GRY
46 tygodniowe niemowlę
fot. Adobe Stock

Rozwój fizyczny

W 46. tygodniu życia dziecko umie już swobodnie usiąść z leżenia na brzuszku, a często także chodzić przytrzymując się mebli. To już prawdziwy zuch! Być może nawet potrafi przez chwilę postać bez oparcia! Zachęcaj dziecko do ruchu i aktywności fizycznej – na spacerach jak najczęściej pozwalaj mu „poprowadzić” wózek lub samemu badać sprzęty na placu zabaw. Z niemowlakiem warto także chodzić na basen. Pływanie i zabawy w wodzie to frajda i mnóstwo zdrowia.

Już teraz możesz zauważyć, jak wzrasta zręczność rączek malucha. Żaden drobiazg na podłodze nie jest bezpieczny, bo podnoszenie ich dla niemowlaka to teraz pestka. Uwaga na zjadanie okruchów i małych przedmiotów podniesionych z podłogi! Używanie palca wskazującego i kciuka ćwiczy przy każdej okazji, więc nie zdziw się, jak kiedyś poczujesz na własnym ciele moc małej szczypawki. Dziecko umie też wyciągać przedmioty z ciasnych pojemników, wysuwać szuflady i układać jedne przedmioty w drugich. Rączki służą mu także do oceny wielkości przedmiotów. Jeśli coś jest za duże, by chwycić to jedną ręką, pomoże sobie drugą.

W ramach ćwiczeń w 46. tygodniu życia dawaj dziecku do zabawy duże lekkie przedmioty, np. dmuchaną piłkę. Będzie się uczyło, jak utrzymać coś takiego rączkami. A potem podaj malutkie – poćwiczy ruchy precyzyjne, np. wyjmując kawałki owoców włożone do plastikowego kieliszka. Przydatne będą także duże puzzle i klocki. Świetną i jakże pożądaną przez rodziców zabawą jest wrzucanie klocków czy zwiniętych w kulkę skarpetek do pudełka.
 

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Dziecko w tym wieku rozumie coraz więcej słów, a nawet proste zdania. Kiedy zapytasz je, czy chce na rączki, wyciągnie je do ciebie. Gdy wspomnisz o jedzeniu, zacznie rozglądać się za łyżeczką. Maluch uczy się też przymiotników określających najczęściej pojawiające się słowa. Wie, że „hau, hau”, czyli piesek (uwielbia wyrazy dźwiękonaśladowcze) jest mały, a kubek gorący. Kojarzy słowa „głodny” i „szybko”, a także „poczekaj”, choć... w tym przypadku pewnie często woli udawać, że nie słyszy.

W 46. tygodniu życia dziecko robi „pa, pa”, uczy się „kosi kosi łapci” i innych zabaw słownych. Umie też pokazać rączką to, czego potrzebuje (np. picie czy daną zabawkę).

Nadal opowiadaj dziecku o wszystkim, co robisz, czujesz i co widzicie na spacerach. W ten sposób powiększasz liczbę słów, jaką twoje dziecko zna biernie. Wykorzystuj zabawy, które uczą mówić, a kiedy niemowlak próbuje coś powiedzieć, a mu nie wychodzi, popraw go w następnym zdaniu. Staraj się jednak, by wyglądało to jak rozmowa, a nie krytyka. Proś go jak najczęściej o proste rzeczy, jak daj rączkę, otwórz buzię, nie chlap. Po pierwsze niemowlaki lepiej rozumieją pytania i polecenia, a po drugie utrwali im się w ten sposób znaczenie słów.

Czy wiesz, że jesteś najwspanialszą zabawką na świecie? Tak odbiera cię twoje dziecko. Pobudzasz bowiem wszystkie jego zmysły. Mówisz, rozśmieszasz, przytulasz, a jednocześnie tak wiele można się od ciebie nauczyć. Nie dziw się zatem, że maluch woli być chociaż chwilę z tobą niż w otoczeniu najmodniejszych zabawek.

Dla ciebie chwile spędzane razem z dzieckiem też są ważne. Zwłaszcza jeśli wróciłaś już do pracy. Dzięki nim bowiem łatwiej utrzymasz więź z dzieckiem. Znajdź każdego dnia trochę czasu, by pobawić się z dzieckiem. Nie musisz nawet przynosić nowych misiów czy klocków. Po prostu bądź. Podczas zabawy z tobą niemowlak rozwija się fizycznie, intelektualnie, psychicznie i społecznie.

Co cię może niepokoić?

Zapominanie wyuczonej umiejętności

Nierzadko zdarza się, że dziecko, które jeszcze tydzień temu pięknie np. umiało „pa, pa” czy bawiło się z nami w „a kuku”, nagle przestaje to robić. Tak jakby kompletnie zapomniało, o co w tych zabawach chodzi.

To zupełnie naturalna sytuacja, nie należy się nią martwić. Dziecko w 46. tygodniu życia pracuje jednocześnie nad wieloma nowymi umiejętnościami, więc niektóre mogą je np. szybko znudzić lub wypadają mu z pamięci.

Zamiast przejmować się tym, co niemowlę zapomina, warto wspierać je w nauce tych umiejętności, które zajmują i bawią je w tej chwili. Jest wiele pomysłów na zabawy dla dzieci w wieku 9-12 miesięcy.

Powodem do niepokoju jest natomiast sytuacja, kiedy dziecko zapomina dotychczas ćwiczone umiejętności i na to konto nie uczy się nowych. Wówczas należy skontaktować się z pediatrą.
 

Ekspert radzi

Skąd się bierze gorączka trzydniowa

Rumień nagły, czyli popularna trzydniówka, jest to choroba wywoływaną przez wirusy. Pierwsza zwykle pojawia się gorączka (czasami wysoka, ponad 39°C), która na ogół trwa 3–4 dni. Może pojawić się katar, ból brzucha, luźniejsze stolce.

Zazwyczaj po ustąpieniu gorączki występuje drobnoplamista, różowa wysypka. Równocześnie samopoczucie dziecka wyraźnie się poprawia. Po dwóch następnych dniach wysypka zaczyna zanikać.

Na gorączkę trzydniową najczęściej chorują małe dzieci między 6. a 24. miesiącem życia. W odróżnieniu od innych chorób zakaźnych jest to choroba mało zaraźliwa, a powikłania po niej zdarzają się wyjątkowo rzadko. Przeciwko gorączce trzydniowej nie można  dziecka zaszczepić.

Leczenie polega na obniżaniu wysokiej temperatury za pomocą leków przeciwgorączkowych.

prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra

Film

Zabawki dla dzieci – huśtawka domowa:

Więcej o 46. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Płeć a zachowanie niemowlęcia
Nietypowe przytulanki
Karminie butelką – przestarzałe mity
Jak uszczęśliwić malucha? Prezenty do 100 zł
Mały smakosz – z dzieckiem w restauracji

Porozmawiaj o 46. tygodniu

Tata lepszy niż mama :)
Zakupy w internecie
Niania, babcia czy żłobek?


Źródła:
Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!