GRY
48 tygodniowe niemowlę
fot. Adobe Stock

Rozwój fizyczny

W tym wieku niemowlęta skupiają się na jednej czynności. Jedne są bardzo aktywne ruchowo, z zapałem i nie zważając na grawitację, rwą się do ruchu. Chcą stawać na nogi, choć nie bardzo wiedzą, co robić dalej. A kiedy uda im się zrobić pierwszy krok, to już nic ich nie zatrzyma w miejscu. Za to mówienie często schodzi na dalszy plan. Natomiast inne maluchy doskonalą swoje ruchy precyzyjne. Interesuje je samodzielne jedzenie, ćwiczą rysowanie itp. Chodzenie wydaje się być dla nich nieciekawe.

Wiele dzieci w 48. tygodniu życia próby wstawania i chodzenia przypłaca częstymi upadkami. Dzieci potykają się o własne nóżki, przewracają się, uderzają o wszystkie możliwe części mebli i innych domowych sprzętów. Te wypadki i niepokoje związane z pierwszymi kroczkami doprowadzają czułych rodziców do czystej rozpaczy...

Jeśli nie będziesz przerażona użalać się nad dzieckiem za każdym razem, gdy się przewróci, tylko spokojnie powiesz „Przewróciłeś się, wszystko w porządku, kochanie, wstawaj”, to maluch też nie będzie przesadnie płakał po każdym upadku, tylko wyrośnie na odważnego, samodzielnego odkrywcę!

Cóż, musicie przejść przez ten okres siniaków i stłuczeń. Nagrodą za to będzie wielka duma z potomka i przede wszystkim wspaniała umiejętność dziecka samodzielnego chodzenia.

Zwróć uwagę, czemu poświęca najwięcej uwagi twoje dziecko. Jeśli jest wyćwiczone w ruchach precyzyjnych, zachęcaj je do baraszkowania i raczkowania po podłodze. A jeżeli spędzało tam do tej pory dużo czasu, nie zapomnij o klockach i puzzlach - kup mu je, by ćwiczyło paluszki i dłonie.
 

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Właśnie teraz, pod koniec pierwszego roku życia, większość niemowląt wypowie swoje pierwsze słowo, które ma dla niego znaczenie. Dla mamy dziecka w 48. tygodniu życia może się wydać niesprawiedliwe, że pierwszym słowem dziecka będzie... „tata”. Dlaczego? Po prostu maluchowi łatwiej to wymówić niż „mama”.

Twoje dziecko może mieć debiut w dziedzinie mowy już za sobą, bo niektóre maluchy mówią pierwsze słówka w wieku ośmiu, dziewięciu miesięcy. Inne czekają z wypowiedzią nawet do osiemnastego miesiąca! Ćwicz mowę dziecka i pamiętaj, że nie będzie to od razu polszczyzna profesora Miodka. Prawdopodobnie będziesz musiała trochę się nagłowić, by zrozumieć swoje dziecko. Jednak poprzez obserwację i powtarzanie, na pewno uda ci się załapać sens jego wypowiedzi. Dziecko zrobiło błąd? Powtórz pierwszy wyraz w poprawnej formie w pytaniu, np. „Widziałaś kotka?”. Pomożesz w ten sposób dziecku zapamiętać słowo, a także rozszerzysz znajomość bierną mowy.

Nie ignoruj pierwszych słów dziecka, bo może zniechęcić się do mówienia! Bij dziecku brawo za każdą próbę wypowiedzenia się.

Chciałabyś nauczyć dziecko pewnych zasad i zastanawiasz się, w jaki sposób. W dyscyplinie czy bezstresowo - jak wybrać najlepszą metodę wychowawczą – czy na każdym kroku mówić „nie wolno"? Czy może unikać zakazów, by maluch nie czuł się zestresowany? Zbyt często powtarzane „nie" straci swą moc. Z kolei dziecko, które nie ma żadnych ograniczeń, nie będzie miało jak się nauczyć, co jest dobre, a co złe. Jak zawsze potrzebny jest złoty środek.

Jak wprowadzać delikatnie dyscyplinę? W tym okresie niemowlak zaczyna się sam kontrolować. Wie już, co mu wolno. Słysząc znany sobie zakaz, może zawrócić z drogi do kontaktu. A jeśli nawet nie oprze się pokusie, to będzie zerkał na ciebie, bo wie, że przekracza wyznaczone przez mamę granice.
Jak zakazywać? Niedozwolone zachowanie kwituj zdecydowanym "nie!". Pamiętaj o odpowiednim do sytuacji wyrazie twarzy. Jeśli dziecko nie posłucha, zabierz je z miejsca pokusy albo usuń mu z oczu przedmiot pożądania.

