26. tydzień ciąży

26 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko waży już kilogram, potrafi otwierać oczy, ma coraz lepszy słuch. Rosnący brzuch może powodować bóle krzyża, zgagę i parcie na pęcherz.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

26. tydzień ciąży oznacza, że jesteś w środku 6. miesiąca, czyli masz już za sobą prawie 2/3 ciąży. Do porodu pozostało ci jeszcze 14. tygodni. Dziecko nadal mocno się zmienia. Czasu do końca ciąży jest już coraz mniej, dlatego warto powoli myśleć o przygotowaniach do porodu

Wielkość płodu w 26 tygodniu ciąży

W 26. tygodniu ciąży dziecko waży ok. 1 kg. Ma ok. 23 cm wzrostu. Jeszcze dużo czasu powinno spędzić w brzuchu: jest to dla niego najlepsze środowisko, by rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Jednak dzieci, które w tym wieku przyszły na świat jako wcześniaki, udaje się zwykle już uratować.

Płód w 26 tygodniu ciąży:

26 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 26 tygodniu ciąży?

W 26. tygodniu dziecko nadal szybko się rozwija. Zaczyna otwierać oczy. Przez kilka miesięcy jego powieki były zamknięte, żeby siatkówka (część oka, która odpowiada za ostrość widzenia), mogła się rozwijać. Tęczówka nadal jest słabo wybarwiona. Co jeszcze dzieje się u dziecka?
 • Coraz lepiej słyszy. Jeśli w pobliżu brzucha rozlegnie się głośny, wibrujący dźwięk, dziecko zareaguje na niego mruganiem i drżeniem. Jest wrażliwe na wszystkie odgłosy, jakie płyną do niego z zewnątrz. 
 • Połyka płyn owodniowy. Zwłaszcza wtedy, gdy jadłaś lub piłaś coś słodkiego i płyn owodniowy ma słodki smak. To zna, że kubki smakowe na języku zaczęły się już formować. 

Co się zmienia u ciebie w 26 tygodniu ciąży?

Za tobą już dwie trzecie ciąży. Psychicznie czujesz się bardzo dobrze, ale zaczyna dokuczać ci coraz bardziej rosnący brzuch. Bóle krzyża stają się bardziej dokuczliwe.

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 26. tygodniu ciąży:

 • bóle krzyża,
 • napięcie w miednicy,
 • zgaga i niestrawność, spowodowane uciskiem macicy na żołądek,
 • nietrzymanie moczu,
 • bolesne skurcze mięśni nóg (występują najczęściej w nocy).

Sposoby na bóle krzyża

W drugiej połowie ciąży nasilają się bóle kręgosłupa. Żeby ich uniknąć, staraj się nie dźwigać i jak najwięcej odpoczywać. Staraj się w ciągu dnia położyć na plecach na twardym podłożu, z nogami ugiętymi w kolanach.
Jeśli czujesz ból w dolnej części pleców, poproś partnera, by zrobił ci masaż. Ból złagodzi także ciepła kąpiel lub poduszka elektryczna.
 
Bóle krzyża w ciąży

Jak rośnie brzuch w 26 tygodniu ciąży?

W 26. tygodniu ciąży brzuch rośnie bardzo szybko. Jeszcze 3 tygodnie temu dziecko ważyło ok. 500 g, teraz – dwa razy tyle.
Macica przesuwa się coraz wyżej i bardziej wysuwa do przodu. Jej dno znajduje się teraz kilka centymetrów nad pępkiem. Coraz bardziej zwiększa się ucisk na przeponę. Macica uciska również na narządy od swojej dolnej strony. To sprawia, że możesz częściej mieć np. zaparcia.

26 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

 • Jeśli ostatnio nie robiłaś testu obciążenia glukozą (to badanie jest zalecane ok. 25. tygodnia ciąży) zrób koniecznie to badanie. Pozwala wykluczyć cukrzycę ciążową, która może pojawić się na tym etapie ciąży. Jeśli poziom cukru będzie za wysoki, lekarz skieruje cię do diabetologa i podpowie, jaką stosować dietę.
 • Jeśli jeszcze nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, zrób to koniecznie. Została ci już tylko 1/3 ciąży, a pamiętaj też, że ciąża może skończyć się wcześniej.

Powoli czas pomysleć o pakowaniu. Warto zamówić gotowy zestaw z internetu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze:

Co cię może niepokoić w 26 tygodniu ciąży?

Na te objawy musisz teraz szczególnie uważać:

 • Bóle głowy. Mogą być spowodowane zmianami ciśnienia. Jeśli sprawdzisz, że przyczyną bólów głowy nie jest nadciśnienie, staraj się dużo pić, spacerować na świeżym powietrzu. Pomoże również drzemka w ciągu dnia. Nie bierz leków przeciwbólowych – może to szkodzić dziecku.
 • Nadciśnienie. Jeśli jest za wysokie, koniecznie porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Wysokie ciśnienie może spowodować stan przedrzucawkowy.  Najpoważniejszym powikłaniem nadciśnienia mogą być drgawki przypominające atak padaczki (tzw. rzucawka ciążowa). Taki stan jest bardzo niebezpieczny dla ciebie i dziecka.
 • Przeziębienie w ciąży. Nie lekceważ go, gdyż infekcja kataralna może się rozwinąć i zejść na dolne drogi oddechowe. Na początku przeziębienia stosuj domowe środki, jak czosnek, cebula, sól fizjologiczna do nosa. Unikaj kropli obkurczających śluzówkę i leków z pseudoefedryną.

  Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

  Brzuszek jest już spory, jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, to dwoje dzieci waży już razem ok. 2 kg. Dzieci poruszają się, kopią, możesz więc mieć problemy ze snem. 26. tydzień ciąży to koniec 2. trymestru ciąży, dlatego zwróć uwagę na to, ile przybrałaś na wadze.
 • Jeśli przed ciążą miałaś prawidłową masę ciała, w czasie drugiego trymestru powinnaś przybyć na wadze 8,5–10 kg (a od początku ciąży 10-12 kg).
 • Jeśli miałaś przed ciążą niedowagę, w drugim trymestrze powinnaś przybrać na wadze 8,5–10 kg (a od początku ciąży  10-12,5 kg).
 • W przypadku ciąży potrójnej przyrosty wagi powinny być nieco większe: 13,5 kg (i więcej) w drugim trymestrze, a od początku ciąży ok. 15,5 kg.
 

Częste pytania w 26 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (9 ocen)

6.0

Popularne tematy