieki były zamknięte, żeby siatkówka (część oka, która odpowiada za ostrość widzenia) mogła się rozwijać. Jednocześnie maluch nabiera ciałka. Słodki widok, prawda?
26 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 26 tygodniu ciąży?

W 26 tygodniu dziecko nadal szybko się rozwija. Co słychać u maluszka?
  • Coraz lepiej słyszy. Jeśli w pobliżu brzucha rozlegnie się głośny, wibrujący dźwięk, dziecko zareaguje na niego mruganiem i drżeniem. Jest wrażliwe na wszystkie odgłosy, jakie płyną do niego z zewnątrz. 
  • Połyka płyn owodniowy. Zwłaszcza wtedy, gdy jadłaś lub piłaś coś słodkiego i płyn owodniowy ma słodki smak. To znak, że kubki smakowe na języku zaczęły się już formować. 

26 tydzień ciąży - szanse dziecka na przeżycie

Poród w 26 tygodniu ciąży jest traktowany jako poród przedwczesny. Dzieci urodzone w tym czasie to wcześniaki i choć są jeszcze takie maleńkie, to lekarzom zwykle udaje się je uratować.

26 tydzień ciąży - dolegliwości

W 26 tygodniu masz już za sobą dwie trzecie ciąży. Psychicznie czujesz się bardzo dobrze, ale zaczyna dokuczać ci coraz bardziej rosnący brzuch. Bóle krzyża stają się bardziej dokuczliwe. Inne objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 26 tygodniu ciąży, to:
  • napięcie w miednicy,
  • zgaga i niestrawność, spowodowane uciskiem macicy na żołądek,
  • nietrzymanie moczu,
  • bolesne skurcze mięśni nóg (występują najczęściej w nocy).
W 26 tygodniu ciąży warto skontrolować ciśnienie. Jeśli jest za wysokie, koniecznie porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Wysokie ciśnienie może spowodować stan przedrzucawkowy.  Najpoważniejszym powikłaniem nadciśnienia mogą być drgawki przypominające atak padaczki (tzw. rzucawka ciążowa). Taki stan jest bardzo niebezpieczny dla ciebie i dziecka.

Sposoby na bóle krzyża w 26 tygodniu ciąży

W drugiej połowie ciąży nasilają się bóle kręgosłupa. Żeby ich uniknąć, staraj się nie dźwigać i jak najwięcej odpoczywać. W ciągu dnia połóż się na plecach na twardym podłożu, z nogami ugiętymi w kolanach. Jeśli czujesz ból w dolnej części pleców, poproś partnera, by zrobił ci masaż. Ból złagodzi także ciepła kąpiel lub poduszka elektryczna.
 
Bóle krzyża w ciąży

Jak rośnie brzuch i waga w 26 tygodniu ciąży?

W 26 tygodniu ciąży brzuch rośnie bardzo szybko! Jeszcze 3 tygodnie temu dziecko ważyło ok. 500 g, teraz – dwa razy tyle. Macica przesuwa się coraz wyżej i bardziej wysuwa do przodu. Jej dno znajduje się teraz kilka centymetrów nad twoim pępkiem. Coraz bardziej zwiększa się ucisk na przeponę. Macica uciska również na narządy od swojej dolnej strony. To sprawia, że możesz częściej mieć np. zaparcia.

Jesteś zdziwiona wyglądem swojego ciążowego brzucha? Pooglądaj zdjęcia brzuszków innych mam w kolejnych tygodniach ciąży − zobaczysz, że jest tyle jego kształtów, ile kobiet!

Waga mamy w 26 tygodniu ciąży

W 26 tygodniu ciąży pewnie wyraźnie już odczuwasz rosnącą wagę. Od początku ciąży przytyłaś już ok. 7-8 kg, z czego aż 5-6 kg przybędzie ci między 20 a 30 tygodniem ciąży. Pamiętaj, że kobiety bardzo szczupłe mogą przybrać na wadze więcej niż te, które przed ciążą ważyły dużo. Aby sprawdzić, ile powinnaś przytyć w 26 tygodniu ciąży (i w kolejnych), skorzystaj z kalkulatora wagi w ciąży.

26 tydzień ciąży – badania

W 26 tygodniu ciąży koniecznie zrób test obciążenia glukozą (o ile nie robiłaś go tydzień temu). Badanie pozwala wykluczyć cukrzycę ciążową, która może pojawić się na tym etapie ciąży. Jeśli poziom cukru będzie za wysoki, lekarz skieruje cię do diabetologa i podpowie, jaką stosować dietę.

Jeśli jeszcze nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, zrób to w najbliższym czasie. Przed tobą tylko jedna trzecia ciąży (być może nawet mniej, jeśli urodzisz wcześniej). Najwyższa pora rozpocząć naukę oddychania podczas porodu oraz zacząć ćwiczyć opiekę nad noworodkiem.

26 tydzień ciąży mnogiej - waga dzieci

W 26 tygodniu ciąży brzuszek jest już spory: dwoje dzieci waży już razem ok. 2 kg. Dzieci poruszają się, kopią, możesz więc mieć problemy ze snem.

26 tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru ciąży, dlatego zwróć uwagę, ile przybrałaś na wadze:
  • Jeśli przed ciążą miałaś prawidłową masę ciała, w czasie drugiego trymestru powinnaś przytyć 8,5–10 kg (a od początku ciąży 10-12 kg).
  • Jeśli przed ciążą miałaś niedowagę, w drugim trymestrze powinnaś przybrać na wadze 8,5–10 kg (a od początku ciąży 10-12,5 kg).
  • W przypadku ciąży potrójnej przyrosty wagi powinny być nieco większe: 13,5 kg (i więcej) w drugim trymestrze, a od początku ciąży ok. 15,5 kg.

Zobacz także:
 

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (9 ocen)

6.0

Popularne tematy