Pamiętaj, że karanie nie jest skuteczne. Dziecko nie zrozumie, że nie dostało kolacji, bo wylało kaszkę na obiad. Nie skojarzy tych dwóch faktów. Lepsze efekty odniesiesz nagradzając pożądane zachowanie.
 

Co cię może niepokoić?

Dziecko jeszcze nie staje na nóżki

W 48. tygodniu życia większość dzieci z powodzeniem staje na własnych nóżkach a także robi pierwsze samodzielne kroczki (a przynajmniej przy meblach). A co, jeśli dziecko nie umie samo wstać?

Ma na to wpływ np. masa dziecka – grubaskom ciężej przychodzą wszelkie osiągnięcia w rozwoju fizycznym (sprawdź: Pytania o siatki centylowe). Z drugiej strony silne i zwinne dziecko będzie się wcześnie podciągać do stania bez względu na wagę.

Aby dziecko lepiej się rozwijało i wzmocniło sprawność:
  • nie trzymaj go godzinami w kojcu, wózku czy foteliku – musi mieć okazję do aktywności i ruchu
  • zakładaj mu antypoślizgowe skarpety, aby nie bało się niestabilnej pozycji ciała i poślizgnięcia
  • kładź ulubione zabawki na stoliku czy szafce, do której dziecko musi się podnieść, nagradzaj próby wstawania
  • nie stawiaj malca na siłę!!! Ma jeszcze czas, by osiągnąć ten cel samodzielnie
  • stawiaj dziecko na swoich kolanach, zachęcaj do „podskoków”, gdy trzymasz je za rączki

Kiedy dziecko zacznie chodzić, jest sprawą dość indywidualną, ale jeżeli dziecko nie wstanie na nóżki do pierwszych urodzin, powiadom o tym pediatrę. Przyjrzy się bliżej rozwojowi fizycznemu dziecka.
 

Ekspert radzi

Leczenie grypy jelitowej

Grypa jelitowa na ogół zaczyna się bardzo gwałtownie. Wywołujące ją rotawirusy atakują głównie zimą i wiosną. Mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Objawy grypy jelitowej to:

Wymioty. Mogą bardzo intensywne, dziecko wymiotuje kilka razy w ciągu doby.
Biegunka. Wodnista i trudna do zahamowania, towarzyszy jej ból brzucha (przeczytaj, co robić w czasie wymiotów i biegunki).
Gorączka. Może być niewielka, ale może także dochodzić do 40°C. Często towarzyszą jej apatia, ból gardła czy katar.

Przede wszystkim wezwij pediatrę. Grypy jelitowej nie powinno się leczyć na własną rękę, zwłaszcza w przypadku niemowląt. Niezależnie od wieku dziecka wezwij lekarza, jeśli biegunka i wymioty nasilają się, w kupie widać śluz albo krew, dziecko ma objawy odwodnienia. Może się zdarzyć, że chory będzie musiał trafić do szpitala. Nie protestuj: kroplówki uzupełnią płyny i zapobiegną komplikacjom związanym z odwodnieniem.

Jeśli dziecko zostanie w domu, prawdopodobnie lekarz zaleci:

Preparaty nawadniające. Np. Gastrolit, ORS 200, Saltoral, Floridral. Uzupełnienie płynów i elektrolitów jest teraz najważniejsze. Podawaj je po łyżeczce – lekarze nazywają to doustną kroplówką. Malec może protestować, bo są niesmaczne, jednak naprawdę dużo dają i często pomagają uniknąć szpitala.
Probiotyki. Np. Trilac, Lakcid, Lacidofil, Dicoflor.
Leki obniżające gorączkę. W czasie biegunki lepiej podawać je doustnie (a nie w czopku) – łyżeczką z niewielką ilością płynu.


dr Małgorzata Czyżewska, konsultant wojewódzki ds. neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu

Film

Główne zasady prawidłowego karmienia małego dziecka

Więcej o 48. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Czy twoje dziecko ma alergię? TEST
4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności
Pożegnanie z łóżkiem rodziców
Kiedy kupować warzywa i owoce, by miały jak najmniej chemii?
Gry logopedyczne
 

Porozmawiaj o 48. tygodniu

Nagość przy dziecku
TV i dziecko
Bucikowy zawrót głowy

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!